Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bordeaux

Historia współpracy:

Kraków jest związany z Bordeaux na mocy umowy o Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Krakowem i Bordeaux, podpisanej w dniu 7 maja 1993 roku.  Dokument ten sformalizował trwające od lat 70 ubiegłego wieku kontakty, zainicjowane przez stronę francuską. Początkowo działania te miały na celu zamanifestowanie dezaprobaty wobec władz PRL i solidarności ze stolicą Małopolski. Kontakty, zerwane na skutek stanu wojennego, zostały odnowione w 1984 roku.

Główne obszary współpracy pomiędzy Krakowem i Bordeaux to: edukacja i nauka, kultura, energetyka, promocja oraz służba zdrowia.


Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • Podpisane umowy z uniwersytetami:
    -Bordeaux I (Uniwersytet o profilu przyrodniczym i ścisłym). Umowa o współpracy bezpośredniej obejmującej następujące dziedziny: nauki przyrodnicze, chemia, matematyka (podpisano w 1968 roku).
    - Bordeaux II (Uniwersytet medyczny) Collegium Medicum podpisało umowę o współpracy w 1982 roku. Obejmuje ona: otolaryngologię, farmakologię, fizjologię, patologię. Następne porozumienia były zawierane kolejno w latach 1983 i 1987. Obecnie współpraca prowadzona jest w ramach programu Socrates-Erasmus, w ramach której realizowana jest wymiana studentów medycyny.
    - Bordeaux IV (Uniwersytet prawniczy i ekonomiczny). W ramach umowy o współpracy bezpośredniej, podpisanej w 1998 roku, realizowane są staże dla studentów (program Sokrates).
  • Umowa Socrates-Erasmus, w dziedzinie nauk politycznych i studiów europejskich, na lata 2002-2006, podpisana przez Institut d′Etudes Politiques (Instytut Studiów Politycznych) w Bordeaux i Uniwersytet Jagielloński.
  • Spotkanie prorektora Uniwersytetu Bordeaux IV Ferdynanda Mélin-Soucramanien z Prezydentem Miasta Krakowa (20 października 2005 roku) Pan Rektor wystąpił z propozycją nadania prof. J. Majchrowskiemu tytułu doktora Honoris Causa Uniwersytetu Prawniczego Bordeaux IV, w uznaniu zasług Profesora Majchrowskiego jako wykładowcy prawa, bibliografa, pedagoga i społecznika. Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się 1 czerwca 2006 roku w Bordeaux.

    Gospodarka komunalna i usługi publiczne
  • Uczestnictwo Krakowa w europejskim programie Ecos Ouverture oraz Phare Energie - wraz z Porto (Portugalia) i Bilbao (Hiszpania) – 1994 roku. Projekt o nazwie Euro-Ecos-Gaz obejmował wymianę doświadczeń w zakresie tworzenia, rozwoju i zarządzania miejską siecią gazową.
  • Kolejna konferencja Euro-Ecos-Gaz z udziałem wszystkich miast partycypujących w projekcie - październik 1995 roku.
  • W Bordeaux w dniach 24-25 stycznia 2017 roku odbyło się Europejskie Forum nt. Rozwoju Polityki Energetycznej. Konferencja była poświęcona wdrażaniu ustaleń porozumienia zawartego w Paryżu w 2015 roku (podczas Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP21). Jego założeniami były transformacja gospodarki oraz zmiany strategii pozyskiwania i wykorzystywania energii. Kraków był reprezentowany przez Zastępcę Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa Andrzeja Łazęckiego.

    Jubileusze i prezentacje
  • W 2003 roku minęła 10-ta rocznica partnerstwa Krakowa i Bordeaux. W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, od maja do grudnia 2004 roku zaplanowany został tzw. „Sezon Polski we Francji". Władze Bordeaux i Krakowa postanowiły zatem połączyć obchody 10. rocznicy partnerstwa obu miast z tym międzynarodowym wydarzeniem i przełożyć je na rok 2004.
  • "Sezon Polski we Francji" pod nazwą „NOVA POLSKA" został zorganizowany przez ministerstwa kultury Polski i Francji. Jego celem było promowanie Polski we Francji pod względem kulturalnym, gospodarczym i turystycznym. Ideą przewodnią Projektu były wielowymiarowe prezentacje miast polskich w ich partnerskich miastach we Francji. W ramach Sezonu Polskiego we Francji, odbyła się prezentacja Krakowa w Bordeaux. Część gospodarczo - turystyczna odbyła się w czasie Międzynarodowych Targów w Bordeaux (15-24 maja 2004 roku). Stoisko Krakowa na targach w Bordeaux zdobyło Trofeum Najlepszego Międzynarodowego Wystawcy. Druga część prezentacji Krakowa w Bordeaux odbyła się na przełomie września i października 2004 roku. Była to wystawa plakatu pt. „Kino francuskie na plakatach polskich".
  • - Prezentacja Bordeaux w krakowskim Muzeum Archeologicznym (2 września - 3 października 2004 roku) - wystawa „Kolory Bordeaux". Zaprezentowano różne oblicza miasta: zabytki architektoniczne, tradycję kulinarną, nowoczesne rozwiązania urbanistyczne, eksponaty art deco, aż po chlubę miasta - słynne piwnice win. Zorganizowano dwie degustacje wina: pierwszą - skierowaną do odbiorców profesjonalnych (restauratorów, hotelarzy, hurtowni win, sklepów itp.) oraz drugą - skierowaną do szerokiej publiczności (w pasażu handlowym przy Rynku Głównym 13).
  • Z uwagi na wybory samorządowe we Francji, które miały miejsce w marcu 2008 roku władze Bordeaux odstąpiły od obchodów jubileuszu 15 rocznicy partnerstwa z Krakowem.
  • Przypadający na 2023 rok jubileusz 30-lecia partnerstwa obu miast został zaakcentowany pojedynczymi, drobniejszymi projektami. W lutym w Bordeaux nasze miasto zostało wypromowane przez wystawę fotograficzną, a podczas konferencji dotyczącej równych praw seksualnych i reprodukcyjnych Kraków reprezentowany był w formie zdalnej przez Pełnomocniczkę Prezydenta Miasta ds. Polityki Równościowej Ninę Gabryś. W Krakowie natomiast, przedstawiciel Bordeaux wziął udział w Forum Miast Empatycznych, które miało miejsce w maju.

    Kultura
  • Festiwal „Printemps des ciné-concerts" w Bordeaux (2 czerwca 2005 roku). Kraków zaprezentował film „Mocny Człowiek". Pokazowi towarzyszył koncert grupy Macieja Maleńczuka.|
  • W „Espace St. Rémi" w Bordeaux odbyła się wystawa autorstwa Marka Grabowskiego, „Oblicza Krakowa" (1 czerwca 2006 roku). Przedstawiała sylwetki najsławniejszych krakowskich naukowców oraz artystów. Wystawę zainaugurował Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, w obecności Ambasadora RP we Francji Jana Tombińskiego, władz miasta Bordeaux, Konsula Polski w Bordeaux Bertand'a de Bentzmann′a oraz przedstawicieli lokalnej Polonii i naukowego środowiska Bordeaux.
  • XXXIV Międzynarodowy Kongres Chórów Pueri Cantores (10 - 15 lipca 2007 roku), w ramach obchodów 750. rocznicy lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Wśród 130 zaproszonych zespołów znalazł się także chór chłopięcy „Les Petits Chanteurs de Bordeaux". Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej Krzysztof Grüner spotkał się z małymi śpiewakami.
  • Udział artysty-grafficiarza, Jean-Baptiste Garreau (John Bobaxx), w Dniu Otwartym Magistratu. Artysta, wraz z kolegami z kilku miast partnerskich Krakowa, wykonał pracę graffiti, która stała się częścią wystawy w Urzędzie Miasta Krakowa (czerwiec 2013 roku).
  • Przedstawiciele Bordeaux uczestniczyli w 15. Kongresie Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, który odbył się w Krakowie w dniach 2-5 czerwca 2019 roku. Byli to: Wicemer Elisabeth Touton, Dyrektor Wydziału ds. Dziedzictwa Anne-Laure Moniot, kierownik Wydziału ds. Praw do Użytkowania Gruntów Édouard Bertron-Serindat.
  • W październiku 2019 roku do Biblioteki Kraków dotarło 80 egzemplarzy książek dla dzieci i dorosłych w języku francuskim. Był to dar od Biblioteki w Bordeaux. W ramach wymiany, Biblioteka Kraków wysłała analogicznej placówce identyczną analogiczną ilość nowych książek w języku polskim, z przeznaczeniem dla polskojęzycznych czytelników, stanowiących część społeczności Bordeaux.
  • We wrześniu 2021 r. Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej, Nina Gabryś, reprezentowała władze Krakowa na Festiwalu muzycznych filmów dokumentalnych „Musical Écran” , o tegorocznym tytule „Zgromadzić się w różnorodności”. Program obejmował m.in. inaugurację przejścia dla pieszych w tęczowych barwach, projekcje kinowe. Pani Pełnomocnik wzięła też czynny udział w debacie przy okrągłym stole, dotyczącej praw społeczności LGBTQI.  

    Turystyka
  • W 75. edycji jubileuszowej Międzynarodowych Targów w Bordeaux, w 1996 roku, wziął udział Prezydent Miasta Krakowa, Józef Lassota.
  • W ramach Targów Bożonarodzeniowych w Bordeaux, w grudniu 1998 roku pod hasłem "Polskie Boże Narodzenie" odbyła się wystawa szopek krakowskich Muzeum Historycznego. Kraków odniósł wielki sukces promocyjny. Przedsięwzięcie zostało nagłośnione przez lokalne stacje radiowe i prasę oraz dwa ogólnokrajowe kanały telewizji francuskiej, TV5 i TV3.

    Wizyty oficjalne
  • Wizyta Wicemera do spraw Kontaktów Międzynarodowych Dmitriego Georgesa Lavroffa. Gość spotkał się z przedstawicielami placówek i organizacji współpracujących z Bordeaux (Urzędem Miasta Krakowa, Izbą Przemysłowo-Handlową, Uniwersytetem Jagiellońskim, Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Francuskiej, Zakładem Gazowniczym w Krakowie) - wrzesień 1994 roku.
  • Wyjazd w celu wymiany doświadczeń w zakresie edukacji oraz programów wychowawczych dla młodzieży - wrzesień 1997 roku. Kraków reprezentowali: Dyrektor Wydziału Edukacji oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Uzależnień.
  • Staż szkoleniowy dotyczący struktury samorządowej Bordeaux i francuskiego modelu funkcjonowania jednostek terytorialnych, zorganizowany przez Fundację Francja-Polska wspólnie ze Związkiem Miast Polskich (wrzesień 1997 roku). W szkoleniu z ramienia UMK uczestniczyły Maria Rusowicz, Zastępca Dyrektora Magistratu oraz Małgorzata Głowacka, zajmująca się problematyką związaną z integracją europejską.
  • Wizyta delegacji o profilu kulturalnym w osobach Pełnomocnika do spraw Kultury Miasta Bordeaux, Jean-François L′Héreté oraz Dyrektora do spraw Wymian Artystycznych Merostwa Bordeaux, B. Lummeaux (luty 2004 roku). Delegacja spotkała się z Rektorem Akademii Sztuk Pięknych, prof. Janem Pamułą, Zastępcą Dyrektora „Teatru Starego", Dyrektorem Bunkra Sztuki, Dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay", Zastępcą Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Konsulem Generalnym Francji.
  • Spotkanie Pełnomocnika ds. Kultury Miasta Bordeaux, Jean-François L′Héreté z Prezydentem Miasta Krakowa, Jackiem Majchrowskim (czerwiec 2005 roku). Program wizyty obejmował również rozmowy z dyrektorem Szkoły Muzycznej, Stanisławem Wojtasem w sprawie nawiązania ewentualnej współpracy z Konserwatorium Muzycznym w Bordeaux oraz robocze rozmowy z Dyrektorem Biura Współpracy Zagranicznej, Krzysztofem Grünerem i Dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stanisławem Dziedzicem.
  • 26 września 2013 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Wicemer Bordeaux Sonią Dubourg-Lavroff. Wicemer gościła w Krakowie w ramach międzynarodowej konferencji zorganizowanej  przez Związek Miast Polskich. Tematem jej kurtuazyjnej wizyty była kontynuacja współpracy z Krakowem.
  • Wizyta Radnej Bordeaux do Spraw Europejskich Florence Forzy-Raffard w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie (kwiecień 2016 roku). Podczas spotkania z Zastępcą Prezydenta ds. Sportu i Edukacji Katarzyną Król w Centrum Kongresowym ICE Kraków wyrażona została wzajemna wola kontynuacji współpracy partnerskiej obu miast. Po spotkaniu obie panie wzięły udział w roli prelegentek w panelu dyskusyjnym „Czas innowacji. Dobre praktyki we współpracy międzyregionalnej”.
  • 6 października 2016 roku w Krakowie odbyło się Polsko-Francuskie Seminarium nt. Jakości Powietrza, organizowane przez Urząd Miasta Krakowa, przy współudziale Ambasady Francji. Wzięli w nim udział polscy i francuscy eksperci.  Miasto Bordeaux reprezentowała Julie Roussarie, Główny Specjalista do spraw Powietrza i Środowiska.
  • W ramach Spotkania polskich i francuskich samorządowców 28 marca 2017 roku Dyrektor Kancelarii Prezydenta Anna Frankiewicz oraz Zastępca Dyrektora Kancelarii Miasta Beata Sabatowicz spotkały się z Dyrektorem ds. Kontaktów Zagranicznych Urzędu Miasta Bordeaux Olivierem Ramadour. Towarzyszył im Konsul Generalny Francji Frédéric de Touchet i Attaché ds. współpracy w Ambasadzie Francji Sébastien Durrmeyer. Poza wzajemnym uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych i jubileuszowych, nakreślono inne obszary kontynuacji współpracy miast, m.in. planowanej konferencji eksperckiej, dotyczącej zieleni miejskiej i wymiany szkół gastronomicznych. Rozmawiano też o wzajemnym udziale miast podczas realizacji festiwalu filmów animowanych, oraz współpracy spółek w dziedzinie między innymi informatyczno-cyfrowej.

    Zdrowie
     
  • Współpraca między Uniwersytetem Bordeaux III i Collegium Medicum UJ, oraz organizacji Lekarze Świata z Bordeaux i Lekarze Nadziei w Krakowie. Lekarze Świata z Bordeaux od kilku lat zapewniają zaopatrzenie dla „Apteki darów" na osiedlu Dywizjonu 303 w Krakowie.

    Inne
     
  • Wizyta sportowca z Bordeaux, Philippe'a Chateau, odbywającego rajd motorowy dookoła świata (maj 2003 roku). Trasa podróży rajdowca, licząca około 42 tysięcy kilometrów przebiegała przez 10 miast partnerskich Bordeaux, w tym Kraków. Pan Chateau przekazał na ręce Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego przesłanie przyjaźni od Mera Bordeaux Alain'a Juppé.
  • W ramach seminarium „Zrównoważone miasta” 17 maja 2018 roku w Warszawie miało miejsce spotkanie przedstawiciela Bordeaux, Patricka Malischewskiego, pracownika Wydziału Energii, Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju Metropolii Bordeaux oraz reprezentującej Kraków Katarzyny Marchewczyk, pracownika Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Krakowa. Dyskusja dotyczyła dobrych praktyk w dziedzinie ekologii, strona bordoska wyraziła też zainteresowanie współpracą w dziedzinie smart city.
  • Miasto Bordeaux było reprezentowane przez Loïca Jezequela, komendanta policji i Nicolasa Andreotti, komendanta straży miejskiej, podczas konferencji „Bezpieczeństwo miasta wobec zagrożenia terrorystycznego”. Wydarzenie odbyło się 7 grudnia 2018 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wydarzenie zorganizował Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa wraz z Katedrą Socjologii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Partnerami konferencji byli: Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego.
  • Dyrektor do spraw Planowania Przestrzennego Michèle Larue-Charlus reprezentowała Bordeaux podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie w dniach 8-9 kwietnia 2019 roku.
  • 27 marca 2020 roku, w geście solidarności z krajami dotkniętymi kryzysem epidemicznym, kładka pieszo-rowerowa imienia ojca Bernatka została podświetlona w narodowych barwach Republiki Francuskiej. Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet oficjalnie podziękował Prezydentowi Miasta Krakowa za realizację tej akcji.  
  • Bordeaux wzięło udział w wirtualnym projekcie (inicjatywie Krakowa), rozpoczętym jesienią 2020 r., polegającym na przysłaniu przez miasta partnerskie piosenek z nimi związanych. Otrzymane materiały zostały opublikowane w formie cyklu pt. „Co miastu w duszy gra?” naszej strony internetowej.