Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Pomiędzy kolejną porcją spacerów, rowerowych wycieczek i korzystania z atrakcji na świeżym powietrzu, nie zapomnijcie jeszcze o kulturalnych doznaniach! Tym bardziej, że ten weekend będzie w nie obfitował! Rozpoczyna się Festiwal Miłosza, fani literatury zatem znajdą coś dla siebie. Miłośnicy Francji i filmu powinni zajrzeć do Kina pod Baranami. Mamy też dla Was jak zwykle kilka świetnych propozycji koncertowych czy teatralnych i oczywiście zaproszenia do rozdania! Zaczynamy!

Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Cztery festiwalowe dni wypełnione spotkaniami autorskimi, debatami, koncertami, filmami, czytaniem i komentowaniem wierszy – od czwartku do niedzieli Kraków stanie się światową stolicą poezji. W końcu to Festiwal Miłosza! Będzie okazja do spotkania się z najwybitniejszymi polskimi twórcami, m.in.: Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Anną Piwkowską, Marcinem Świetlickim, a także gośćmi z trzech kontynentów, wśród nich: Antjie Krog (RPA), Linn Hansén (Szwecja), Evelyn Schlag (Austria), Petr Hruška (Czechy), Joachim Sartorius (Niemcy) i Robert Pinsky (USA). Podczas festiwalu, już po raz drugi z rzędu, zostanie także wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Szczegółowy program znajdziecie na stronie festiwalu, a my już nie możemy się doczekać tego poetyckiego weekendu!

Nadchodzi Krakowski Kiermasz Książki! I to już w najbliższą sobotę i niedzielę od godz. 11 do 19 na Pl. Św. Marii Magdaleny. Podczas trwającego w tym czasie Festiwalu Miłosza, swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa oraz regionu. Nie zabraknie klasyki prozy, dobrego komiksu, kultowych albumów, a przede wszystkim poezji! Na ratunek czytelnikom niepraktykującym przybędzie Ostry Dyżur Literacki, a w ramach pasma OFF Miłosz odbędzie się czytanie poezji w plenerze. Tradycyjnie organizatorzy zadbają także o strawę dla ciała, a nowe książkowe nabytki będzie można przejrzeć relaksując się na leżaku! To dobra okazja do wzbogacenia swojej domowej biblioteczki, polecamy!

Festiwal Miłosza to jednak nie tylko literatura! Na zakończenie festiwalu, czyli w niedzielę o godz. 19:30 w klubie ZetPeTe wystąpią Pablopavo i Ludziki. Premierowo zabrzmią utwory z ich najnowszej płyty – „Ladinola”. Zespół posiada różnorodne brzmienie łączące blues, reggae, rock, elektronikę i poezję śpiewaną. Sam Pablopavo znany jest ze swoich celnychi wpadających w ucho tesktów. Jak mówi zespół, "to popowa płyta, zamieściliśmy na niej wiele melodii, które przy odrobinie dobrej woli można uznać za ładne". Sprawdźcie sami, czy mówią prawdę!

Piątkowy wieczór powinniście spędzić w Alchemii! To tam wystąpią Romantic Fellas, Lennox Row i Ludwik Zamenhof! Romantic Fellas to nie tylko romantyczni chłopcy w wątpliwych strojach – to także rasowa elektronika, mocno osadzone beaty i mnóstwo kosmicznych wpływów. Mimo miłosnej tematyki tym razem skupią się na technologicznej warstwie muzyki i zaproszą rewelacyjnych gości, którzy współdzielą pasję do syntetycznych brzmień. Z tego połączenia muzycznych światów musi wyjść coś dobrego! Początek o godz. 21.

Zapraszamy Was na 8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie pod Baranami, który zaczyna się już w najbliższy piątek i potrwa do 15 czerwca. Zobaczymy najlepsze francuskie filmy ostatnich lat! Będzie to m.in. najlepszy francuski film 2016 roku, czyli "Fatima" Philippe’a Faucona opowiadająca o losach mieszkającej w Lyonie Marokanki, która - nie znając języka francuskiego - próbuje zapewnić godne życie dwóm dorastającym córkom. W programie znalazł się również przejmujący dramat "Dzieciak". Główny bohater filmu Philippe’a Lioreta leci do Montrealu na pogrzeb ojca, którego nigdy nie poznał. Nagrodzona podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego w Sewilli czarna komedia Bruno Dumonta "Martwe wody" to historia zblazowanej rodziny arystokratów, których beztroskie życie zakłóca seria tajemniczych zniknięć okolicznych mieszkańców. Szczegóły repertuaru znajdziecie na stronie Kina pod Baranami. Szykuje się filmowa uczta!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na niedzielny seans filmu “Fatima” o godz. 19 w Kinie pod Baranami. Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na pytanie: Dlaczego imię Fatima jest popularne w świecie islamu? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 czerwca do godz. 12.00 w tytule maila wpisując KINO POD BARANAMI. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Jeśli macie ochotę śmiać się do rozpuku, to proponujemy Wam wybrać się do Teatru Barakah. W niedzielę o godz. 19 zobaczycie tam świetne połączenie komedii z kryminałem - "Jednorękiego ze Spokane"! Para przypominająca Bonnie i Clyde'a, mężczyzna bez ręki, boj hotelowy niczym Ted z „Czterech Pokoi”. Oprawa wizualna nawiązująca do estetyki starych filmów gangsterskich. To wszystko w klimacie Quentina Tarantino, David Lyncha czy Jim Jarmuscha, z gitarowymi riffami w tle. Okazuje się, że nawet najbardziej zdesperowany poszukiwacz ręki nie da sobie wmówić, że mała, czarna ręka Aborygena należała kiedyś do niego… Absurd w czystej formie!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl “Jednoręki ze Spokane” w Barakah!  Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na pytanie: Gdzie się urodził Martin McDonagh, autor sztuki? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 czerwca do godz. 12.00 w tytule maila wpisując BARAKAH. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Niezwykłe teatralne wydarzenie w ten weekend w Grotesce! Zobaczymy na jej deskach “Mistrza i Małgorzatę”! Spektakle w sobotę i niedzielę o godz. 19 oraz w piątek o godz. 14. "Mistrz i Małgorzata" jest fenomenem literackim. Opowieść o szatanie, "który wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro" weszła do kanonów arcydzieł światowej literatury. Jaka jest wersja Groteski? Na pewno diabelska, bo głównymi animatorami spektaklu jest przede wszystkim świta Wolanda. Nie opowiada wszystkich wątków książk. Głównym narratorem spektaklu jest jedna postać - wpędzony w szaleństwo, uwikłany w tragikomiczny splot wydarzeń poeta Iwan Bezdomny. Nie sposób tego przegapić!

KONKURS

Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl w Grotesce! Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na pytanie: W którym roku pojawiło się pierwsze polskie tłumaczenie „Mistrza i Małgorzaty”? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 czerwca do godz. 12.00 w tytule maila wpisując GROTESKA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

W Bagateli w ten weekend żegnamy jeden z ciekawszych ich spektakli - “Płomień żądzy” na scenie pojawi się po raz ostatni w niedzielę o godz. 17, a wcześniej w sobotę o godz. 19:30! Spektakl na podstawie sztuki Hanocha Levina jest przeznaczony tylko dla widzów od 16. roku życia. Zobaczymy w nim czołówkę aktorów Bagateli. Jak przeczytaliśmy, “sztuka Levina zabiera widzów w podróż w poszukiwaniu miłości i romantyzmu w absurdalnym świecie odartym z patosu, w którym w godzinę śmierci myśli się o „puszczaniu wiatrów”. Jesteście ciekawi tej wizji? Odwiedźcie koniecznie Bagatelę!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotni i niedzielny spektakl “Płomień żądzy” w Bagateli! Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na pytanie: Który dramat Hanocha Levina wyreżyserował Krzysztof Warlikowski? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 czerwca do godz. 12.00 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

W Teatrze Starym w niedzielę o godz. 18 możecie zobaczyć “Płatonowa”, spektakl na podstawie sztuki Antona Czechowa. Wypaleni mieszkańcy rosyjskiego dworku wydają się w nim uwięzieni, niczym w kosmicznej kapsule czasu. Skazani tylko na siebie, zadręczają się nawzajem i przeżywają zaplanowane dla nich przez młodego Czechowa sercowe dramaty. Reżyser spektaklu, Bogomołow zmienia jednak zasady gry: w rolach męskich oglądamy kobiety, a w rolach żeńskich mężczyzn. Czechow, podany przez rosyjskiego reżysera na chłodno, okazuje się przewrotną analizą międzyludzkich relacji. Polecamy!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na niedzielny spektakl “Płatonow” w Teatrze Starym. Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na pytanie: Kto zaprojektował kostiumy do spektaklu „Płatonow”? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 czerwca do godz. 12.00 w tytule maila wpisując TEATR STARY. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Miłośników muzyki klasycznej w najlepszym wydaniu kierujemy pod niezawodny adres, czyli do Filharmonii Krakowskiej. W ten weekend zabrzmi tam jedno z największych dokonań kompozytorskich Ludwika van Beethovena usłyszymy bowiem jego "Missa solemnis" – dzieło, które świadczy zarówno o kunszcie jego autora, jak i późniejszych wykonawców. Zespoły Filharmonii Krakowskiej poprowadzi maestro Marc Tarue, w charakterze solistów wystąpią: Katarzyna Hołysz – sopran, Anna Lubańska – alt, Rafał Bartmiński – tenor oraz Wojtek Gierlach – bas. Koncerty odbędą się w piątek o godz. 19:30 i sobotę o godz. 18. Spieszcie się po wejściówki!

KONKURS

Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na sobotni koncert oratoryjny o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej! Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na pytanie: Co znaczy po łacinie "Missa solemnis"? Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 czerwca do godz. 12.00 w tytule maila wpisując FILHARMONIA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Węgierska niedziela czeka nas w MCK! Będzie to dzień otwarty wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja". Tego dnia warto zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach, podczas których będzie szansa na samodzielne wykonanie drobiazgu nawiązującego do kultury Węgier: bransoletki z koralików w kolorach flagi, wisiorka z motywem węgierskim czy efektownego papierowego tulipana. Będzie też okazja do poznania kuchni węgierskiej - skosztujecie m.in. wędlin z Mangalicy i kiszonek z Vecsés. Nie zabraknie też degustacji win! Początek od godz. 10!

Z kolei w Cricotece macie ostatnią szansę na zobaczenie wystawy "Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979" - w ten weekend mamy jej finisaż. Przed nami lekcja ulubionego przez Tadeusza Kantora tanga (sobota, godz. 19), a także pokaz będący wynikiem trzytygodniowych warsztatów Bogdana Renczyńskiego (piątek, godz. 21). Wszystko to odbędzie się na placu pod Cricoteką. W niedzielę zachęcamy do wzięcia udziału w ostatnim oprowadzaniu kuratorskim, a wieczorem w koncercie Krakow Improvisers Orchestra. Dodatkowo sobota upłynie pod znakiem młodego polskiego designu. Dużo atrakcji się szykuje, nie przegapcie ich!

Na koniec coś dla fanów nie tylko kulturalnych, ale i kulinarnych doznań. Najbliższa niedziela to kolejna edycja Najedzeni Fest! w okolicach hotelu Forum! Na kilkudziesięciu festiwalowych stoiskach będzie można spróbować kanapek z pastrami, burgerów, serów, pieczywa, oliwek i oliwy z różnych krajów Europy, hummusu, bliskowschodnich słodyczy, tortów bezowych i wielu innych smakołyków. Napić się też można świetnych kaw, zielonych koktajli, cydrów i win oraz rzemieślniczego piwa. Nowością na Najedzonych będą np. tajskie dziabane lody, które zaskakują formą. Nie możecie opuścić tego miejsca niezadowoleni i głodni, to niemożliwe! Macie czas napełnić brzuchy między 11 a 18.

 

 

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-06
Data aktualizacji: 2017-06-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź