Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Edynburg

Historia współpracy:

Pierwsza umowa o współpracy pomiędzy Krakowem i Edynburgiem została podpisana 3 kwietnia 1995 roku, zaś kolejna - 25 marca 1999 roku. 13 sierpnia 2004 roku podpisano z kolei protokół o współpracy między Krakowem i Edynburgiem, a 23 kwietnia 2009 roku przedłużono to partnerstwo na kolejne 5 lat. Po ich upływie, 21 października 2014 roku w Krakowie podpisano Umowę o kontynuacji współpracy, a 21 września 2019 roku w Edynburgu – umowa została przedłużona na kolejne 5 lat.

W ramach współpracy pomiędzy miastami, której główne obszary stanowią: kultura i ochrona zabytków, pomoc społeczna, zarządzanie miejskie udało się zrealizować wiele wartościowych przedsięwzięć. 

 

Początki współpracy

Współpraca Krakowa i Edynburga rozpoczęła się od wspólnego udziału w programie ECOS poświęconemu rewaloryzacji dzielnicy Kazimierz, realizowanego (wraz z Berlinem) w latach 1993-1997. W kolejnych latach miasto zostało zaproszone do współdziałania z Edynburgiem w programie unijnym DEMOS (dot. monitoringu bezpieczeństwa miejskiego). Dostęp do unijnych programów dla miast spoza UE był w tamtych latach możliwy dzięki bezpośrednim partnerstwom z miastami zagranicznymi.

Pierwsze wspólne projekty Krakowa i Edynburga dotyczyły spraw społecznych. Co ważne, ich efekty do dziś są w naszym mieście widoczne. W 1997 roku Fundacja Marie Curie Cancer Care oraz Krakowskie Forum Rozwoju przy pomocy Urzędu Miasta Krakowa oraz British Petroleum, zainicjowały projekt mający na celu zebranie funduszy na Krakowskie Hospicjum imienia Świętego Łazarza, który „zakwitł” 350 tysiącami żonkili zasadzonych w Krakowie. Kwiaty – symbole nadziei - nie tylko upiększyły miasto, ale i popularyzowały walkę z rakiem. Do dziś sadząc „Pola Nadziei” wspieramy hospicja.

Równie ważny, społeczny wymiar miał polsko-szkocki projekt Firmy Społecznej Hotel (w 2003 roku), którego celem była aktywizacja zawodowa osób po przebytych kryzysach psychicznych. I również do dziś, działający w Dębnikach hotel „U Pana Cogito”, jest znakiem nie tylko społecznej, ale i międzynarodowej solidarności.

W latach 1997-2005 współpracowały ze sobą galerie sztuki, wzajemnie organizując w obydwu miastach plenery malarskie dla artystów niepełnosprawnych.

 

Kultura i ochrona zabytków

  • Maj 2004 roku – dwujęzyczna publikacja pt. Polish Greenshoots – przygotowana przez Bibliotekę Miasta Edynburg. Wydawnictwo prezentowało utwory polskich poetów, związanych z Krakowem.
  • Pierwszy Festiwal Kultury Polskiej w Edynburgu - 23-26 kwietnia 2009 r. – zorganizowany przez Konsulat Generalny RP w Edynburgu i Stowarzyszenie Festiwalu Kultury Polskiej. Udział miasta Krakowa to: występ Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiacy" oraz koncert Kwartetu Jarosława Śmietany.
  • "Architektura, planowanie urbanistyczne – nowe funkcje w miastach światowego dziedzictwa: Edynburgu i Krakowie" – seminarium pod takim tytułem zorganizowano na Uniwersytecie Edynburskim w 2011 roku. Towarzyszyła mu wystawa poświęcona krakowskiej architekturze. Wśród prelegentów znaleźli się krakowscy i edynburscy eksperci oraz przedstawiciele urzędów miast, miedzy innymi: prof. Andrzej Wyżykowski, Główny Architekt Miasta Krakowa, Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, John Bury, Dyrektor Wydziału ds. Planowania w Edynburgu oraz Adam Wilkinson, Dyrektor Edinburgh World Heritage - miejskiej instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie obiektami  historycznymi.
  • W październiku 2012 roku w Krakowie temat zarządzania dziedzictwem w miastach historycznych był kontynuowany w czasie otwartego seminarium „Dziedzictwo a rozwój urbanistyczny - Kraków i Edynburg". Otwarte seminarium połączone było z prezentacją wystawy „Projekty Edinburgh World Heritage", a ponadto, w czasie wizyty w Krakowie goście z Edynburga: John Bury, Główny Planista Miasta Edynburga oraz Krzysztof Chuchra, urbanista w Edinburgh World Heritage spotkali się z krakowskimi planistami i urbanistami, a także przedstawicielami miejskich wydziałów odpowiedzialnych za rozwój przestrzenny, architekturę oraz zarządzanie światowym dziedzictwem.
  • Srebra Edynburga – wystawa zorganizowana przez Zrzeszenie Złotników Edynburga, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Biuro Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta była prezentowana w Pałacu Krzysztofory w 2012 roku. Kolekcja „Silver of the stars”  („Srebra gwiazd”) – to efekt współpracy dziesięciu  międzynarodowych osobistości i dziesięciu najznamienitszych szkockich złotników. Prezentowane naczynia do różnych drinków, były nie tylko dziełami sztuki, ale  i opowieścią o słynnych Szkotach. W ramach wystawy można było podziwiać między innymi: tradycyjne celtyckie naczynia (quaich), którymi sir Sean Connery podejmował Atatürka w Ankarze,  zestaw kawowy Ewana McGregora przypominający motocyklową wyprawę aktora dookoła świata w 2004 roku i ważący ponad 2 kilogramy kielich do absyntu zaprojektowany dla Alexandra  McQuinna. W skład wystawy weszła także „Millenium Collection for the Bute House” - srebrna zastawa stołowa oficjalnej rezydencji premiera rządu szkockiego.
  • Krakowski teatr KTO uczestniczył w Festiwalu Fringe 2012 w Edynburgu dając 25 przedstawień.
  • W grudniu 2013 roku Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne zorganizowało wieczór polskich kolęd, którego jedną z głównych atrakcji była szopka krakowska.
  • W 2014 roku w Edynburgu i Krakowie zaprezentowana była wystawa multimedialna (fotografie Alex Ingle z Edynburga; muzyka – Paweł Odorowicz z Krakowa) pod tytułem: City Lights  - Światła Miast.
  • W kwietniu 2015 roku Edynburg zorganizował warsztaty urbanistyczne dla specjalistów z Krakowa. Spotkania i konsultacje były wymianą doświadczeń i dobrych praktyk obydwu miast na temat interdyscyplinarnego podejścia do zarządzania planowaniem w miastach historycznych i komunikowaniu się ze społecznością lokalną na tematy  planowania miejskiego, utrzymania dróg, inwestycji drogowych oraz w zakresie angażowania społeczności lokalnych w planowanie i aranżowanie przestrzeni publicznych w miejscach nowych inwestycji.
  • Warsztaty poświęcone komunikacji społecznej dotyczącej tworzenia przestrzeni miejskich we współpracy z mieszkańcami oraz kwestiom praktycznym związanym z brukowaniem ulic i organizacji transportu publicznego były kontynuowane w Krakowie we wrześniu 2015 roku. Przedstawiciele Edynburga - specjaliści ds. planowania oraz zarządzania drogami rozmawiali z przedstawicielami Miasta Krakowa oraz organizacji pozarządowych działających w dzielnicach Krakowa na rzecz realizacji różnych lokalnych inicjatyw. Wizyta na Kazimierzu, w 20 lat po stworzeniu planu działań rewitalizacyjnych dla tego obszaru – co było efektem pierwszego krakowsko-edynburskiego projektu – stała się inspiracją do dyskusji nad współczesnymi problemami rewitalizowanych obszarów w miastach. Dyskusji tym ciekawszej, że dotyczących wyzwań nieznanych i nieprzewidywanych 20 lat temu.
  • W grudniu 2015 roku w Edynburgu wystąpili kolędnicy z krakowskiej szopki.  Zespół Katarzyny Słoty-Marciniec, grający miedzy innymi na starych instrumentach ludowych, zaprezentował angielskie i polskie kolędy i pastorałki. Koncerty były połączone z warsztatami szopkarskimi dla dzieci, prowadzonymi przez Andrzeja Malika, architekta i artysta ze znanej krakowskiej rodziny szopkarzy.

Promocja i turystyka

  • W czasie seminarium turystycznego w październiku 2005 roku w Krakowie szkoccy eksperci zaprezentowali swoje osiągnięcia w zakresie nt. turystyki biznesowej, opieki nad klientem, marki, zarządzania małymi przedsiębiorstwami, wykorzystania Internetu i metod ocen jakości krakowskiej branży turystycznej.
  • W listopadzie 2008 roku odbył się cykl warsztatów artystycznych promujących polskie regiony (w tym Małopolskę) oraz „Dzień Krakowski" w Edynburgu, zorganizowany przez Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Edynburgu.
  • W lipcu 2011 roku Kraków promował się podczas „Dnia Polskiego” w Edynburgu. Była to impreza zorganizowana z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i miała na celu promocję Krakowa i Małopolski w Szkocji.

Wizyty oficjalne

  • Oficjalna wizyta Miasta Krakowa w Edynburgu w sierpniu 2004 roku: Prezydent Jacek Majchrowski podpisał kolejną umowę o współpracy między miastami oraz wziął udział w prezentacji o Krakowie dla przedstawicieli władz Edynburga, środowisk biznesowych i grupy roboczej Kraków-Edynburg.
  • Rewizyta Lord Provost Lesley Hinds w Krakowie, w listopadzie 2004 roku – robocze spotkania z przewoźnikami lotniczymi (wspólne starania Prezydenta Krakowa i Lord Provost Edynburga o uruchomienie połączenia lotniczego tanimi liniami pomiędzy Krakowem i Edynburgiem), z grupą roboczą ds. współpracy gospodarczej Edynburg - Kraków oraz w Hotelu Społecznym „U Pana Cogito", w Hospicjum imienia świętego Łazarza i galerii Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.
  • W otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego w sierpniu 2007 roku wziął udział Janusz Sepioł - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. W czasie wizyty rozmawiano między innymi na temat możliwości udziału Krakowa w kolejnych edycjach Festiwalu Zimowego w Edynburgu oraz o prezentacji Krakowa w ramach Sezonu Polsko-Brytyjskiego 2009-2010.
  • Celem wizyty Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, Elżbiety Lęcznarowicz w Edynburgu w kwietniu 2009 roku było podpisanie Umowy o kontynuacji współpracy pomiędzy Krakowem i Edynburgiem oraz reprezentowanie Krakowa w pierwszym Festiwalu Kultury Polskiej w Edynburgu, w którym występowali także krakowscy artyści.
  • W ramach rewizyty, w październiku 2009 roku gościł w Krakowie Lord Provost Edynburga George Grubb, którego wizyta przyczyniła się do nawiązania współpracy pomiędzy instytucjami gospodarczymi oraz z sektora nowoczesnych technologii obydwu miast.
  • W sierpniu 2010  roku w otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego wziął udział Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel. W programie wizyty były: udział w jubileuszowej - 60. edycji - The Royal Edinburgh Military Tatoo, w której po raz pierwszy zaprezentował się polski zespół - Brygada Strzelców Podhalańskich. Odbyły się także spotkania robocze z Fundacją „Edynburg Miasto Literatury UNESCO" na temat wsparcia dla Krakowa w jego staraniach o tytuł Miasta Literatury UNESCO.
  • Udział Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w uroczystościach inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego w 2011 roku. W programie wizyty było spotkanie z szefową Fringe Festival Kath M. Mainland i omówienie możliwości współpracy pomiędzy z krakowskimi teatrami i grupami teatralnymi.
  • W październiku 2014 roku w Krakowie Prezydent Jacek Majchrowski i Lord Provost Edynburga Donald Wilson podpisali umowę o kontynuacji współpracy partnerskiej między miastami.  W czasie wizyty przedstawiciele Edynburga rozmawiali o nowych działaniach w zakresie projektów literackich, a także współpracy przy opracowaniu wniosku projektowego HORIZON 2020 – Smart City. Delegacja Miasta Edynburga wzięła udział w zapaleniu latarni Conrada na wieży ratuszowej 20 października, czyli symbolicznym otwarciu Festiwalu Conrada w Krakowie. Podpisaniu kolejnej umowy o współpracy między Krakowem i Edynburgiem towarzyszyło otwarcie wystawy multimedialnej Światła Miast. W czasie wernisażu wystąpili także szkoccy dudziarze – SCOTPIPES.
  • W październiku 2017 roku ze swoją pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną gościł w Krakowie nowy Lord Provost Edynburga Frank Ross. Celem wizyty był udział w Festiwalu Szkockiej Kraty i oficjalne przekazanie naszemu miastu krakowskiego tartanu. Delegacja prowadziła również rozmowy nt. przyszłych projektów z przedstawicielami Biblioteki Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Rady Miasta Krakowa oraz Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.  
  • Lord Provost Edynburga Frank Ross wziął udział w Kongresie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO organizowanym w Krakowie i Katowicach w czerwcu 2018 roku. W czasie spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim Lord Provost ogłosił program rezydencjalny dla pisarza z Krakowa (4-tygodniowy pobyt w Edynburgu w listopadzie 2018), a oficjalny poeta Edynburga – Makar – Alan Spence wygłosił wiersz specjalnie napisany dla Krakowa pod tytułem: Old Town.
    Alan Spence jest wielokrotnie nagradzanym poetą (otrzymał miedzy innymi Nagrodę Glenfiddicha, Nagrodę Ludową, Macallan Short Story Prize i Order Wschodzącego Słońca od rządu Japonii), dramaturgiem, powieściopisarzem i autorem krótkich opowiadań. Jest emerytowanym profesorem kreatywnego pisarstwa (Creative Writing) na Uniwersytecie w Aberdeen. Szkockie słowo "Makar" oznacza rolę poety lub autora jako pisarza - wykwalifikowanego i wszechstronnego w sztuce pisania. W czasie recepcji w Pałacu Wielopolskich dla uczestników Kongresu Miast Kreatywnych odbyła się prezentacja mody inspirowanej krakowską kratą w wykonaniu studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.
  • Autorami prezentowanych w historycznych salach Pałacu Wielopolskich pokazu byli: Klaudia Kuznowicz, Patryk Kaleciak, Kordian Mędrala, Karolina Bochnia, Ewelina Kowal, Angelika Ożdżyńska, Wiktoria Pitala i Dominika Pitala, a oryginalne, autorskie  fryzury modelek i modeli stworzył Tomasz Karcz. Młodzi artyści zinterpretowali temat krakowskiej kraty w sposób indywidualny, bliski swojej wrażliwości i koncepcji mody, wykorzystali także różne techniki przetwarzania tkaniny, od nadruku po elementy ręczne malowane lub naszywane.  W czasie tej wizyty Frank Ross przejechał się również tartanowym tramwajem, który przez cały 2018 rok jeździł po ulicach Krakowa. 
  • We wrześniu 2019 roku w Edynburgu, Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa i Lord Provost Frank Ross podpisali kolejną umowę o współpracy partnerskiej między miastami. Odbyła się wówczas prezentacja krakowskiej  kultury, tradycji i Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 pod nazwą #KrakówExperience. Jerzy Muzyk odbył także robocze spotkania z Julią Amour, dyrektorem Festiwali Edynburskich, Anną Gormezano Marks z Creative Exchange i dyrektorką Wydziału Kultury Lynne Halfpenny.

Inne inicjatywy

  • W 2014 roku Kevin Robertson z Biura Usług Miasta Edynburga przeprowadził szkolenie dla krakowskich urzędników (głównie z MPO, Wydziałów Mieszkalnictwa i Rozwoju Miasta, Organizacji i Nadzoru oraz Planowania) w zakresie zarządzania behawioralnego, czyli jak korzystać z wiedzy w zakresie nauk behawioralnych do poprawy jakości działań w zespole i obsługi klienta.

Bale karnawałowe Szkocko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego  

  • W latach 2014 – 2020 w czasie dorocznych bali Szkocko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego organizowanych w karnawale, z których dochód przeznaczany jest na działalność statutową Towarzystwa, jedną z głównych nagród w loterii jest, ufundowany przez Prezydenta Krakowa voucher na weekendowy pobyt w Krakowie dla dwóch osób.
  • Bal w 2020 roku miał wymiar jubileuszowy: Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne świętowało 50-lecie istnienia.

Miasto Literatury UNESCO

  • W kwietniu 2009 roku w czasie wizyty w Edynburgu Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz z delegacją spotkała się z przedstawicielkami Fundacji Edynburg Miasto Literatury, które przedstawiły historię starań Edynburga o ustanowienie tytułu Miasto Literatury UNESCO, a następnie o uzyskanie tego tytułu. W 2004 roku Edynburg został uznany pierwszym Miastem Literatury UNESCO.  Rozmowa ta oraz deklaracja wsparcia ze strony przedstawicieli Edynburga była inspiracją dla Krakowa do podjęcia własnych starań. Szkocka fundacja odpowiedzialna za realizację tego projektu ma za zadanie promocję czytelnictwa i literatury, współpracę w międzynarodowych projektach dotyczących literatury i pisarzy, a przede wszystkim wspieranie miast, które rozpoczęły starania o uzyskanie tytułu Miasta Literatury UNESCO.  W wyniku tych deklaracji, potwierdzonych przez Lorda Provosta, Prezydent Krakowa podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do opracowania wniosku o tytuł Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa, a rolę koordynatora powierzył Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu.  
  • W listopadzie 2010 roku w Krakowie gościła Ali Bowden,  dyrektor Fundacji Edynburg Miasto Literatury UNESCO, której wizyta została zorganizowana w czasie 2. Międzynarodowego Festiwalu imienia Josepha Conrada. Oprócz udziału w Festiwalu, Ali Bowden spotkała się z Prezydentem Krakowa, Dyrektorem Instytutu Książki, dyrekcją Targów Książki, a także z przedstawicielami organizatorów literackich przedsięwzięć w naszym mieście.
  • Po trzech latach, starania Krakowa o tytuł Miasta Literatury UNESCO zostały uwieńczone sukcesem 21 października 2013 roku, kiedy Kraków został przyjęty do grona Miast Kreatywnych w dziedzinie literatury. Tytuł ten to nie tylko prestiż, ale i zobowiązanie. Nawiązane dzięki partnerstwu z Edynburgiem i przy jego pomocy kontakty z wieloma literackimi ośrodkami na świecie są wymiernym efektem współpracy Krakowa i stolicy Szkocji. Efektem o tyle cennym, że daje nieograniczone perspektywy rozwijania nowych projektów, a przede wszystkim korzystania z niewyczerpanych zasobów doświadczeń i know how ekspertów edynburskich, którzy są niekwestionowanymi specjalistami w zakresie przemysłów kreatywnych, efektywnego zarządzania kulturą i festiwalami, przyczyniającego nie tylko do rozwoju miasta, ale przede wszystkim sprzyjającemu twórczej aktywizacji mieszkańców – szczególnie cennej z punktu widzenia władz miasta. W kolejnych latach, Kraków i zespół Miasta Literatury w naszym mieście był opiekunem i wsparciem dla starań Lwowa i polskich miast, ubiegających się o przyjęcie do grona Miast Kreatywnych UNESCO.
  • W listopadzie 2018 roku Ahsan Ridha Hassan, krakowski pisarz, przebywał na stypendium w Edynburgu w ramach programu rezydencjalnego Edynburga Miasta Literatury UNESCO. Ahsan Ridha Hassan jest młodym pisarzem o irackich korzeniach, autorem „Wieży” (2014), „Trupojada i dziewczyny” (2017), a także szeregu artykułów i opowiadań. Ahsan Ridha Hassan ukończył z wyróżnieniem Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W ramach stypendium Ahsan spędził w Edynburgu cztery tygodnie, otrzymując status współpracownika Instytutu Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie w Edynburgu.
  • W lutym 2019 roku Prezydent Krakowa ogłosił, że zainspirowany sukcesem edynburskiego programu rezydencjalnego, chce uruchomić podobny projekt w Krakowie i zaprosić do naszego miasta na dwa tygodnie młodego pisarza ze stolicy Szkocji, by mógł tu nie tylko poszukać nowych inspiracji dla swojej twórczości, ale i nawiązać kontakty z krakowskim środowiskiem literackim. I już w sierpniu 2019 roku Kraków gościł Claire Prentice, pisarkę i dziennikarkę z Edynburga, współpracowniczkę  BBC, NPR, „The Times of London”, „The Guardian” i „The Washington Post”, autorkę wielu zbiorów reportaży.

Warsztaty dekoracji świątecznych

  • W grudniu 2016 roku w Edynburgu zorganizowano warsztaty dekoracji świątecznych, które poprowadziła pani Lidia Grzegorzak z Krakowa. Upominki i nagrody dla uczestników zapewniła Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa. Warsztaty cieszyły dużym zainteresowaniem uczestników.

Festiwal Szkockiej Kraty

W 2016 roku powstał pomysł realizacji projektu „Szkocka krata dla Krakowa”.  Jego efektem miał zostać materialny wyraz współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga. Był on realizowany przez Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i Miasto Edynburg przy wsparciu polskiego Konsulatu Generalnego w Edynburgu.

19 kwietnia 2017 roku na portalu Scotweb w Edynburgu ogłoszono konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Mieszkańcy Edynburga przysłali 26 projektów, z których jury wybrało 5 wzorów spełniających formalne kryteria szkockiego tartanu. Spośród tych propozycji, w czerwcowym głosowaniu zorganizowanym na Magicznym Krakowie, krakowianie wybrali kratę zaprojektowaną przez Alexa Imrie, inspirującego się kolorami z krakowskiego herbu i stroju krakowskiego. Wzór tartanu  został zarejestrowany w sierpniu 2017 roku w Szkockim Rejestrze Tartanów. 4-metrowy kupon krakowskiej kraty, który w niedzielę, 1 października na Rynku Głównym w Krakowie, Lord Provost Edynburga Frank Ross wręczył Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, utkano w DC Dalgliesh - jednej z ostatnich tradycyjnych ręcznych szkockich tkalni. 

Festiwal Szkockiej Kraty rozpoczął się - wpisującym się w tradycję Pikników Krakowskich - Szkockim Piknikiem na Plantach, w sobotę 30 września. Można było posłuchać koncertów dudziarzy, zatańczyć  szkocki  taniec, spróbować szkockich ciasteczek. Maluchy wysłuchały szkockich bajek i przymierzały tradycyjny strój Szkotów, czyli kilt.  Tego samego dnia na Małym Rynku prezentowana była Szkocja: jej bogate tradycje: m.in. stroje, historię tartanu; a także wyświetlony został film Alexa Ingle o tkaniu krakowskiego tartanu w jednej z tradycyjnych, szkockich przędzalni. Projektant krakowskiej kraty opowiadał o swoim pomyśle i pracy nad nim, a Szkoci mieszkający w Krakowie od wielu lat opowiedzieli swoje historie. Tancerze ze  Szkoły Tańca Jane Austen uczyli szkockich tańców, a w konkursach wiedzy o krakowsko-szkockich powiązaniach można było wygrać sympatyczne nagrody. Natomiast w niedzielę, 1 października spod sceny na Małym Rynku wyruszył barwny korowód prowadzony przez Lorda Provosta Edynburga, któremu towarzyszyli dudziarze z zespołu Scotpipe, w asyście Gwardii Muszkieterskiej, a także tancerze i mieszkańcy Edynburga w tradycyjnych strojach. Do udziału w korowodzie zaproszeni byli także mieszkańcy Krakowa. Festiwal zakończyło oficjalne przekazanie kuponu krakowskiego tartanu na ręce Prezydenta Krakowa, w czym  tłumnie uczestniczyli goście Festiwalu oraz krakowianie.

W październiku 2017 roku, w konkursie ogłoszonym na Magicznym Krakowie, krakowianie mogli zgłaszać swoje pomysły na wykorzystanie krakowskiej kraty. Spośród wielu ciekawych propozycji jury wybrało tartanowy tramwaj: #szkockakratadlakrakowa -  #scottishtartanforkrakow, który przez cały 2018 rok jeździł po ulicach Krakowa.

#KrakówExperience

W dniach 20-21 września 2019 roku Kraków zaprezentował się w Edynburgu. Okazją było podpisanie kolejnej umowy o współpracy partnerskiej między miastami. W piątek, 20 września w katedrze Świętego Idziego Cracow Guitar Quartet zagrał piękny koncert, w programie którego były utwory m.in. Michaela Praetoriusa, Edwarda Griega i Celso Machado. Następnego dnia, w sercu Edynburga – na West Parliament Square – odbył się piknik krakowski. Na scenie Balet Cracovia Danza opowiadał tańcem o tradycjach polskiego dworku, a także uczył  krakowiaka, Alex Imrie prezentował krakowski tartan, teatr Lustro Sceny pokazał spektakl o Smoku Wawelskim. Ponadto wspominano historię partnerstwa Krakowa i Edynburga,  czytano legendy i opowieści o Krakowie. Jedną z krakowskich legend czytał  Ambasador Polski Arkady Rzegocki. W konkursach, warsztatach komiksowych  „Jestem miasto. Kraków i Edynburg” – prowadzonych przez Artura Wabika  i Marcina Surmę oraz plastycznych - z Żywym Muzeum Obwarzanka - brali udział najmłodsi mieszkańcy Edynburga. Punktem kulminacyjnym pikniku było przekazanie upominku od Krakowa na ręce Lorda Provosta Franka Rossa. W rewanżu za krakowski tartan, nasz szkocki partner otrzymał recepturę obwarzanka edynburskiego – nazwanego CRACOVIAN. Autorką tej nazwy jest mieszkanka Krakowa, Gabriela Bukowska, która wzięła udział w konkursie internetowym na nazwę upominku dla Edynburga i zwyciężyła go, a autorem przepisu – mistrz kulinarny Adam Chrząstowski. 

W pikniku krakowskim wzięły udział między innymi: koronczarki z Krakowa: Jadwiga Węgorek i Beata Jarema prezentujące trudną sztukę koronki klockowej; organizacja Fenix – organizująca akcję charytatywną, firma Farmona – sprzedająca kosmetyki z Krakowa i polscy piekarze. Stoisko Krakowa - Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019  częstowało edynburskim obwarzankiem CRACOVIANEM i promowało miasto. #KrakówExperience był możliwy dzięki zaangażowaniu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu, a przede wszystkim Szkocko-Polskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu, które było organizatorem całego przedsięwzięcia, a jego członkowie – niczym rodowici krakowianie - zaangażowali się w promocję krakowskich tradycji i naszej historii.