Mediolan
Historia współpracy:
Umowa o współpracy pomiędzy Krakowem i Mediolanem została podpisana przez Prezydenta Miasta Krakowa oraz Prezydenta Mediolanu 9 lipca 2001 roku. Z kolei Umowa o współpracy na zasadzie miast bliźniaczych - 10 czerwca 2003 roku. Powyższe dokumenty postulują współpracę miast w następujących obszarach: kultury, sportu, współpracy samorządów, organizacji konferencji i seminariów, wymiany młodzieży oraz wizyt mieszkańców.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- Co roku, od chwili podpisania umowy o współpracy między miastami, do Krakowa i Oświęcimia przyjeżdżała z wizytą studyjną młodzież ze szkoły hebrajskiej w Mediolanie.
- W dniach 17-23 marca 2004 roku w Krakowie przebywała 25-osobowa grupa młodzieży z Mediolanu. Zwiedziła ona nasze miasto oraz Oświęcim, oraz Liceum im. B. Nowodworskiego, gdzie spotkała się ze swoimi polskimi rówieśnikami.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- Mediolan był wraz z Krakowem jednym z partnerów realizowanego w latach 2013-2016 projektu STARS. Jego celem było promowanie dojazdów do szkoły rowerem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.
Jubileusze i prezentacje
- W dniach 10-14 czerwca 2003 roku, pod hasłem „Tydzień Krakowa w Mediolanie", w mieście partnerskim odbyła się wieloaspektowa prezentacja Krakowa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksander Kwaśniewski oraz Prezydent Republiki Włoskiej, Carlo Ciampi. Na wniosek UMK Zespół Przygotowawczy Komitetu Integracji Europejskiej przyznał na współfinansowanie przedsięwzięcia środki z rezerwy celowej budżetu państwa (w wysokości 288.405 zł)
- "Dni Mediolanu" w Krakowie. W dniach 12-13 grudnia 2007 roku w Krakowie gościła robocza delegacja miasta partnerskiego. Miasto Mediolan reprezentowali: Francesca Tasso, pracownik Muzeum Zamku Sforzów; Valter Palmieri, pracownik ds. organizacji wystaw, a także Massimo Cella, Dyrektor Wydziału Marketingu oraz Davide Dimartino, pracownik Biura Współpracy Zagranicznej Mediolanu. Celem wizyty było przekazanie propozycji programu planowanej prezentacji Mediolanu w Krakowie, oraz wizja lokalna miejsc, w których miały się odbywać poszczególne wydarzenia.
Uroczysta inauguracja „Dni Mediolanu" odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w dniu 1 czerwca 2009 roku. Dokonali jej wspólnie Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski oraz Prezydent Mediolanu, Pani Letizia Moratti, która specjalnie w tym celu złożyła jednodniową wizytę w Krakowie. W ramach tego wydarzenia odbył się występ Orkiestry Kameralnej Teatru La Scala, wspólny projekt krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej wraz ze Szkołą Dramatyczną im. Paolo Grassiego, oraz Wieczór Futurystyczny w Hotelu Starym (był okazją do spotkania przedstawicieli firm włoskich i polskich, tam też odbyła się degustacja włoskich produktów).Wydarzenie powstało z inspiracji pamiętnymi wieczorami, których uczestnikami byli Marinetti i Strawiński.
Mediolańska prezentacja była znakomitym dopełnieniem wzajemnych kontaktów obu miast, które w 2003 roku przyjęły najwyższą, opartą na zasadach miast bliźniaczych, formę partnerstwa. Na zakończenie włoskiej prezentacji do Krakowa przybył także Przewodniczący Rady Miasta Mediolanu, Manfredi Palmeri, który spotkał się 4 czerwca z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa, Martą Pateną. Natomiast perspektywy dalszej współpracy pomiędzy naszymi miastami omówili na wspólnym spotkaniu Zastępca Prezydenta Mediolanu do spraw Kultury, Finazzer Flory Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Kultury, Filip Berkowicz. -
15 grudnia 2023 roku w siedzibie Konsulatu RP w Mediolanie odbył się koncert Cracow Singers. Został on dedykowany jubileuszowi 20-lecia zbliźniaczenia Krakowa i Mediolanu. Zebranej publiczności zaprezentowano kolędy oraz ich rekonstrukcje, których zapisy z XVI i XVII wieku przechowywane są w kancjonałach najstarszego, polskiego opactwa sióstr Benedyktynek w Staniątkach pod Krakowem, stanowiąc dzieła o wysokiej wartości historycznej i artystycznej. Reprezentującym nasze miasto artystom towarzyszyli włoscy instrumentaliści oraz grająca na wiolonczeli Agnieszka Oszańca. Realizacja koncertu miała miejsce przy współudziale światowej sławy muzyka i dyrygenta Fabio Bonizzoniego. Współpraca grupy z Maestro oraz założoną przez niego orkiestrą barokową La Risonanza trwa z powodzeniem od czterech lat. Koncert stanowił też premierę zagraniczną utworów z płyty "Och, drogie perły...", zarejestrowanych przez Cracow Singers.
Kultura
- W 2003 roku, przy okazji premiery filmu „Pianista" Romana Polańskiego, w Mediolanie odbył się przegląd filmów Andrzeja Wajdy, promujący polską kulturę i kinematografię.
- W dniach 4-6 czerwca 2007 roku, w ramach wielkiego przedsięwzięcia kulturalnego towarzyszącego obchodom 750-lecia lokacji Miasta Krakowa na prawie magdeburskim, w Krakowie odbył się Zjazd Burmistrzów. Uczestniczyli w nim m. in.: Zastępca Prezydenta Mediolanu, Andrea Mascaretti oraz kierownik Biura ds. Cudzoziemców i Miast Bliźniaczych Mediolanu, Marc Guastalla.
- W 2015 roku w Mediolanie przeniesiono rzeźbę Michała Anioła Buonarotti „Pietà Rondanini” mieszczącej się w Zamku Sforzów do specjalnie stworzonej dla niego przestrzeni, „Museo della Pietà”, stanowiącego jedną z sal zamku. Inauguracja „Museo della Pietà” nastąpiła 2 maja 2015 roku. Renowację przeprowadził renomowany architekt Michele De Lucchi.
- Michał Anioł Buonarotti nie zdołał ukończyć wspomnianego dzieła, zmarł bowiem w roku 1564, w wieku 80 lat. Jego zamiarem było umieszczenie go na własnym grobie. Zostało znalezione w jego atelier i kupione przez rodzinę Rondanini, która umieściła go wtedy w swojej willi w Rzymie. Rzeźba przedstawia Matkę Boską trzymającą w ramionach ciało zmarłego Chrystusa. Autor oddał w sposób unikatowy dramatyzm tej sytuacji oraz ekspresyjność postaci.
-
W lipcu 2021 r. mediolański zespół La Risonanza, oraz artyści Cracow Singers z Krakowa, wystąpili w koncercie pt. „Komu bije dzwon. Dialog muzyczny Kraków – Mediolan”. Był to punkt programu, wieńczący obchody 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunta w Krakowie. W ramach kontynuacji muzycznego dialogu, kolejne koncerty odbyły się we Włoszech, w Mediolanie i Novellarze. Czytaj więcej...
Sport
- Rada Miasta Mediolanu zaprosiła młodych piłkarzy z Krakowa (rocznik 1992) do udziału w turnieju piłki nożnej, organizowanym przez Mediolańskie Towarzystwo Sportowe „Ambrosiana" w dniach 29 kwietnia-3 maja 2004 r. Mediolan odwiedziła wówczas 20 osobowa krakowska drużyna w asyście pięciu osób towarzyszących.
- Lekkoatleta Jacek Kasprzyk wziął udział w półmaratonie „Stramilano", który odbył się w Mediolanie 10 kwietnia 2005 roku Polak zajął 22. miejsce.
- Grupa sportowców z Krakowa wzięła udział w maratonie, który odbył się w Mediolanie w październiku 2006 roku. W ramach współpracy miast - na zasadzie rewanżu - Krakowianie zostali zwolnieni z opłaty startowej. Dodatkowo Urząd Miasta Mediolan zapewnił Polakom transfer z lotniska do hostelu oraz w drodze powrotnej.
- W kwietniu 2011 roku dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Pan Krzysztof Kowal spotkał się w Mediolanie z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej Panem Krzysztofem Strzałką. Oprócz prezentacji działalności jednostki, omawiano perspektywy wspólnej organizacji imprez sportowych, np. młodzieżowego turnieju trampkarzy, oraz promocji Krakowa podczas EXPO 2015 w Mediolanie.
- Delegacja ZIS skorzystała z zaproszenia na 11. Milano City Marathon (10 kwietnia 2011 roku). Podczas konferencji poprzedzającej to wydarzenie strona krakowska udostępniła materiały promocyjne dotyczące Cracovia Maraton – analogicznej imprezy odbywającej się corocznie w Krakowie.
Turystyka
- W dniach 21-22 października 2004 roku w Mediolanie odbyły się dwie konferencje dotyczące transformacji w usługach publicznych związanych z procesami prywatyzacyjnymi oraz z przyjęciem nowych członków do Unii Europejskiej. Prezydent Mediolanu zorganizował w Urzędzie Miasta spotkanie dla prezydentów miast Wschodniej Europy. spotkania Rozmawiano o potrzebie zabezpieczenia funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na rzecz rozwoju obszarów miejskich na lata 2007-2013. Kraków reprezentowali: Kazimierz Bujakowski, Zastępca Prezydenta Miasta oraz Adam Świerz, Dyrektor Produkcji i Rozwoju w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC).
- Kraków promował się podczas targów turystycznych, które odbyły się w Mediolanie w dniach 11-16 lutego 2005 roku. Zainteresowanie zwiedzających wzbudziła szczególnie dzielnica Kazimierz oraz baza noclegowa, zaś spośród okolic naszego miasta - Wieliczka, Pieskowa Skała i Oświęcim.
- W dniach 20-25 lutego 2008 roku, podczas targów turystycznych BIT w Mediolanie, odbyła się prezentacja promująca Kraków. Udział w targach „BIT 2008" stanowi kontynuację działań promocyjnych prowadzonych przez Miasto Kraków na Rynku Śródziemnomorskim.
- W dniach 19-22 lutego 2009 roku Kraków prezentowany był podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych BIT. Jest to jedna z najważniejszych i największych imprez targowych o profilu handlowo - promocyjnym na rynku turystycznym. WIĘCEJ INFORMACJI
- Mediolan zadeklarował gotowość współpracy w inicjatywie „Przewodnik Lata 2010", poprzez sfinansowanie pobytu krakowskiego laureata tego konkursu.
- Kraków był jednym z najważniejszych wystawców polskich podczas odbywających się w dniach 14-17 lutego 2013 roku w Mediolanie Targach „Borsa Internazionale di Turismo” (BIT).
- W maju 2015 roku Mediolan pełnił rolę gospodarza targów „Expo Universal 2015", których temat przewodni brzmiał „Pokarm dla Planety. Energia dla Życia".
Wizyty oficjalne
- W dniach 17-20 czerwca 2004 roku na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa w mieście przebywała oficjalna delegacja radnych Miasta Mediolanu. Na jej czele stał Riccardo Albertinim, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mediolanu. W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa z delegatami spotkał się Zastępca Prezydenta Krakowa, Kazimierz Bujakowski. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim współpracy obu miast w nowej sytuacji strategicznej, wynikającej z faktu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Strony zgodnie uznały, że należy położyć nacisk na rozwój wymiany młodzieży szkolnej i akademickiej pomiędzy uczelniami obu miast.
- W dniach 3-8 kwietnia 2005 roku na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta Mediolanu, Vincenzo Giudice, w Mediolanie przebywała z wizytą delegacja krakowskich radnych, na czele z Pawłem Pytko, Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Celem wizyty była wymiana doświadczeń z zakresu pracy Rady Miasta Krakowa oraz Rady Miasta Mediolanu.
- 24 września 2005 roku odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Pawła Pytko oraz Radnego Miasta Krakowa, Jana Okońskiego z Przewodniczącym Rady Miasta Mediolanu, Vincenzo Giudice. Podczas spotkania omawiano kwestię współpracy między Krakowem a Mediolanem oraz planowanej budowy Centrum Targowo-Konferencyjnego w Krakowie.
- 1 kwietnia 2009 roku odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego z Konsulem Generalnym RP w Mediolanie, Krzysztofem Strzałką podczas wizyty roboczej delegacji z Mediolanu której celem było omówienie szczegółów prezentacji „Dni Mediolanu" w Krakowie.
- 24 marca 2014 roku w Urzędzie Miasta Krakowa złożyła wizytę delegacja władz Mediolanu, składająca się z Zastępców Prezydenta Miasta Ady Lucii de Cesaris i Franco d'Alfonso oraz radnych. Gości powitał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Matusz. W spotkaniu wzięli także udział Konsul Honorowa Republiki Włoskiej w Krakowie Anna Boczar-Trzeciak oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny.
- 12 czerwca 2014 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba, wraz z krakowskimi deweloperami i przedstawicielami branży architektonicznej Krakowa, spotkała się w Mediolanie z władzami Miasta oraz Regionu Lombardii. Celem spotkania była wymiana doświadczeń dotyczących inwestycji w obu miastach, opłat urbanistycznych we Włoszech oraz problemów związanych z rewitalizacją. Delegacja zapoznała się z rewitalizacją fragmentów miasta oraz przygotowaniami do Wystawy Expo 2015. Wizyta w Północnych Włoszech odbyła się w ramach Warsztatów Inwestora przez krakowskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Zaowocowała m.in. nawiązaniem cennych kontaktów w branży inwestycyjnej.
Inne
Wizyty mieszkańców:
- W dniach 30 maja-2 czerwca 2003 roku Kraków odwiedziła 10-osobowa grupa mieszkańców Mediolanu pod przewodnictwem Giuseppe Trojana, Dyrektora Oddziału Prezydium Rady Miasta Mediolanu oraz Guido Marctelliego, Kierownika Biura Rady Miasta Mediolanu. Podróż stanowiła „wizytę przyjaźni" składaną miastu partnerskiemu. Mieszkańcy Mediolanu mieli okazję zwiedzić Kraków, Wieliczkę oraz Oświęcim. Delegacja spotkała się także z Dyrektorem Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa, Andrzejem Kowalczykiem oraz Janem Okońskim, Radnym Miasta Krakowa.
- 26 marca 2020 roku w godzinach wieczornych, Tauron Arena Kraków, Kładka Ojca Bernatka oraz Centrum Kongresowe ICE zostały podświetlone w barwach flagi Republiki Włoskiej. Był to gest solidarności z narodem włoskim. Działania Krakowa spotkały się z ciepłym przyjęciem Prezydenta Mediolanu, który wyraził swoje wzruszenie w oficjalnym podziękowaniu.