Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]

Festiwalowy weekend nadchodzi! W końcu będziemy w ten sposób upamiętniać dwóch artystów związanych z Krakowem - Czesława Miłosza i Zbigniewa Wodeckiego. Poza tym zobaczymy francuskie kino, będą już też jedne z pierwszych seansów pod chmurką w tym roku! No i nie zapominajmy o koncercie supergwiazdy - w TAURON Arenie zagra Lenny Kravitz. A to dopiero początek kulturalnych atrakcji na najbliższe dni!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]
Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Na początek Przegląd Nowego Kina Francuskiego, na który zaprasza przez cały bieżący tydzień Kino pod Baranami.  Możecie dzięki temu wydarzeniu obejrzeć najlepsze filmy francuskie ostatnich lat. Tegoroczna edycja przeglądu obfituje przede wszystkim w produkcje debiutujących twórców filmowych. W programie m.in. nagrodzony w Cannes debiut Léonor Serraille „Paryż i dziewczyna” - opowieść o kobiecie, która po rozpadzie długoletniego związku musi zacząć wszystko od nowa. Ten seans już w piątek. A w niedzielę „Barbara” - opowieść o sfrustrowanym reżyserze próbującym nakręcić biografię sławnej piosenkarki, która otrzymała aż osiem nominacji do francuskich Cezarów wygrywając ostatecznie dwie statuetki. Wszystkie seanse równo o godz. 19!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny seans filmu „Barbara” w Kinie pod Baranami. Aby je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Jaki jest Wasz ulubiony francuski film i dlaczego? Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 czerwca do godz. 12 w tytule maila wpisując KINO POD BARANAMI. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Już w czwartek rozpoczyna się największe krakowskie święto poezji - Festiwal Miłosza 2018! Spotkania autorskie, wspólne czytanie wierszy, dyskusje i debaty - aż do niedzieli Kraków będzie żył poezją. Festiwal będzie okazją do spotkania z uznanymi autorami, m.in. Markiem Krystianem Emanuelem Baczewskim, Marzanną Bogumiłą Kielar, Marcinem Baranem i Urszulą Kozioł, a także gośćmi z zagranicy, wśród których znajdą się chociażby Jane Hirshfield i Ron Padgett. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących. W piątek polecamy wyjątkowy koncert Andrzeja Stasiuka z udziałem zespołu Haydamaky (Dziedziniec Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, godz. 21), w sobotę spacer literacki śladami Miłosza o godz. 17, a w niedzielę Krakowski Kiermasz Książki na pl. Marii Magdaleny. Szczegółowy program na stronie http://miloszfestival.pl/.

Odszedł od nas rok temu, ale jego twórczość pozostaje, również w formie tego wydarzenia. Wodecki Twist Festival to hołd złożony Zbigniewowi Wodeckiemu i jego muzyce. W piątek o godz. 18 oraz po raz drugi o godz. 21 odbędzie się koncert w hołdzie artyście, podczas którego wystąpią m.in. Kayah, Leszek Możdżer, Grzegorz Turnau, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Hanna Banaszak czy Kuba Badach. Nie zabraknie też materiałów archiwalnych z udziałem Wodeckiego. W sobotę za to plenerowe koncerty w Forum Przestrzenie! Od godz. 16 do 22 wystąpią tam m.in. Marcin Masecki, który rozpocznie od Bacha; Dziubauer czyli duet improwizatorski Krzysztofa Dziubaka i Pawła Najgebauera, a przede wszystkim Mitch&Mitch, którzy nagrali swego czasu świetną płytę koncertową ze Zbigniewem Wodeckim. Na zakończenie festiwalu koncert „Wodecki Twist: Skrzypce" w Operze Krakowskiej w sobotę o godz. 18. Wystąpią Agata Szymczewska, Mariusz Patyra, Adam Bałdych i Grupa MoCarta, którzy reprezentują niemal wszystkie sceny muzyczne, pokazując, że można łączyć różne style. Piękne wydarzenie się zapowiada! Szczegóły tutaj: http://wodeckitwistfestiwal.pl/.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotni koncert „Wodecki Twist: Skrzypce" w Operze Krakowskiej! Aby je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Kogo najchętniej zabralibyście ze sobą na ten koncert i dlaczego? Uzasadnijcie swoją odpowiedź i wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 czerwca do godz. 12 w tytule maila wpisując WODECKI. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

TAURON Arenę często odwiedzają muzyczne gwiazdy, ale na tego pana czekało naprawdę wielu fanów. Lenny Kravitz zagra koncert już w piątek w Krakowie! Uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków rockowych naszych czasów, w trakcie swojej ponad 20-letniej kariery wielokrotnie udowodnił, że wykracza poza gatunek muzyczny pokazując niezwykły styl i klasę. Natchniony soulowymi, rockowymi i funkowymi wpływami lat 60. i 70, pisarz, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Któż nie zna takich przebojów, jak „Fly away”, „I belong to you” czy „Again”? Będzie okazja wyśpiewać je na żywo! Do tego supportem będzie wschodząca gwiazda muzyki z pogranicza soulu i popu, Curtis Harding! Początek o godz. 18.

Na weekendowe „Szaleństwa nocy” zaprasza Teatr Bagatela! W piątek i sobotę o godz. 19:15, a w niedzielę o godz. 17 zobaczymy świetną komedię romantyczną z wątkiem sensacyjnym. Tuż po zachodzie słońca grupa ekscentrycznych artystów, którzy nie potrafią funkcjonować w świecie w świetle dnia, spotyka się na Plantach. Próbują poradzić sobie ze wszystkimi problemami, odreagować, po prostu pobyć razem. Zaczynają wspólnie opowiadać historię Heleny i Boba, która staje się opowieścią o potrzebie uczucia, za jakim tęskni każdy z nas.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowe “Szaleństwa nocy” w Teatrze Bagatela! Aby je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Czy weekendowe szaleństwo w teatrze to dobry pomysł? Uzasadnijcie swoją odpowiedź i wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 czerwca do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Uwaga! Mamy jeszcze jeden KONKURS z wejściówkami do Bagateli! Tym razem rozdajemy podwójne zaproszenia na teatralny klasyk, czyli “Mayday” na czwartek, 14 czerwca o godz. 19:15. Chcecie je zdobyć? Przekonajcie nas, że to właśnie Wy powinniście zobaczyć ten spektakl! Wyślijcie odpowiedź na adres konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 11 czerwca do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Na swoją popisową komedię zaprasza w ten weekend Teatr Ludowy! „Akt równoległy" to opowieść o trudach tego „pierwszego” skoku w bok i małżeńska komedia omyłek, ale czy tylko? Pewnego wieczoru zjawiają się  tam dwie pary kochanków, a każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I w tym momencie ten opis właściwie powinien się skończyć, aby nie popsuć Wam zabawy, co i tak jest zupełnie niemożliwe! To w końcu ponoć jeden z najbardziej zabawnych tekstów, jaki kiedykolwiek został napisany dla teatru! Sprawdźcie to w piątek o godz. 19.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy „Akt równoległy" w Teatrze Ludowym. Aby je wygrać, dokończcie zdanie: Przepis na komedię idealną to... Uzasadnijcie swoją odpowiedź i wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 czerwca do godz. 12 w tytule maila wpisując LUDOWY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w 2002 roku i kontynuowana do dziś. W każdą niedzielę o godz. 12 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego aktorzy czytają swoje ulubione wiersze w ciekawych interpretacjach. Wśród aktorów są zarówno gwiazdy, jak i ci młodzi i początkujący. Czytaniu wierszy towarzyszy również muzyka na żywo. W najbliższą niedzielę spotkanie będzie towarzyszyć premierze spektaklu „Czarne papugi”. Weronika Warchoł (AST), Mateusz Janicki i Dominik Stroka będą czytać „Jestem bogiem” przy towarzyszeniu muzyki Antonisa Skoliasa. Polecamy!

Na to czekali przez całą zimę kinomani - żeby w końcu móc regularnie oglądać filmy pod chmurką! Od tej niedzieli zapraszamy zatem do letniego kina przed Klubem Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Złotego Wieku. Już o godz. 18:30 rozpocznie się rodzinny piknik na trawie, a po nim - o godz. 21 - zobaczymy przezabawną francuską komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”. Claude i Marie ciężko znoszą małżeństwa swoich trzech córek z mężczyznami o odmiennych religiach. Wkrótce najmłodsza oświadcza, że wychodzi za katolika. Jednak i ten kandydat nie jest idealny... Film i miejsce idealne, by naładować baterie na cały kolejny tydzień, polecamy!

Miłośnicy muzyki klasycznej mogą w Krakowie czuć się rozpieszczeni - ilość ciekawych wydarzeń, które na nich czekają, jest ogromna! W ta sobotę zapraszamy do Centrum Kongresowego na kolejny koncert z cyklu ICE Classic. Tym razem na scenie wraz z Sinfoniettą Cracovią zaśpiewa łotewska mezzosopranistka, Elīna Garanča. Artystka zawita do Krakowa po występach w słynnym Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Operze Wiedeńskiej, Złotej Sali Musikverein, Londyńskiej Royal Opera House czy La Scali w Mediolanie. Salę koncertową wypełnią tego wieczoru włoskie i hiszpańskie pieśni i romanse. Początek o godz. 19.

W niedzielę Muzeum Historyczne Krakowa zaprasza na finisaż wystawy „Koronka. Tradycja - reaktywacja” w Kamienicy Hipolitów. Już o godz. 11 rozpoczną się warsztaty dla dzieci od 10 do 13 lat, podczas których nauczą się twórczego wykorzystania rozmaitych kawałków tkanin i starych koronek. Z kolei o godz. 14 muzeum poleca darmowe oprowadzanie po ekspozycji czasowej i stałej. Podczas spotkania będzie można także dowiedzieć się, jak wyglądała praca dawnych projektantów mody, gdzie powstawały słynne domy mody i do jakiej klienteli były kierowane. Polecamy!

Od czwartku do niedzieli zapraszamy na filmy do księgarnio-kawiarni podróżniczej Bonobo! GEA Film Fest! to festiwal filmów krótkometrażowych, który odbywa się jednocześnie w kilku miastach na świecie. Co ciekawe, festiwal działa na zasadzie podobnej do rund kwalifikacyjnych Pucharu Świata w Piłce Nożnej. Każdy widz jest bardzo ważną częścią festiwalu, bo to właśnie publiczność głosuje na najlepszy film z każdej grupy i pomaga w dotarciu do Wielkiego Finału, gdzie zwycięzcą zostanie Mistrz Świata. Obecnie poza Krakowem festiwal odbywa się w Katanii (Włochy), Reggio Di Calabria (Włochy), Barcelonie (Hiszpania) i w Korfu (Grecja). Seanse codziennie o godz. 18 i 20 (w niedzielę tylko o godz. 18).

Skórzana walizka, szczotka do włosów, świecznik, flakon na perfumy, lornetka, portmonetka, złote okulary - to tylko niektóre przedmioty ocalałe z katastrofy Titanica – największego, najdroższego i najbardziej luksusowego transatlantyku, który ponad sto lat temu zatonął w lodowatych wodach Atlantyku. Można oglądać je w Krakowie, dzięki wystawie „Titanic. The Exhibition”, która zagościła w hotelu Forum. Na wystawie znajduje się ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć z pokładu Titanica, a także pocztówki i listy do rodziny napisane przez pasażerów. Poza tym zapoznać się można z licznymi replikami – dokładnie odtworzonymi kabinami czy słynnymi schodami do sali balowej. Brakuje tylko Jacka i Rose!

KONKURS

Mamy podwójne zaproszenie na wystawę „Titanic. The Exhibition" w hotelu Forum. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Która scena filmu „Titanic" z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio jest Waszą ulubioną? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 czerwca do godz. 12 w tytule TITANIC. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA