Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe ptasie atrakcje w krakowskim zoo

Do krakowskiego ogrodu zoologicznego przyjechały kitty czerwonodziobe, gęsi indyjskie i ibisy purpurowe. Te pierwsze to nowy gatunek w kolekcji, natomiast ibisy i gęsi zostały sprowadzone, by powiększyć stada hodowlane tych ptaków. Dobra wiadomość napłynęła też z pawilonu Egzotarium, w którym można oglądać ryby, płazy i gady – udało się rozmnożyć południowoamerykańskie drzewołazy skoczne, złote i żółtopase.

Fot. Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie

Kitty czerwonodziobe to ptaki z rodziny krukowatych. Zamieszkują górskie lasy od Himalajów po południowe Chiny. Żywią się owadami, drobnymi kręgowcami, owocami, nasionami i nektarem. Potrafią naśladować różne dźwięki. Mają najdłuższy ogon spośród przedstawicieli rodziny krukowatych. Para tych ptaków przybyła do krakowskiego zoo ze słowackiego ogrodu w Koszycach. Ptaki zamieszkały w wolierze w pobliżu małego stawu.

Gęsi indyjskie gniazdują w naturze na Wyżynie Tybetańskiej, zimują w Indiach. W czasie wędrówek przelatują nad szczytami Himalajów, wzbijając się na wysokość ponad 10 000 m n.p.m. Trzy gęsi indyjskie zostały sprowadzone z ogrodu zoologicznego w Zamościu.

Ibisy purpurowe można spotkać na mokradłach w północnej części Ameryki Południowej. Ich pokarm to skorupiaki, owady, mięczaki i narybek. Gniazdują w koloniach, często wspólnie z innymi gatunkami ibisów i czaplami. Gatunek ten jest eksponowany w jednej z kwater dużego stawu, w wolierze krytej siecią rybacką. We wrześniu stado ibisów powiększyło się o 5 samic, które pochodzą z Centrum Hodowlanego w Weert (Holandia).

Warto również zajrzeć do pawilonu Egzotarium – można tam zobaczyć południowoamerykańskie drzewołazy skoczne, złote i żółtopase. W terrariach na zapleczu przebywają również kumaki dalekowschodnie, które przyszły na świat wiosną i latem. Skrzek złożony przez kumaki i drzewołazy pracownicy zoo umieszczają w małych akwariach na zapleczu. Obecnie, oprócz jajeczek, w hodowli znajdują się kijanki w różnym stadium rozwoju i młode drzewołazy. Opieka nad nimi wymaga utrzymywania wysokiej wilgotności powietrza i odpowiedniej temperatury, częstej wymiany podłoża w terrariach i wielkiej dbałości o czystość. Kijanki karmione są pokarmem dla narybku, a młode drzewołazy – świerszczami tuż po wylęgu.

 

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-14
Data aktualizacji: 2016-10-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź