Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Lato się kończy, za to zaczyna się jesienny sezon artystyczny w Krakowie! Teatry znów otwierają swoje podwoje i dziś zapraszamy Was do zdobywania wejściówek na ich powakacyjne propozycje. Poza tym musicie w ten weekend zajrzeć do Huty, zajrzeć na Dolnych Młynów na ArsTechne, a także posłuchać jazzu w Harrisie. Pomysłów na weekend nie powinno Wam zabraknąć!

Fot. materiały prasowe/Teatr Bagatela

Zaczynamy od teatrów, bo pewnie trochę się za nimi stęskniliście! Na początek Bagatela, która zaprasza na otwarcie nowego sezonu teatralnego! W tym tygodniu czeka nas premiera! Na scenie zagości ponoć najzabawniejsza komedia, jaka kiedykolwiek powstała, czyli „Czego nie widać”. Kto z nas nie był ciekaw, jak wyglądają próby do nowego spektaklu? Teraz będzie można to sprawdzić podglądając perypetie prowincjonalnego zespołu który przygotowuje próbę generalną spektaklu „Co widać”. Kiedy zobaczycie, czego nie widać, aktorzy niepamiętający kwestii mogą okazać się najmniejszym z problemów… My już nie możemy się doczekać tej nowej propozycji Bagateli. Tym bardziej, że w rolach głównych zobaczymy Urszulę Grabowską i Jakuba Bohosiewicza. Gala premierowa już w piątek o godz. 19:15, a spektakl możecie oglądać jeszcze w sobotę i niedzielę o tej samej porze.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na spektakl najnowszy spektakl Bagateli, czyli „Czego nie widać” w środę, 20 września o godz. 19:15. Chcecie je zdobyć? Napiszcie nam najbardziej kreatywne zdanie zawierające w sobie wyrażenie „czego nie widać”. Odpowiedź ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 18 września do godz. 10.00 w tytule maila wpisując BAGATELA. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Ze sprawdzonymi spektaklami powraca Teatr Barakah. Kto jednak nie widział ich „Dyktand” autorstwa Stanisława Lema, czym prędzej powinien nadrobić zaległości. Właściwie „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów” to krótkie historyjki pełne czarnego i absurdalnego humoru rodem ze światów Rolanda Topora, z dodatkiem ironii, składające się z ortograficznych pułapek. Stanisław Lem pisał je w 1970 roku dla swojego siostrzeńca, by sprawdzać jego językowe umiejętności. Spektakl jest próbą odnalezienia teatralnego wyrazu dla owych „u”, „ó”, a do tego „ż”, „rz” i jeszcze świetniej w akustyce starej żydowskiej mykwy wybrzmiewających „dź” oraz złożeniem w całość na pozór niepowiązanych ze sobą wizji autora „Solaris”. Szykuje się świetna zabawa słowem! Spektakl w sobotę i niedzielę o godz. 19.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotni i niedzielny spektakl „Dyktanda” w Teatrze Barakah. Chcecie je zdobyć? Napiszcie nam, jakie jest według Was najtrudniejsze polskie słowo? Wybierzemy najciekawsze odpowiedzi. Przesyłajcie je na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując BARAKAH oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Teatr Ludowy też nie pozwoli nam się nudzić. W piątek mocna propozycja - „Zwierzenia pornogwiazdy” z Tomaszem Schimscheinerem w roli głównej. Eric Bogosian sięgnął w tej sztuce po gorący od wielu już lat temat reality-show. Uczestniczące w nich osoby, tak jak bohater spektaklu, z anonimowych zwykłych ludzi stają się medialnymi gwiazdami. Nie zdają sobie często sprawy jaka jest tego cena: sprzedaż swojej prywatności, a nawet intymności. W sobotę oraz niedzielę zmienimy trochę klimaty. „Sąsiedzi” to psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. Historia jakże częsta - młode małżeństwo porzuca miasto i wyprowadza się na wieś. Tak jak wszyscy „uciekinierzy z miejskiej dżungli”, tak i oni, naiwnie marzą o szczęśliwym, prostym życiu, w zgodzie z naturą, na własny rachunek i w zwolnionym tempie. Jednak już od pierwszego dnia, rzeczywistość zaczyna dyktować własne warunki. Wszystkie spektakle będą rozpoczynać się o godz. 19 na Scenie pod Ratuszem!

KONKURS

My z kolei mamy dla Was podwójne zaproszenie na środowy spektakl w Teatrze Ludowym - „Wszystko o mężczyznach” (20.09.) Macie ochotę się na niego wybrać? Napiszcie nam o tym, jaki był najlepszy spektakl, jaki widzieliście w życiu! Wybierzemy najciekawsze odpowiedzi. Przesyłajcie je na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 18 września do godz. 10.00 w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Mamy też dla Was propozycje weekendowe od Teatru Starego. Tym razem polecamy spektakl „Jasieński”, czyli opowieść o Brunonie Jasieńskim – genialnym chłopcu, który zszedł na manowce i zginął rozstrzelany w ZSRR. To portret poetyckiego nowatora i chuligana, jego młodzieńczego buntu i tragicznego uwikłania w ideologię. Przypominając jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy, twórcy patrzą na niego przez pryzmat skomplikowanej przeszłości bez tonu potępienia charakterystycznego dla dzisiejszych inkwizytorów. Spektakl zobaczycie w sobotę i niedzielę o godz. 19:30.

KONKURS

Możecie u nas wygrać podwójne zaproszenia na sobotni, niedzielny oraz wtorkowy (19.09.) spektakl “Jasieński” w Teatrze Starym.  Jeśli chcecie mieć szansę na wygranie wejściówek, odpowiedzcie na pytanie: Jak nazywa się święto obchodzone corocznie w miejscowości, z której pochodził Jasieński? Przesyłajcie je na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując TEATR STARY oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Na to wydarzenie, które odbędzie się w sobotę i niedzielę, przez całe wakacje czekali nie tylko nowohucianie! Kombinat Kultury to dwudniowe święto Nowohuckiego Centrum Kultury, które rozpoczyna ich rok artystyczny. A program jest niezwykle bogaty. Od pokazów zespołów artystycznych działających w NCK, przez pokazowe zajęcia plastyczne, fotograficzne, kulinarne, aż po seans filmu „Ostatnia rodzina” w związku z wystawą o Beksińskich w NCK (sobota, godz. 20). W niedzielę wydarzenie zwieńczy koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni. Chyba wszyscy z nas znają takie ich przeboje, jak „O, Ela!”, „Kocham wolność” czy „Jezioro szczęścia”. Będziemy je głośno śpiewać w niedzielę! Początek o godz. 18!

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na niedzielny koncert Chłopców z Placu Broni w NCK! Jeśli chcecie się na niego wybrać, napiszcie jaki jest Wasz ulubiony utwór zespołu i dlaczego! Wybierzemy najciekawsze odpowiedzi. Przesyłajcie je na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 września do godz. 12.00 w tytule maila wpisując KOMBINAT KULTURY. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

To nie jedyny powód, by w ten weekend odwiedzić Nową Hutę. Muzeum Historyczne Krakowa już po raz dziewiąty organizuje akcję „Zajrzyj do Huty!”. MHK będzie prowadzić wiele tematycznych wycieczek po Nowej Hucie i pozwoli nam odkryć tajemnice tej dzielnicy Krakowa. Na wszystkie wycieczki obowiązują zapisy, a na wiele z nich zabrakło już miejsc! A w programie m.in. spacer pod hasłem „Nowohucki slow life”, „Nowa Huta dla początkujących” czy „Kto i gdzie straszy w NH: upiory, zjawy i nowohuckie duchy”. Będą też gry terenowe i projekcje filmowe! Wydarzeń jest naprawdę wiele, a spis wszystkich znajdziecie na stronie MHK!

Na świetny jazzowy koncert zapraszamy Wa nie gdzie indziej, jak do Harris Piano Jazz Bar! W piątek o godz. 21:30 wystąpi tam Melanie Charles International Quartet. Polsko-amerykański kwartet zaprezentuje własne aranżacje standardów jazzowych i muzyki soul. Niezwykle oryginalną częścią programu są utwory wywodzące się z muzycznych tradycji Haiti, skąd pochodzi Melanie Charles. Obok Melanie, wokalistki i flecistki, w skład kwartetu wchodzi jeden z najbardziej utalentowanych amerykańskich kontrabasistów młodego pokolenia – Dishan Harper oraz dwaj polscy muzycy: wybitny pianista jazzowy Janusz Skowron oraz perkusista Mirosław Sitkowski. Polecamy!

W piątek możecie też wybrać się do klimatycznego Cafe Szafe, gdzie zagra Hard Times Trio! Tym, którzy śledzą bacznie krakowską scenę muzyczną, ten zespół na pewno nie jest obcy. Hard Times to trzech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłości, a czasem na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Nikt wcześniej z taką lekkością nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą. Z pewnością zagrają piosenki ze swojej ostatniej, trzeciej płyty pt. „Siedem”. Początek o godz. 20!

Muzeum Inżynierii Miejskiej przygotowało w sobotę coś specjalnego dla fanów dwóch kółek! Pod hasłem „Zakręcona sobota” kryją się wycieczki, wystawy i warsztaty o tematyce rowerowej! Ale od początku. Między godz. 9 a 11 odbędzie się przejazd rowerowy z przewodnikiem, a tematem będą mosty. Posłuchamy o tym, co mosty skrywają pod okładzinami, dowiemy się w jaki sposób inżynierowie dbają o bezpieczeństwo użytkowników, poznamy historie i technologie powstawania konstrukcji mostów, usłyszymy anegdoty z okresu budowy, czy z eksploatacji każdego z nich. W Muzeum zobaczymy też wystawę zdjęć autorstwa podróżnika Kazimierza Nowaka oraz uczestników sztafety jego śladami. O swojej wyprawie rowerowej przez Alaskę opowie podróżnik Marcin Sowiński. A to dopiero początek atrakcji. Będzie się działo!

W ogrodach Pawilonu Józefa Czapskiego w każdą sobotę września możemy oglądać kino pod chmurką! W najbliższą sobotę o godz. 20 zobaczymy film „Frank” Lenny’ego Abrahamsona. Frank to charyzmatyczny lider muzycznego zespołu. Każdy chciałby go bliżej poznać. Nie jest to jednak takie proste – Frank chowa bowiem twarz pod wielką maską, której nigdy nie zdejmuje. Nawet w towarzystwie najbliższych. Co chce ukryć ten niezwykły człowiek i genialny muzyk? Czy komuś uda się odkryć jego tajemnicę i prawdziwe oblicze? W roli głównej Michael Fassbender. Idealny seans na sobotni wieczór!

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-09-12
Data aktualizacji: 2017-09-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź