Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  • Data:

    2010-09-08

  • Impreza biletowana:

    >

    Bilet normalny: 15 Bilet ulgowy: 0

Organizatorzy:
  • Instytut Cervantesa w Krakowie

  • Teatr Lalki, Maski i Aktora "Groteska"

Spektakl dla widzów od 8 roku życia;

z napisami polskimi.

Fiesta nie z tej ziemi (oryg. Panteón de Fiesta)

w wykonaniu Alejandro Beníteza i Mauricio Martíneza

Tekst: Mercedes Gómez Benet

Reżyseria: Alejandro Benítez

Kierownik artystyczny: Mauricio Martínez

Muzyka na żywo: Mercedes Gómez Benet (harfa) i Ernesto Anaya

Muzyka: Ernesto Anaya

Projekty lalek, scenografia: Mitzin Cuellar, Carmina Hernández i Mauricio Martínez

Projekt i wykonanie sceny: Francisco Valdez

Tłumaczenie na jęz. polski: Zofia Jakubowska-Pindel

Produkcja: Performing Arts Center of Los Angeles County i Facto Teatro

Serdecznie zapraszamy na Fiestę nie z tej ziemi, spektakl meksykańskiego teatru miniatury FACTO TEATRO, będący odmienną od mitu i tradycji wizją meksykańskiego Dnia Zmarłych. Tu zwykły człowiek staje twarzą w twarz ze śmiercią, a czyni to poprzez zabawę, tak jak robią to Meksykanie na wielobarwnych cmentarzach pełnych muzyki i radości.

Premiera Fiesty nie z tej ziemi, spektaklu zrealizowanego na zlecenie Performing Arts Center, miała miejsce podczas Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek (1st International Festival of Toy Theater) organizowanego przez Music Center w Los Angeles w lipcu 2008 r. Produkcja ta otrzymała na realizację dotację Fundacji Jima Hensona.

Spektakl prezentowany był m.in. na festiwalach Rencontres Internationales de Théâtres de Papier we Francji, Great Small Works w Nowym Jorku, w Hamburgu i Barcelonie.

O czym jest Fiesta nie z tej ziemi?

Procopio zmarł i czeka go siedem prób zanim dotrze do Mictlán, miejsca zmarłych. Istnieje jednak pewien problem: Procopio nie wie, że nie żyje.

Podczas swojej podróży Procopio będzie poznawać zaświaty, ale poprzez całkowicie nowy kontekst, ukazując sposób bycia ludzi i teraźniejszość kultury meksykańskiej. Nasz bohater będzie musiał zmierzyć się z niebezpiecznymi i fantastycznymi postaciami i miejscami: ze Straszliwą Jaszczurką, Krokodylem, Ośmioma Pustyniami i Zderzającymi się Górami. Aby docenić wartość życia, będzie musiał również zrozumieć swoją własną śmierć. W przebyciu tej drogi pomoże mu Xolo, bezwłosy pies Azteków, występujący w azteckiej tradycji Náhuatl.

Dzień Zmarłych w Meksyku to połączenie różnych tradycji i kultur. Jego azteckie pochodzenie jest widoczne w wierzeniu, że zmarli śmiercią naturalną idą do Mictlán. Bliscy przez kolejne siedem lat tworzą ołtarz na grobie zmarłego, pomagając mu w ten sposób przejść kolejne próby w zaświatach. Na ołtarzu umieszczane są, między innymi, żywność, świece, kwiaty nagietka i napój pulque. Z czasem obchody te połączyły się z obchodami katolickich Zaduszek 2 listopada. Od tego czasu, co roku meksykańskie rodziny przygotowują ołtarz ku pamięci zmarłych, którzy już nie powrócą.

W 2003 r. meksykański Dzień Zmarłych został wpisany na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Facto Teatro to zespół teatralny tworzący transdyscyplinarne przedstawienia różnego formatu w Meksyku i zagranicą. Został założony w 2007 roku przez Alejandro Beniteza (aktora i lalkarza) oraz Mauricio Martineza (aktora i pedagoga teatralnego). Obecnie jego siedziba znajduje się w Ciudad de México.

Głównym celem Facto Teatro jest wystawianie wysokiej jakości spektakli teatralnych, pozwalających publiczności poszerzać jej horyzonty teatralne. Przez ostatnie kilka lat teatr ten udowodnił, że potrafi łączyć nowe formy wyrazu artystycznego tworząc wartościowy, krytyczny i obiektywny przekaz, nie porzucając przy tym swojego ludycznego charakteru, dając widzom możliwość zanurzenia się w rozrywce wolnej od uprzedzeń i ustalonych reguł.

http://factoteatro.blogspot.com