Trzy dni w Krakowie

Często zdarza się turyście, że musi zwiedzić w kilka godzin miejsce, na obejrzenie którego warto przeznaczyć tydzień. Albo w trzy dni – miasto, którego bliższe poznanie wymaga miesięcy. Przyjezdny zdaje się wtedy na wskazówki przypadkowych doradców lub pośpiesznie wertuje przewodnik, bo nawet te opatrzone tytułem „Weekend w…” rzadko liczą mniej niż sto stron drobnym drukiem. Wędrowiec próbuje zatem „zatrzymać czas”, fotografując lub filmując, i miota się w pośpiechu, żeby to, co najważniejsze, choćby z daleka – ale wszystko! – zobaczyć. Takie zwiedzanie pozostawia mgliste, przyćmione zmęczeniem wspomnienia i uczucie niedosytu.

 

Trzy dni w Krakowie
Fot. www.krakow.pl

Dlaczego zatem przygotowaliśmy dla odwiedzających nasze miasto tę broszurkę? Nie obiecujemy, że zaopatrzony w nią przybysz zdoła w ciągu trzech dni dogłębnie zwiedzić Kraków. Turysta ma tutaj przecież bardzo wiele do poznania: mnogość zabytków tworzących historyczną tkankę miasta, bogate życie artystyczne i kulturalne, magiczną atmosferę, która sprawia, że zabiegani mieszkańcy i przyjezdni mają niezliczone okazje, aby zwolnić, przystanąć, popatrzeć… Jednocześnie Kraków jest być może jedynym spośród znanych miast historycznych, w którym nawet krótka wizyta może przysporzyć wielu wrażeń i uczucia pełnej, niekłamanej satysfakcji.

I to właśnie chcemy Państwu zaproponować. Takie spojrzenie na Kraków, które pozwoli poczuć atmosferę miasta, chwilami leniwą, chwilami pełną wydarzeń, ale zawsze wyjątkową. Spróbujmy zatem wspólnie przyjrzeć się Krakowowi, sprawdzić, jak najciekawiej spędzić tu tytułowe trzy dni – i przekonać się, dlaczego będziemy tu wracać.

 

Dojazd i klimat

Do Krakowa dojechać nietrudno – zawsze leżał na przecięciu ważnych szlaków handlowych, na styku kultur i politycznych wpływów, a dziś uznawany jest za najważniejszy w Polsce cel turystycznych wyjazdów. Sieć połączeń kolejowych, drogowych i lotniczych, Balice – drugie co do wielkości i liczby pasażerów lotnisko w kraju – to wszystko sprawia, że Kraków jest jednym z najłatwiej dostępnych miast w tej części Europy. Kolejne udogodnienia – od autostrady A4 poprzez atrakcyjne połączenia ze światem zapewnione przez tanie linie lotnicze, aż po specjalną linię kolei dowożącą podróżnych z Balic do centrum miasta i rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej – otwierają szereg możliwości przed turystami przybywającymi tu z bliższych i dalszych zakątków świata. Ich pobyt w Krakowie może wyglądać rozmaicie, nie tylko w związku z celem przyjazdu czy miejscem zakwaterowania, ale także zależnie od pogody, dnia tygodnia i pory roku (zimą temperatura w Polsce spada niekiedy poniżej –20°C, latem upały często przekraczają 30°C).

Warto pamiętać, że Kraków jest stolicą Małopolski – wyżynnego, w części górzystego regionu z licznymi miejscowościami uzdrowiskowymi, rekreacyjnymi i agroturystycznymi. Zarówno latem, jak i zimą wizytę w mieście łatwo więc połączyć z wypoczynkiem w górach.

 

Mieszkać wygodnie

Kraków dysponuje najlepszą w Polsce bazą turystyczną dostosowaną do potrzeb turystów o rozmaitej zasobności portfela. W samym centrum i jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilkadziesiąt hoteli o wysokim standardzie, w tym należących do największych światowych sieci. Z drugiej strony – jest tu wiele kameralnych obiektów usytuowanych tuż przy Rynku Głównym, pozwalających rozpocząć zwiedzanie natychmiast po śniadaniu. Bogata oferta hosteli oraz apartamentów, ciesząca się popularnością zwłaszcza na krakowskim Kazimierzu, pozwala na znalezienie niedrogiej oferty o każdej porze roku.

Niemal we wszystkich tych miejscach dostępny jest bezpłatny Internet – podobnie jak w licznych krakowskich kawiarniach i restauracjach – zaś na wybranych obszarach miasta można za darmo korzystać z bezprzewodowej łączności zapewnionej przez samorząd Krakowa („hot spot Cracovia”). Dodatkową pomoc w samodzielnym zwiedzaniu miasta stanowią udostępniane tu bezpłatnie aplikacje na telefon komórkowy (dla urządzeń z modułem GPS oraz z technologią bluetooth). Odgrywają one ważną rolę także na nowatorskiej w Polsce trasie – Drodze Królewskiej dla Niepełnosprawnego Turysty – wyposażonej w udogodnienia dla turystów z dysfunkcjami ruchu oraz niewidomych i niedowidzących. Standardowo wszelkie tego rodzaju usługi dostępne są co najmniej w 2 językach (polskim i angielskim).

Warto dodać, że ze względu na niespotykaną nigdzie indziej koncentrację atrakcji turystycznych, odległość między nimi (w obrębie Starego Miasta i Kazimierza) łatwo przemierzyć spacerowym krokiem, zaś w razie takiej konieczności gęsta sieć tramwajowa zapewnia możliwość szybkiego przemieszczenia się z punktu do punktu – w godzinach szczytu zwykle skuteczniej niż z pomocą taksówki. Znajdujące się na kluczowych przystankach automaty do sprzedaży biletów są również nośnikami aktualizowanej na bieżąco podstawowej informacji turystycznej.

Obecnie oznakowane są następujące trasy turystyczne:

Ścieżkami Jana Pawła II, Droga Królewska, Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty, Trasa uniwersytecka, Trasa zabytków żydowskich, Trasa św. Stanisława, Trasa nowohucka, Trasa historii Podgórza, Getto – Szlak Pamięci 1941–1943, Szlak Twierdzy Kraków, Krakowski szlak techniki, Krakowski szlak świętych i trzy turystyczno-kulturowe szlaki dzielnicowe: Bronowic, Prądnika Czerwonego i Swoszowic.

Wszystkie opisy tras turystycznych przedstawiamy na stronie: www.krakow.pl

www.krakow.travel  -  www.infokrakow.pl

Znajdź
Nazwa Kategoria
SPACER 1: Rynek Główny
Rynek Główny Kraków
Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 2: Stare Miasto
ul.Floriańska Kraków
Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 3: Wawel
Zamek Wawel Kraków
Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 4: Kazimierz
ul.Miodowa Kraków
Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 5: Podgórze
Rynek Podgórski Kraków
Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 6: Nowa Huta
Plac Centralny Im. Reagana Kraków
Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 7: Pieszo-rowerowo szlakiem dawnej Twierdzy Kraków Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 8: Z nieco innej strony
Kopiec Kościuszki
Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
SPACER 9: Pozostałe atrakcje Trzy Dni w Krakowie Pokaż na mapie
Lista Twoich koszyków
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych