Kulturalny plan na weekend

To będzie pierwszy czerwcowy weekend! To oczywiście oznacza, że będziemy świętować Dzień Dziecka - mamy dla Was kilka rad, gdzie zabrać najmłodszych w tym czasie. Poza tym końca dobiega Krakowski Festiwal Filmowy, rozkręca się Miesiąc Fotografii, a w ICE przeboje Andrzeja Zauchy zaśpiewa niezastąpiony Kuba Badach. Sprawdźcie, jakich wydarzeń nie powinniście przegapić w najbliższy weekend!

Kulturalny plan na weekend
Fot. materiały prasowe

Jeszcze do niedzieli potrwa Krakowski Festiwal Filmowy, czyli najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie festiwal filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. W 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych zobaczymy około 250 filmów z Polski i z całego świata. Co na ekranie w ostatni weekend festiwalu? W sobotę o godz. 18:15 w Kinie pod Baranami zobaczymy pokaz filmów niemych z muzyką na żywo. Do slapstickowych komedii, m.in. z Busterem Keatonem, zagra profesor Lesław Linc, pianista i kompozytor. W Kijów.Centrum w sobotę o godz. 20 dowiemy się, kto zgarnął główne nagrody od jury podczas Ceremonii Zakończenia festiwalu. A W niedzielę w MOS-ie przez cały dzień będziemy mogli oglądać nagrodzone w tym roku na KFF filmy. Polecamy!

Wciąż trwa Miesiąc Fotografii w Krakowie, czyli czołowy europejski festiwal fotograficzny i jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń, poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Hasło przewodnie tej edycji to “Co nam się podoba”. W piątek o godz. 18 możecie wziąć w udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawach festiwalowych w Bunkrze Sztuki. W ten sam dzień o godz. 20 w Hevre pod hasłem Photo Graz Selection III zobaczycie prezentację międzynarodowych projektów dwudziestu artystek i artystów profesjonalnej, akademickiej oraz amatorskiej sceny fotograficznej austriackiej Styrii. A to tylko niektóre z wielu wydarzeń w ramach Photomonth, sprawdźcie harmonogram!

Nieśmiertelność, lądowanie na księżycu czy kosmiczny wyścig - tegoroczna odsłona sekcji Docs+Science przybliża historię wielkich osiągnięć techniki, a także zabierze widzów do fascynującego świata nieodkrytych jeszcze zjawisk naukowych. Ostatnie pokazy w Kinie Paradox zobaczymy w najbliższy piątek. Fascynujący epizod niemieckiego podboju kosmosu pokaże film “Leć rakieto, leć” (seans o godz. 17). Równie fascynujący jest bohater tego dokumentu – Lutz T. Kayser, przy którym blednie Elon Musk. “Efekt Zenona” w onirycznych plenerach Tokio będzie próbował przybliżyć jeden z najbardziej paradoksalnych fenomenów nauki - kwantowy efekt Zenona (seans o godz. 19).

To będzie smoczy weekend w Krakowie! Tegoroczna 19. Wielka Parada Smoków, promowana hasłem „W czterdzieści smoków dokoła świata”, ponownie zgromadzi potwory, które tym razem przybędą z miejsc rozsianych po całej kuli ziemskiej. Zobaczycie je najpierw w sobotni wieczór o godz. 22 podczas plenerowego widowiska na Wiśle, które połączy efekty pirotechniczne, muzykę i światło. A w niedzielę korowód smoków przejdzie ulicami Krakowa! Między godz. 12 a 15 wypatrujcie ich w okolicy Rynku. W obydwa dni na Bulwarach Wiślanych również będzie na Was czekał Smoczy Piknik Rodzinny.

Piątkowy wieczór w ICE Kraków będzie należał do posiadacza jednego z najbardziej wyjątkowych głosów na polskiej scenie muzycznej. Mowa tu o Kubie Badachu, który wykona utwory legendy polskiej piosenki - Andrzeja Zauchy, w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i swoich. Badach już w 2009 r. wydał album “Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny” i odświeżył przeboje słynnego muzyka. Na płycie znalazły się takie utwory, jak „Byłaś serca biciem”, „Bądź moim natchnieniem, ”C’est la vie” czy „Siódmy rok”. I z pewnością usłyszymy je podczas koncertu w piątek o godz. 20 w ICE.

Dzień Dziecka w kinie? Czemu nie! Taką propozycję mamy od Agrafki, która w niedzielę o godz. 11 pokaże polski film “Dzień czekolady”. To zachwycająca ekranizacja pełnej magii książki, która opowiada o przygodach Moniki i Dawida. Dwójkę niezwykłych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Po seansie filmu dzieci mogą jeszcze wziąć udział w warsztatach kreatywnych.

Na Dzień Dziecka zaprasza też Kino Kika. O godz. 12 najmłodsi zobaczą tam duńską animację “Magiczny dywan”. Hodżia mieszka w maleńkiej wiosce wraz ze swoją rodziną. Jednak chciałby zobaczyć wielki świat, którym jest dla niego miasto gdzie mieszka sułtan. Pewnego razu stary El Faza powierza mu magiczny, latający dywan i misję odnalezienia swej zaginionej wnuczki. Po seansie na dzieci czekają warsztaty artystyczne z Wydawnictwem Literackim!

W piątek o godz. 20 w Piwnicy pod Baranami wystąpi grupa Oczybaszki - laureaci 10. Przeglądu Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego. To rodzinna formacja, tworząca muzykę z pogranicza folku, alternatywy i piosenki autorskiej. Zespół powstał w 2016 roku. Występował na scenie przed takimi artystami jak Natalia Grosiak, Joao de Sousa, Stanisław Soyka czy Stanisława Celińska. Muzykę grupy charakteryzuje minimalizm formy, zaskakujące, często zmieniające się instrumentarium oraz senno-baśniowa atmosfera. Najnowszy cykl utworów Oczybaszek to utwory inspirowane legendami morskimi z folkloru ludów całego świata. My jesteśmy zaintrygowani, a Wy?

Pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA