Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Göteborg

Historia współpracy:

Chociaż deklaracja o współpracy pomiędzy Krakowem i Göteborgiem została podpisana 28 listopada 1988 roku, zaś umowa o współpracy pomiędzy miastami z dnia 22 marca 1990 roku jest automatycznie przedłużaną umową terminową.

 

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • Dyrektor Szkoły Hvitfeldtska w Göteborgu Pani Åsa Jouper-Jaan oraz nauczyciel z tej placówki Pan Henrik Petersson wzięli udział w odbywającej się 12 września 2011 roku w Krakowie jednodniowej międzynarodowej Konferencji pod hasłem „Przepis na Einsteina, czyli europejskie projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej”. Szwedzcy goście wygłosili referat na temat specjalnego programu nauczania matematyki dla uczniów wybitnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych.  

Gospodarka komunalna i usługi publiczne

  • W marcu 2016 roku Kraków przystąpił do projektu branżowego CELSIUS (finansowany przez UE projekt z zakresu energetyki promujący innowacyjne rozwiązania oraz systemy miejskiego ogrzewania i chłodzenia) którego koordynatorem jest Miasto Göteborg. Projekt zakończył się w 2018 roku.
  • Przedstawicielka krakowskiego Zarządu Transportu Publicznego Magdalena Musiał wzięła udział z organizowanej w terminie 10-13 kwietnia 2019 roku przez Ambasadę Szwecji pod Patronatem Ministerstwa Energii RP wizycie studyjnej dla delegacji ekspertów z samorządów miejskich w Göteborgu. Celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie rozwoju zrównoważonego transportu miejskiego i elektromobilności. 

Promocja

  • „Dni Polskie w Göteborgu” - w dniach 6-10 października 2003 roku odbyło się w Göteborgu przedsięwzięcie o charakterze promocyjno-handlowym. Na imprezę tę złożyły się prezentacje ofert regionalnych - w tym Miasta Krakowa - jak również prezentacje gospodarcze.

Środowisko

  • W dniach 22-23 maja 2017 roku w Krakowie odbyło się seminarium „SMART&GREEN” poświęcone zarządzaniu terenami zielonymi w miastach. Göteborg reprezentowała Pani Cecilia Dalman Eek, Radna Miasta i Przewodnicząca Komisji ds. Parków i Krajobrazu. Pani Dalman Eek przedstawiła kluczowy projekt z zakresu rewitalizacji oraz zagospodarowania przestrzeni i zieleni miejskiej w Göteborgu jakim jest stworzenie Parku Jubilee. Podczas wydarzeń konferencyjnych w parku dra Henryka Jordana zasadzona został lipa podarowana miastu Kraków przez Burmistrza szwedzkiego Göteborga Ann-Sofie Hermansson. Jak podkreśliła reprezentująca Göteborg na krakowskiej konferencji Radna Cecilia Dalman Eek lipa ta jest potomkinią najstarszych nasadzeń parkowych w Göteborgu. Lipy zasadzone nad rzeką w Göteborgu w 1770 roku przez ówczesnego Burmistrza Daniela Petterssona pochodziły z Holandii, a niektóre z nich przetrwały do dziś.

Wizyty oficjalne

  • Pod koniec maja 2003 roku w Göteborgu przebywała delegacja krakowskich radnych. Przedstawiciele Krakowa podczas spotkania z Radnym Miasta Göteborga polskiego pochodzenia, Piotrem Kiszkielem oraz Claesem Johanssonem, Dyrektorem Urzędu Dzielnicy Harlanda, zapoznali się ze strukturą administracyjną i system zarządzania miastem.
  • W dniach 13-16 marca 2008 roku do Krakowa przyjechała delegacji radnych z dzielnicy Härlanda Miasta Göteborg. W składzie delegacji znaleźli się członkowie Rady Dzielnicy oraz Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy (sprawujący jednocześnie mandat Radnych Miasta Göteborga). Głównymi tematami rozmów była kwestia perspektyw rozwijania współpracy miast w dziedzinie edukacji, ochrony środowiska i spraw społecznych.
  • Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej zagadnieniom transportu miejskiego FUTURE URBAN TRANSPORT 2009 która odbyła się w dniach w dniach 19-21 kwietnia 2009 roku w Gőteborgu Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Wiesław Starowicz spotkał się z nowo wybraną Burmistrz Miasta Gőteborga, Panią Anneli Hulthén.
  • 21 października 2009 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Infrastruktury Miasta Wiesław Starowicz, spotkał się z delegacją miasta Göteborg, która przybyła do Krakowa w celu wzięcia udziału w Forum CIVITAS. Przy okazji studyjnej wizyty Zastępcy Burmistrza Miasta Göteborga ds. Gospodarki Komunalnej i Transportu Owe Nilsona oraz Dyrektora Wydziału Współpracy Zagranicznej Miasta Göteborga Hakana Beskowa, omawiane były kwestie możliwości współpracy Krakowa i jego szwedzkiego miasta partnerskiego w zakresie transportu publicznego oraz gospodarki komunalnej.
  • W dniach 19-21 grudnia 2010 roku miała miejsce wizyta studyjna Przewodniczącego oraz członków Komisji ds. Wyborów Miasta Gőteborga w Krakowie. Członkowie delegacji z Gőteborga uzyskali oficjalny status obserwatorów co umożliwiło im przyglądanie się z bliska mechanizmom wyborczym 21 listopada 2010 - w dniu wyborów odbywających się Krakowie.

Inne

  • 10 lipca 2013 roku uczestnicy wyprawy do Przylądka Nordkapp, zorganizowanej przez Tyniecką Grupę Rowerową w ramach projektu „4 krańce Europy”, spotkali się w Urzędzie Miasta Göteborga z przedstawicielami władz miasta.
  • 27 października 2018 roku podczas uroczystości sadzenia 100 szlachetnych dębów z okazji stulecia odzyskania niepodległości i wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej, która odbyła się w Przylasku Rusieckim zasadzone zostało drzewko dedykowane Miastu Gőteborg. 
  • Göteborg wziął udział w wirtualnym projekcie (inicjatywie Krakowa), rozpoczętym jesienią 2020 r., polegającym na przesyłaniu przez miasta partnerskie piosenek lub utworów muzycznych z nimi związanych. Otrzymane materiały zostały opublikowane w formie cyklu pt. „Co miastu w duszy gra?” na naszej stronie internetowej.