Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]

To już kolejny weekend, który będzie obfitował w festiwale i wyczekiwane przez cały rok imprezy! W niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy, a z soboty na niedzielę zwiedzimy Synagogi Nocą. Poza tym w Studiu zagrają islandzkie gwiazdy z Gus Gus, a w galeriach i muzeach rozpocznie się Miesiąc Fotografii w Krakowie. Wszystkie szczegóły znajdziecie w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy, zapraszamy!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]
Fot. materiały prasowe/Teatr Bagatela

Od piątku w Krakowie rządzić będą zdjęcia. A to za sprawą Miesiąca Fotografii w Krakowie, który już po raz szesnasty zajmie przestrzenie muzeów i galerii. W centrum rozważań tegorocznego festiwalu jest nieustanny przepływ ludzi, informacji i substancji poprzez granice rozrastających się obszarów miejskich, cyberprzestrzeni i zagrożonych terenów przyrodniczych. Dlatego projekty artystyczne, które zobaczymy podczas wydarzenia skupiają się pod hasłem „Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego”. Wystawy będziemy oglądać w 10 miejscach, m.in. Bunkrze Sztuki, MOCAK-u, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Manggha czy Galerii Pauza. Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkań z artystami, warsztatów, oprowadzań kuratorskich i paneli dyskusyjnych. Sprawdźcie program tegorocznej edycji na stronie Miesiąca Fotografii.

W piątek o godz. 21 w Klubie Studio zagrają legendy sceny elektronicznej - islandzka grupa Gus Gus. Niepowtarzalne elektroniczne produkcje Biggiego Vieiry i wspaniały, liryczny wokal Daniela Augusta, a także ich sceniczna prezencja decydują o sile przekazu GusGus. Dzięki takim hitom jak „Over”, „Airwaves” czy ”Crossfade" GusGus zdobyli liczne grono nowych fanów, także w Polsce. Na koncercie w Krakowie zespół będzie promować najnowszy album „Lies Are More Flexible”, na którym proponują fuzję electro-popowych melodii, transowo-technowych rytmów i syntezatorowych brzmień. Ich koncerty po prostu elektryzują tłumy! Sami sprawdźcie, jaką imprezę można rozkręcić w Studiu!

Teatr Odwrócony w ten weekend wystawi „Zbrodnię i karę” na podstawie powieści Fiodora Dostojowskiego. To spektakl o przymusie zabijania samego siebie oraz wiary w dobro. Utopijne wizje świata każdej z postaci przestają mieć znaczenie w zetknięciu z rzeczywistością. Ludzie pełni sprzeczności, wątpliwości, ale jednocześnie pełni wiary – tacy są bohaterowie wykreowani przez Dostojewskiego. Takie jest też współczesne społeczeństwo, dlatego legendarna powieść jest w stanie trafić do nas również w XXI wieku. Zapraszamy na ul. Sławkowską do Teatru Odwróconego! W sobotę i niedzielę spektakl będą grać dwa razy dziennie - o godz. 18 i 21.

Jeszcze do soboty w Kinie pod Baranami potrwa Węgierska Wiosna Filmowa, czyli przegląd najnowszych dzieł węgierskiej kinematografii, zyskującej w ostatnich latach coraz większe uznanie w Europie i na świecie. W piątek obejrzymy dramat „1945”. To zrealizowana w czerni i bieli, wielokrotnie nagradzana opowieść o mieszkańcach niewielkiego miasteczka, do którego przyjeżdża dwóch ortodoksyjnych Żydów. Ich wizyta ujawnia wyrzuty sumienia, z jakimi wciąż mierzy się ta hermetyczna społeczność tuż po zakończeniu II wojny światowej. Z kolei w sobotę odbędzie się pokaz filmu „W pętli” Istiego Madarásza. To nagrodzony na festiwalu w Trieście thriller science-fiction, którego główny bohater zostaje uwięziony w powtarzającej się wciąż od nowa sekwencji zdarzeń. Seanse codziennie o godz. 19.

W niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy! Wydarzenie to poświęcone jest filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych będziemy mieli szansę obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy. Festiwal otworzy film dokumentalny “Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza – pełna barwnych epizodów opowieść o wybitnym dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku, a także intymny opis niezwykłej relacji, jaką tworzy ze swoją żoną Ewą. Specjalne miejsce na festiwalu poświęcono w tym roku kinematografii estońskiej. W ramach sekcji “Fokus na Estonię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z tego kraju oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Sprawdźcie niesamowicie bogaty program na stronie festiwalu.

W nocy z soboty na niedzielę w ramach ósmej edycji wydarzenia 7@nite (Synagogi Nocą) otworzą się szeroko drzwi siedmiu wyjątkowych krakowskich synagog. Będziemy mogli zwiedzić m.in. najstarszą krakowską bożnicę (Stara Synagoga), najmniejszą (Remuh) czy też najokazalszą (Izaaka). W synagodze Poppera mieści się dziś księgarnia. Program tej nocy jest bardzo różnorodny - w synagodze Tempel zagra Shai Tsabari – charyzmatyczny izraelski wokalista, któremu towarzyszyć będzie klawiszowiec Hod Moshonov i perkusista Nir Manzur. W Synagodze Wysokiej obejrzymy animowaną opowieść o odkrywaniu swoich korzeni pt. „Odrodzenie”. Z kolei Jewish Community Centre zaprasza na degustację kuchni żydowskiej. Wydarzenie potrwa od godz. 22 do 2 w nocy!

W weekend w Cafe Szafe zagra Limboski, artysta, który wyrósł z amerykańskich źródeł piosenki rockowej. Po drodze zgłębił korzenie bluesa i folku, a w tym roku wydał najnowszy album pt. „Poliamoria”. Znajdziemy tam ostre, dynamiczne riffy gitarowe, ale też egzystencjalne w wymowie ballady podszyte duchem gospel czy country. Poza tym Limboski jak mało kto bawi się słowem, unika dosłowności, a i tak często trafia w sedno. Muzyczna uczta już w piątek i sobotę o godz. 20 w Cafe Szafe!

To już drugi - i niestety ostatni - weekend Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Podczas tego wydarzenia możemy zwiedzić miejsca na co dzień raczej niedostępne. Będzie to m.in. Kamienica Bujwidów przy ul. Lubicz. Po dostępnej kolekcji przewodnicy oprowadzą nas tematycznie - jedni skupią się bardziej na medycynie, czyli pasji Odona Bujwida, inni na historii tego rodu. Ciekawie zapowiada się również zwiedzanie Gmachu Głównego Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczelnia otworzy do zwiedzania również swoją kopalnię doświadczalną, na co dzień dostępną jedynie studentom. Pokazy doświadczeń m.in. z ciekłym azotem pokażą członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Bozon. To tylko nieliczne z wydarzeń, które czekają nas podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa. Szczegóły na stronie internetowej!

Bagatela w ten weekend rozbawi nas swoim popisowym spektaklem! „Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone” to jedna z najzabawniejszych teatralnych komedii ostatniego półwiecza. Maks nie ma żadnych problemów z życiem uczuciowym, dopóki grafik lotów jego trzech nie wiedzących o sobie nawzajem narzeczonych-stewardess pewnego dnia się nie pokryje… Miłosny czworokąt uzupełniają przyjaciel głównego bohatera i rezolutna rosyjska gosposia, tym bardziej komplikujący akcję, im bardziej starają się ją rozplątać. Tu po prostu nie da się być poważnym! Spektakl do zobaczenia w Bagateli w piątek i sobotę o godz. 16 i 19:15 oraz w niedzielę o godz. 17.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy spektakl „Boska terapia" o godz. 19:15 i dodatkowo wtorkowy „Tramwaj wany pożądaniem" o tej samej porze w Teatrze Bagatela. Jeśli chcecie je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Dlaczego powinieneś otrzymać wejściówkę do Bagateli? Przekonajcie nas! Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 25 maja do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który się wybieracie. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

„Nikt nic nie wie… Franz Kafka i czeska muzyka" to wydarzenie, na które zapraszamy Was w niedzielę o godz. 18 do MOCAK-u. Gościem krakowskiej Sinfonietty Cracovii, mającym za zadanie wprowadzić słuchaczy w arkana czeskiej muzyki współczesnej, będzie Kryštof Mařatka, praski kompozytor, dyrygent, pianista i reżyser. Wieczór uświetni światowa premiera „Sinfonietty nr 2" Polonia Macieja Bałenkowskiego. Niedziela z muzyką klasyczną - czemu nie!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny koncert „Nikt nic nie wie..." w MOCAK-u. Jeśli chcecie je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Dlaczego warto słuchać muzyki klasycznej? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 25 maja do godz. 12 w tytule maila wpisując SINFONIETTA CRACOVIA. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA