Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bezpieczeństwo pieszych i pozytywne mandaty

Radny Łukasz Gibała złożył kolejne interpelacje. Tym razem interweniował w sprawach poprawy bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez ulicę Isep oraz braku kanalizacji przy ul. Cichociemnych AK. Ciekawy pomysł ma radna Nina Gabryś, która chciałaby wprowadzenia tzw. pozytywnych mandatów.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Mieszkańcy ulicy Cuplowej zwrócili się do radnego Łukasza Gibały z prośbą o interwencję w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych (szczególnie dzieci), przechodzących przez ulicę Isep w drodze na przystanek autobusowy. W rejonie tym brakuje przejścia dla pieszych oraz chodników, a przekroczenie ulicy jest niebezpieczne ze względu na ograniczoną widoczność na pobliskim łuku. Dodatkowym dużym zagrożeniem są samochody nierzadko przekraczające dopuszczalną prędkość. Widoczność jest ograniczona przez rosnące w pasie drogowym drzewo. Jego konary zahaczają o przewody elektryczne, co stwarza kolejne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Radny pyta Prezydenta, co urzędnicy zamierzają zrobić, żeby przy skrzyżowaniu ulic Cuplowej i Isep wybudowano chodnik i przejście dla pieszych i czy możliwe jest szybkie podjęcie działań w celu poprawy widoczności w tym miejscu i ograniczenia kolizji z liniami energetycznymi poprzez przycięcie rosnącego tam drzewa oraz ustawienie lustra. Radny dopytuje także, czy zostaną podjęte działania w celu rozwiązania problemu nagminnego przekraczania przez kierowców dopuszczalnej prędkości w tym rejonie, a w szczególności wystąpienie do Inspekcji Transportu Drogowego o radarowy pomiar prędkości, częstsze kontrole Straży Miejskiej oraz Policji, a także czy rozważana jest kompleksowa przebudowa ulic Isep i Cuplowej?

Osoby zamieszkujące ul. Cichociemnych AK interweniowały w sprawie braku kanalizacji na tym terenie. Zgodnie z przekazaną przez nich informacją, kilka lat temu prowadzono tu prace w zakresie budowy kolektora kanalizacji sanitarnej i obiecano, że wkrótce będzie możliwość podłączenia się do kanalizacji. Tak się jednak nie stało. Dlatego radny Gibała prosi o udzielenie w tej sprawie wszelkiej możliwej pomocy mieszkańcom. Prosi też o informację czy, istnieje techniczna możliwość szybkiego podłączenia do kanalizacji sanitarnej domów położonych w rejonie ulic: Cichociemnych AK, Zajęczej, Niepołomskiej, Sierpowej oraz w rejonie pętli tramwajowej Wieczysta. Jeśli tak, czy urzędnicy pomogą mieszkańcom przejść związane z tym procedury?

Z kolei radna Nina Gabryś zwróciła się z zapytaniem o możliwość powołania w Krakowie, we współpracy ze Strażą Miejską, programu pilotażowego pt. „Pozytywny mandat". W ramach tego programu Straż Miejska nagradzałaby młodzież, którą udało się „przyłapać” na czymś pozytywnym, w szczególności na przestrzeganiu przepisów. Akcja miałaby sens podwójny, mandatem-nagrodą mogłyby być wejściówki do teatrów i na wydarzenia kulturalne współorganizowane przez miasto, co pozwoliłoby przy okazji zwiększać uczestnictwo młodzieży w życiu artystycznym miasta. Jak twierdzi radna, podobne rozwiązania „pozytywnych mandatów” funkcjonują między innymi od dawna w Kanadzie, gdzie w ten sposób edukuje się w zakresie obowiązujących przepisów i bezpieczeństwa na drogach. Takie mechanizmy uruchomiła także Szwecja, nagradzając kierowców, którzy zachowują się drogach odpowiedzialnie. W obu przypadkach rezultaty inicjatyw są bardzo dobre.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-07-05
Data aktualizacji: 2019-07-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź