Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny rozkład jazdy na weekend!

W powietrzu jeszcze unosi się klimat świąt i będzie to można poczuć w ten weekend w Krakowie! Zaprosimy Was na kolędowanie do Nowohuckiego Centrum Kultury i Kijów.Centrum. Poza tym polecamy Wam finisaż wystawy o Nowej Hucie, specjalne pokazy filmowe w Paradoxie czy Kice, a także ciekawe spektakle z repertuaru Teatru im. Słowackiego oraz Ludowego. Polecamy nasz kulturalny rozkład jazdy!

Fot. materiały prasowe

Już w niedzielę będziecie mieli okazję wziąć udział w kolejnym spacerze “Wokół Szopki”! Oprowadzać będzie Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Spacer będzie prowadził szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wstawione są szopki ze zbiorów muzeum. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach nabiorą nowego kontekstu. Tym bardziej, że ten rok jest wyjątkowy dla krakowskich szopkarzy - w końcu szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Zbiórka przed siedzibą Archiwum Narodowego przy ul. Siennej 16 o godz. 14.  Zapraszamy!

Chcecie posłuchać pięknych kolęd w świetnym wykonaniu? Wpadnijcie w sobotę do Nowohuckiego Centrum Kultury! Tam już o godz. 19 odbędzie się koncert galowy IV Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych. Tego wieczoru na scenie NCK wystąpią m.in. Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, Monika Urlik a także laureaci tegorocznej edycji Festiwalu wyłonieni w przesłuchaniach. Będzie świątecznie!

Kolęd i pastorałek w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka, legendy polskiej muzyki, będziecie mogli posłuchać już w piątek w Kijów.Centrum. Te interpretacje świątecznych melodii co roku goszczą w wielu domach jako świąteczne tło! A w dodatku podczas koncertu Krawczyk wykona również swoje największe przeboje. Nie powinno zatem zabraknąć bardziej wakacyjnych klimatów, jak np. “Parostatek”. Początek koncertu o godz. 19.

Kolejna legenda muzyczna wystąpi w ten weekend w Piwnicy pod Baranami. Będzie to Jan Ptaszyn Wróblewski ze swoim kwartetem. Wybitny jazzman ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół gra dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Koncert już w piątek o godz. 20.

“Bóg, ja i pieniądze” to tytuł, na który powinniście zwrócić uwagę przeglądając repertuar Teatru im. Słowackiego. Jest to trochę wesoła, trochę smutna opowieść o wielkiej miłości. Miłości, która ogarnia nas czasem zupełnie niespodziewanie… Bohaterkę, Marię, spotykamy podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła. Monodram, w którym występuje Hanna Bieluszko, na scenie w sobotę o godz. 16 i w niedzielę o godz. 19:30.

Teatr Ludowy zaprasza w ten weekend na spektakl pt. „Na początku i na końcu czasu”. Jest to sztuka współczesnego ukraińskiego dramaturga Pawła Arje, która sięgając do realizmu magicznego opowiada historię rodziny żyjącej w strefie przymusowego wysiedlenia wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu. To ich wybór. Mieszkają w zonie czarnobylskiej, bo nie potrafią mieszkać gdzie indziej. Poruszający spektakl powstał w ramach Konkursu Inicjatyw Teatralnych "Giełda Teatralna" i gościnnie jest prezentowany na scenie Teatru Ludowego. Obejrzyjcie go w piątek i sobotę o godz. 19!

Na wyjątkowy muzyczny wieczór, oddający hołd największym francuskim piosenkom lat powojennych zaprasza Dworek Białoprądnicki.  W niezapomnianą atmosferę Paryża lat 40-tych i 50-tych wprowadzi nas Leslie Deskeuvre, pochodząca z Belgii, a obecnie mieszkająca w Paryżu wokalistka obdarzona mocnym głosem. Tego wieczoru nie zabraknie muzyki zarówno z 20-lecia międzywojennego, jak i najpiękniejszych utworów takich gwiazd jak: Jacques Brel, Edith Piaf, Charles Aznavour czy Mireille Mathieu. Koncert już w piątek o godz. 18.

To będzie jeden z oscarowych faworytów! “Powrót Bena” z Julią Roberts i Lucasem Hedgesem w rolach głównych wejdzie do polskich kin 11 stycznia, ale już w najbliższą niedzielę o godz. 18 możemy go zobaczyć w Kinie Paradox podczas przedpremierowego seansu. Gdy Holly wraca do domu ze świątecznych zakupów, zastaje na schodach nieoczekiwanego gościa – swojego syna Bena , który nie powinien był opuszczać ośrodka odwykowego. Kochająca matka, mimo obaw, przyjmuje go z otwartymi ramionami. Okazuje się jednak, że wizyta Bena może sprowadzić poważne kłopoty. Nie możemy doczekać się elektryzujących występów aktorskich w tym filmie!

Teraz ciekawa filmowa propozycja dla miłośników... kolei! “Pochwała z Bejrutu” to film stworzony przez pasjonata tej dziedziny, Michała Bisa. To film dokumentalny o losach lokomotyw spalinowych serii SP45 (późniejsza SU45) produkowanych w latach 1970–1976 w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W filmie poznajemy losy maszyn od momentu ich transportu do Libanu, aż do czasów współczesnych. Seanse filmu w Kinie Kika w sobotę o godz. 16 i w poniedziałek, 7 stycznia o godz. 19. Polecamy!

To już ostatni weekend z wystawą “Okolice Nowej Huty” Adama Gryczyńskiego w NCK! Wystawa prezentowana jest tam w ramach 70-lecia Nowej Huty. Fotograf sportretował swoje rodzinne okolice i postanowił zebrać najciekawsze dzieła w formie wystawy. Gryczyński od 1983 r. jest kierownikiem działu fotograficzno-filmowego w Nowohuckim Centrum Kultury. Warto zobaczyć tę dzielnicę Krakowa z innej perspektywy!

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący:
Data publikacji: 2019-01-02
Data aktualizacji: 2019-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź