Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie - podsumowanie działalności w 2019 r.

Bogusław Swierzowski
  • Projekt Hoover Table 2.0 – wraz z Urzędem Miasta Krakowa, Amerykańska Izbą Handlową i Polskim Instytutem Filantropii Konsulat zorganizował drugą edycję programu Hoover Table, który oddaje hołd Prezydentowi Hooverowi, edukując o jego spuściźnie i promując filantropię.  Dzięki zaangażowaniu krakowskich restauratorów i darczyńców z polskiego i amerykańskiego biznesu, którym wręczono specjalne statuetki w czasie kulminacyjnej Gali i koncertu Orkiestry Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie „The Ambassadors”  zebrano  środki finansowe na obozy przygodowe z językiem angielskim dla 49 dzieci z ośrodków społeczno-wychowawczych i rodzin z niższym statusem materialnym, których wyłoniono w drodze konkursu „Mój Hoover”. Zarówno Galę jak i finałowe spotkanie w Urzędzie Miasta dla uczestników konkursu zaszczyciła Anna Dymna przedstawiana  jako współczesny Hoover w wielu pracach  konkursowych dzieci.
     
  • 45 – lecie Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Zorganizowano  wiele wydarzeń, związanych z tą okrągłą rocznicą. Kulminacyjnym wydarzeniem był okolicznościowy urodzinowy tramwaj, którym mieszkańcy i turyści mogli jeździć wokół plant, słuchać amerykańskiej muzyki, brać udział w konkursach i rozmawiać z konsulami i polskimi pracownikami konsulatu.
     
  • Panel Ambasadorów  - we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim zaznaczono 30. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności i otwarcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-amerykańskich, organizując Panel Ambasadorów „USA i Polska po przełomie 1989”, w którym wzięli udział byli ambasadorowie Stanów Zjednoczonych w Polsce: Stephen Mull i Victor Ashe oraz byli polscy ambasadorowie w Stanach Zjednoczonych: Maciej Kozłowski i Janusz Reiter. Podczas debaty  ambasadorowie dzielili się swoim osobistym doświadczeniem i refleksjami na temat polskich i amerykańskich działań po upadku komunizmu w Polsce, związanych z kluczowym okresem przejścia Polski do systemu demokratycznego i wejścia do NATO. Debata w Audytorium Maximum UJ z udziałem prawie 1000 studentów krakowskiej społeczności akademickiej  i uczniów szkół średnich była transmitowana na żywo w stacji TVN BiS.
     
  • Projekt tańca z niepełnosprawnymi tancerzami - Inclusive Dance Project- Amerykańscy tancerze z Florydy z grupy REVolutions Dance przyjechali na tygodniową wizytę w Polsce biorąc udział w warsztatach i pokazach tanecznych wraz z polskimi niepełnosprawnymi tancerzami, promując wartości takie jak: tolerancja i akceptacja społeczna. Finałowy wspólny polsko-amerykański pokaz taneczny, efekt przygotowań i przekazanych rozmaitych umiejętności uczestnikom z umysłową i fizyczną niepełnosprawnością, odbył się w Hali Cracovia dla Niepełnosprawnych w dniu 29 listopada 2019 r.
     
  • Gry Miejskie– zorganizowano w  Krakowie, Wrocławiu i  Katowicach. Uczestnicy mieli za zadanie znaleźć w tych miastach symboliczne miejsca związane z polską i amerykańską historią. Ponad 200 osób wzięło udział ćwiczeniach budowania zespołu i przeprowadzania przewidzianych zadań  w miejscach, które należało odnaleźć kierując się wskazówkami. Uczestnicy poznawali w ten sposób swoje miasto i jego szczególne miejsca dla polsko-amerykańskiej przeszłości.

Wykłady ekspertów:

  • czerwiec  - Brian Whitmore – analityk i ekspert ds. rosyjskiej dezinformacji (Senior Fellow and Director of the Russia Program at the Center for European Policy Analysis) .W czasie pięciodniowego pobytu spotkał się na dyskusjach okrągłego stołu z gronem naukowców i aktywistów organizacji pozarządowych, dziennikarzami i przedstawicielami rządowymi  by omówić kwestie sponsorowanej przez państwo dezinformacji i sposobów przeciwdziałania  fałszywym informacjom, a także wypracować strategie budowania odporności na propagandę.
     
  • październik - Daryl Davis, czarnoskóry aktywista walczący z rasizmem, który wszedł w dialog i zdołał uzyskać zaproszenie do udziału w spotkaniach z Ku Klux Klanem, dzięki czemu udało mu się przekonać 200 białych suprematystów do rezygnacji z członkostwa w Ku Klux Klanie. W czasie pięciodniowego pobytu Daryl spotykał się ze studentami, aktywistami organizacji pozarządowych, dziennikarzami oraz przedstawicielami rządu żeby podzielić się swoim unikalnym doświadczeniem rozmów i osobistych kontaktów z najbardziej przekonanymi rasistami inspirując ich do zmiany poglądów i działając na rzecz poprawy stosunków rasowych w USA.

Programy edukacyjne:

  • Konsulat udzielił finansowego wsparcia w postaci grantów dla wielu inicjatyw i programów edukacyjnych, takich jak: „Warsztaty na temat Praw Człowieka w szkołach podstawowych i średnich”, „Nauczanie  o Holokauście i zapobieganiu ksenofobii, antysemityzmowi i nietolerancji” organizowane przez Muzeum Galicji , „Letnia Szkoła Edukacji o Przeciwdziałaniu Dyskryminacji”, projekt „Młodzi Liderzy na rzecz Bezpieczeństwa”, inicjatywa warsztatów wzmacniających kobiety , szkolenia uczące zapobieganiu dyskryminacji ze względu na płeć i zapobieganiu przemocy.

Wystawy fotograficzne:

  • „From the Moon to Mars and Beyond- 50th Anniversary of the Moon Landing”, zdjęcia pozyskane z NASA  ukazujące przełomowe wydarzenia amerykańskiego  programu kosmicznego w 50. rocznicę lądowania na księżycu, dokumentujące wszystkie ekspedycje na księżyc, dowód wielkiego osiągnięcia ludzkości. Wystawa była efektem współpracy z  Muzeum Lotnictwa Polskiego i otwarta w rocznicę lądowania na Księżycu.
     
  • „Summer, Work Travel” – wystawa zawierająca zdjęcia wykonane w USA przez studentów uczestników programu Summer, Work Travel. Fotografie nadsyłane są w ramach dorocznego konkursu na najlepsze zdjęcia z tego programu.

Koncerty: 

  • Orkiestra Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie „The Ambassadors”  zagrała wiele koncertów w Polsce Południowej przyjeżdżając w 2019 roku dwukrotnie, by podkreślić 20-lecie wejścia Polski do NATO  i 100-lecie polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Orkiestra Marynarki Wojennej w Europie ( U.S. Naval Forces Band Europe), zaprezentowała koncerty rockowe w Kielcach i Krakowie we wrześniu 2019 r.
     
  • Pięciodniowy Festival Muzyki Amerykańskiej „Stars and Strings” zorganizowany z Sinfoniettą Cracovia. Każdy koncert odbywał się z udziałem artysty amerykańskiego: śpiewaka operowego Stanleya Jacksona, dyrygenta Johna Axelroda oraz pianisty Toma Robaka. 

Publikacje:

  • Konsulatowy dwumiesięcznik “Zoom-In on America”, obchodzący  w tym roku 15-lecie rozprowadzany jest w całej Polsce. Konsulat prowadzi serię konkursów i quizów opartych na wiedzy z publikacji Zoom-in on America. Zawiera także wzory interaktywnych lekcji i jest przydatny dla nauczycieli języka angielskiego.

Centrum  Amerykańskie:

  • Centrum Amerykańskie mieści się w Konsulacie i organizuje spotkania, prezentacje  i konwersacje dla zainteresowanych. Centrum posiada bogatą kolekcję dostępnych materiałów. W roku 2019 Centrum odwiedziło 1520 osób, w tym 5333 uczestników organizowanych w centrum spotkań. Łącznie Centrum zorganizowało 98 spotkań , wizyt i programów.

Wizyty w Krakowie:

  • W marcu 2019 , pierwsza oficjalna Delegacja amerykańska wzięła udział w Marszu Żywych przeciwko Antysemityzmowi  na czele z Ambasador USA Georgette Mosbacher i liczną grupą Ambasadorów amerykańskich w krajach europejskich i Izraelu.  Oprócz udziału w Marszu Żywych delegacja spędziła dwa dni w Krakowie analizując źródła przesądów i nietolerancji, a także demonstrując niezachwiane poparcie dla społeczności żydowskiej w Polsce.

Ponadto:

  • Aktywnie prowadzono kampanię informacyjną w sprawie kwestii wizowych, znacząco zwiększając  ilość spotkań z grupami studentów i uczniów , zainteresowanych udziałem w Summer Work and Travel Program,  co zaowocowało większą ilością wyjeżdżających młodych ludzi z południa Polski, aby poznać lepiej Stany Zjednoczone i ich kulturę. Zapotrzebowanie na wizy turystyczne utrzymywało się na stabilnym, wysokim poziomie przez cały sezon letni, a kulminacją tego procesu było historyczne oświadczenie wejścia Polski do programu bezwizowego.
     
  • Działalność International School of Krakow (www.iskonline.org) – działająca pod auspicjami Konsulatu anglojęzyczna szkoła obchodziła 25-lecie. Szkoła zapewnia edukację międzynarodową dla społeczności polskiej i międzynarodowej Krakowa. Obecnie szkoła ma 300 uczniów i w dalszym ciągu rozrasta się. Urząd Miasta Krakowa wspierał powstanie szkoły w roku 1993. Na gali z okazji 25-lecia szkoły obecny był ówczesny Prezydent Józef Lassota i obecna Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasinska. 
pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-01-07
Data aktualizacji: 2020-01-07
Powrót