Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

SPACER 4: Kazimierz

Adres: ul. Miodowa, Kraków

Mapy centrum Krakowa, obok obszaru zamkniętego Plantami, obejmują również Kazimierz – dawniej odrębne miasto, a obecnie dzielnicę i jedną z największych atrakcji turystycznych. Przez wieki było miejscem zamieszkania ludności żydowskiej.

W tym miejscu od wieków funkcjonowały zgodnie dwa narody i dwie wielkie religie. Niedaleko od synagog wyrosły kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała, zaś celem procesji w dniu św. Stanisława jest kościół oo. Paulinów na Skałce.

Dla Żydów pod koniec XV w. wydzielono murami autonomiczne miasto. Jego centrum stanowiła dzisiejsza ulica Szeroka. Wokół powstały liczne synagogi, żydowskie szkoły, uczelnie i instytucje. Przez wieki był to jeden z najważniejszych żydowskich ośrodków kulturalnych i duchowych w Europie.

Główną arterią była ulica Krakowska – część szlaku handlowego łączącego Kraków z Węgrami. Na rynku (obecnie plac Wolnica) wzniesiono  ratusz (teraz siedziba Muzeum Etnograficznego) i kramy handlowe. W średniowieczu Kazimierz uchodził za drugie pod względem znaczenia miasto w Polsce. Kres jego świetności położył najazd szwedzki w połowie XVII w. W 1800 r. miasto stało się dzielnicą Krakowa.

Po tragedii II wojny światowej Kazimierz opustoszał i popadał w ruinę. O jego rozwoju przesądziły zmiany ustrojowe po 1989 r. Kazimierz znalazł się na ekranach kin dzięki Stevenowi Spielbergowi, który kręcił tutaj Oscarową „Listę Schindlera”. Sławny jest również Festiwal Kultury Żydowskiej. Dziś, w kawiarniach, klubach i galeriach zbierają się tu wszyscy ci, dla których Rynek i okolice stały się zbyt „turystyczne”. Z ekskluzywnymi hotelami i restauracjami sąsiadują wciąż pracownie rzemieślnicze oraz sklepiki lokalnych twórców.

Warto wybrać się na spacer w okolice placu Wolnica, ulicą Józefa, zwiedzić ulicę Szeroką. Na placu Nowym odbywają się targi staroci.

W 2010 r. w miejscu dawnego mostu Podgórskiego otwarto na Wiśle pieszo-rowerową kładkę o. Bernatka, łączącą Kazimierz z Podgórzem. Ulica Mostowa odzyskała swoje dawne, dosłowne znaczenie, a kładka ożywiła nadwiślańskie bulwary oraz ulice.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót