Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Myślicie, że koniec wakacji oznacza kulturalną suszę? Nic z tych rzeczy! Nie dość, że plenerowe seanse filmowe jeszcze we wrześniu znajdziecie, to polecimy Wam też ciekawe wystawy, m.in. w temacie dawnego Hotelu Cracovia. Będzie to też weekend pod znakiem wystawy “Wajda” - będziecie mogli wziąć udział w filmowym quizie, maratonie filmów Wajdy, a także nocnym zwiedzaniu! Jak zwykle zapraszamy na nasz kulturalny rozkład jazdy!

Fot. materiały prasowe/Teatr Ludowy

W Teatrze Ludowym polecamy Wam w tym tygodniu “Akt równoległy”, czyli popisową komedię omyłek! Spektakl zaczyna się tak: pewnego wieczoru w zacisznym hoteliku zjawiają się dwie pary kochanków i oczywiście, każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. Nie możemy zdradzić więcej, ale spodziewajcie się po prostu świetnej zabawy! Spektakl zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 18 na Dużej Scenie teatru.

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na piątkowy (6.09.) spektakl “Akt równoległy” w Teatrze Ludowym. Aby mieć szansę na wygraną, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: Kto jest reżyserem spektaklu? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 września do godz. 10  w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Już w najbliższy piątek o godz. 19 legendy bigbitu wystąpią w wyjątkowym koncercie na Scenie NCK! A mowa tu o występie zespołu Czerwono-Czarni, jednego z pionierów tego gatunku muzycznego w Polsce. W trakcie koncertu usłyszymy m.in. niezapomniane i znane wszystkim przeboje: „Zakochani są wśród nas", „Rudy rydz", „Trzynastego", „Dwudziestolatki", „Chłopiec z gitarą" czy „Prywatki". Wraz z zespołem wystąpią m.in. Danuta Błażejczyk  czy Michał Gasz. Muzyczna podróż w czasie gwarantowana!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy (6.09.) koncert Czerwono-Czarnych w Nowohuckim Centrum Kultury. Aby mieć szansę na wygraną, napiszcie nam: Który z przebojów zespołu Czerwono-Czarni jest Twoim ulubionym i dlaczego? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 września do godz. 10 w tytule maila wpisując CZERWONO-CZARNI. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Wystawa fotograficzna “Dawny Hotel Cracovia” zagości w ten weekend właśnie w tytułowym budynku przy ul. Focha. Wydarzenie organizuje Forum Designu, które mieści się teraz w dawnym hotelu. Obecnie swoje prace prezentują tam i sprzedają twórcy sztuki użytkowej. A czym “Cracovia” żyła kiedyś? Tatar, wymiana świetlówek na papier toaletowy i chęć zobaczenia na własne oczy „Niewolnicy Isaury” (a właściwie wcielającej się w nią aktorki). To kiedyś przyciągało gości do tego miejsca, czego dowodem będą prezentowane zdjęcia. Przy okazji w sobotę odbędzie się też specjalny pokaz filmu "Jowita" - opowiada on historię miłosną pary, która poznała się podczas balu w hotelu Cracovia. A wystawę obejrzycie od piątku do niedzieli w godzinach 11-17.

Już w niedzielę o godz. 12 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha” odbędzie się wernisaż wystawy „Mistrzowie ukiyo-e: Utamaro, Sharaku, Hokusai, Hiroshige, Kuniyoshi. Z kolekcji Ei Nakau”. To pierwsza w Polsce prezentacja najwyższej klasy arcydzieł sztuki drzeworytniczej z kolekcji japońskiej. Osiemdziesiąt rycin według autorskiego wyboru kolekcjonera wprowadza nas w samo centrum świata ukiyo-e. Zobaczymy na niej zarówno słynne wizerunki pięknych kobiet (bijin-ga) Utamara, ekspresyjno-groteskowe portrety aktorów teatralnych (yakusha-e) Sharaku, jak i liryczno-rodzajowe serie krajobrazowe Hokusaia i Hiroshigego. Wystawę będzie można oglądać do 11 listopada.

Ten weekend będzie stał pod znakiem Andrzeja Wajdy! Wystawę możemy oglądać jedynie do 15 września, więc na jej finiszu organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Już w piątek o godz. 18 w holu Muzeum Narodowego możecie wziąć udział w quizie filmowym związanym z twórczością słynnego reżysera.  W piątek i sobotę muzeum wydłuża też godziny otwarcia aż do 20. A po 20 w obydwa dni czekają nas plenerowe maratony filmów Wajdy przed gmachem MNK! W piątek zobaczymy m.in. “Człowieka z żelaza” i “Wszystko na sprzedaż”, a w sobotę “Korczaka” i “Kronikę wypadków miłosnych”. Polecamy!

Jeśli chcecie zgłębić jeszcze bardziej klasykę polskiego kina, to zapraszamy Was w piątek do MOS-u na seans z cyklu “Przywrócone arcydzieła”. Nowy sezon rozpocznie pokaz jednego z ciekawszych filmów polskich poświęconych problemom młodzieży, czyli "Trzeba zabić tę miłość" (1972) Janusza Morgensterna. To ironiczny portret konsumpcyjnie nastawionych do życia młodych ludzi, nieporadnie przymierzających się do dorosłego życia. W rolach głównych m.in. Jadwiga Jankowska-Cieślak, która będzie również gościem po seansie. Początek o godz. 19:00.

Myśleliście, że przegapiliście już wszystkie kina letnie w tym roku? Nic bardziej mylnego! Ars w wersji plenerowej na Dolnych Młynów wciąż działa i w najbliższą niedzielę pokaże francuską “Amelię”. Amelia Poulain mieszka w Paryżu i pracuje jako kelnerka w małej kafejce. Czuje się zagubiona i samotna, nie ma ani narzeczonego, ani przyjaciół. Aż pewnego dnia przez zbieg okoliczności odnajduje życiowy cel. Będzie uszczęśliwiać ludzi! Wszystko się zmienia, a w dodatku w życiu Amelii pojawia się mężczyzna... Początek seansu na leżakach o godz. 20.

A może musical? Tutaj niezawodny jest Teatr Variete! W ten weekend na ich scenie zobaczymy klasyk, czyli “Chicago”, czyli spektakl oparty jest na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w tytułowym mieście w latach 20-tych. Gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Krakowska wersja tej historii to coś, co trzeba zobaczyć. A macie taką szansę w piątek o godz. 19, w sobotę o 18, a w niedzielę o 17:30.

Nie zapominamy też o Teatrze Mumerus i wybiegamy w przyszłość do poniedziałku, 9 września. Właśnie wtedy na ich scenie zobaczymy spektakl "Dziś umarł Prokofiew", który  jest poświęcony muzyce przywołanego w tytule Sergiusza Prokofiewa i - przede wszystkim - Dymitra Szostakowicza. Akcja utworu rozpoczyna się 5 marca 1953 roku, w dniu śmierci tytułowego bohatera spektaklu, a także Józefa Stalina. Osią akcji jest poszukiwanie kwiatów na pogrzeb Sergiusza, których oczywiście nie można dostać, bo wszystkie zostały przeznaczone na pogrzeb Stalina. Spektakl w poniedziałek o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy (9.09.) spektakl “Dziś umarł Prokofiew” Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: Kto przygotował kostiumy do spektaklu "Dziś umarł Prokofiew"? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 września do godz. 14  w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Idealna propozycja na spędzenie ciekawie weekendu na świeżym powietrzu to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema! W tym miejscu praw fizycznych rządzących naszym światem możecie nauczyć się poprzez zabawę.  Ogród oferuje też zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych. W najbliższą niedzielę o godz. 12 odbędą się zajęcia dotyczące wykrywaczy kłamstw. Uczestnicy dowiedzą się, czy badanie takim urządzeniem jest wiarygodne i czy można zafałszować wynik badania. Z pomocą prowadzącego, przy użyciu m.in. płytki stykowej i  kolorowych diod, skonstruują prosty mini wykrywacz kłamstw i sprawdzą jego działanie. Zapraszamy!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia do Ogrodu Doświadczeń! Co musicie zrobić, żeby je wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Jak inaczej nazywamy wykrywacz kłamstw? Odpowiedź wysyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 6 września do godz. 12 w tytule maila wpisując OGRÓD DOŚWIADCZEŃ. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-09-03
Data aktualizacji: 2019-09-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź