Kulturalne propozycje na weekend! [KONKURS]

To będzie weekend pełen wydarzeń nie do przegapienia! W końcu raz w roku mamy Juwenalia Krakowskie, gdzie zagrają m.in. Paweł Domagała, Lao Che czy Krzysztof Krawczyk! Rozpoczyna się Miesiąc Fotografii oraz Krakowski festiwal Filmowy, czyli dwie duże i uznane imprezy na kulturalnej mapie Krakowa! Poza tym węgierskie kino zobaczycie pod Baranami, a nocą możecie odwiedzić… synagogi. Nie zabraknie też czegoś dla miłośników teatru. Sprawdźcie nasze kulturalne newsy na weekend!

Kulturalne propozycje na weekend! [KONKURS]
Fot. KSAF AGH

Kto powiedział,  że Juwenalia są tylko dla studentów? Jasne, że nikt! Polecamy Wam koncerty, jakie w tym roku odbędą się na Strefie Plaża na Miasteczku Studenckim AGH oraz pod Klubem Żaczek. W piątek plażą rządzić będą Bitamina, Happysad oraz raperzy Plan Be i Małpa. Z kolei pod Żaczkiem na koncercie rockowym zagrają wtedy Lao Che i Strachy na Lachy! Sobota na plaży to przede wszystkim występ legendy polskiej sceny muzycznej - Krzysztofa Krawczyka, ale także Zeusa i Miousha. Pod Żaczkiem alternatywnie zagrają Organek, Ralph Kamiński i Sonbird. A niedziela to finał Juwenaliów na plaży - wystąpią uwielbiany przez damską część publiczności Paweł Domagała, a także Julia Pietrucha. Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą ok. 20. Coś czujemy, że będzie dobra zabawa!

Już w piątek o godz. 20 kolejny koncert w ramach Goethegigs, czyli koncertów polskich i niemieckich artystów w instytucie Goethego. Tym razem zobaczymy grupy Tęskno oraz Garda. Tęskno to projekt wokalistki Joanny Longić i pianistki Hani Rani. Składa się na niego zbiór piosenek z autorskimi tekstami w języku polskim i muzyką, która stara się wymknąć podziałowi na znane gatunki i style, łącząc akustyczne brzmienia (pianino, kwintet smyczkowy) z nowoczesnymi brzmieniami. Muzyka dla wrażliwych! A Garda to sześcioosobowy projekt muzyczny songwritera Kaia Lehmanna, który na scenę zaprasza nawet i 11 muzyków. Muzyka zespołu jest niezwykle gęsta i charakteryzuje się liryką tekstów, instrumentalną różnorodnością i całą paletą emocji. Polecamy!

Jeszcze do soboty w Kinie pod Baranami trwa Węgierska Wiosna Filmowa - przegląd najnowszych dzieł węgierskiego kina. Co w ostatnich dniach wydarzenia zobaczymy na ekranie? W piątek o godz. 19 wyświetlany będzie intrygujący dokument “Projekt Babcia”, będący zapisem trwającego siedem lat procesu poznawania rodzinnej historii przez trzech młodych mężczyzn. Przewodniczkami po dawnych czasach stają się dla nich babcie, o bardzo zróżnicowanych życiorysach: angielskiej kobiety-szpiega, tancerki w nazistowskich Niemczech i węgierskiej komunistki, która przeżyła Holokaust. Z kolei w sobotę o tej samej porze zobaczymy węgierskie krótkie metraże, m.in. “Varjúháj”, którego główny bohater usiłuje uratować ciężko chorą matkę za pomocą czarów czy animacja “Még nem” o chłopcu wyjątkowo długo czekającym na odebranie z sali zabaw.

Język jest głównym motywem przewodnim Copernicus Festiwal, który odbywa się po raz szósty w Krakowie. To wydarzenie, które chce promować naukę i filozofię i pokazywać ich związek z życiem społecznym, kulturą i sztuką. W piątek o godz. 20 w Muzeum Narodowym wykład zatytułowany "Język – instrukcja obsługi, czyli wszyscy jesteśmy poetami" wygłosi lingwistka (i wybitna tłumaczka) Elżbieta Tabakowska. W sobotę w ramach festiwalu w Forum Przestrzenie wystąpią Łona, Webber & The Pimps (godz. 22). Na zakończenie festiwalu wykład o problemach społecznych języka wygłosi prof. Jerzy Bralczyk (godz. 20, Muzeum Narodowe). Nie zabraknie też seansów filmów festiwalowych - w Kinie Mikro zobaczymy “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz “Kła” Lanthimosa (kolejno piątek-sobota o godz. 22).  Polecamy!

Sobotnią noc warto spędzić na Kazimierzu. A to za sprawą wydarzenia 7@nite - Synagogi Nocą. Dokładnie o godz. 22 wszystkie krakowskie synagogi otworzą swoje drzwi dla zwiedzających i zaproszą na ciekawe wydarzenia. W Synagodze Tempel zagra tego wieczoru Ori Alboher – charyzmatyczny izraelski wykonawca, którego muzyka orbituje pomiędzy elektroniką, R&B, popem i ambientem. W Synagodze Izaaka zobaczycie wystawę “Języki żydowskie”: oraz nauczycie się pisać swoje imię po hebrajsku. Obok Synagogi Poppera na Szerokiej pod krakowskim niebem będzie można obejrzeć film "Dybuk" – arcydzieło przedwojennego kina jidysz. A to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych na ten wieczór - polecamy!

To już w ten weekend rozpoczyna się Miesiąc Fotografii w Krakowie, czyli czołowy europejski festiwal fotograficzny i jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń, poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Hasło przewodnie tej edycji to “Co nam się podoba”. Co polecamy? W niedzielę o godz. 18 w Bunkrze Sztuki wernisaż wystawy “Jesteś tym, co jesz” podążającej tropem dylematu:  natura kontra kultura. Z kolei w MOCAK-u w sobotę o godz. 18 wernisaż wystawy Anny Orłowskiej “Pompier, błoto, socrokoko”, czyli opowieść osnuta wokół socrealizmu. Innych wystaw szukajcie m.in. w Galerii Pauza czy Muzeum Etnograficznym, a wydarzeń towarzyszących szukajcie na stronie Miesiąca Fotografii.

Już w niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy, czyli najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie festiwal filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. W 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych zobaczymy około 250 filmów z Polski i z całego świata. Festiwal otworzy dokument “Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. Filmowa opowieść o halnym - jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach do zobaczenia podczas ceremonii rozpoczęcia festiwalu w Kijów.Centrum o godz. 18. Jednak tego dnia również w innych miejscach zobaczymy już seanse konkursowe - w Kini pod Baranami, MOS-ie oraz na Scenie AST. Harmonogram projekcji na stronie festiwalu!

W ich muzyce dominuje tęsknota do barwnych i odważnych sposobów kompozycji sprzed kilku dekad. Bywają romantyczni, jednak są już dużymi chłopcami. Mowa o Romantic Fellas, czyli krakowskiej grupie, która wystąpi w Strefie na Dzień Matki! Koncert już w niedzielę o godz. 20. będzie zmysłowo, pościelowo, romantycznie i z mocnymi nawiązaniami do lat 80. i 90. oraz popowej muzyki tamtych czasów. Równocześnie jednak możecie się spodziewać silnego autorskiego charakteru muzyki chłopaków. No i jeszcze jedno - zwykle występują na scenie w... szlafrokach. Czy będzie tak teraz? Zobaczymy! Zabierzcie na koncert swoje mamy, koniecznie!

Co tym razem zobaczymy w Bagateli? W piątek dwukrotnie, bo o godz. 16:30 i 19:15 teatr pokaże “Prawdę... o zdradzie”. Najlepsi aktorzy Bagateli wcielają się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej francuskiej komedii, a autorzy pytają o sens zdrady. Warto zobaczyć! To na Dużej Scenie, a co ze Sceną na Sarego 7? Tam w sobotę i niedzielę o godz. 18 zobaczymy “Lot nad kukułczym gniazdem”. Scena zamieni na ten czas się w oddział szpitala psychiatrycznego. Historia McMurphy’ego to opowieść o cenie wolności. Na pytanie, czy warto ją płacić, widzowie muszą już odpowiedzieć sobie sami. Powieść Kena Keseya powstała w czasie, gdy szaleństwo zaczęto traktować jako zdrową odpowiedź na niezdrowe otoczenie społeczne. Polecamy!

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na spektakle Bagateli - piątkową “Prawdę...o zdradzie” o godz. 16:30 oraz sobotni “Lot nad kukułczym gniazdem”. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Ile Oscarów zdobyła słynna ekranizacja “Lotu nad kukułczym gniazdem”? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 maja do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Już w najbliższy poniedziałek o godz. 20 Teatr Mumerus pokaże swój popisowy spektakl pt. “Historyja barzo cudna”. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią. Teatr Mumerus opowiedział historię o rzeczywistości, dla nas współczesnych, tak odległej i obcej. Kto dzisiaj zastanawia się nad sejmem piekielnym, czartami i pochodzeniem dobra i zła? Spektakl wyjątkowo tym razem w wersji plenerowej na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl “Historyja barzo cudna” Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie. W spektaklu wykorzystano fragmenty różnych tekstów. Jakich? Wymieńcie przynajmniej dwa z nich. Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 maja do godz. 14 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA