Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]

W ten weekend rozkwitnie kulturalne życie nocne w Krakowie! A to za sprawą Nocy Teatrów i Nocy Tańca! Poza tym niedaleko odbywa się TAURON Life Festival Oświęcim, w ICE wystąpią legendy rocka - King Crimson, a w kinach zarówno przedpremiery, jak i klasyki. Czego chcieć więcej? Oto nasz rozkład jazdy na weekend!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend [KONKURS]
Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami

Noc z soboty na niedzielę będzie należała do teatromaniaków! To będzie już 12. edycja Nocy Teatrów w Krakowie. Tylko raz w roku wszystkie teatry w mieście otwierają swoje drzwi i zapraszają wszystkich na bezpłatne spektakle z najwyższej półki. W tym roku obejrzymy ich aż 70, w tym siedem przedstawień plenerowych. M.in. na Rynku Głównym od strony Ratusza widzowie obejrzą spektakl Teatru KTO „Biało – czerwona” i spektakl Teatru Vivre Fuegos „E’Viva L’Arte”. A co w teatrach? Na Scenie Stu pojawią się „Wiedźmy” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego (godz. 22:30), a w Bagateli m.in. przezabawny „Najdroższy” (Duża Scena, godz. 20).  W Teatrze Ludowym na trzech scenach - trzy spektakle: „Salto w tył”, „Sąsiedzi” i „Hańba”. [UWAGA! Dla czytelników newslettera na hasło “Noc Teatrów” zniżkowe bilety do Teatru Ludowego na piątkowe „Salto w tył” i niedzielną “Tożsamość Wila”!] Nie uda nam się wymienić tu wszystkich atrakcji Nocy Teatrów, zatem zaglądajcie na ich stronę internetową!

Nocne marki będą szczęśliwe, bo z niedzieli na poniedziałek w Krakowie będzie rządzić Noc Tańca! To pierwsze tego typu wydarzenie, które dopełnia serię Krakowskich Nocy! Pokazy i spektakle taneczne będą prezentowane zarówno w wybranych salach widowiskowych, jak i w plenerze: na Małym Rynku, Rynku Podgórskim, przed Dworkiem Białoprądnickim oraz Nowohuckim Centrum Kultury. Cracovia Danza przedstawi „Miniatury Staropolskie”, a zespół Samarkanda Tribal Bellydance zaprezentuje pokaz widowiskowego tribalu. Nie zabraknie tańców szkockich, irlandzkich, folkloru, break-dance’u i potańcówek dla publiczności. Roztańczcie się w niedzielny wieczór! Tutaj znajdziecie wszystkie szczegóły.

To niby już nie Kraków, ale TAURON Life Festival Oświęcim jest rzut kamieniem od nas! Dlatego pewnie wielu z Was się tam wybiera, bo i jest po co! Podczas dwóch festiwalowych dni na scenie wystąpi tyle muzycznych gwiazd, że aż ciężko w to uwierzyć! W piątek zobaczycie m.in. legendarnego gitarzystę, czyli Santanę, czy hiszpańską gwiazdę pop - Alvaro Solera! Z kolei w sobotę scenę opanują legendy rocka - The Stranglers, autorzy takich hitów jak “Golden Brown” czy “Always the sun”, a także grupa Europe, która na żywo wykonają słynne “Final Countdown”.  Nie zabraknie też młodych i utalentowanych artystów. Jednym słowem - WARTO! Program festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Teraz coś dla fanów literatury, i to tej mrocznej i niebezpiecznej. W piątek o godz. 18 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Rajskiej odbędzie się spotkanie z obecną królową polskiego kryminału - Katarzyną Bondą! Serie książek z profilerami Saszą Załuską czy Hubertem Meyerem osiągnęły status bestsellerów na półkach polskich księgarń, a czytelnicy z niecierpliwością czekają na każdą kolejną książkę spod pióra Bondy. Czy autorka zdradzi swój sekret na trzymający w napięciu kryminał? Tego nie wiemy, ale na pewno opowie wiele ciekawego o swojej pracy!

Przez cały tydzień, aż do niedzieli, w Kinie pod Baranami po raz czwarty gości Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, prezentujący najgłośniejsze filmy sezonu. Możemy dzięki temu obejrzeć dzieła docenione już na światowych festiwalach, które jeszcze do naszych kin nie dotarły. W piątek będzie to "Obietnica poranka" Erica Barbiera, adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary'ego. W rolach głównych wystąpili Pierre Niney oraz Charlotte Gainsbourg, która za tę rolę otrzymała nominację do Cezara. W sobotę obejrzymy nominowany do 11 włoskich nagród filmowych thriller "Neapol spowity tajemnicą", którego twórcą jest Ferzan Özpetek, a w niedzielę nagrodzony pięcioma Cezarami dramat kryminalny "Do zobaczenia w zaświatach" Alberta Dupontela. Wszystkie seanse o godz. 19. Chodźcie do Baranów!

Od piątku do soboty w Kinie KIKA przedpremierowo będzie można obejrzeć najnowszą islandzką komedię pt. “W cieniu drzewa”. Film to tegoroczny kandydat do Oscara z tego kraju — komedia o absurdalnej sąsiedzkiej wojnie o drzewo, prosto od twórców filmu “Barany. Islandzka opowieść”. Dwa małżeństwa, jedno drzewo i sąsiedzki konflikt, który doprowadza do nieoczekiwanych sytuacji, kiedy wszystkim puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Jednego możecie być pewni - będzie zabawnie! Wszystkie seanse zaplanowano na godz. 20:45.

W piątek w Alchemii będziecie mogli się nieźle pobujać! W końcu zagra tam Hornsman Coyote wraz z towarzyszeniem zespołu Duberman wykonującego muzykę roots reggae i dub. Hornsman to pochodzący z Serbii artysta, lider grupy Eyesburn, wokalista i puzonista z ogromnym dorobkiem zarówno jako autor, jak i muzyk sesyjny. Niezwykła kolaboracja tego artysty z grupą Duberman jest ich pierwszym spotkaniem muzycznym – możemy się spodziewać potężnej dawki muzyki reggae na najwyższym poziomie. To co, widzimy się w Alchemii w piątek o godz. 20?

To będzie prawdziwe święto fanów progresywnego rocka. Legenda tego nurtu muzycznego, czyli zespół King Crimson, wystąpi w Centrum Kongresowym ICE aż trzykrotnie - w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Zespół powołali do życia 50 lat temu w Dorset Robert Fripp i bracia Michael i Peter Giles. Ich debiut nagraniowy, "In the Court of the Crimson King", który wydali rok później, stał się kamieniem milowym brytyjskiego prog rocka: muzycy kładli szczególny nacisk na instrumentalne mistrzostwo, wykorzystanie awangardowej techniki i połączenie rocka z muzyką klasyczną i jazzem. W następnych dekadach King Crimson nagrali imponującą liczbę albumów z Top 40 zestawień, dzięki czemu stali się jednym z najbardziej uznanych i szanowanych zespołów progresywnych wszech czasów. Podobno po powrocie do koncertowania stali się jeszcze lepsi - czy to w ogóle możliwe? Przekonajcie się w weekend w ICE (codziennie o godz. 19).

W niedzielę o godz. 19 zapraszamy Was do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejny seans z cyklu “Przywrócone arcydzieła”. Znany krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski, wybiera wybitne tytuły polskiego kina, które niesłusznie odeszły w zapomnienie. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami. Tym razem obejrzymy „Perłę w koronie” Kazimierza Kutza, czyli historię strajku w śląskiej kopalni w latach 30. XX wieku. Gośćmi będą sam reżyser oraz odtwórca głównej roli, Olgierd Łukaszewicz.

Skórzana walizka, szczotka do włosów, świecznik, flakon na perfumy, lornetka, portmonetka, złote okulary - to tylko niektóre przedmioty ocalałe z katastrofy Titanica – największego, najdroższego i najbardziej luksusowego transatlantyku, który ponad sto lat temu zatonął w lodowatych wodach Atlantyku. Można oglądać je w Krakowie, dzięki wystawie „Titanic. The Exhibition”, która zagościła w hotelu Forum. Na wystawie znajduje się ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć z pokładu Titanica, a także pocztówki i listy do rodziny napisane przez pasażerów. Poza tym zapoznać się można z licznymi replikami – dokładnie odtworzonymi kabinami czy słynnymi schodami do sali balowej. Brakuje tylko Jacka i Rose!

KONKURS

Mamy podwójne zaproszenie na wystawę „Titanic. The Exhibition" w hotelu Forum. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Ile osób znajdowało się na pokładzie Titanica? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 czerwca do godz. 12 w tytule TITANIC. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Wybiegamy troszkę w przyszłość poza weekend, ale jest powód (mamy konkurs!). Otóż we wtorek, 19 czerwca o godz. 20 w Dworku Białoprądnickim zagra Elinborg, artystka pochodząca z Wysp Owczych. „Od małego” występowała i tworzyła muzykę. Urodziła się i wychowała na w miejscowości Syðrugøta, gdzie mieszka około 430 osób. W 2015 roku wydała swoją pierwszą epkę z czterema piosenkami w swoim ojczystym języku, kilka miesięcy później otrzymała nagrodę za Debiut Roku na Wyspach Owczych (Faroese Music Awards). Elinborg pisze utwory, które są bardzo osobiste i opisują różne doświadczenia artystki. Zaśpiewane są jej miękkim i krystalicznie czystym głosem. Ona sama określa swój styl jako „folk – pop”. Warto przyjść i posłuchać, jaka wrażliwość kryje się w Elinborg!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na koncert Elinborg w Dworku Białoprądnickim (19 czerwca). Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Dlaczego chciałbyś posłuchać muzyki Elinborg na żywo? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 18 czerwca do godz. 12 w tytule maila wpisując DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA