Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  • Data:

    2010-01-09

  • Dodatkowe informacje:


    Wstęp wolny


    Organizatorzy: Instytut Cervantesa w Krakowie (kontakt: Zofia
    Jakubowska-Pindel, tel. 12 421 34 24)
    Bractwo św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych
    Centrum Studiów Galicyjskich UJ
    oo. Dominikanie
    Księgarnia Hiszpańska Elite
    Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie (kontakt Anna Sieprawska, tel. 0501 187 939)

Organizatorzy:
  • Instytut Cervantesa w Krakowie

  • Klub Inteligencji Katolickiej


Koncert inauguruje Rok Jubileuszowy św. Jakuba 2010.

W repertuarze koncertu znajdą się pieśni do św. Jakuba wpisane w tradycję pielgrzymek do Santiago de Compostela począwszy od XII wieku (Codex Calixtinus) aż po czasy współczesne.

Chór Schola Cantorum Cracoviensis działa przy kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie. Chór zawdzięcza swe powstanie inspiracji ks. Mieczysława Turka, który do dziś jest jego duchowym opiekunem. Za datę powstania zespołu przyjmuje się styczeń 1984 kiedy to odbył się pierwszy koncert chóru. Odtąd Schola Cantorum Cracoviensis oprócz zwykłej działalności, jaką stanowi oprawa muzyczna nabożeństw w kościele św. Anny, bierze udział w koncertach, przeglądach i festiwalach muzyki chóralnej w kraju i za granicą. Sukcesy zespołu to m.in. kilkakrotne zdobycie I i II nagród na Międzywojewódzkim Konkursie Chórów Amatorskich w Krakowie, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Myślenicach (1993), otrzymanie trzech srebrnych dyplomów na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Riva del Garda (Włochy 1996), srebrnego pucharu i oceny tres bien na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Montreux (Szwajcaria), dwóch srebrnych dyplomów na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Hradec Králové (1999) oraz „Złotego pasma” na Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach (2003). Chór brał także udział w Zachodniosłowackim Festiwalu Chórów Krajów Wyszechradzkich w Topolčanach, festiwalu Harmonia Sacra Danubiana w Komarnie (Słowacja 2000) oraz w Internationales Cantus MM Festival w Salzburgu (Austria 2005). Ponadto Schola Cantorum Cracoviensis występowała w ramach Tynieckich Recitali Organowych oraz koncertach dla dzieci organizowanych przez Filharmonię Krakowską, uczestniczyła też w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Istotną częścią działalności zespołu jest współpraca z chórami zagranicznymi i wyjazdy artystyczne. Chór koncertował m.in. w Holandii, Francji, na Litwie, Ukrainie, w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Czechach, na Węgrzech i Słowacji oraz w Wielkiej Brytanii. Wymiana doświadczeń i przyjacielskie kontakty z zagranicznymi zespołami stanowią ważny element działalności chóru. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu sakralnej muzyki dawnej (renesans, barok); prócz dzieł uznanych stara się prezentować publiczności zapomniane, bądź rzadko wykonywane utwory polskie i obce tego okresu. Swego rodzaju kontrapunktem repertuarowym są pozycje z XX wieku (Ravel, Debussy, Kodály, Godard, Vaughan Williams, Świder, Pałłasz, Łuciuk), a także muzyka świecka, od madrygałów renesansowych po S. Wiechowicza.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest nieprzerwanie Barbara Karpała Jest ona absolwentką krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej - Wydziału Wychowania Muzycznego oraz Studium Dyrygenckiego w klasie prof. Ewy Michnik. Doskonaliła swe umiejętności m.in. w Instytucie Z.Kodály'a w Esztergom, salzburskim Mozarteum, a także w Innsbrucku. Zajmuje się pedagogiką muzyczną i chóralistyką, prowadząc także chóry dziecięce. Jest autorką wielu publikacji z zakresu pedagogiki muzycznej.

Więcej informacji na: www.cervantes.pl