Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Upały, trawniki i „trudne sprawy”

Upały – ten temat pojawia się nie tylko w codziennych Polaków rozmowach, ale także w interpelacjach radnych. Na uciążliwe dla życia, zarówno ludzi jak i zwierząt, warunki zwrócili uwagę radni Łukasz Gibała i Rafał Komarewicz. Z kolei radny Łukasz Maślona jak zwykle czuwa nad terenami zielonymi, a radny Bolesław Kosior interpeluje w sprawach społecznych. Cztery interpelację w czterech różnych tematach złożył z kolei radny Michał Drewnicki.

Fot. zis.krakow.pl

Do radnego Łukasza Maślony zwrócili się  mieszkańcy dzielnicy Grzegórzki z prośbą o interwencję w sprawie poprawy bezpieczeństwa w rejonie ulic Fabrycznej i Cystersów. Wcześniej interweniowali u służb miejskich, ale bezskutecznie. Proszą o utworzenie przejścia dla pieszych (na ulicy Cystersów znajdują się 2 przedszkola i docelowo będą 2 żłobki, a w pobliżu są 2 szkoły podstawowe nr 38 i nr 39), wyznaczenie ronda na styku ulic Cystersów i Fabrycznej, instalację słupków na chodniku przylegającym do budynku Budremu od strony ulicy Fabrycznej oraz o wyznaczenie miejsc parkingowych na jezdni ulicy Fabrycznej lub rozszerzenia SPP na ulice Cystersów i Fabryczna. W związku z powyższym radny Maślona zwrócił się do prezydenta z prośbą o ustosunkowanie się do próśb mieszkańców.

Radny Maślona otrzymuje też coraz więcej zgłoszeń mieszkańców dotyczących wykaszania trawników w ramach terenów zielonych będących w zarządzie miasta Krakowa. Radny pyta  o informację, jaki jest charakter umów zawieranych z podwykonawcami na prace pielęgnacyjne, czy opłaty z tego tytułu uzależnione są od częstotliwości koszenia, czy istnieje harmonogram tych prac i czy Zarząd Zieleni Miejskiej pozostawił sobie możliwość wpływania na wykonanie podpisanych umów poprzez zawieszenie wykonywania planowanych cięć szczególnie w okresach upałów? Jak zaznacza radny, mieszkańcy zwracają uwagę, że zbyt niskie przycinanie trawników negatywnie wpływa na ich stan, powodując wypalanie traw.

Radny Maślona poprosił też o informację w sprawie realizacji projektu „Program ochrony i gospodarowania zasobami wodnymi dla miasta Krakowa - krakowski program małej retencji wód opadowych” w latach 2014-2019. W szczególności prosi o informację ile, jakiej wysokości i które grupy podmiotów wymienione w programie otrzymały dotację na ten cel, w rozbiciu na poszczególne lata.

Obecny układ drogowy w Łęgu to pozostałość z czasów, gdy ta część Krakowa miała charakter słabo zurbanizowanej osady podmiejskiej – twierdzi w swojej pierwszej interpelacji radny Łukasz Gibała. I dlatego postanowił reprezentować głos mieszkańców, którzy apelują, aby utworzone zostały nowe połączenia drogowe w tym rejonie, które przynajmniej częściowo poprawią sytuację ulic Sołtysowskiej i Centralnej.

Radny Gibała zgłosił także problem braku chodnika przy ulicy Czerwone Maki, w szczególności na odcinku pomiędzy ulicami Lubostroń a Karola Bunscha i Michała Bobrzyńskiego. Jest to dla mieszkańców pobliskich osiedli główna droga do i z pętli tramwajowej „Czerwone Maki”. Poruszanie się nią w obecnej sytuacji jest jednak utrudnione i niebezpieczne z uwagi na coraz większy ruch samochodów – przekonuje radny i pyta, czy i kiedy planowana jest budowa chodnika we wspomnianej lokalizacji?

Mieszkańcy Krakowa wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie zmuszaniem koni dorożkarskich do pracy nawet w największe upały, sięgające 40 stopni Celsjusza, a także uznają za niewystarczające dotychczasowe działania władz Miasta w tym zakresie. Dlatego radny Gibała poprosił o podjęcie dodatkowych starań na rzecz ograniczenia cierpienia koni pracujących na krakowskich ulicach.

Radny Gibała zwrócił się także z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej wprowadzania na terenie miasta Krakowa ograniczenia dostępu (prawo przejazdu) na terenie gminnych dróg publicznych, jedynie dla mieszkańców danej ulicy (z wyjątkami dla dostępu przez służby publiczne). Interpelacja związana jest z sytuacjami wykorzystywania lokalnych, wąskich ulic (niejednokrotnie pozbawionych chodników i poboczy), nieprzystosowanych do zwiększonego ruchu samochodowego, jako dróg przelotowych. Skutkuje to nie tylko uciążliwościami dla mieszkańców tych ulic, ale wprost zagrożeniami życia i związanych z tym problemem zapytań mieszkańców dotyczących możliwości wprowadzenia strefy ograniczonego ruchu na takich ulicach.

Temat upałów porusza także radny Rafał Komarewicz. Prosi o rozpatrzenie możliwości przyspieszenia uruchomienia odkrytych basenów na terenie Gminy Miejskiej Kraków, aby mieszkańcy mogli możliwie najszybciej rozpocząć korzystanie z nich. Istnieją dwa takie obiekty, które mogą przyjąć mieszkańców, tj. basen klubu KS Wanda oraz klubu KS Clepardia.

Z kolei radny Bolesław Kosior interweniował w sprawie mieszkańca, którego rodzina rodzina znalazła się w trudnej sytuacji. Żona i matka jego dzieci (córka 17 lat , syn 7 lat, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności) związała się z partnerem, który ją zmanipulował i szkodzi nie tylko mieszkańcowi, który zwrócił się do radnego, ale całej rodzinie, w tym dzieciom. Radny Kosior prosi w związku z powyższym o pomoc tej rodzinie.

Do radnego Michała Drewnickigo zgłosili się pracownicy nowohuckiego kombinatu, którzy proszą o przesunięcie odjazdu autobusu linii numer 139 z 22:20, na 22:30. Pracownicy, którzy wychodzą ze zmiany nie zdążają na autobus i muszą czekać na następny, który rusza 25 minut później.

Radny Drewnicki chciałby też wiedzieć czy Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje remont/modernizację (wraz z chodnikami) ulicy Henryka Wieniawskiego.

Radny poprosił też o informację w sprawie parku linearnego, który miał powstać na osiedlu Złotego Wieku na tzw. Polanie Nagłowickiej. W zeszłym roku odbyły się konsultacje społeczne i następnie miał zostać przedstawiony mieszkańcom szczegółowy plan i projekt (koncepcja). Do tej pory to nie nastąpiło. - Kiedy możemy się spodziewać nowych informacji i stworzenia tego parku – pyta radny Drewnicki.

Do radnego Michała Drewnickiego zwrócili się  mieszkańcy ulicy Kącik na Podgórzu, którym nie podoba się, że ulica ta stała się jednokierunkową. Teraz, by wyjechać samochodem potrzebują jechać ulicą Romualda Traugutta i dalej Lwowską, a tam w godzinach szczytu występują gigantyczne korki. W związku z tym radny prosi o rozważenie możliwości choćby częściowego przywrócenia ruchu w dwóch kierunkach.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-06-19
Data aktualizacji: 2019-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź