Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]

Wszyscy już pewnie wrócili z majówki i czekają na wiele wiosennych wrażeń na weekend w Krakowie. Nie zawiodą się - będzie się działo! Premiera teatralna w Barakah, najsłynniejsze polskie piosenki w ICE, festiwale - jeden z gatunku tańca współczesnego, a inny na temat kultury rumuńskiej. Jeszcze więcej pomysłów na spędzenie weekendu znajdziecie poniżej - w kulturalnym rozkładzie jazdy!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]
Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Zaczynamy od premierowego spektaklu w Teatrze Barakah. „Teresa” to opowieść o kobietach Kościoła katolickiego, o fanatyzmie, sterowaniu i nacisku oraz sile sugestii i potędze wiary jako niezawodnych narzędziach kontroli. Osią tekstu są biografie trzech Teres, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Teresy z Kalkuty oraz Teresy Neumann, kontrowersyjnej niemieckiej mistyczki. W spektaklu ważna będzie też muzyka - połączą się tam stylistyki energetycznego digital hardcore/industrial electro z wykonywaną na żywo przez śpiewaków wokalną muzyką sakralną z epoki średniowiecza. Brzmi jak teatralny eksperyment z najwyższej półki! Premiera już w piątek o godz. 19, a kolejny pokaz w sobotę o tej samej porze.

Emocje gwarantowane w weekend w Bagateli! Od piątku do niedzieli obejrzymy tam spektakl muzyczny „Pitawal - kryminalne historie Krakowa w piosenkach". Twórcy udowodnią  nam, że spacer po kryminalnym Krakowie obfituje nie tylko w przerażające treści. To również zbiór chwytliwych melodii oraz intrygujących wokalnie etiud. Recital z dreszczykiem, w którym każdy krakus znajdzie coś dla siebie. Tym bardziej, że na koniec ujawniona zostanie tożsamość najgroźniejszego pod Wawelem seryjnego mordercy...Nie przegapcie tego wydarzenia w Bagateli w piątek i sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17 na Scenie na ul. Sarego 7.

KONKURS

Możecie u nas wygrać podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl "Pitawal" w Bagateli, ale także wtorkowy „Wieczór kawalerski" o godz. 19:15, również w Bagateli. Aby je wygrać, napiszcie nam, jakie filmy bądź seriale były w ostatnich latach kręcone w Krakowie. Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 11 maja do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który się wybieracie. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Od piątku sceny Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Teatru im. Juliusza Słowackiego zamienią się w miejsce tanecznego szaleństwa. A to za sprawą VI Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KROKI 2018. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia będzie dialog, również ten pomiędzy artystami i widzami. Organizatorom chodzi też o dialog międzykulturowy, dlatego występujący tancerze przedstawią nam różne języki ruchu. Na otwarcie festiwalu w MOS-ie w piątek o godz. 20 wystąpi szwajcarski zespół Companie Lingua ze spektaklem „Tabula”. Nie zabraknie też spektaklu dzieci – w tym roku będzie to „Colourful Games” litewskiego Dansema Dance Theatre, który polecamy zobaczyć w sobotę o godz. 10. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.

Festiwal Kultury Rumuńskiej zagości w Krakowie już po raz jedenasty i potrwa od czwartku do niedzieli. W programie: teatr, literatura, sztuki wizualne, film, historia, warsztaty języka rumuńskiego. W piątek o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy „Architektura i Monarchia w Rumunii” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Z kolei w Kinie pod Baranami tego samego dnia o godz. 21 obejrzymy film „Zdrów jak ryba”, w którym młody adwokat będzie chciał odkryć tajemnice śmierci swojego ojca. W sobotę o godz. 19 również pod Baranami czeka nas Noc Rumuńskich Filmów Krótkich. To tylko jedne z wielu punktów bogatego programu. Szczegóły tutaj, polecamy!

W piątek zapraszamy na koncert do Instytutu Goethego na Rynku Głównym. Będzie to już trzeci koncert w ramach serii #goethegigs, w której występują polscy i niemieccy obiecujący artyści. Tym razem usłyszymy krakowski zespół SALK oraz niemiecką grupę A Tale of Golden Keys. SALK wierzy w równość muzyki i słowa, a także w to, że polska piosenka to wciąż dobra piosenka. Ich intrygujące teksty oraz melancholijne melodie urzekają serca słuchaczy i krytyków. Z kolei ich koledzy po fachu zza zachodniej granicy szukają muzycznej ciszy, skupienia i koncentracji. W tym roku wydali drugą płytę, którą próbują zauroczyć słuchaczy. Początek koncertu o godz. 19.

Duża dawka absurdu i prowokacji z niewielką dozą wariactwa czeka nas już w najbliższy piątek o godz. 20:00 w Dworku Białoprądnickim. Wystąpi tam wtedy ze swoim programem Wojtek Fiedorczuk. Gwiazda wieczoru to ekscentryk sceny i mikrofonu. Jak mówią organizatorzy wydarzenia, „jego występy przesiąknięte są zabawami językowymi, abstrakcyjnym humorem i serdecznym podejściem do publiczności”. Wojtek zdobył nagrodę Tryton na festiwalu FAMA w Świnoujściu, a także Grand Prix festiwalu PAKA w Krakowie. To wydarzenie, to świetny sposób na zrelaksowanie się po ciężkim tygodniu - zachęcamy!

KONKURS

Możecie u nas wygrać podwójne zaproszenia na piątkowy stand-up Wojtka Fiedorczuka w Dworku Białoprądnickim. Aby je wygrać, napiszcie nam, co Was ostatnio najbardziej rozbawiło. Czekamy na ciekawe odpowiedzi pod adresem konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 11 maja do godz. 12. W tytule maila wpiszcie STAND-UP. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Jeszcze raz zaglądamy do MCK. Tym razem na nową wystawę pt. „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto”. Stambuł, nazywany niegdyś po prostu Miastem, to jedna z najbardziej niezwykłych metropolii na świecie. Od zawsze fascynował podróżników i artystów, a później pisarzy i fotografów, którzy uwieczniali go w dziennikach i powieściach, na szkicach, obrazach i kliszach. Na krakowskiej wystawie, która swój wernisaż miała w środę 8 maja, możemy zobaczyć archiwalne fotografie, pocztówki i plakaty. Prezentowane będą prace czołowych stambulskich fotografów, takich jak James Robertson. Będzie to nostalgiczny portret Stambułu na przełomie XIX i XX wieku. Warto zobaczyć!

Najpiękniejsze polskie piosenki będą rozbrzmiewać w Centrum Kongresowym ICE w niedzielę o godz. 18. Usłyszymy tam utwory m.in. z repertuaru Anny Jantar, Ewy Demarczyk, Zdzisławy Sośnickiej, Mieczysława Fogga, Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty i Zbigniewa Wodeckiego. Najlepszy zestaw. A kto je wykona? Między innymi niezastąpiony Jacek Wójcicki oraz wielu innych solistów w towarzystwie Orkiestry Obligato. Nie przegapcie tego wydarzenia!

Wybiegamy troszkę w przyszłość i zapraszamy na poniedziałkowy spektakl do Teatru Mumerus. Obejrzymy tam spektakl „Tajemnik”. Światem tytułowego „Tajemnika” rządzi jakieś licho. Takie, co potrafi narobić hałasu, przyjść na kolację i wszystkim łyżki z rąk powytrącać, a co było nagotowane do zjedzenia – pożreć. A potem spragnione wyssać ze wszystkich krew. W scenariuszu wykorzystano fragmenty "Klechd polskich" Bolesława Leśmiana. Będzie więc i trochę poetycko, i troszkę groźnie. Początek spektaklu o godz. 19.

KONKURS

Możecie u nas wygrać podwójne zaproszenia na poniedziałkowy (14.05.) spektakl “Tajemnik”w Teatrze Mumerus. Aby je wygrać, wymieńcie skład zespołu aktorskiego „Tajemnika”. Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 11 maja do godz. 12 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Teatr Loch Camelot w ten weekend zaprasza na swój popisowy program! „Piosenki, czyli duet sceniczny w stanach krytycznych”, czyli przedstawienie Beaty Malczewskiej i Andrzeja Słabiaka, jest kochane przez krakowską publiczność. Główni bohaterowie to Ona i On, garderobiana i inspicjent, czyli niewidzialne twarze teatru. Cicha, wierna służba zakulisowa, dzięki której istnieje i funkcjonuje magia teatru, a aktorzy mogą grać. Kostiumy, piosenki, humor - te rzeczy spodobają się Wam podczas spektaklu, który możecie obejrzeć w piątek o godz. 19 i sobotę o godz. 17. Polecamy!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy i sobotni spektakl „Piosenki, czyli duet sceniczny w stanach krytycznych” w Loch Camelot. Aby je wygrać, przekonajcie nas, czemu to właśnie Wy powinniście wygrać te zaproszenia. Odpowiedź wysyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 11 maja do godz. 12 w tytule maila wpisując LOCH CAMELOT oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na to wydarzenie. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

W sobotę między 11 a 19 warto pojawić się w TYTANO. Tam rządzić będą Targi Vintage i Retro Kogel Mogel! Program wydarzenia jest naprawdę bogaty. Możecie np. wziąć udział w warsztatach z robienia retro pocztówki czy retro fryzur. Będzie tez okazja posłuchać wykładów. m.in. o stroju szlacheckim czy sekrecie dobrego stylu retro. Poza tym mnóstwo wystawców i pysznego jedzenia. Czego chcieć więcej w sobotnie popołudnie?

Na wyjątkowy koncert w niedzielę zaprasza Kijów.Centrum. Usłyszymy tam najpiękniejsze przeboje jednej z najbardziej charakterystycznych wokalistek w historii polskiej piosenki - Violetty Villas. Gwiazdą koncertu będzie Natasza Urbańska, która wraz z jedenastoma wokalistami zaśpiewa utwory polskiej diwy. To już drugie wydarzenie z serii RE:STARS. Początek koncertu o godz. 19.

Lato to czas teatrów ulicznych! Już w piątek i sobotę obejrzycie plenerowe spektakle na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Artystyczna podróż rozpocznie się w piątek spektaklem „Baśń dagestańska”, który miał swoją premierę na kaukaskim festiwalu SLOT Kavkaz. W sobotę Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop wystąpi z widowiskiem „Serce Don Juana”. Spektakle przy Galerii Krakowskiej organizowane są we współpracy z Teatrem KTO. Spektakle rozpoczynać się będą o godz. 16, a prezentować się będą kolejno młodzież grupy teatralnej Zatrzymać Obrotówkę i szczudlarze ze Sceny Kalejdoskop. Polecamy!

 

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA