Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Innsbruck

Historia współpracy:

Zgodnie z umową o partnerstwie pomiędzy Krakowem i Innsbruckiem z dnia 19 sierpnia 1998 r., miasta współpracują ze sobą w następujących obszarach: edukacja, kultura, promocja, współpraca władz, pomoc socjalna. Innsbruck jako stolica Kraju Związkowego Tyrolu i jedno z największych miast Austrii jest wiodące w dziedzinie turystyki, organizacji imprez sportowych oraz odgrywa aktywną rolę na forum organizacji międzynarodowych.

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

 

  • W ramach zawartego porozumienia ze szkołą Villa Blanka, w roku szkolnym 2005/2006 dwie uczennice Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego (os. Złota Jesień 16) odbyły roczną praktykę w renomowanej szkole hotelarsko-gastronomicznej Villa Blanka w Innsbrucku. Od czasu ufundowania stypendium (2002 rok), koszty pobytu uczniów krakowskich w Innsbrucku zostały przejęte przez Rząd Związku Krajowego Tyrolu, Miasto Innsbruck i Izbę Turystyczną Tyrolu.
  • W dniach 9-11 maja 2008 roku Innsbruck odwiedziła grupa zawodników z Młodzieżowego Klubu Sportowego „KRAKUS", która wzięła udział w turnieju miast partnerskich Innsbrucka.
  • W dniach 24-27 października 2009 roku z okazji Dni Innsbrucka w Krakowie uczniowie szkoły gastronomicznej Villa Blanka, wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 z Krakowa przygotowali regionalne potrawy tyrolskie, które 26 października zostały zaprezentowane  w Konsulacie Generalnym Austrii z okazji Święta Narodowego Republiki Austrii.
  • Wyjazd 2 uczniów Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (10 października 2010 roku).
  • W dniach 22-26 czerwca 2011 roku Harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki odwiedzili Innsbruck. Wspólnie z harcerzami z Innsbrucka (grupą Wattens oraz grupą Völs) realizowali warsztaty dotyczące tyrolskich tradycji, pokazów tańca i strojów ludowych oraz zajęcia sportowe (kajakarstwo). Harcerze spotkali się również z Wiceburmistrzem Innsbrucka Christophem Kaufmanem.
  • Wyjazd 2 uczennic Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (17 października 2011 roku).
  • Wyjazd 2 uczniów Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (1 października 2012 roku).
  • Wyjazd 2 uczennic Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (1 października 2013 roku).
  • Wyjazd 2 uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Krakowie (Technikum Ekonomiczno- Hotelarskie) na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (3 października 2014 roku).
  • 18 października 2014 r. odbyła się w Krakowie wyjątkowa uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Ponad 400 uczniów i studentów wraz z nauczycielami i przedstawicielami Regionu Europejskiego Tyrol - Trydent - Górna Adyga wzięło udział w Hołdzie Pamięci na Rynku Głównym w Krakowie. Podczas uroczystości zaprezentowano filmy z czasów I wojny światowej, odczytano fragmenty wspomnień żołnierzy i członków ich rodzin oraz zaapelowano o wspólne pokojowe budowanie Europy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości stworzyli flagę UE z żółtych goździków. W uroczystości wzięli także udział gubernator Tyrolu i prezydent Regionu Europejskiego Tyrol-Trydent-Górna Adyga Guenther Platter, gubernator Górnej Adygi Arno Kompatscher i gubernator Trydentu Ugo Rossi oraz wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka i marszałek Małopolski Marek Sowa. Uczestnicy uroczystości przybyli do Krakowa z Tyrolu „Pociągiem Pamięci do Galicji”, zorganizowanym dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. W sześciodniowej podróży udział wzięła młodzież z całego Tyrolu oraz członkowie tyrolskich stowarzyszeń miłośników tradycji. Oprócz Krakowa uczestnicy wyprawy odwiedzili miejsca pamięci i walk na froncie wschodnim I wojny światowej. Podczas uroczystości miasto Innsbruck reprezentował Członek Zarządu Miasta Franz Xaver Gruber.
  • 27 sierpnia 2015 roku odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa wizyta studyjna 20-osobowej grupy dyrektorów i nauczycieli szkół zawodowych z Tyrolu (Austria) i Południowego Tyrolu (Włochy). Z gośćmi spotkali się Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy małopolskich i krakowskich szkół zawodowych: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. T. Chałubińskiego w Myślenicach, Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 im. majora Henryka Sucharskiego w Krakowie oraz Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. Szkolnictwo zawodowe w Małopolsce interesowało gości z Austrii i Włoch w szczególności w kontekście dokształcania w zakładach pracy oraz wyspecjalizowanych instytucjach państwowych.
  • Wyjazd dwóch uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Krakowie (Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie) oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 (Nowa Huta) - na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (2 października 2015 roku).
  • Wyjazd dwóch uczennic z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1. im. majora Henryka Sucharskiego w Krakowie na roczne stypendium do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (3 października 2016 roku).
  • Wyjazd dwóch uczennic z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1. im. majora Henryka Sucharskiego w Krakowie i z Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr. 1 na roczne stypendium do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (październik 2017 roku).

Kultura

 

  • W dniach 18-20 września 2002 roku odbyły się „Dni Krakowa w Innsbrucku”. W programie imprez kulturalnych znalazły się wystawy plastyczne, koncerty muzyki dawnej oraz żydowskiej. W tym samym dniu w Izbie Gospodarczej Tyrolu miała miejsce prezentacja gospodarcza miasta Krakowa.
  • Radna Miasta Krakowa Teresa Starmach wzięła udział w uroczystym otwarciu Tygodnia Muzyki Dawnej (9-13 sierpnia 2003 roku) w Innsbrucku. Odbyła szereg rozmów na temat współpracy młodzieży oraz możliwości przedłużenia stypendiów dla uczniów krakowskich szkół gastronomicznych.
  • W dniach 11-13 maja 2009 roku Chór Gimnazjum numer 7 w Krakowie uczestniczył w spotkaniu muzycznym w Innsbrucku. Zostało ono zorganizowane okazji Roku Pamięci - 200. rocznicy wybuchu powstania w Tyrolu z 1809 roku. Miasto Innsbruck wraz z Landem Tyrol zaprosiło chóry oraz zespoły muzyczne ze swoich miast partnerskich.
  • W dniach 12-14 listopada 2008 roku z wizytą roboczą do Krakowa przybyli przedstawiciele Wydziału Kultury oraz Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Innsbrucka w związku z przygotowaniami dot. organizacji „Dni Innsbrucka w Krakowie” w 2009 roku.
  • W dniach 27-29 października 2009 roku odbyły się „Dni Innsbrucka w Krakowie”. W programie znalazły się: Koncert Tyrolskiej Orkiestry Symfonicznej,  koncert jazzowy zespołu Die Erben oraz koncert organowy wybitnego interpretatora muzyki dawnej profesora Reinharda Jauda.
  • 11 maja 2014 roku odbył się w Innsbrucku w ramach 3. Festiwalu TonArtTirol koncert krakowskiego zespołu jazzowego Tomek Grochot Quintet. Zespół wystąpił z własnym repertuarem oraz wspólnie z Orkiestrą TAT.
  • 19 maja 2015 roku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Urban fictions” autorstwa austriackiej artystki Claudii Fritz. Wystawę zorganizowaną we współpracy z miastem Innsbruck, prezentowano w ramach Krakow Photo Fringe w dniach od 20 maja do 7 czerwca 2015 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury. Wystawa składała się z 43 fotografii, na których artystka uchwyciła ulotne chwile z życia miast - nie tylko Krakowa i Innsbrucka, ale również Wiednia, Stuttgartu, Freiburga czy Monachium.
  • 3 października 2015 roku, w ramach 4. Festiwalu jazzowego TonArtTirol w Innsbrucku, którego celem jest promowanie austriackiej oraz międzynarodowej sceny kompozytorskiej i improwizacyjnej, odbył się koncert krakowskiego zespołu JazZoom.
  • 13 kwietnia 2018 r. w innsbruckim Treibhaus odbył się koncert jazzowy w ramach wspólnego projektu „A handful of accepDance“. Muzycy z Krakowa – Piotr Domagała i Oleg Dyyak wystąpili z mieszkającymi w Tyrolu Martinem Weselym, Flo Hupfaufem i Andreasem Schifferem.

Promocja
 

  • W dniach 1-3 marca 2002 roku odbyła się promocja Krakowa na Targach Turystycznych Urlaubsmesse w centrum kongresowym Congress Innsbruck.
  • 9 maja 2003 roku krakowska delegacja uczestniczyła w obchodach „Dnia Europy” w Innsbrucku.
  • W dniach 8-11 kwietnia 2002 roku uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie wzięli udział w XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Kucharzy w Innsbrucku
  • W dniach 7-10 kwietnia 2003 roku odbył się XII Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kucharzy w Innsbrucku, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.
  • W dniach 11-17 września 2005 roku zdobywca pierwszego miejsca konkursu dla przewodników miejskich w Krakowie uhonorowany został tygodniowym pobytem w Innsbrucku. Na zasadzie wzajemności, w terminie 30 października do 6 listopada 2005 roku tydzień w Krakowie spędził przewodnik miejski z Innsbrucka.
  • Na prośbę Burmistrz Innsbrucka, Hilde Zach, w listopadzie 2007 roku Kraków przekazał miastu Innsbruck stylową latarnię uliczną. Latarnia miała stanowić część projektu artysty Roberta Gfadera, który był realizowany w nowo powstałej dzielnicy mieszkaniowej Innsbrucka, Tivoli. Władze Innsbrucka zaplanowały ustawienie w przestrzeni publicznej lamp ulicznych ze wszystkich siedmiu miast partnerskich. Oprócz krakowskiej latarni ustawione zostały także lampy uliczne z Aalborg w Danii, Freiburga w Niemczech, francuskiego Grenoble, z Sarajewa w Bośni, Tbilisi w Gruzji oraz Nowego Orleanu w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie latarnie zostały opisane nazwami miast wraz z informacją o położeniu geograficznym miasta partnerskiego.
  • 1 sierpnia 2012 roku spod krakowskiego Urzędu Miasta wyruszyła wyprawa z cyklu „4 krańce Europy”, zorganizowana przez Tyniecką Grupę Rowerową. Krakowscy rowerzyści, którzy dotarli do najdalej wysuniętego na zachód punktu Europy (przylądek Cabo da Roca w Portugalii), odwiedzili po drodze Innsbruck oraz Solurę, gdzie zostali powitani przez reprezentantów władz obu miast. Celem projektu „4 krańce Europy” oprócz dotarcia do symbolicznych krańców naszego kontynentu (w Grecji, Portugalii, Norwegii i Rosji), jest także propagowanie – w sportowym duchu – idei partnerstwa miast.

Sport i rekreacja
 

  • W dniach 13-22 stycznia 2012 roku odbyły się w Innsbrucku I Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, w których udział wzięli również młodzi sportowcy z Polski. Organizowane przez  Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawody odbywają się w cyklu czteroletnim począwszy od roku 2010 (igrzyska letnie) i 2012 (igrzyska zimowe).

Wizyty oficjalne
 

  • W dniach 6-7 lipca 2002 roku odbyła się pożegnalna wizyta Burmistrza Miasta Innsbrucka, Herwig van Staa wraz z 22 radnymi w Krakowie, który po wygranych wyborach w tym samym roku przejął urząd Premiera Kraju Związkowego Tyrolu (Landeshauptmann von Tirol).
  • W dniach 25-31 lipca 2004 roku odbyła się wizyta Wiceburmistrza Miasta Innsbrucka, Eugena Sprengera dotycząca tematyki spraw socjalnych. Podczas spotkania z Zastępcą Prezydentem Miasta Krakowa Stanisławą Urbaniak, Pan Sprenger, jako przewodniczący Rady Nadzorczej ISD (Służba Socjalna w Innsbrucku - spółka gminna) zapoznał Prezydent Urbaniak z nowo wypracowanym przez władze miasta programem pomocy socjalnej. Rewizyta w Innsbrucku odbyła się w dniach 17-21 stycznia 2005 roku.
  • W dniach 29-31 lipca 2005 roku wizytę w Krakowie złożył wraz z 17-osobową delegacją premier Kraju Związkowego Tyrolu Herwig van Staa. W składzie delegacji znaleźli się m.in. Skarbnik Miasta Innsbruck i przeor Klasztoru Cystersów w Stams.
  • 7 lipca 2006 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Paweł Pytko wręczyli Eugenowi i Maryli Sprenger tytuł „Filantropów Krakowa A.D. 2005”. Podczas uroczystości Państwo Sprenger przekazali Miastu Kraków dwa zabytkowe, dziewiętnastowieczne sztandary. Sztandar z wizerunkiem św., Floriana Prezydent Krakowa przekazał Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, zaś sztandar z napisem „Wszystko dla Polski" pochodzący z Drohobycza otrzymało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Państwo Maryla i Eugen Sprenger od wielu lat angażują się w pomoc charytatywną dla mieszkańców Krakowa. To dzięki nim krakowskie i austriackie służby ratownicze nawiązały ścisłą współpracę, a krakowscy strażacy otrzymali nowy sprzęt ratowniczy.
  • W dniach 4-6 czerwca 2007 roku wiceburmistrz Innsbrucka Eugen Sprenger wziął udział w uroczystościach jubileuszowych z okazji 750-lecia lokacji miasta Krakowa na prawie magdeburskim.
  • W dniach 11-15 września 2008 roku z okazji uroczystości 325. Rocznicy Victorii Wiedeńskiej wizytę w Krakowie złożyli Państwo Eugen i Maryla Sprenger.
  • W dniach 17-19 listopada 2008 roku wizytę roboczą w Insbrucku odbył Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel wraz z delegacją (przedstawicielami Wydziału Inwestycji oraz Biura ds. EURO 2012). Delegacja spotkała się z Burmistrz Innsbrucka Hilde Zach, Wiceburmistrzem Eugenem Sprengerem oraz Wiceburmistrzem i Koordynatorem ds. EURO 2008 w Innsbrucku Christophem Platzgummerem. Głównym tematem rozmów było przygotowanie i realizacja EURO 2008 w Innsbrucku jak również zarządzanie i finansowanie innsbruckiego centrum kongresowego. Delegacja zapoznała się także z funkcjonowaniem szkoły hotelarsko-gastronomicznej Villa Blanka, która przyjmuje krakowskich uczniów szkół gastronomicznych na roczne staże.
  • 1-3 lutego 2009 roku odbyła się wizyta Wiceburmistrza Innsbrucka Eugena Sprengera, Wiceburmistrza dr Christopha Platzgummera, Dyrektora szkoły Villa Blanka dr Petera Kreiniga oraz Komendanta Straży Pożarnej Miasta Innsbrucka inż. Antona Larchera. Zrealizowali szereg spotkań roboczych z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
  • W dniach 10-13 marca 2010 roku roboczą wizytę w Innsbrucku złożyła Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz. Przygotowano tematyczne spotkania z I Wiceburmistrzem Eugenem Sprengerem, II Wiceburmistrzem Christophem Kaufmannem oraz reprezentantką Rady i Senatu Miasta Innsbrucka Marie-Luise Pokorny-Reitter, w ramach których odbyło się zwiedzanie domów pomocy społecznej w Innsbrucku („Wohnheim Lohbach", „Wohnheim Saggen") orazzapoznanie się z funkcjonowaniem obiektu mieszkalnego dla seniorów typu „assisted living" przy ul. Muellerstrasse. Odbyło się również spotkanie z nowo mianowaną (8 marca 2010 r.) burmistrz Innsbrucka, Christine Oppitz-Plörer. 
  • W dniach 9-12 marca 2011 roku w Krakowie gościła delegacja z Innsbrucka. Odbyły się robocze spotkania z Zastępcą Prezydenta Tadeuszem Trzmielem oraz z Tytusem Misiakiem - Prezesem Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Delegacji przewodniczył były Wiceburmistrz Eugen Sprenger.
  • 21 lipca 2011 roku w zabytkowej sali historycznego Ratusza w Innsbrucku odbyło się uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego RP w Tyrolu z siedzibą w Innsbrucku. Konsulem Honorowym RP został Eugen Sprenger, były wiceburmistrz Innsbrucka. Uroczystość swoimi przemowami uświetnili Ambasador RP w Wiedniu dr Jerzy Margański, Prezydent Parlamentu Tyrolu dr. Herwig van Staa oraz Pierwszy Wiceburmistrz Innsbrucka Franz X. Gruber. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele świata polityki, biznesu, sztuki, mediów oraz miejscowej Polonii.
  • 7 marca 2012 roku Prezydentowi Miasta Krakowa wizytę złożył Konsul Honorowy RP w Tyrolu Eugen Sprenger wraz z małżonką. Podczas spotkania Prezydent poinformował gości, że wystąpił z wnioskiem o nadanie im odznaczenia państwowego - Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • 22  lutego 2013 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel złożył wizytę w Innsbrucku w związku z uroczystością wręczenia Konsulowi Honorowemu RP w Tyrolu Eugenowi Sprengerowi oraz byłej Burmistrz Innsbrucka Hilde Zach (pośmiertnie) Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • 25-27 czerwca 2019 roku odbyła się oficjalna wizyta przedstawicieli miasta Innsbrucka, na czele z nowo wybranym (w 2018 r.), Burmistrzem Miasta Georgiem Willi. W skład 18-osobowej delegacji weszli m.in. członkowie Zarządu Miasta Innsbruck, radni, a także Filantropi Krakowa - Konsul Honorowy RP w Tyrolu Eugen Sprenger wraz z małżonką. Delegacja spotkała się z Prezydentem Miasta Krakowa, zapoznała się z problematyką rewitalizacji na przykładzie dzielnicy Zabłocie oraz z ideą parków kieszonkowych na przykładzie Parku Stacja Wisła. Podczas wizyty przekazano specjalnie zaprojektowany rower-kwietnik, który stanął w Ogrodzie Sielskim na ul. Wacława Króla (Nowa Huta).

Inne
 

  • W dniu 18 maja 2009 roku odbyło się spotkanie członkiń związku Club der Tiroler Akademinerinnen z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Elżbietą Lęcznarowicz. Związek ten zrzesza kobiety z akademickim wykształceniem, jest organizacją bezpartyjną i niezależną, mającą na celu wspieranie procesu kształtowania się równouprawnienia kobiet i mężczyzn w polityce oraz społeczeństwie.
  • 10 czerwca 2013 roku odbyła się wizyta członków Związku Leśników w Tyrolu (Tiroler Forstverein) w Krakowie. Prezes Związku, Konsul Honorowy RP w Tyrolu Eugen Sprenger, spotkał się z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Członkowie Tiroler Forstverein wzięli udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym organizacji i funkcjonowania Gminy Miejskiej Kraków. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel przedstawił gościom z Tyrolu prezentację na temat kluczowych inwestycji realizowanych w naszym mieście.
  • 18 października 2014 roku w dorocznym Święcie Hubertusa, organizowanym przez 20. Krakowski Okręg Łowiecki w Krakowie udział wziął Anton Larcher, Główny Łowczy Tyrolu.
  • W dniach 16-17 listopada 2021 r. w 6. edycji Open Eyes Economy Congress w Krakowie udział wzięła pani Prof. Dr. Wei Manske-Wang z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości  w Innsbrucku (The Entrepreneurial University). Była prelegntem podczas panelu „China's Rise and its Global Consequences”.

Pomoc materialna Innsbrucka dla Krakowa

 

  • W 2001 roku Ośrodek Narciarski krakowskiego Domu Harcerza otrzymał od Miasta Innsbrucka ratrak (urządzenie do sprzątania i ubijania śniegu) oraz kwotę 3 tys. euro na zakup skutera śnieżnego do transportu żywności.
  • W sierpniu 2003 roku Innsbruck przekazał w darowiźnie używane meble szkolne, które trafiły do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Krakowie.
  • W grudniu 2003 roku miasto Innsbruck i Miejska Straż Pożarna w Innsbrucku przekazały Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie 4 samochody pożarnicze i ratownictwa specjalnego.
  • W 2005 roku w Innsbrucku zatrudnienie znalazły 3 krakowskie pielęgniarki. Podstawą zatrudnienia krakowskich pielęgniarek była deklaracja strony austriackiej, że warunki ich zatrudnienia nie będą odbiegały od warunków zatrudnienia pielęgniarek austriackich.
  • 9 grudnia 2007 roku Wiceburmistrz Innsbrucka Eugen Sprenger wraz z małżonką, podczas odwiedzin w Górskim Ośrodku Szkolno-Wypoczynkowym „Pod Durbaszką” w Jaworkach koło Szczawnicy, przekazali na potrzeby ośrodka kolejny używany ratrak.
  • 22 września 2010 roku dzięki inicjatywie byłego Wiceburmistrza Innsbrucka Eugena Sprengera spółka miejska „Innsbrucker Soziale Dienste” (Innsbruckie Służby Socjalne) przekazała na rzecz Domu Opieki Społecznej im. L. i A. Helców w Krakowie 9 nowych wózków inwalidzkich.
  • W lipcu 2011 roku dzięki Eugenowi Sprengerowi placówkom krakowskiego MOPS-u przekazano sprzęt rehabilitacyjny oraz meble. Łóżka elektryczne, komody, szafy i balkoniki trafiły do następujących ośrodków: Domu Pomocy Społecznej (DPS) przy ul. Kozeka 6, DPS przy ul. Nowaczyńskiego 1, DPS przy ul. Krakowskiej 55, DPS os. Sportowe 9, DPS przy ul. Łanowej 43 oraz Specjalistycznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Parkowej 12.
  • 14 lutego 2012 roku odbyło się przekazanie kolejnym krakowskim ośrodkom pomocy społecznej (przy ul. Babińskiego oraz Specjalistycznej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Parkowa”) 7 kompletów mebli. Każdy z kompletów, składający się z szafy, nakastlika, biurka, krzesła i łóżka z materacem wykonany został z wysokiej jakości drewna klonowego i znajdował się na wyposażeniu wioski olimpijskiej w Innsbrucku, gdzie w styczniu 2012 roku odbyły się pierwsze Młodzieżowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Po zakończeniu Igrzysk inwentarz został odsprzedany osobom zainteresowanym, m.in. Państwu Sprenger, którzy zebrali fundusze na zakup mebli oraz ich transport z Innsbrucka do Krakowa.
  • 4 kwietnia 2014 roku Dom Pomocy Społecznej  przy ul. Łanowej 39 otrzymał 4 łóżka elektryczne z Domu Seniora w Schwaz koło Innsbrucka. Dar trafił do krakowskiej placówki dzięki pomocy Konsula Honorowego RP w Tyrolu Eugena Sprengera.
  • Na przełomie maja i czerwca 2015 roku odbył się kolejny transport ponad 40 łóżek do kilku Domów Pomocy Społecznej w Krakowie. Było to możliwe dzięki pomocy Konsula Honorowego RP w Innsbrucku Eugena Sprengera i jego małżonki Maryli Sprenger.
  • 28 kwietnia 2022 roku do stolicy Tyrolu wyjechały dwa autokary z 63 uchodźcami wojennymi z Ukrainy, którym przyjęcie zaoferowało nasze miasto partnerskie Innsbruck. Uchodźcom towarzyszyli przedstawiciele urzędu miasta Innsbrucka, tłumacz oraz pielęgniarka.