Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Najbliższy weekend zapowiada się na pełen wrażeń! Nowa wystawa w Muzeum Narodowym, "Jezioro łąbędzie" na lodzie w ICE, "Rewizor" Mikołaja Gogola w Teatrze Ludowym oraz zakończenie festiwalu Opera Rara... Zmęczyliśmy się wyliczaniem, po prostu sprawdźcie cały weekendowy rozkład jazdy i wybierzcie swój sposób na weekend!

Fot. materiały prasowe/Teatr Ludowy

Zaczynamy od wizyty w Teatrze Ludowym! W piątek i sobotę zobaczymy tam "rewizora" Mikołaja Gogola w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Mikołaj Gogol w „Rewizorze” demaskuje układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie. To już nie pierwszy ani drugi, tylko kolejny rewizor, który przyjeżdża do miasta. Wszyscy  mieszkańcy są zmęczeni wciąż powracającą historią i nikt  nie chce zajmować się Rewizorem. Ale On wie jak do siebie przekonać. Popisy taneczne, wokalne i kulinarne, w ramach wszechobecnych talent show to już przeżytek. Najbardziej trendy jest teraz wojna  "Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie". Spektakl miał premierę 22 stycznia, czyli niemalże przed chwilą! Jeśli chcecie na bieżąco z wydarzeniami teatralnymi, to jest premiera nie do przegapienia! Polecamy wybrać się do Teatru Ludowego, w obydwa dni spektakl o godz. 19 na Dużej Scenie.

KONKURS

Mamy dla Was po jednym podwójnym zaproszeniu na piątkowy i sobotni spektakl "Rewizor! Będzie wojna" w Teatrze Ludowym. Co trzeba zrobić, by je otrzymać? Odpowiedzcie na pytanie: W którym roku została wydana komedia Gogola "Rewizor"? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 10 lutego do godz. 10 w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców wybierzemy losowo i o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Kobiecy duet będzie rządzić Teatrem Bagatela w ten weekend! "Wydmuszka" to zaskakująca historia przyjaźni niemożliwej. Dwie kobiety z bardzo różnych światów, Namiętności, zdrady i odwaga do rzucenia się głową naprzód w wir życia. A wszystko zaczyna się w miejskiej bibliotece! W rolach głównych zobaczymy Alinę Kamińską i Małgorzatę Piskorz, a spektakl brał udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zobaczycie go od piątku do niedzieli na Scenie na ul. Sarego 7, w piątek i sobotę o godz. 19:15, a w niedzielę - o godz. 17.

KONKURS

Mamy dla Was po zaproszenia na piątkowy i niedzielny spektakl "Wydmuszka" w Teatrze Bagatela. Co trzeba zrobić, by je otrzymać? Odpowiedzcie na pytanie: Kiedy miała miejsce premiera spektaklu? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 10 lutego do godz. 10 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców wybierzemy losowo i o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Dobiega końca festiwal Opera Rara! Od 18 stycznia mogliśmy cieszyć się niezwykłymi wydarzeniami operowymi w Krakowie i na koniec mamy wisienkę na torcie! "Dido and Aeneas" Henry’ego Purcella, czyli jedno z najważniejszych angielskich dzieł operowych zasługuje na to, by znaleźć się w programie cyklu Opera Rara. Zaczerpnięte z Eneidy Wergiliusza wątki Nahum Tate ubrał w wartkie libretto, opowiadające o tragicznej miłości Dydony i Eneasza, zabawek w rękach zawistnej Wiedźmy, które dąży ku jednej z najpiękniejszych, ale i najsmutniejszych arii w historii muzyki – lamentowi Dydony "When I am laid in earth". To wszystko czeka nas w piątek o godz. 19 w Filharmonii Krakowskiej. Trudno będzie czekać rok na kolejne takie muzyczne przeżycia!

KONKURS

Mamy dla Was zaproszenie na piątkową operę "Dido and Aeneas", ostatni spektakl w ramach festiwalu Opera Rara. Co trzeba zrobić, by je otrzymać? Napiszcie, czemu chcecie spędzić piątkowy wieczór z operą! Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku 10 lutego do godz. 10 w tytule maila wpisując OPERA RARA. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy, a zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Na piątkowy koncert do Alchemii zapraszamy wszystkich lubiących muzykę na styku kultur! Zagra tam Naked Mind, czyli zespół stworzony w Lanckoronie przez Michaela Jonesa i Michała Augustyniaka vel Limboski. Podczas koncertów tego niezwykłego projektu można usłyszeć indyjski sitar, barokową altówkę, misy tybetańskie i głęboki śpiew alikwotowy kargyraa. W Alchemii do zespołu dołączy pochodząca z Finlandii wokalistka Sophia Wo. Wraz z nią zespół wykona staropogańskie pieśni z dalekiej północy – m. in. fragmenty poematu epickiego Kalevala – niesamowitej sagi i jednego z najstarszych utworów literackich przekazywanych ustnie. My jesteśmy pewni - takich dźwięków nigdy wcześniej nie słyszeliśmy! Koncert w Alchemii o godz. 20.

Kolejna świetna wystawa w Muzeum Narodowym! Już od piątku będziemy mogli oglądać "Skarby Baroku. Między Bratysławą a Krakowem", którą będziemy mogli oglądać w Gmachu Głównym Muzeum do 23 kwietnia. Zobaczymy, jak barok — ten niezwykły, pełen przepychu i mistyki kierunek w sztuce — rozwijał się w naszym regionie Europy. Zaprezentujemy ponad 160 dzieł sztuki z czterech krajów po obu stronach Karpat. Po raz pierwszy w Polsce zagoszczą bezcenne obrazy i rzeźby ze słowackich zbiorów. Wystawę dopełnią zabytki z Węgier, Ukrainy i — oczywiście — Polski.

Na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury w najbliższą sobotę Magda Umer – mistrzyni interpretacji piosenki literackiej - zaprezentuje kolejny program. Podczas koncertu usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny”oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, traktowane już jako wizytówki zarówno samej artystki jak i gatunku piosenki literackiej, miedzy innymi „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku”. Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 19, miłośników poezji zapraszamy do NCK!

"Calineczka dla dorosłych"? Czemu nie! W Łaźni Nowej w weekend zobaczymy spektakl gościnny o tym właśnie tytule. Ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo, że oczywiste, przez wiele pokoleń było, jest i zapewne będzie upraszczane i infantylizowane. Środkami pozwalającymi na opowiedzenie "Calineczki dla dorosłych" są świeże spojrzenie na baśń Andersena, humor i lalki pozwalające w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego. Sprawdźcie w sobotę i niedzielę o godz. 19!

Trudno sobie wyobrazić większą klasykę baletu niż "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego. W piątek w Centrum Kongresowym ICE możecie zobaczyć Rosyjski Klasyczny Balet w pokazie na lodzie! "Jezioro Łabędzie. Klasyka i Lód" to widowisko w wykonaniu najlepszych tancerzy i łyżwiarzy figurowych Rosji. Po raz pierwszy w historii w jednym przedstawieniu wykorzystana zostanie tradycyjna scena baletowa i lód. To wyjątkowa okazja, by przeżyć wraz z aktorami historię wpisaną do dziedzictwa kultury światowej – niesamowitą legendę o wiecznej i pięknej miłości, zdradzie oraz walce dobra i zła. Widowisko rozpocznie się w piątek o godz. 19 w ICE!

 

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-08
Data aktualizacji: 2017-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź