Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Zima nie odpuszcza, ale w weekend koniecznie trzeba wyjść z domu i zaczerpnąć trochę kultury! Polecamy Wam wydarzenia, które z pewnością Was rozgrzeją. Gospelowy koncert w Filharmonii Krakowskiej, nową wystawę o Wyspiańskim w Muzeum Narodowym czy przedpremierowe seanse jednego z oscarowych faworytów. To nie jedyne nasze propozycje, zerknijcie na kulturalny rozkład jazdy!

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]
Fot. materiały prasowe/Wydawnictwo Literackie

Muzyka gospel w filharmonii? To możliwe! W piątkowy i sobotni wieczór w Filharmonii Krakowskiej usłyszymy Karen Edwards, wokalistkę, pianistkę, kompozytorkę muzyki gospel, która współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak: Stevie Wonder czy Tonny Bennett. Przez kilka lat pracowała też z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem, z którym odbyła wiele koncertów w całej Europie i na Bliskim Wschodzie, a także nagrała płytę "Everything Ice". Podczas krakowskich koncertów towarzyszyć jej będą Chór Filharmonii Krakowskiej i uznani artyści: Andrzej Gondek, Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic. Zapraszamy w piątek o godz. 19:30 i w sobotę o godz. 18. Będzie żywiołowo!

Byliście na wystawie “Wyspiański” w Muzeum Narodowym? To koniecznie odwiedźcie też jej kontynuację, czyli wystawę “Wyspiański. Nieznany”, którą od wtorku możemy już oglądać w Gmachu Głównym. Zgromadzono na niej w większości dzieła i przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które można oglądać po raz pierwszy. To przede wszystkim pastelowy “Autoportret artysty” oraz “Portret dra Jana Raczyńskiego” zakupione do kolekcji muzeum w listopadzie 2018 roku. Po raz pierwszy obejrzymy także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór własny artysty, praktycznie w całości podpisany własnoręcznie przez Wyspiańskiego. Wystawę możecie oglądać do 5 maja.

W sobotę i niedzielę w Kinie Mikro macie szansę przedpremierowo zobaczyć jednego z oscarowych faworytów w tegorocznej stawce, czyli “Green Book”! Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa zupełnie różne światy. A w rolach głównych Viggo Mortensen i Mahershala Ali wypadają świetnie! Seanse w obydwa dni o godz. 18.

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na wyjątkowy koncert trzech niezwykłych artystów: Wacława Zimpla, Alexa Rotha i Huberta Zemlera. Podczas koncertu trzy wyjątkowe osobowości artystyczne nie tylko będą współpracować po raz pierwszy w takim składzie, ale też zagłębią się w muzyczną eksplorację tematu tożsamości jednostki i społeczeństwa. Kim są artyści? Zimpel czerpie inspiracje z jazzu, muzyki elektronicznej, minimalizmu, muzyki świata. Roth może pochwalić się twórczością solową, kameralną, chóralną i orkiestralną, muzyką teatralną i taneczną. Zemler jest perkusistą i kompozytorem, często wykorzystuje w swej twórczości improwizację. Koncert w sobotę o godz. 21.

Dworek Białoprądnicki zaprasza w ten weekend na dwa nagradzane filmy jednych z najlepszych polskich dokumentalistów, które pokazują świat muzyki jakiego nie znacie! W sobotę o godz. 18 zobaczymy Festiwal”, w którym zajrzymy za kulisy w czasie festiwalu muzyki klasycznej. W niedzielę o tej samej porze  obejrzymy „Operę O Polsce”, w którym reżyser pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, przedstawiając je w nowoczesnej formie filmowego kolażu. Polecamy! Dwa zupełnie inne podejścia do dokumentu i muzyki w filmie.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne wejściówki na obydwa seanse w Dworku Białoprądnickim. Co trzeba zrobić, by wygrać? Napiszcie nam o filmie dokumentalnym, który Wam się podobał i uzasadnijcie odpowiedź! Czekamy na nie pod adresem konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 18 stycznia do godz. 12. W tytule maila wpiszcie DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na seans. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Teatr Bagatela zaprasza na swój… kryminalny musical! Tak, to właśnie “Pitawal - historie kryminalne Krakowa w piosenkach” możecie zobaczyć w piątek i sobotę o godz. 19:15 na scenie na ul. Sarego 7. To podróż po naszym mieście śladami zbrodni i odkrywanie jej ciemnych stron. Będzie ciekawie! A w przyszłym tygodniu, we wtorek i środę na Dużej Scenie zobaczycie spektakl “Czego nie widać”, kórego bohaterem będzie prowincjonalny zespół na próbie generalnej spektaklu „Co widać”. A my zajrzymy za kulisy tej próby. W obydwa dni sztuka na scenie o godz. 19:15, a w środę dodatkowo jeszcze o 16.

KONKURS

Mamy dla Was bilety do Bagateli! Możecie zdobyć podwójne wejściówki na piątkowy spektakl “Pitawal…” albo na środowe “Czego nie widać” o godz. 19:15. Aby je wygrać, dokończcie zdanie: Bagatela to mój ulubiony teatr, bo… ? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 18 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Nie zapominamy również o Teatrze KTO, który już w niedzielę pokaże spektakl “Chór sierot”. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile III Symfonia (zwana też Symfonią Pieśni Żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści. Każda sztuka trwa równo 52 minuty i 6 sekund. “Chór sierot” pozbawiony jest tekstu, lecz za to przepełniony jest treścią! Sprawdźcie sami w niedzielę o godz. 19 na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży na ul. Wietora 15.

KONKURS

Chcemy przekazać Wam podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl “Chór sierot” Teatru KTO. Aby je zdobyć, musicie odpowiedzieć na pytanie: W jakich krajach spektakl ten zdobył nagrody na festiwalach teatralnych?  Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 18 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując KTO. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Nie macie pomysłu na prezent z okazji Dnia Babci lub Dnia Dziadka? Podsuwamy Wam go prosto z rąk Teatru Ludowego! Właśnie tam odbędzie się w niedzielę spektakl muzyczny pt. “Zahipnotyzuj mnie…” oparty na muzyce Zygmunta Koniecznego. Kompozytor obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny, jest twórcą ukochanych przez wszystkich piosenek Piwnicy pod Baranami,  którego utwory rozsławiła między innymi Ewa Demarczyk. Jak zapewniają nas autorzy, spektakl nas i rozbawi i wzruszy, a piosenki Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Marty Bizoń, Małgorzaty Krzysicy, Barbary Szałapak brzmią niesamowicie! Wydarzenie w Teatrze Ludowym już w niedzielę o godz. 18.

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na spektakl muzyczny “Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego” w Teatrze Ludowym. Aby je zdobyć, napiszcie, jaka piosenka autorstwa Koniecznego jest Waszą ulubioną i dlaczego? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 18 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Wybiegamy w przyszłość do poniedziałku, a to za sprawą Teatru Mumerus i ich popisowego spektaklu “Historyja barzo cudna”, który zobaczymy wówczas na ich scenie. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią. Teatr Mumerus opowiedział historię o rzeczywistości, dla nas współczesnych, tak odległej i obcej. Kto dzisiaj zastanawia się nad sejmem piekielnym, czartami i pochodzeniem dobra i zła? Spektakl w poniedziałek o godz. 19 na scenie Teatru Zależnego na Kanoniczej 1.

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na spektakl “Historyja barzo cudna” Teatru Mumerus, który odbędzie się 21 stycznia. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Podać przysłowie lub powiedzenie, które zawiera słowo "diabeł". Liczymy na pomysłowość! Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 18 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

A teraz propozycja dla starszych i tych młodszych! Historyland zaprasza w piątek i sobotę na weekendowe budowanie klockami Lego. Na uczestników będą czekać stanowiska z klockami gdzie każdy będzie mógł stworzyć swoją wymarzoną budowlę! Każde dziecko, które odwiedzi strefę Lego może liczyć na upominek, a za najładniejsze budowle przewidziano drobne nagrody! Budować możecie w piątek od 9 do 17 i w sobotę od 10 do 18.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący:
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA