Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Rozpoczęliśmy hucznie 2018 rok! Mimo że sylwestrowe zabawy już za nami, wciąż utrzymuje się w powietrzu świąteczna atmosfera. Dlatego też polecimy Wam kilka wydarzeń z kolędowaniem w roli głównej. Poza tym po bożonarodzeniowej przerwie z premierami wracają krakowskie teatry, a na dużych salach koncertowych zagrają gwiazdy najwyższego formatu, m.in. Maryla Rodowicz czy Lady Pank. Jest co robić w Krakowie w ten weekend, przekonajcie się sami!

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Fot. mat.prasowe/Teatr Variete

Zachęcając do pozostania w świątecznym klimacie, zapraszamy do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę, czyli w święto Trzech Króli, najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewają znani i lubiani krakowscy artyści - sopranistka Jolanta Kowalska-Pawlikowska, tenor Zdzisław Madej, bas Marcin Wolak oraz Chór i Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej. Gośćmi specjalnymi wieczoru będzie niezawodny rodzinny duet muzyczny - Maja i Andrzej Sikorowscy. Wstęp na koncert jest wolny, a rozpocznie się on punktualnie o godz. 20.

Jednym z najważniejszych wydarzeń soboty będzie Orszak Trzech Króli! Kacper, Melchior i Baltazar tradycyjnie wyruszą z trzech różnych punktów miasta, by w samo południe spotkać się na Rynku Głównym i złożyć pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Punkty rozpoczęcia orszaku to Wawel, Plac Matejki i ul. Konfederacka. Do przemarszu, który rozpocznie się ok. godz. 11 może dołączyć każdy, zatem zapraszamy mieszkańców Krakowa, a także turystów!

Jak najlepiej zakończyć Święto Trzech Króli? Wiadomo, że Podgórskim Kolędowaniem! Już po raz dwunasty na Rynku Podgórskim rozbłysną świąteczne światła, a zebrani mieszkańcy oraz artyści wspólnie będą śpiewać najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Na wszystkich będą czekać śpiewniki, słodka niespodzianka oraz ciepły posiłek. Początek o godz. 19:15, zapraszamy!

A może by tak kolędowanie z gwiazdami? Taką szansę macie w Kijów.Centrum w najbliższą sobotę, gdyż zagra tam zespół Zakopower! Grupa zagra tradycyjne polskie kolędy i podhalańskie pastorałki, ale zdziwiłby się ten, kto spodziewa się tylko klasycznych wykonań. Utwory w tradycyjnym, góralskim, akustycznym wykonaniu (skrzypce, basy podhalańskie, dudy) będą mieszać się z tymi energetycznymi, nowocześnie zaaranżowanymi. Z pewnością Sebastian Karpiel-Bułecka i jego ekipa znajdą sposób, by nas kolędowo zarówno wzruszyć, jak i rozśpiewać. Koncert już o godz. 19.

Z kolei dzień później, bo w niedzielę, również w Kijów.Centrum wystąpi prawdziwa legenda polskiej sceny rockowej - grupa Lady Pank! Tym razem jednak w bardziej świątecznym wydaniu. 21 lat po premierze kultowego albumu „Zimowe Graffiti”, zespół Lady Pank postanowił nagrać kontynuację tej płyty. W tytule nowego wydawnictwa doszła dwójka z przodu, a do kanonu piosenek zespołu dołączyły nowe utwory, m.in. „Rodzice”, „Otuleni”, „Hej hosanna” czy „Najjaśniejsza z gwiazd”. To premierowe pastorałki niezawodnego duetu Panasewicz-Borysewicz. Kto pamięta klasyczne już „Miejsce przy stole” czy „Święta święta”, ten wie czego się spodziewać! Koncert rozpocznie się o godz. 19.

Inna legenda polskiej piosenki wystąpi w Centrum Kongresowym ICE już w najbliższy piątek. W ramach najnowszej trasy koncertowej „Diva Tour” w Krakowie zagra Maryla Rodowicz! Koncert wypełniony będzie ponadczasowymi przebojami oraz utworami z najnowszej płyty artystki „Ach na świecie”, która ukazała się we wrześniu 2017 roku. Czy artystka zaśpiewa „Małgośkę”, „Niech żyje bal” lub „Gadu gadu”? Przekonamy się w ICE o godz. 19. Gościem specjalnym koncertu będzie Katarzyna Nosowska.

Centrum Kongresowe ICE w ten weekend rozpieszcza nas wręcz swoim repertuarem. W sobotę będziecie mogli tam nucić takie hity, jak „She loves you”, „Yesterday”, „All you need is love” czy „Hey Jude”. A to za sprawą koncertu „The Beatles Symfonicznie”! To niepowtarzalne wydarzenie z przebojami legendarnej czwórki z Liverpoolu w wiernym wykonaniu grupy Żuki razem z renomowaną Orkiestrą Obligato. Żuki należą do światowej czołówki zespołów popularyzujących kulturę muzyczną The Beatles. Przekonajcie się sami - początek o godz. 18.

Przechodzimy do teatralnych zaproszeń na ten weekend. Warto odwiedzić Teatr Variete, gdzie zobaczycie „Dziewczynę z plakatu”. Timothy Westerby, pracownik agencji reklamowej, opracowuje właśnie nową kampanię, kiedy niefortunnie uderza się w głowę. Od tego momentu w swojej fantazji przenosi się do lat 20. ubiegłego wieku i poznaje piękną, skąpo ubraną Polly. Ta urzekająca i tajemnicza postać, tak daleka od wizerunku jego żony, stanie się dla niego obiektem fascynacji, a dla sztuki źródłem gagów i zwrotów akcji! A wszystko to w dzień ślubu Timothy’ego, zatem emocje gwarantowane! Na scenie zobaczycie m.in. Iwonę Bielską i Tadeusza Huka, legendy polskiej sceny teatralnej. Spektakl zobaczycie w piątek o godz. 19, w sobotę o godz. 18 i w niedzielę o 17:30.

Zmieniamy klimat i wędrujemy do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tam w ten weekend długo wyczekiwana premiera spektaklu „Vernon Subutex” w reżyserii Wiktora Rubina! Tytułowy bohater zostaje eksmitowany z mieszkania, dorobek życia pakuje do jednej walizki. W poszukiwaniu noclegu odwiedza starych przyjaciół i zupełnie nieznane osoby. Tymczasem zawartość walizki budzi niepokój wpływowych osób, w pewnym momencie szuka go coraz więcej ludzi przynależących do różnych warstw i środowisk. Spektakl powstał na podstawie głośnej powieści Virginie Despentes pod tym samym tytułem. To prawdziwa petarda w rytmie rock’n’rolla! Premiera w piątek o godz. 18, a powtórka w sobotę o tej samej porze oraz w niedzielę o godz. 17.

Najważniejszą wystawą w świątecznym czasie jest oczywiście Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich w Celestacie! Po raz kolejny na ekspozycję zaprasza nas Muzeum Historyczne Krakowa. Twórcami wystawianych szopek są wszyscy - od przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, przez amatorów aż do osób, które rokrocznie biorą udział w konkursie i szopkami zajmują się niemal profesjonalnie. Chyba ta różnorodność podoba nam się na wystawie najbardziej! Szopek do oglądania jest co niemiara, a wiele z nich zapada na długo w pamięci, m.in. szopka z klocków LEGO czy ta oddająca hołd Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego „Weselu”. Wystawę możecie podziwiać codziennie od 9 do 18.

Polecamy też wypad do kina miłośnikom filmu! Tym razem wybierzmy się do Kina Kijów.Centrum na jedną z najciekawszych premier - „Powrót do Montauk" w reżyserii Volkera Schloendorffa. Pisarz Max Zorn, mężczyzna po sześćdziesiątce, w trakcie trasy promującej jego książkę w Nowym Jorku spotyka kobietę, której nigdy nie zapomniał. Wspólnie spędzają weekend. Minęło 17 lat od ich ostatniego spotkania. Czy jest jeszcze przed nimi wspólna przyszłość? W rolach głównych zobaczymy Stellana Skarsgårda oraz Ninę Hoss. A za muzykę do filmu odpowiada niesamowity Max Richter! W kinie Kijów seanse filmu zaplanowano m.in. na piątek i poniedziałek na godz. 20:15. Polecamy!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy i poniedziałkowy (5.01. oraz 8.01.) seans filmu „Powrót do Montauk" w Kinie Kijów.Centrum. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Kto jeszcze wchodzi w skład aktorskiego klanu rodziny Skarsgårdów? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując KINO KIJÓW oraz dzień, w którym chcecie się wybrać do kina. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

 

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA