Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prawdziwa historia Żołnierzy Wyklętych (film)

14 osób związanych z Krakowem zostało bohaterami nowej wystawy w Fabryce Oscara Schindlera – „Wyklęci". Choć pochodzili z różnych grup społecznych, mieli inne poglądy polityczne i należeli do różnych generacji, łączyło ich to, że walczyli o wolną Polskę także po 45. roku, ale już w antykomunistycznym podziemiu.  Wystawa została otwarta w marcu i będzie czynna do 3 sierpnia.

- Wybraliśmy 14 postaci, które w Krakowie mieszkały, studiowały lub były tutaj sądzone. Historia Żołnierzy Wyklętych budzi nadal sporo kontrowersji, bo propaganda komunistyczna przez lata nazwała ich bandytami i zdrajcami. Nowa wystawa ma pokazać prawdziwą historię tych osób - mówi Grzegorz Jeżowski, kurator wystawy z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

„Wyklęci" to przede wszystkim zbiór fotografii, dokumentów i żywych relacji. Wśród eksponatów można zobaczyć także pamiątki np. klucz z więzienia św. Michała, które mieściło się w podziemiach budynku dzisiejszego Muzeum Archeologicznego,  stułę, brewiarz i pistolet „Vis" należące do księdza Władysława Gurgacza, pistolet maszynowy Sturmgewehr 44 używany przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na wystawie pokazane zostały także drzwi ze zbiorów z oddziału „Pomorska", które prowadziły do celi więziennej, z pozostałościami napisów internowanych. Przy ul. Pomorskiej przetrzymywani byli więźniowie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przybliża najnowszą historię w trzech swoich oddziałach: Pomorska (ul. Pomorska 2), Fabryka Oscara Schindlera (ul. Lipowa 4) i Apteka Pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 17). Na stronie http://krakowianie1939-56.mhk.pl prowadzi też rejestr ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego.

Zobacz film o nowej wystawie „Wyklęci"

)


http://www.youtube.com/watch?v=bgFVJHmmDrI

pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-03-12
Data aktualizacji: 2014-03-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź