Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dziedzictwo Epidemii - Ołomuniec (Czechy)

MARIAŃSKA KOLUMNA MOROWA|Jan Sturmer, Václav Render|1716-1724|Dolny Rynek

kolumna mariańska w Ołomuńcu

Przykuwający wzrok monument znajdujący się na Dolnym Rynku to kolumna morowa zwieńczona figurą Matki Boskiej wzniesiona w związku w tragiczną w skutkach epidemią “Czarnej Śmierci” która miała miejsce w Ołomuńcu między 1713 a 1715 r. Sytuacja była tak poważna, że miasto zostało zamknięte i otoczone przez odziały wojska. Kolumna będąca wyrazem wdzięczności mieszkańców miasta za przetrwanie lub uniknięcie tej straszliwej choroby, został was wzniesiony w latach 1716-1724 z inicjatywy oraz według projektu ważnego obywatela Ołomuńca, architekta i kamieniarza Václava Rendera. Figury przedstawione na wolutach to postacie dwojga świętych, którzy chronią przed epidemią św. Franciszka Ksawerego i św. Paulinę.

ŚW. PAULINA|Patronka Ołomuńca

W 1623 r. papież podarował Jezuitom w Ołomuńcu, relikwie wczesnochrześcijańskiej świętej męczennicy, z rzymskich katakumb.

relikwie św. Pauliny

Gdy w tym samym roku wybuchła epidemia dżumy, podczas której zmarło ponad 7000 mieszkańców, Rada Miasta, idąc za radą Archidiakona Katedry w Ołomuńcu de Pisauro, zorganizowała procesję przebłagalną w której niesiono relikwie św. Pauliny. Gdy wkrótce potem epidemia zaczęła wygasać władze miejskie chcąc okazać swą wdzięczność dla świętej zobowiązały się do organizowania procesji co roku. Po roku 1989 ta tradycja została przywrócona i procesja przechodzi przez centrum miasta z początkiem czerwca. Jest to centralny  punkt obchodów Święta Miasta. Na początku pandemii Covid-19, zorganizowano mszę i modlono się do św. Pauliny w intencji ochrony mieszkańców Ołomuńca.

Procesja św. Pauliny

KOLUMNA ŚW. TRÓJCY|Václav Render, Ondřej Zahner, Jan Michael Scherhauf, Filip Sattler|1716-1754|Górny Rynek

Kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu

Jedyny zabytek w Ołomuńcu, który z uwagi na swój unikalny charakter został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w 2000 r.), to monumentalna Kolumna św. Trójcy. Dzięki swoim wymiarom, bogactwu i złożoności wyrafinowanego zdobnictwa nie ma ona sobie równych. W opozycji do tradycyjnej w swej formie Kolumny Mariańskiej znajdującej się na Dolnym Rynku, która jest typowym wotywnym monumentem wznoszonym podczas epidemii w zamierzeniu autora systemu ikonograficznego Kolumny św. Trójcy, V. Rendera jego arcydzieło miało  być celebracją wiary chrześcijańskiej. Biorąc pod uwagę fakt, że przy wznoszeniu kolumny jak i wykonaniu zdobiących ją rzeźb zatrudnieni byli wyłącznie artyści i rzemieślnicy z Ołomuńca, można ją postrzegać również jako manifest lokalnego patriotyzmu. W uroczystej konsekracji monumentu wzięła udział para cesarska Maria Teresa I Franciszek I Lorraine. 31 października br. przypada 20. wpisania zabytku na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto przyjechać do Ołomuńca aby go podziwiać.

pokaż metkę
Autor: Urząd Miasta Ołomuńca
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-06-09
Data aktualizacji: 2020-06-10
Powrót