Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  • Data:

    2009-12-27 - 2010-01-06

  • Impreza biletowana:

    >

    Bilet normalny: 0 Bilet ulgowy: 0

  • Dodatkowe informacje:


    REZERWCJA
    Biuro obsługi widza Tel. 012 296 62 62 (63) bilety@opera.krakow.pl KASA BILETOWA Kasa przy ul. Lubicz 48 tel. 012 296 62 60 (61) bilety@opera.krakow.pl

    Ceny biletów: 25-80 zł

Organizatorzy:
  • Opera Krakowska w Krakowie


Opera Krakowska zaprasza na spektakle Pastorałki, bożonarodzeniowego, świątecznego i rodzinnego spektaklu należącego do klasyki gatunku, która odbędzie się 27, 29 grudnia 2009 oraz 2, 3, 5, 6 stycznia 2010. Na przedstawienie Opera Krakowska zaprasza całe rodziny, by wspólnie świętować czas Bożego Narodzenia.

Powstała w dwudziestoleciu międzywojennym Pastorałka zestawiona przez Leona Schillera i Jana Maklakiewicza z jasełkowych (biblijnych, ludowych, anonimowych) tekstów i śpiewów składa się z najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Sztuka nawiązuje do średniowiecznej tradycji misteryjnej, a także do zapominanych już form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Często określana mianem „cudu polskiego teatru”, wystawiana jest na polskich scenach dramatycznych, lalkowych, radiowych i telewizyjnych. Wśród postaci dramatu znajdują się bohaterowie polskich szopek bożonarodzeniowych: Maria, Józef, Król Herod, Kolędnicy, Chóry Aniołów, Diabeł, Turoń, Śmierć.

…Schiller zebrał ludowe, tradycyjne staropolskie teksty, niektóre bardzo stare, jak np. mający kilkaset lat wierszyk „Lipka zielona” i ułożył z nich klasyczną opowieść o narodzeniu Jezusa. Te teksty są w naszych genach. Nawet w moich, choć jestem Słowakiem, ale nasze narody mają prawie identyczną tradycję. Do tekstów Leon Schiller wraz z Janem Maklakiewiczem dobrał muzykę w taki sposób, że obok bardzo znanych kolęd możemy usłyszeć także utwory nieznane wręcz zapomniane. Dziś powracamy do kolędowania po to by się do tej tradycji przyznać, spędzić w teatrze miły wieczór, zabawić się i mieć także chwilę refleksji – mówi Laco Adamik, reżyser widowiska.

Leon Schiller urodzony w końcu XIX wieku reżyser, krytyk i teoretyk teatralny austriackiego pochodzenia, zasłynął wnikliwymi interpretacjami dramatów Adama Mickiewicza. W latach 1930-1932 był kierownikiem artystycznym i reżyserem dramatu w Teatrze Wielkim. W tym okresie sięgnął do wywodzącej się jeszcze z wieków średnich bogatej polskiej tradycji misteryjnej i bożonarodzeniowej. Po długich i żmudnych poszukiwaniach w archiwach, literaturze staropolskiej, dawnych śpiewnikach i kantyczkach zebrał najpiękniejsze kolędy i pastorałki, określane przez niego jako "prawdziwe klejnoty poezji ludowej". Wybitny poeta Czesław Miłosz nazwał dzieło Schillera „równie sięgającym w rdzeń polszczyzny jak Pan Tadeusz”. Muzykę do dramatu skomponował Jan Maklakiewicz, kompozytor, pedagog, dyrygent chóralny, pasjonat polskiego folkloru. Przed II wojną światową współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie, a już po wojnie z Teatrem im. J. Słowackiego, Teatrem Starym w Krakowie oraz Teatrem Narodowym, Teatrem Kameralnym i Teatrem Syrena w Warszawie. Po wojnie był dyrektorem krakowskiej Filharmonii, a potem również dyrektorem Filharmonii Narodowej.

Realizatorzy:
Laco Adamik (reżyseria), Mikołaj Blajda, Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Barbara Kędzierska (scenografia i kostiumy), Jarosław Staniek (choreografia).