Ulica Floriańska
To od zawsze jedna najważniejszych ulic Krakowa. Wytyczona w drugiej połowie XIII w., stanowiła istotny fragment Drogi Królewskiej, wiodącej na Wawel. Jako jedna z pierwszych zyskała solidne bruki, większość też domów przy Floriańskiej była murowana już pod koniec XV w.
Duża część kamienic została przebudowana, ale zachowały detale świadczące o ich dawnym pochodzeniu. Szczególnie ciekawe są domy: nr 3 z renesansowym portalem, nr 5 i nr 8 z portalami późnogotyckimi, nr 7 z wczesnorenesansową figurą Matki Boskiej oraz nr 9 i nr 26 z portalami renesansowymi, a także nr 17 – z fragmentem łańcucha, którym zamykano niegdyś ulicę na noc.
W domu nr 14 mieści się najstarszy w Krakowie hotel – „Pod Różą”. Początkowo zwany był Ruskim, dla upamiętnienia wizyty Wielkiego Księcia Konstantego oraz cara Aleksandra I. Mieszkał w nim także Franciszek Liszt.
Kamieniczka z nr 41 to dawny dom Jana Matejki – obecnie muzeum poświęcone jego osobie i twórczości. Szczególnym eksponatem jest zbiór narzędzi katowskich, wydobytych z lochów Ratusza.
W domu nr 25 mieści się Muzeum Farmacji – największe w Polsce i jedno z nielicznych tego typu na świecie. Gromadzi eksponaty z 1200 aptek z całej Polski. W jednej z sal odtworzono gabinet wynalazcy lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza.
Dom nr 45 związany jest nierozłącznie z osobą Jana Michalika, cukiernika, który otworzył tu Cukiernię Lwowską. Występował tu pierwszy w Polsce kabaret literacko-artystyczny „Zielony Balonik”, założony przez krakowskich artystów i literatów związanych z nurtem Młodej Polski (m.in. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Jana Augusta Kisielewskiego i Teofila Trzcińskiego). Pomieszczenia nie miały okien, więc artyści nazwali cukiernię „Jamą Michalika”. Ściany zdobią malowidła, rysunki i karykatury młodopolskich artystów. W gablotach eksponowane są kukiełki z wystawianych przez kabaret szopek.