Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dziedzictwo Epidemii - Wiedeń (Austria)

Pandemia dżumy z 1679 r.

Kolumna Trójcy Przenajświętszej lub Kolumna Plagi znajduje się w samym centrum Wiednia przy "Graben", w pobliżu katedry św. Stefana. Kolumna została wzniesiona w związku z uroczystą obietnicą cesarza Leopolda I po epidemii dżumy w 1679 r. Projekt zrealizował Paul Strudel na podstawie koncepcji autorskiej Lodovico Ottavio Burnacini. Inauguracja miała miejsce w Wiedniu w 1693 r. Kolumna stała się wzorem dla kilku innych kolumn dżumowych, głównie w Austrii, ale i w całej monarchii Habsburgów. W marcu 2020 r. ludzie ponownie wybrali to miejsce i przy tej kolumnie modlili się o przezwyciężenie pandemii Covida-19.

Wiedeń dżuma

Epidemia cholery 1831-1873

W latach 1831-1873 ludność wiedeńska została ciężko doświadczona przez kilka wybuchów epidemii cholery. W tym czasie na przedmieściach Sievering, przy drodze z Agnesgasse do Dreimarkstein, wzniesiono "Krzyż Cholery". Krzyż jednoramienny wykonany z kutego żelaza opiera się na czworobocznej kolumnie. Na przedniej stronie znajduje się mozaika przedstawiająca "Madonnę z dzieckiem". Prawdopodobnie krzyż został wzniesiony nad masowym grobem ofiar epidemii cholery. Według legendy, młody myśliwy widział w pobliżu krzyża zapalone świece. Próbował zgasić światła kolbą. Ale nie udało mu się i strzelił do siebie.

Wiedeń cholera

Tablica Egona Schiele

Jedną z ofiar epidemii grypy hiszpańskiej z lat 1918/19 był słynny austriacki malarz Egon Schiele. Zmarł wraz z żoną pod koniec października 1918 r. w ich mieszkaniu (i pracowni) w 13. dzielnicy Wiednia. Miał  28 lat.

Tablica upamiętniająca Egona Schiele (1890-1918) znajduje się przy  Hietzinger Hauptstraße 101.

Wiedeń tablica

Kościół Św. Karola (Karlskirche)

Kościół św. Karola na Karlsplatz (Plac Karola) jest najwybitniejszym barokowym kościołem w Wiedniu. Kościół został wzniesiony na mocy uroczystej obietnicy cesarza Karola VI złożonej podczas ostatniej epidemii dżumy w Wiedniu w 1713 r. Kościół jest poświęcony słynnemu Milańczykowi Karolowi Boromeuszowi, który był czczony jako uzdrowiciel chorych na dżumę. Projekt architektoniczny opierał się głównie na koncepcji Johanna Bernharda Fischera von Erlachsa. Od 1716 r. budowę kończył jego syn, Joseph Emanuel Fischer von Erlachs. Projektanci połączyli elementy architektury greckiej i rzymskiej ze stylem barokowym.

Wiedeń Kościół św. Karola

Materiał przygotowany przez Urząd Miasta Wiednia

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-07-02
Data aktualizacji: 2020-07-02
Powrót