Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ulubione miejsce Ojca Świętego. Odwiedź przed kanonizacją

27 kwietnia to dzień kanonizacji Jana Pawła II. Z tej okazji w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń.  Zanim jednak to nastąpi, zachęcamy Was do odwiedzenia Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Kanoniczej. Dlaczego? O tym w rozmowie z ks. dr Andrzejem Józefem Nowobilskim, dyrektorem muzeum.

- Gdzie w Krakowie najlepiej szukać pamiątek po Janie Pawle II?

Najlepiej na Kanoniczej, gdzie Karol Wojtyła mieszkał aż przez 17 lat. Wprowadził się tutaj po studiach w 1951 r. i mieszkał  pod numerem 19. do momentu otrzymania sakry biskupiej w 1958 r. Potem do 1967 roku, już  jako biskup, zajmował mieszkanie przy Kanoniczej 21, w kamienicy tzw. dziekańskiej, czyli tuż za ścianą.

- Co możemy zobaczyć na wystawie?

Wszystko. Jest autentyczny pokój z pełnym wyposażeniem, w którym mieszkał Karol Wojtyła. Są stroje biskupa i kardynała, sprzęt sportowy – kajak, narty, rower, ekwipunek, który zabierał na wycieczki. Można także zobaczyć pamiątki z różnych stron świata, jest świadectwo maturalne, dyplom doktorski, nominacja biskupia i kardynalska.

Nie wszyscy pamiętają, że nasze Muzeum składa się z trzech oddziałów i nie kończy się na ul. Kanoniczej. W Centrum „Nie lękajcie się w Łagiewnikach" od czerwca ubiegłego roku działa Muzeum Ojca Świętego, w którym też można zobaczyć pamiątki i osobiste przedmioty Jana Pawła II, już z okresu papieskiego, a także dary, które otrzymywał od wiernych na różnych kontynentach. Są wśród nich bardzo cenne przedmioty oraz te najprostsze, wykonane przez prostych ludzi. I tak mamy na przykład złoty różaniec z perłami a obok – różaniec zrobiony z chleba. Oba równie cenne.

Trzecie miejsce, które warto również odwiedzić, to mieszkanie Karola Wojtyły przy ul. Tynieckiej 10, gdzie mieszkał z ojcem po przeprowadzce do Krakowa. To bardzo skromne wnętrza z prostymi meblami, żelaznym łóżkiem, łazienką na korytarzu.

- Kto przychodzi do Muzeum?

Przyjeżdżają ludzie z całego świata, różnych wyznań, a także niewierzący. Amerykanie, Japończycy, Hiszpanie i wiele innych narodowości. Swoje wrażenia z obejrzenia wystawy wpisują do pamiątkowej księgi. Mamy już 20 tomów takich ksiąg. Znajdują się w nich prośby, podziękowania oraz wyrazy wdzięczności, za to, że mogli znaleźć się w takim wyjątkowym miejscu.

Rocznie do Muzeum Archidiecezjalnego przy ul. Kanoniczej przychodzi 80 tysięcy osób, do wszystkich trzech oddziałów – blisko 150 tysięcy zwiedzających. Można je zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem, w języku polskim, angielskim, francuskim i włoskim.

- Co Muzeum szykuje z okazji kanonizacji?

Nic nie musimy szykować, bo jesteśmy gotowi na przyjęcie gości. Mamy autentyczne pamiątki. Zachowaliśmy miejsca, w których każdego dnia przebywał Ojciec Święty, gdzie czuć jego obecność, opatrzność, można odnieść wrażenie, że przed chwilą się tędy przechadzał.

Nie będziemy wymyślać na siłę. Już i tak mamy rezerwacje i kolejki chętnych do zwiedzania – pielgrzymów, turystów, parafian i szkół z różnych stron Polski.

Zachęcam wszystkich, żeby do nas zajrzeli, szczególnie w okresie przygotowań do dnia kanonizacji. Tutaj można przeżyć spotkanie z Janem Pawłem II, dowiedzieć się o nim czegoś więcej, zyskać prawdziwe spojrzenia na jego osobę.

- Czy można powiedzieć, że Jan Paweł II będzie najbardziej znanym polskim świętym na świecie, w dodatku związanym z Krakowem?

Z pewnością tak. W dodatku to święty naszych czasów, który żył wśród nas, wiele osób go zna i pamięta. I to też jest niesamowite.

- A Ksiądz wspomina Karola Wojtyłę?

Jako bardzo życzliwego, bezpośredniego człowieka, który nigdy nie stronił od ludzi, nie tworzył żadnych barier w kontaktach. Jeszcze gdy mieszkał przy ul. Kanoniczej, mówiło się, że jego miejscem nie jest Kraków, ale że pójdzie dalej, że ma wielkie szanse zostać papieżem. Cieszyło nas to, ale też smuciło. Każdy z nas wolał go mieć w zasięgu swojej ręki, być przy nim blisko.

Rozmawiała: Paulina Polak


Kraków w dzień kanonizacji:

Misterium „Kolory Miłosierdzia" i transmisja mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach, koncert „Krakowscy Artyści dla Świętego Jana Pawła II" na Małym Rynku w Krakowie, otwarcie Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach – to tylko część wydarzeń organizowanych w związku z planowaną na 27 kwietnia (niedziela) kanonizacją bł. Jana Pawła II.

26 kwietnia (sobota) na błoniach przed Sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach (ul. Totus Tuus 30), o godz. 20:00, rozpocznie się Misterium „Kolory Miłosierdzia". Także 26 kwietnia (sobota) ok. godz. 21:30 w Sanktuarium rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego świadectwa wygłoszą osoby, które podzielą się doświadczeniem szczególnego wstawiennictwa Ojca Świętego.

27 kwietnia (niedziela) mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do Sanktuarium bł. Jana Pawła II będą mogli połączyć się we wspólnej modlitwie z Watykanem i śledzić moment kanonizacji Jana Pawła II. Także 27 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00 na Małym Rynku w Krakowie rozpocznie się koncert Krakowscy Artyści dla Świętego Jana Pawła II, organizowany przez Miasto Kraków (Śródmiejski Ośrodek Kultury).

Krakowian i turystów zapraszamy także pod „okno papieskie" przy ul. Franciszkańskiej 3. W sobotę (26 kwietnia) oraz w dniu kanonizacji (27 kwietnia, niedziela) o godz. 21:00 (do godz. 22:30), na fasadzie budynku krakowskiej Kurii Metropolitalnej zostanie zaprezentowane widowisko multimedialne w technologii mappingu 3d, przedstawiające Ojca Świętego powracającego do Krakowa w czasie swoich pielgrzymek.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-03-05
Data aktualizacji: 2014-03-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź