Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]

Pierwszy weekend kalendarzowej wiosny w końcu nadszedł! A z nim wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, które chcemy Wam zaproponować. W Klubie Studio zagrają żywiołowi muzycy z grupy 5’nizza, a w Zet Pe Te jedno z objawień polskiej sceny muzycznej, czyli Bownik. Nie zapominajcie również o komiksowej wystawie w Muzeum Narodowym, a także marcowej premierze Teatru im. Juliusza Słowackiego z Andrzejem Grabowskim w jednej z głównych ról. Zapraszamy na nasz kulturalny rozkład jazdy na zbliżający się weekend!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]
Fot. materiały prasowe/Teatr im. Juliusza Słowackiego

Jako pierwszy przystanek wybieramy Teatr Bagatela, gdzie wkrótce obejrzycie m.in. dwa świetne spektakle. Od piątku do niedzieli na Scenie na ul. Sarego 7 zobaczymy spektakl „Tato". Reżyserka sztuki, czyli Małgorzata Bogajewska, w oryginalny sposób inscenizuje dramat skomplikowanych relacji ojcowsko-synowskich. Świetny komentarz do akcji stanowi muzyka wykonywana na żywo przez aktorów, m.in. Przemysława Brannego i Wojciecha Leonowicza. „Tato" w piątek i sobotę o godz. 19:15, a w niedzielę o godz. 17 na scenie Bagateli. Z kolei wybiegając w przyszłość, od wtorku 27 marca do czwartku 29 marca obejrzymy „Najdroższego" na Dużej Scenie. Sytuacja wyjściowa jest prosta. François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, stracił równocześnie pracę i żonę. Czy jeśli jest tak źle, to może być już tylko lepiej? Do czego doprowadzi seria nieoczekiwanych spotkań i zaskakujących zwrotów akcji? Z pewnością możemy spodziewać się salw śmiechu na widowni i wyśmienitej zabawy! „Najdroższy" będzie grany o godz. 19:15.

KONKURS

Macie ochotę na miły wieczór w Bagateli? Rozdajemy podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl „Tato" oraz wtorkowy (27.03.) spektakl  „Najdroższy". Jeśli chcecie zdobyć wejściówki, dokończcie w ciekawy sposób zdanie: Nadejście wiosny będę świętować... Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 marca do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na jaki się wybieracie. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

W piątek w Klubie Studio zagra prawdziwa petarda. Zespół zza naszej wschodniej granicy, czyli 5'nizza! To fenomenalny ukraiński duet, który narodził się w 2000 roku w Charkowie. Założyciele zespołu - Andriej „Sun” Zaporożec i Sergiej Babkin - stworzyli unikalny styl. Za pomocą minimalnych środków (dwa głosy, gitara i wybijające rytm stopy!) połączyli reggae, rock, hip-hop, jazz i bossa novę z pełnymi abstrakcyjnego humoru i gry słów tekstami napisanymi po ukraińsku, rosyjsku i angielsku. Coś nam się wydaje, że takie utwory jak „Sołdat” czy Jamajka” będą wyśpiewywane chóralnie przez całą publiczność! Czekamy z niecierpliwością na piątek i godzinę 20.

Dzień później, również w Klubie Studio, najlepsi komicy w Polsce, aktorzy kabaretowi i stand-uperzy zaproszą na Stand Up Night! Na jednej scenie wystąpią Mariusz Kałamaga, Ewa Błachnio, Tomasz Jachimek i Marcin Zbigniew Wojciech. Liczymy na wieczór pełen humoru, bez tematów tabu i z niepohamowanymi wybuchami śmiechu! Niektórzy z artystów mają spore doświadczenia w kabaretach, takich jak Łowcy.B czy Limo, ale teraz przechodzą na stand-upową stronę mocy. Jesteśmy ciekawi tego starcia osobowości. Czy będzie zabawnie? Przekonacie się w sobotę o godz. 19.

To jedna z największych nadziei polskiej sceny muzycznej - grupa Bownik wystąpi w niedzielę na scenie Zet Pe Te na ul. Dolnych Młynów. Zespół tworzy trzech warszawskich muzyków, którzy przez lata działali pod nazwą Control the Weather. Ich muzyki nie da się zaszufladkować - alternatywa to pojęcie, które określa ich najlepiej. Niewątpliwą cechą wyróżniającą grupę jest charakterystyczny wokal Michała Bownika. Być może kojarzycie już singiel „Delfina" z ich debiutanckiej płyty - ten kawałek naprawdę wpada w ucho! Z pewnością zanucicie go już w niedzielę o godz. 19, kiedy to muzycy wkroczą na scenę Zet Pe Te.

Jeśli macie w ten weekend wybrać się na jedną wystawę, to niech będzie to właśnie ta! W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego rządzi „Teraz komiks”, gdzie prezentowane są oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871–2017, związane z komiksem w Polsce. Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie właśnie w Muzeum Narodowym. Niektórzy wrócą wspomnieniami do lat dzieciństwa, a inni być może zakochają się w komiksie po raz pierwszy! W MNK dowiemy się, jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. Będzie można również wejść do komiksowej pracowni Papcia Chmiela, sfotografować się z ulubionymi bohaterami, a także zastanowić, dlaczego nie wyrasta się z czytania komiksów. Wystawa czynna do 22 lipca!

Marcowa premiera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego to prawdziwe wydarzenie! „Kariera Artura Ui" w reżyserii Remigiusza Brzyka to nowe spojrzenie na sztukę autorstwa Bertolda Brechta. Arturo Ui to drobny gangster. Zaczyna swoją drogę proponując ochronę handlarzom kalafiorów. Szybko jednak, imając się najróżniejszych sposobów, pnie się wyżej. W świat finansjery, wielkiej polityki. W końcu wygrywa wybory. Od kalafiorów do władzy absolutnej. W ten groteskowy, rewiowy sposób Brecht przedstawił drogę dojścia do władzy Adolfa Hitlera. Warto obejrzeć spektakl nie tylko dla świetnej historii, ale  również dla kolejnej świetnej teatralnej roli Andrzeja Grabowskiego! Teatr Słowackiego zaprasza w sobotę i niedzielę o godz. 19.

Teraz dla odmiany zabieramy Was do kina! W piątek w ramach DKF-u „Wysokich Obcasów" w Kinie pod Baranami przedpremierowo obejrzymy film „Nigdy cię tu nie było" w reżyserii Lynne Ramsay z nagrodzonym na festiwalu w Cannes Joaquinem Phoenixem w roli głównej. To opowieść o żyjącym z wykonywania zadań niemożliwych weteranie wojennym, dla którego przemoc stała się codziennością. Jego nowe zlecenie jednocześnie niesie za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo i daje mu szansę na odkupienie. Film już został określony kobiecą odpowiedzią na „Taksówkarza" Martina Scorsese - czy potrzeba więcej rekomendacji? Seans już w piątek o godz. 21:15.

Australijczyk mieszkający w Polsce zagra w sobotę w Krakowie! O kogo chodzi? To Philip Bracken zaprasza na swój występ do Cafe Szafe! Jego muzyka zawiera elementy soulu alternatywnego, indie roots, bluesa i folku, walory kierowane rytmicznym i hipnotycznym stylem gitarowego grania. Do Polski Philip przeniósł się kilka lat temu i tu poszukuje swoich muzycznych inspiracji. Poruszające brzmienie gitary, ciepły głos, piękne piosenki - gwarantujemy, że tych składników nie zabraknie podczas jego występu w sobotę o godz. 20.

Idealną propozycją na weekend będzie „Koncert wiosenny" Basi Stępniak-Wilk w Loch Camelot! Tej artystki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać: w 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i w Loch Camelot, w którym do dziś występuje. Na imponującej liście nagród dla Basi i jej piosenek, mistrzowsko łączących lirykę z humorem, jest m.in. I miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nie można zapominać o pierwszych miejscach list przebojów, z takimi hitami jak m.in. „Bombonierka". W „Koncercie wiosennym” Basi będą towarzyszyć: Jasiek Kusek na fortepianie, Michał Braszak na kontrabasie oraz Gerta Szymańska na instrumentach perkusyjnych. Początek w niedzielę o godz. 18.

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na niedzielny koncert wiosenny Basi Stępniak Wilk w Loch Camelot. Jeśli chcecie zdobyć wejściówki, przekonajcie nas w ciekawy sposób, czemu to właśnie Wy powinniście wybrać się na ten koncert! Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 marca do godz. 12 w tytule maila wpisując LOCH CAMELOT. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Tradycyjnie już Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza miłośników muzyki klasycznej do Sali Filharmonii Krakowskiej na spotkanie z wielką symfoniką. W niedzielę o godz. 18:00 usłyszymy utwory wielkich romantyków, reprezentujących szkołę włoską, rosyjską i niemiecką. Zabrzmią monumentalne dzieła symfoniczne Rossiniego, Czajkowskiego i Schumanna. Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej poprowadzą młodzi dyrygenci: Justyna Kwarcińska i Bartosz Staniszewski, a solistką koncertu będzie pianistka Joanna Sochacka. Polecamy!

W ciekawe teatralne klimaty zabierze nas Teatr Mumerus. W poniedziałek 26 marca o godz. 19 pokaże swój flagowy spektakl, czyli „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji". W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego "Marsz", 94 słowa z monologu Tadeusza Boya- Żeleńskiego "Uwiedziona" i jedno zdanie z wiersza jeżego jankowskiego "tram wpopszek ulicy". Brzmi intrygująco!

KONKURS

Nie byliście jeszcze na spektaklu Teatru Mumerus? No to macie właśnie taką okazję! Rozdajemy podwójne zaproszenia na poniedziałkowy (26.03.) spektakl „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji". Jeśli chcecie zdobyć wejściówki, odpowiedzcie w ciekawy sposób na pytanie: O czym należy myśleć, żeby korzystnie wyjść na zdjęciu? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 23 marca do godz. 12 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA