Stara Wola nie rdzewieje
W 2014 roku przypada 650-lecie Woli Duchackiej. Centrum wszystkich wydarzeń będzie Park Duchacki, choć nie tylko. Miłośnicy tej części Krakowa przygotowali szereg wydarzeń i atrakcji. Jubileuszowe obchody będą trwały cały rok.
Już w czwartek (3 kwietnia) o godz. 18 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w kościele oo. Zmartwychwstańców przy ul. Szkolnej 4. Następnie w środę (9 kwietnia) miłośnicy Woli Duchackiej przyjdą na sesję Rady Miasta Krakowa, gdzie odczytają fragment Aktu Lokacyjnego Woli Duchackiej, przedstawią program obchodów, a uczniowie zaśpiewają Hymn o Woli.
W kolejnej odsłonie wydarzeń jubileuszowych znajdą się np. wolskie lekcje patriotyzmu, duchacki plener malarski, impreza „Stara Wola nie rdzewieje", festyn rodzinny, wolski pchli targ, akcja sadzenia drzew. Program można śledzić na bieżąco na stronie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej (http://www.mdkgal.edu.pl/). Patronat honorowy nad obchodami objęli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
Wola Duchacka jest częścią Dzielnicy XI Podgórze Duchackie. Jej początki sięgają jednak znacznie dalej, bo roku 1364, kiedy została lokowana na prawie magdeburskim przez Kazimierza Wielkiego. W XV wieku połowę wsi otrzymał szpital św. Ducha w Krakowie (stąd nazwa). Dopiero w 1943 r. Wola została wcielona do Krakowa.
Przypomnijmy, że pod koniec 2012 r. gmina stała się właścicielem działek pod Park Duchacki na wniosek Rady Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, mieszkańców i innych stowarzyszeń, które zabiegały o utworzenie parku miejskiego w rejonie ul. Estońskiej. Jak podkreślała strona społeczna – wybrany teren jest istotny nie tylko ze względu na walory przyrodnicze (stary drzewostan, chronione gatunki roślin i zwierząt, założenia parkowe), ale też ze względu na historię i tożsamość mieszkańców Woli Duchackiej.
2 kwietnia (środa) rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z opracowaniem koncepcji rewaloryzacji zespołu dworsko-parkowego na Woli Duchackiej. W pierwszej fazie gromadzone będą propozycje i postulaty mieszkańców dotyczące sposobu zagospodarowania parku. Można je przesyłać drogą mailową na adres: dialoguj@um.krakow.pl oraz biuro@gajda-ak.pl z dopiskiem „Konsultacje Parku Duchackiego" lub dostarczyć drogą pocztową lub osobiście, do siedziby firmy Gajda Architektura Krajobrazu mieszczącej się przy ul. Juliusza Lea 116, 30-133 Kraków w terminie do 22 kwietnia. W drugim etapie (26 kwietnia) odbędą się warsztaty, w trzecim (24 lipca) - debata z udziałem mieszkańców, poprzedzona prezentacją projektu rewaloryzacji zespołu dworsko-parkowego na Woli Duchackiej. Więcej o konsultacjach na stronie: http://krakow.pl