Wydarzenia międzynarodowe z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa

Rada Dyrektorów OWHC na spotkaniu w Krakowie

49. Posiedzenie Rady Dyrektorów Organizacji Miasta Światowego Dziedzictwa (OWHC) odbyło się w Krakowie w dniach 11-13 grudnia 2019 r. Od czerwca br. Prezydent Krakowa jest także prezydentem OWHC. 

Nowy Ambasador Francji w murach Urzędu Miasta Krakowa

W środę, 21 listopada nowy Ambasador Francji w Polsce J.E. Frédéric Billet złożył kurtuazyjną wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. Towarzyszył mu Konsul Generalny Francji w Krakowie, Frédéric de Touchet.

Anna Kijowska zamieszkała w krakowskim magistracie

We wtorek, 19 listopada 2019 r. na dziedzińcu krakowskiego magistratu została odsłonięta rzeźba Anny Kijowskiej. Uroczystość była kulminacją serii projektów, mających na celu zacieśnianie współpracy i przyjaźni Krakowa i Kijowa. W wydarzeniu wzięła udział oficjalna delegacja Kijowa, na czele z wicemerem miasta Wałentynem Mondryjiwskim, oraz zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.

Burmistrz Sakaty z wizytą w Krakowie i pierwszy w Polsce pokaz tradycyjnego teatru kabuki

Burmistrz japońskiego miasta Sakata w prefekturze Yamagata Itaru Maruyama przyjechał do Krakowa wraz z 42-osobową delegacją, która w dniach 4-8 listopada organizuje w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i w Warszawie spektakle tradycyjnego amatorskiego teatru Kuromori Kabuki.

Uroczystość odsłonięcia symbolu Drogi św. Jakuba

We wtorek, 29 października, o godz. 13.00, odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku – symbolu Drogi św. Jakuba w Krakowie. Obelisk stanął w ogrodzie zakonu franciszkanów. W odsłonięciu udział wzięli m.in. prezydent Krakowa, ambasador Hiszpanii, przedstawiciel rządu Galicji, przedstawiciele zakonu franciszkanów w Krakowie oraz krakowski korpus konsularny.

Prezydent Jacek Majchrowski i Ambasador Kanady wspólnie na Targach Książki

Otwarcie Targów Książki w Krakowie (24 października 2019 r.) było dla Prezydenta Jacka Majchrowskiego okazją do roboczego spotkania z Ambasador Kanady J.E. Leslie Scanlon.

Odznaka Honoris Gratia dla zasłużonego Polonusa

We wtorek, 22 października Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyjął na spotkaniu gabinetowym Andrzeja Balcerzaka, zasłużonego działacza polonijnego, wręczając mu odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.    

Polsko-norweskie drzewo przy ICE Kraków

W poniedziałek, 21 października na Skwerze Kongresowym obok Centrum Kongresowego ICE Kraków została posadzona pamiątkowa lipa drobnolistna. Upamiętnia jubileusz 15-lecia funduszy norweskich oraz 100-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Norwegią. We wspólnym sadzeniu drzewa wzięli udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i ambasador Norwegii Olav Myklebust.

Warto mieć przyjaciół. 40 lat partnerstwa Krakowa i Norymbergi

Norymberga od stuleci bliska jest Krakowowi i od stuleci obecna jest w jego życiu. W XIV wieku połączyły nas szlaki handlowe, a w ślad za rozwojem współpracy gospodarczej do Krakowa przybyli norymberscy artyści. Dzięki wspólnym kontaktom Bazylika Mariacka wzbogaciła się o unikatowy w skali świata Ołtarz stworzony przez Wita Stwosza, a Wawel we wspaniałe freski Hansa Dürera. Bogate doświadczenia z przeszłości stanowią mocną podstawę współczesnej współpracy, która obejmuje wszelkie możliwe środowiska, organizacje, a nade wszystko samych mieszkańców. Symbolem tych bliskich kontaktów są 2 wyjątkowe instytucje: Dom Krakowski w Norymberdze i Dom Norymberski w Krakowie.

Uroczyście otwarto Schody Czesława Miłosza

W roku obchodów 15. rocznicy śmierci Czesława Miłosza i 450. rocznicy Unii lubelskiej, w Krakowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie artystyczno-literackie. Już w czwartek, 3 października o godz. 15.00 odbyło się uroczyste otwarcie schodów upamiętniających postać i twórczość polskiego noblisty na bulwarze Poleskim przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie