Kulturalne propozycje na weekend! [KONKURS]

W nadchodzący weekend wciąż będzie można poczuć w Krakowie walentynkowy klimat! Na koncerty z okazji tego święta zapraszają m.in. Filharmonia Krakowska czy Żydowskie Muzeum Galicja. Warto też pamiętać, że rozpoczyna się festiwal teatralny Materia Prima, a kończy Opera Rara. Nie zapominamy też o kinomanach - mamy dla Was seanse przedpremierowe, a także coś dla fanów horroru. Sprawdźcie nasze kulturalne propozycje na weekend!

Kulturalne propozycje na weekend! [KONKURS]
Fot. Piotr Kubic / Teatr Bagatela

Czujecie sentyment do muzyki lat 80.? Mamy wydarzenie stworzone dla Was! Już w sobotę w Klubie Studio premierowy koncert “Electropop Orchestra” - symfoniczne aranżacje hitów lat 80. wykona Filharmonia Futura. W repertuarze m.in. takie przeboje, jak „Enjoy the silence” Depeche Mode, “Forever Young” Alphaville, “Sweet Dreams” Eurythmics czy “Take on me” A-ha. Przecież te szlagiery można nucić z pamięci! Do tego bogata multimedialna oprawa sceniczna i stroje stylizowane na epokę - będzie się działo! Początek koncertu o godz. 19.

Penelope Cruz i Javier Bardem znów razem na ekranie! Zdolna hiszpańska para aktorów tym razem zagrała w filmie “Wszyscy wiedzą” Asghara Farhadiego, jednego z najbardziej znanych irańskich reżyserów. Film ten przedpremierowo możemy zobaczyć w piątek i sobotę o godz. 20:45 w Kinie Paradox. Na polskie ekrany wejdzie oficjalnie dopiero w połowie marca. Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. Parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Polecamy!

W piątek startuje jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych tej zimy, czyli Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy organizowany przez Teatr Groteska! To festiwal, w którym sztuka dramatu łączy się z cyrkiem i tańcem, przeplata z multimediami i przeobraża w teatr lalek, masek i cieni. Zobaczymy spektakle znane na całym świecie, najważniejsze premiery ostatniego roku. Wystąpią przed nami artyści z Grecji, Holandii czy Francji. W piątek  o godz. 20:30 na scenie Centrum Kongresowego ICE obejrzymy szwajcarskie widowisko “Donka - list do Czechowa”, a w sobotę w MOS-ie o godz. 18 fińska grupa cyrkowa WHS pokaże swoje “Odejście”. Festiwal potrwa do 23 lutego, więc zachęcamy do zobaczenia choć jednego spektaklu!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na dwa spektakle podczas festiwalu Materia Prima: „Requiem pour L." w ICE oraz „Spotkanie z Tobą było moim przeznaczeniem" w Operze Krakowskiej. Obydwa odbędą się w środę o godz. 20:30. A oto pytanie konkursowe: Która to edycja festiwalu Materia Prima? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 18 lutego do godz. 10 w tytule maila wpisując MATERIA PRIMA oraz tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Teatralnie zapraszamy oczywiście także do Bagateli! W ten weekend na Scenie na ul. Sarego 7 zobaczymy “Boską terapię”, w której znaną psychoterapeutkę niespodziewanie odwiedza atrakcyjny mężczyzna. Ten wielkiego formatu gość domaga się wyleczenia z depresji. Czy Ella podoła temu zadaniu? Spektakl w piątek i sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17. Z kolei na Dużej Scenie możecie zobaczyć “Seks nocy letniej”, czyli sześciokąt uczuciowy w stylu retro. Dotknięty impotencją wynalazca-amator z bogobojną żoną, lekarz-erotoman z przyjaciółką, filozof natury z narzeczoną bez zahamowań – i rakiety do badmintona oraz siatki na motyle w arkadyjskiej scenerii domku na wsi. Po tej jednej nocy zaskakujących odkryć i odważnych decyzji nikt już nie będzie taki sam, jak przedtem. Spektakl w sobotę i niedzielę będzie grany dwa razy dziennie - o godz. 16 i 19:15.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na dwa spektakle w Bagateli: sobotnią “Boską terapię” oraz niedzielny “Seks nocy letniej”, obydwa o godz. 19:15. A oto pytanie konkursowe: Kto wyreżyserował film pod tym samym tytułem co spektakl Bagateli, czyli “Seks nocy letniej”? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

„Gdy przyjdzie sen" - taki tytuł nosi spektakl, na który ten weekend zaprasza Teatr Ludowy. Można go określić jako tragikomedię ludzkich zachowań, kryminał i tragedię miłosna w jednym. Na scenie Ludowego wiejska wspólnota jest jak małe laboratorium, w którym można obserwować najbardziej pierwotne ludzkie instynkty jak pod mikroskopem. Tutaj nic się nie ukryje, wszyscy wszystkich znają, wszyscy wszystko o  sobie wiedzą. Nie można mieć skrytych marzeń, ani własnego małego szczęścia. Wszystko trzeba dzielić z sąsiadami: marzenia, żądze, miłość i tragedię. Wtedy jest i straszno i śmieszno. Na scenie m.in. Beata Schimscheiner, Ryszard Starosta i Wojciech Lato. Zapraszamy w sobotę i niedzielę o godz. 19 na Scenę pod Ratuszem.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl „Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym. A oto pytanie konkursowe: Kto jest reżyserem spektaklu? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

To już ostatni weekend z festiwalem Opera Rara. Co organizatorzy przygotowali na koniec wydarzenia? W sobotni wieczór polecamy recital mistrzowski Adriany Kucerovej. Słynna słowacka sopranistka wykona m.in. prawie u nas nieznane pieśni wybitnych kompozytorów słowackich — Mikuláša Schneidera-Trnavský'ego i Eugena Suchoňa. Koncert w Collegium Novum UJ o godz. 19. Z kolei ostatnim koncertem festiwalu będzie recital mistrzowski Patricii Petibon w niedzielę o godz. 19 w Sukiennicach. Artystka zestawi ze sobą tradycyjne pieśni peruwiańskie z XVIII-wiecznymi hiszpańskimi zarzuelami, barokową operę francuską z operą angielską, a te z kolei z muzyką ludową tych krajów. Po szczegóły odsyłamy na stronę festiwalu.

Utwory Czesława Niemena w nowym wykonaniu - tak właśnie można opisać sobotni wieczór w Centrum Kongresowym ICE, gdzie odbędzie się koncert Niemen Inaczej. Na scenie pojawi się cała plejada świetnych polskich wokalistów z córką nieżyjącego artysty, Natalią Niemen na czele. A poza nią jeszcze m.in. Sławek Uniatowski​, Stanisław Soyka​, Kuba Badach i Janusz Radek​. We współczesnych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego usłyszymy m.in. takie szlagiery jak: „Pod papugami”, „Jednego serca”, „Wspomnienie”, „Bema pamięci żałobny rapsod” czy „Sen o Warszawie”. Wszyscy artyści na koniec wspólnie wykonają utwór “Dziwny jest ten świat” - co to będzie za zwieńczenie tego niezwykłego koncertu! Początek wydarzenia o godz. 19.

Walentynki w wersji na straszno? Czemu nie! Z taką propozycją wychodzi Multikino, gdzie w piątek możecie zabrać swoją drugą połówkę na ENEMEF: Maraton Horrorów- Antywalentynki. Tej nocy zobaczycie aż cztery przerażające filmy, w tym dwie premiery! Po raz pierwszy na ekranie kina pojawi się “Zakon świętej Agaty” od twórców kultowej “Piły”, a także “Prodigy.Opętany”, który stworzyli autorzy “Egzorcyzmów Emily Rose”. Poza tym jeszcze szalony i krwawy film “Korpo”, a także hipnotyczny “Endless”. Początek maratonu o godz. 22. Przygotujcie się na silne emocje!

Na koncerty walentynkowe zaprasza Filharmonia Krakowska! W piątek i sobotę na scenie przy ul. Zwierzynieckiej 1 wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sławka A. Wróblewskiego, a także z towarzyszeniem Karola Radziwonowicza na fortepianie oraz Constantina Hartwiga na tubie. W repertuarze znajdą się oparte na tradycyjnych amerykańskich melodiach “Cztery epizody taneczne” A. Coplanda, “Koncert na tubę” R. Vaughana pozostający głównym repertuarem tubistów czy “Błękitna rapsodia”, która uchyliła drzwi do wielkiej kariery George'a Gershwina. Usłyszymy też żywiołową suitę autorstwa L. Bernsteina, którą skomponował w 1961 roku na podstawie swojego musicalu “West Side Story”. Koncerty w piątek o godz. 19:30 i w sobotę o godz. 18.

Na walentynkowy koncert piosenek filmowych w wykonaniu Kingi Rataj z zespołem zaprasza Żydowskie Muzeum Galicja! Podczas koncertu usłyszymy utwory znane z takich filmów jak „Dzisiejsze czasy”, „Porozmawiaj z nią”, „Cinema Paradiso”, „Coco” czy „Miłość w czasach zarazy”. Romantyczny klimat z muzyką filmową to dobry pomysł na niedzielny wieczór! Koncert rozpocznie się o godz. 19.

Rzecz dzieje się wieczorem i w noc poprzedzającą rozprawę sądową, w której oskarżonym jest Dymitr Karamazow, a jednym ze świadków ma być jego przyrodni brat Iwan… Tak można rozpocząć opis spektaklu “Zmora” Teatru Mumerus, który możecie zobaczyć na ich scenie już w poniedziałek, 18 lutego o godz. 19. Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” F. Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedną z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego na Kanoniczej 1 rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakl “Zmora” Teatru Mumerus (18.02.). Co zrobić, aby je wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Jakie imiona nosili bracia Karamazow z powieści Dostojewskiego? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 15 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Wybiegamy w przyszłość do kolejnego tygodnia, ale to dlatego, że mamy dla Was konkurs! A chodzi o koncert Sashy Boole w Dworku Białoprądnickim w przyszły czwartek, 21 lutego o godz. 20. To jeden z najbardziej aktywnych przedstawicieli ukraińskiej sceny alternatywnej. Gra country i folk zmieszane z whisky, ciekawymi, budzącymi emocje opowieściami oraz ciągłą podróżą. Lubisz Boba Dylana, Johnny’ego Casha albo Neila Younga? Prawdopodobnie polubisz też Sashę! W ciągu trzech ostatnich lat artysta zagrał w Polsce ponad 200 razy! Jeśli jeszcze nie mieliście okazji go posłuchać na żywo, jest idealna okazja do nadrobienia zaległości!

KONKURS

Rozdajemy dziś podwójne zaproszenia koncert Sashy Boole w Dworku Białoprądnickim 21 lutego. A oto pytanie konkursowe: Jaki tytuł nosi ostatnia płyta Sashy Boole? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 18 lutego do godz. 10 w tytule maila wpisując DWOREK BIAŁOPRĄDNICKI. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA