Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

SPACER 9: Pozostałe atrakcje

Kraków kulturalny

Kraków to światowa wizytówka polskiego dziedzictwa historycznego. Miasto zainwestowało też w nowoczesne muzea, stadiony, centrum kongresowe, halę sportowę, a krakowskie festiwale wyrobiły sobie markę: Misteria Paschalia i Opera Rara, Festiwal Muzyki Polskiej i Sacrum Profanum, Letni Festiwal Jazzowy i Unsound.

Kraków to Miasto Literatury UNESCO i miasto pisarzy. Odbywają się tu Targi Książki, literackie festiwale – Czesława Miłosza i Josepha Conrada; tu polskie teatry rywalizują w festiwalu Boska Komedia. Off Camera, Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Muzyki Filmowej co roku przyciągają twórców i widzów. To też barwny Festiwal Kultury Żydowskiej i wspólne świętowanie sylwestra na Rynku Głównym.

Z widokiem na Wawel

Bogactwo zabytków, wyjątkowa różnorodność restauracji i hoteli, malowniczy region, zaplecze uniwersyteckie i intelektualne – dzięki tym atutom Kraków przyciąga także gości biznesowych, którzy organizują tu konferencje czy kongresy.

Popularność Krakowa wzrosła dzięki Centrum Kongresowemu ICE Kraków. Ulokowana na prawym brzegu Wisły bryła budynku to kolejny symbol Krakowa nowoczesnego. Do dyspozycji są: Sala Audytoryjna (miejsce wielu koncertów), Sala Teatralna oraz inne przestrzenie budynku, gdzie odbywają się spektakle, pokazy, wydarzenia targowe i festiwalowe. Wszystko to blisko centrum, z dogodnym dojazdem do lotniska i autostrady.

Turystyka kulinarna i klubowa

W przewodniku Michelina znajdziemy Warszawę i Kraków. W Krakowie doświadczymy zagęszczenia restauracji, jadłodajni, kawiarni, pubów i klubów w atrakcyjnych turystycznie dzielnicach. W jeden wieczór bez problemu odwiedzimy wiele miejsc.

Ten iście śródziemnomorski fenomen sprawia, że tętni tu życie towarzyskie i kulturalne. W egalitarnym, wielojęzycznym tłumie bawią się wszyscy. Krakowscy mistrzowie przygotowują potrawy wielu narodów i kultur. Wiele restauracji obala międzynarodowy mit pierogów jako największego wkładu Polaków w światową kuchnię. Pierogi mają natomiast w Krakowie swój wielki letni festiwal, który koniecznie trzeba odwiedzić.

Restauracje, puby, kluby, food trucki w mieście utrzymują wysoki poziom i gromadzą klientelę. Właściciele starają się nadać lokalom indywidualny rys, organizując koncerty wystawy czy akcje artystyczne.

Na sportowo

Cracovia Maraton, finałowe wyścigi Tour de Pologne, unikatowy tor kajakarstwa górskiego Kolna, stadiony klubów Wisła i Cracovia – sportowe oblicze miasta jest znane kibicom. Przyjazd pod Wawel, łączący atrakcje kulturalne ze sportowymi to popularna forma turystyki szczególnie po otwarciu Tauron Areny Kraków – hali widowiskowo-sportowej, największej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych w Europie.

Hala mieści się w połowie drogi między centrum miasta a Nową Hutą – dojazd tramwajem z okolic Rynku Głównego trwa kilkanaście minut. Sportowcy chwalą sobie gorący doping i niezapomnianą atmosferę. Hala stała się miejscem wydarzeń sportowych o najwyższej, międzynarodowej randze.

Tauron Arena Kraków gości również światowe gwiazdy rocka i popu.

Turystyka religijna

Kraków – od wieków centrum polskiej państwowości, jest także sercem polskiego chrześcijaństwa. Tutaj w zabytkowych kościołach znajdują się obrazy i relikwie, kultywowane są dawne tradycje, a procesje i msze święte na wolnym powietrzu gromadzą wiernych. Wielu świętych i błogosławionych znalazło miejsce spoczynku w krakowskich kościołach i nekropoliach. W klimacie miasta kształtowała się osobowość Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. 10 minut tramwajem od Rynku Głównego znajduje się sanktuarium w Łagiewnikach – jedno z największych w tej części Europy, centrum kultu Miłosierdzia Bożego i miejsce pamięci o św. Faustynie Kowalskiej.

W 2016 r. odbyły się tu Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Do miasta zjechały prawie 3 miliony pielgrzymów.

Za miastem

Malownicze dolinki jurajskie, Ojców i Pieskowa Skała albo miejsca wpisane – obok historycznej zabudowy Starego Miasta – na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Muzeum w Oświęcimiu i kopalnia soli w Wieliczce i Bochni – to kolejne z odwiedzanych punktów regionu. Te ostatnie to często obowiązkowe punkty programu podróży. Na listę UNESCO wpisano także drewniane budownictwo regionu i sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej z drogą krzyżową. Pielgrzymi dotrą również do Wadowic, rodzinnej miejscowości Jana Pawła II.

100 km dzieli miasto od Tatr i Zakopanego, od kameralnych, urokliwych Pienin, ze Szczawnicą i Krynicą, a także od górskich szlaków Beskidów. Parki narodowe – Tatrzański, Pieniński, Gorczański i Babiogórski – to najcenniejsze obszary przyrodnicze i krajobrazowe położone w Małopolsce.

Małopolska wyjątkowo sprzyja wypoczynkowi w kontakcie z naturą.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót