Lipsk
Historia współpracy:
Historia współpracy:
Formalną podstawą współpracy pomiędzy Krakowem i Lipskiem, są następujące dokumenty: umowa o współpracy między Prezydium Rady Narodowej Miasta Krakowa a Radą Miejską Miasta Lipska z dnia 8 września 1973 roku, umowa o współpracy między miastem Krakowem a Radą Okręgową w Lipsku z dnia 21 września 1976 roku, porozumienie o współpracy między Radą Okręgu Lipskiego i Prezydentem Miasta Krakowa z dnia 19 marca 1981 roku oraz wspólna deklaracja miasta Krakowa i miasta Lipska o kształtowaniu stosunków partnerskich między Lipskiem a Krakowem z dnia 24 października 1995 roku. Współpraca z Lipskiem jest aktywna, wszechstronna i rokująca na przyszłość. Jej główne obszary to kultura i promocja, edukacja i współpraca młodzieży, współpraca rad obu miast, pomoc społeczna i współpraca seniorów, współpraca środowisk kobiecych, integracja europejska i organizacje międzynarodowe, gospodarka komunalna i usługi publiczne. Ważnym argumentem za współpracą jest aktywna rola Lipska w organizacjach międzynarodowych oraz podobne doświadczenia Lipska i Krakowa w przeszłości (problem transformacji systemu komunistycznego w funkcjonujący w gospodarce rynkowej system demokratyczny). Jako dynamicznie rozwijający się ośrodek Lipsk dysponuje bogatym doświadczeniem, którym chętnie dzieli się z polskim partnerem.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- Wymiana młodzieży miedzy Krakowem i Lipskiem obejmuje współpracę szkół i placówek prowadzących pracę z młodzieżą. Podejmowane są działania w kierunku nawiązania dalszych kontaktów między szkołami w obu miastach.
- W dniach 17-24 czerwca 2002 roku odbyło się w Lipsku międzynarodowe „Forum Młodych Wynalazców w dziedzinie technik informacyjnych i komunikacyjnych" z udziałem reprezentantów z Krakowa.
- W dniach 15-24 lipca 2002 roku Urząd Miasta Lipska zorganizował międzynarodowe spotkanie na temat przeciwdziałania i zapobiegania narkomanii wśród młodzieży. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele młodzieży Lipska, Belgii, Hiszpanii, Kazachstanu oraz - jako reprezentanci Polski - przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury imienia Juliana Tuwima „Fort 49 Krzesławice” w Krakowie (Nowa Huta). Wspomniany Młodzieżowy Dom Kultury od wielu lat za pośrednictwem Urzędu Miasta Lipska utrzymuje kontakty ze środowiskami młodzieżowymi w Lipsku.
- 14 października 2004 roku została oddana do użytku wyremontowana przez partnerów z Lipska sala gimnastyczna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących w Krakowie (kosztem 20.000 euro). Placówka ta prowadzi współpracę z Centrum Kształcenia Zawodowego Osób Słabo Słyszących i Niesłyszących BBW w Lipsku. Odbywają się wzajemne wizyty i wymiana doświadczeń.
- W kwietniu 2005 roku Saksońskie Stowarzyszenie Oświatowe Towarzystwa Niemieckiego w Lipsku, wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa zgłosiło Komisji Europejskiej gotowość zrealizowania projektu „Młodzież Europejska w dialogu" - dotyczącego wymiany doświadczeń w dziedzinie pracy z młodzieżą społecznie słabą, upośledzoną, zapobiegania narkomanii i przemocy oraz walki przeciwko rasizmowi i wrogości wobec obcych.
- 9 maja 2005 roku uczniowie Gimnazjum nr 23 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych w Krakowie, współpracującym z Herderschule w Lipsku, uczestniczyło w „Święcie Europy" w Lipsku.
- W dniach 6-8 listopada 2006 roku odbyło się spotkanie dyrektorów i młodzieży ze specjalnych ośrodków wychowawczych dla niesłyszących w Krakowie, Lipsku, Nancy i Metzu (Francja). 7 listopada 2006 r. w Urzędzie Miasta Krakowa otwarta została wspólna wystawa tych ośrodków „Podróż w przeszłość drogami ku przyszłości", związana z cyklicznymi spotkaniami młodzieży i nauczycieli w Oświęcimiu. Wcześniej wystawa prezentowana była w Lipsku (19 stycznia 2006 roku) oraz w Nancy (30 marca 2006 roku). Otwarcia wystawy w Krakowie dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Henryk Bątkiewicz. W uroczystości tej uczestniczył między innymi Honorowy Obywatel Miasta Krakowa pastor Friedrich Magirius. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących w Krakowie otrzymał od przyjaciół z lipskiego ośrodka BBW 20 używanych komputerów, całkowite wyposażenie pracowni chemiczno-fizycznej oraz meble, faks i maszyny do szycia.
- W dniach 15-21 września 2007 roku odbyło się II Forum Młodzieży z Polski i Niemiec „Pamięć buduje przyszłość", które zostało zorganizowane w Krakowie przez XIV LO pod hasłem „Nie tylko wspólne czytanie legend - Kraków w 750 lat od lokacji na prawie magdeburskim". Uczestniczyło w nim między innymi 10 uczniów i 2 nauczycieli z Georg Schumann-Schule w Lipsku.
- W dniach 11-14 listopada 2007 roku odbyła się z inicjatywy pastora Friedricha Magiriusa, polsko-niemiecka konferencja na temat kształcenia zawodowego. Z ramienia UMK wzięła w niej udział Elżbieta Lęcznarowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.Konferencja, która odbyła się w Domu Gościnnym UJ w Przegorzałach, współorganizowana była m.in. przez fundację Internationaler Bund Polska.
- W 2007 roku w projekcie „Sztuka - tradycja - kultura - sport", realizowanego w ramach programu Comenius współpracę nawiązały 4 szkoły z Niemiec, Polski, Finlandii i Słowacji - wśród nich zaś Gimnazjum nr 50 w Krakowie i Gimnazjum im. Wernera Heisenberga w Lipsku. Współpraca i wzajemna wymiana kontynuowana była w 2008 roku.
- 29 stycznia 2008 roku w ramach akcji „Znaczki dla Lipska", Kraków przekazał paczkę zawierającą ponad 3600 zużytych znaczków pocztowych zbieranych we wszystkich wydziałach Urzędu Miasta Krakowa. Znaczki były zbierane na potrzeby Szkoły Międzynarodowej w Lipsku, która poprzez sprzedaż znaczków (na wagę) miała zasilić swoje fundusze przeznaczone na powiększenie księgozbioru. Oprócz tego zaplanowano ułożenie z dostarczonych do Lipska znaczków wielkiej mozaiki i zgłoszenie jej do Księgi Rekordów Guinessa (uprzednio największa tego typu mozaika została ułożona z ponad 102 000 znaczków na powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych).
- W dniach 20-24 kwietnia 2009 roku uczniowie i pedagodzy ze Szkoły Średniej nr 125 w Lipsku przebywali z wizytą w Krakowie. 21 kwietnia 2009 r. spotkali się z uczniami i nauczycielami XX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
- 20 listopada 2009 roku w Nowym Ratuszu w Lipsku odbyła się konferencja na temat praw dzieci z udziałem dzieci i młodzieży z miast partnerskich Lipska. W przedsięwzięciu zorganizowanym w 20 rocznicę podpisania Konwencji Praw Dziecka ONZ, wzięła także udział grupa krakowskiej młodzieży ze Stowarzyszenia „U Siemachy".
- W dniach 4 - 31 maja 2010 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie otwarta została wystawa „Immigration & Ethnicity. Study Tour through the Upper Midwest of the United States". Wystawa obrazowała przebieg wspólnej wyprawy naukowej studentów amerykanistyki z Lipska i Krakowa do USA w 2009 roku. Na wernisaż przybył do Krakowa opiekun naukowy projektu prof. Hartmut Keil i studenci z Lipska.
- W dniu 8 października 2010 roku w obchodach 60-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących w Krakowie im. Janusza Korczaka uczestniczyli przedstawiciele Centrum Kształcenia Zawodowego Osób Słabo Słyszących i Niesłyszących BBW w Lipsku.
- W dniach 28 – 29 października 2010 roku w Krakowie przebywała pięcioosobowa delegacja Wydziału ds. Młodzieży Urzędu Miasta Lipska na czele z Pastorem Magiriusem. Delegacja spotkała się z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Młodzieży ks. Andrzejem Augustyńskim w siedzibie stowarzyszenia „U Siemachy”, zwiedziła ośrodek ComComZone i przeprowadziła rozmowy z dyrektor Józefą Grodecką w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie.
- W dniach 5-8 grudnia 2010 roku siedmioosobowa grupa młodzieży ze Stowarzyszenia „U Siemachy" w Krakowie wzięła udział w spotkaniach dotyczących praw dziecka, które odbywały się w Lipsku od września do grudnia 2010 roku. 7 grudnia 2010 roku krakowska młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Nadburmistrzem Lipska Burkhardem Jungiem.
- W dniach 13-17 lutego 2011 roku czworo uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego w Krakowie uczestniczyło w warsztatach poświęconych Pomnikowi Wolności i Jedności w Lipsku. Miasto Lipsk, które planowało budowę tego pomnika dla upamiętnienia pokojowej rewolucji z 1989 roku, zaprosiło do udziału w warsztatach kilkunastu uczniów w wieku od 16 do 18 lat z Lipska oraz z jego wybranych miast partnerskich – Krakowa, Hanoweru i Houston. Podczas warsztatów prowadzone były dyskusje na temat idei jedności i wolności, kształtu pomnika, jego ewentualnej lokalizacji oraz przesłania, jakie pomnik ten powinien nieść ze sobą dla przyszłych pokoleń. Uczestnicy mieli okazję poznać Lipsk jako miasto, w którym rozpoczęła się pokojowa rewolucja.
- 16 września 2011 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste podsumowanie IV Forum Młodzieży z Polski i Niemiec. Uczestnikami IV Forum „Pamięć buduje przyszłość", które przebiegało pod hasłem „Tolerancja, akceptacja, fascynacja. Młodzi na tropie wielokulturowych społeczności Krakowa i Łodzi. Tacy różni, a tacy podobni...", byli między innymi uczniowie z lipskiej Thomasschule.
- Między 20 września i 7 października 2011 roku studenci amerykanistyki z Lipska i Krakowa odbyli kolejną wspólną podróż badawczą do Południowej Karoliny i Nowego Orleanu. W wyjeździe wzięło udział 6 studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tematem badania były długofalowe efekty działania ruchu w obronie praw ludności afroamerykańskiej w USA oraz skutki huraganu Katrina dla mieszkańców Nowego Orleanu.
- W dniach 6-9 października 2011 roku odbyła się wizyta uczniów Szkoły Zawodowej Lipskich Zakładów Komunikacyjnych w Krakowie. Program pobytu 16-osobowej grupy niemieckich uczniów został przygotowany i zrealizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Tuwima „Fort 49 Krzesławice”, który nawiązał kontakt z lipską Szkołą Zawodową przy okazji pobytu grupy Tańca Współczesnego MDK w Lipsku w maju 2011 roku. Podczas wizyty w Lipsku krakowska młodzież miała okazję uczestniczyć w realizowanym przez Szkołę Zawodową Lipskich Zakładów Komunikacyjnych projekcie SMiLe.
- W dniach 12-14 października 2011 roku delegacja pięciorga uczniów krakowskich liceów i szkół wyższych uczestniczyło w II Międzynarodowej Konferencji o Demokracji, która odbyła się w Lipsku pod hasłem „Demokracja to my! Młodzież i polityka w dialogu".
- W dniach 7-23 listopada 2012 roku w Biurze Miejskim Lipska prezentowana była wystawa „Osobliwy KraLei", czyli „Osobliwy Kraków i Lipsk". Kraków i Lipsk sfotografowane zostały w taki sposób, aby ukazać w zdjęciach osobliwości i ciekawostki charakterystyczne dla obu miast. Fotografie Krakowa wykonali uczniowie klasy maturalnej Ewangelickiego Centrum Szkolnego z Lipska podczas ich podróży do Krakowa.
- 22 maja 2013 roku, w 200. rocznicę urodzin Ryszarda Wagnera, odbył się w Lipsku koncert na żywo w wykonaniu uczniów polskich i niemieckich oraz muzyków Mendellsohn Kammerorchester Leipzig. Koncert był efektem projektu kompozytorskiego Geo-sounds! W ramach niego 50 młodych ludzi z Lipska, Krakowa, Markkleeberg, Görlitz i Zgorzelca (2 polskie i 3 niemieckie szkoły), pod opieką geologów i kompozytorów oraz we współpracy z lipską orkiestrą kameralną Mendelssohn Kammerorchester Leipzig w latach 2012-2013 opracowywało wspólnie utwór muzyczny inspirowany historią powstania węgla kamiennego. W ramach polsko-niemieckiego projektu Kraków reprezentował Zespół Państwowych Szkół Muzycznych imienia M. Karłowicza.
- W dniach 17 października - 15 listopada 2013 roku 40 uczniów z krakowskiego Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 i z Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie odbywało praktyki w firmie budowlanej Forßbohm & Söhne oraz w lipskim Oddziale Saksońskiego Zarządu Zapór i Rzek. Zorganizowany w ramach programu Leonardo da Vinci pobyt obejmował nie tylko pracę w wyuczonym zawodzie, ale także spotkania z rówieśnikami w Lipsku, zwiedzanie zabytków i muzeów tego miasta, wycieczkę do Drezna oraz udział w obchodach jubileuszu 200-lecia Bitwy Narodów pod Lipskiem. Organizatorem pobytu na miejscu był Dom Europejski w Lipsku (Europa-Haus Leipzig). Wyjazd od strony krakowskiej koordynowało Centrum Kształcenia Praktycznego.
- W dniach 14-15 listopada 2013 roku 6 podopiecznych Stowarzyszenia SIEMACHA wzięło udział w III Konferencji o Demokracji, która odbyła się Lipsku na zaproszenie pastora Friedricha Magiriusa i Centrum Edukacji na Rzecz Demokracji w Lipsku.
- Od 14 września do 15 października 2014 roku 32 uczniów z trzech krakowskich szkół mechanicznych, odbywało miesięczną praktykę zawodową w Lipsku w ramach projektu „Systemy diagnozowania i naprawy pojazdów samochodowych na przykładzie firm niemieckich”, realizowanego w ramach projektu “Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo - Program Operacyjny Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci”. Staż zorganizowany został przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie oraz Europa Haus e.V. Lipsk. Pozwolił on także uczestnikom poznać niemiecką kulturę, historię i życie codzienne. Mieli oni ponadto możliwość spotkania się z pastorem Friedrichem Magiriusem, honorowym obywatelem Miasta Krakowa.
- W dniach 2-6 września 2015 roku prof. Thomas Fabian, Burmistrz Lipska ds. Młodzieży, Kwestii Socjalnych, Zdrowia i Szkolnictwa oraz pastor Friedrich Magirius przebywali wspólnie w Krakowie. Ich rozmowy koncentrowały się na sprawach szkolnictwa i współpracy młodzieży. Goście mieli okazję m.in. spotkać się z Zastępcą Prezydenta Katarzyną Cięciak, Pełnomocnikiem Prezydenta Andrzejem Kuligiem i Anną Korfel-Jasińską, dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, oraz odwiedzić siedzibę Stowarzyszenia „Siemacha”, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Złożyli ponadto wizytę w Międzynarodowym Domu Spotkań i Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
- We wrześniu 2015 roku dwie krakowskie szkoły wyraziły gotowość nawiązania współpracy ze szkołami w Lipsku – Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego przy pl. Matejki (przeniesiony następnie na ul. Miechowity) i XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Nowej Hucie. Współpraca była efektem wcześniejszej wizyty w Krakowie Burmistrza Lipska Thomasa Fabiana i pastora Magiriusa.
- 7 kwietnia 2017 roku młodzież niesłysząca i niedosłysząca z Lipska i Krakowa odwiedziła krakowski magistrat. Z grupą 25 uczniów z Ośrodka Kształcenia Zawodowego BBW w Lipsku i 20 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka przy ul. Grochowej w Krakowie w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa spotkała się Beata Sabatowicz, Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta.
- W dniach 10 do 12 maja 2018 roku obyła się wizyta studyjna nauczycieli szkoły specjalnej Schloss Schönefeld z Lipska. W 2014 roku szkoła ta nawiązała współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie i ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 10 im. Janusza Korczaka we Wrocławiu. W ramach współpracy szkoły organizują wymiany nauczycieli, podczas których poznają stosowane metody pracy i dzielą się doświadczeniem.
- W dniach 5-7 maja 2021 r. przedstawiciele Wydziału Współpracy Zagranicznej Krakowa i Lipska wspólnie wzięli udział w konferencji online „Ratusz meets Rathaus”, która odbyła się w ramach programu szkoleniowo-sieciującego „U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów”. Celem konferencji, organizowanej przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) było wzmocnienie wymiany młodzieży w miastach partnerskich.
- W dniach 17-18 czerwca 2021 r. przedstawiciele Wydziału Współpracy Zagranicznej Krakowa i Lipska wzięli udział w konferencji online „Komunikacja językowa w polsko-niemieckich partnerstwach miast” zorganizowanej przez Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (Kompetenz- und Koordinationszentrum Polnisch - KoKoPol).
-
W dniach 17-20 lipca 2022 r. pod hasłem „U was w Krakowie i u nas w Lipsku” przedstawiciele Młodzieżowych Rad obu miast spotkali się w Lipsku, aby wymienić poglądy i nawiązać ze sobą współpracę. Nowe impulsy dla wymiany młodzieży między Krakowem a Lipskiem zrodziły się podczas konferencji „Ratusz meets Rathaus”, zorganizowanej w formie online w maju 2021 roku przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Podczas wymiany oraz poprzedzających spotkaniach online młodzi radni skupili się przede wszystkim na takich tematach, jak: środowisko, klimat oraz kultura, w tym kultura pamięci. Program wizyty studyjnej w Lipsku obejmował m.in.: uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem Polskich Ofiar II wojny światowej na Cmentarzu Wschodnim, warsztaty w Miejscu Pamięci Pracy Przymusowej w Lipsku, a także spotkania z dr Skadi Jennicke - Burmistrzynią Lipska ds. Kultury, Dyrektorem Muzeum Historii Miasta dr Anselmem Hartingerem, Panem Berndem Karwenem z Instytutu Polskiego w Lipsku, a także z honorowym obywatelem Krakowa i Lipska pastorem Friedrichem Magiriusem. Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie Muzeum Historii Współczesnej (dot. historii NRD), zrewitalizowanej dzielnicy „Leipziger Westen” oraz zabytków historycznego centrum miasta.
-
W dniach 7-10 sierpnia 2022 roku przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Lipska gościli z rewizytą w Krakowie. Program obejmował m.in.: spotkania merytoryczne z przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK, wykłady i warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka wraz z samodzielnym przygotowaniem tego tradycyjnego wypieku, spotkanie z przedstawicielami Krakowskiego Biura Festiwalowego i zapoznanie się zadaniami zespołu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Kraków Film Commission, zespołu projektów muzycznych oraz społecznych i edukacji. Młodzi Radni z Krakowa i Lipska wspólnie zwiedzili Stare Miasto i Wawel, dzielnicę Kazimierz, Rynek Podziemny oraz Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Zapoznali się także z wystawą przygotowaną przez Młodzieżową Radę Krakowa w hallu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa oraz spotkali z Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Niną Gabryś, jak również z Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa Michałem Drewnickim. Wymiana Młodzieżowych Rad Miasta z Krakowa i Lipska wspierana jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Wydziały Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Krakowa i Lipska.
-
W dniach 19-22 września 2024 r. odbyła się w Krakowie w ramach współpracy miast Kraków, Kijów i Lipsk druga edycja trójstronnego projektu edukacyjnego „Obywatelki”. W projekcie, poświęconym prawom kobiet, emancypacji i upełnomocnieniu (empowerment), a także "kobiecej historii" miast/krajów (herstory) brały udział 5-osobowe zespoły dziewczyn w wieku 16-19 lat. Pierwsze, 4-dniowe spotkanie "Obywatelek" odbyło się w Lipsku w dniach 6-9 czerwca 2024 roku. Drugie - w Krakowie, w dniach 19-22 września.
Więcej o spotkaniu w Lipsku...
Więcej o spotkaniu w Krakowie... -
3 października 2024 r. z uczniami i nauczycielami Goethe-Gymnaisum z Lipska oraz Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie spotkał się Dariusz Domajewski, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji. Wymiana tych dwóch szkół trwa już 3 lata, co rok odbywają się wzajemne wizyty studyjne.
Gospodarka
- Kontakty przedsiębiorców Lipska i Krakowa miały miejsce podczas „Dni Krakowa w Lipsku” w październiku 1995 roku, „Dni Lipska w Krakowie” we wrześniu 1998 roku oraz na przełomie września i października 2005 roku.
- W dniach 7-10 maja 2006 roku w ramach programu organizowanego przez lipskie stowarzyszenie Forum Europa, z wizytą do Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej przybyła 30-osobowa grupa handlowców z Saksonii. Delegacja ta spotkała się między innymi z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa, Stanisławą Urbaniak.
- W dniach 5-7 października 2006 roku w Lipsku gościła delegacja Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej wraz dwoma przedstawicielami Wydziału Promocji i Turystyki (Dyrektor Katarzyna Gądek i pracownik Wydziału), która spotkała się z przedstawicielami środowiska handlowców z Lipska, władzami miasta i regionu oraz uczestniczyła w seminarium, którego celem była wzajemna wymiana doświadczeń. Nawiązane zostały cenne kontakty z Agencją Turystyczną Miasta Lipska oraz z Biurem do spraw Targów Urzędu Miasta Lipska.
-
W dniach 8-9 czerwca 2022 r. Zastępca Prezydenta Miasta Jerzy Muzyk wziął udział w Forum Simul + „Inteligentne miasta, inteligentne regiony" zorganizowane w Lipsku przez Saksońskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Urzędem Miasta Lipska oraz Urzędem Miasta Krakowa. Pochodzący z całej Europy eksperci zajmowali się kwestiami cyfrowego i przyjaznego dla klimatu rozwoju miast i regionów.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- W dniach 2-4 kwietnia 2003 roku w zorganizowanej w Lipsku międzynarodowej konferencji „Usługi publiczne na rozdrożu” uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Zbigniew Zuziak.
- W dniach 29 lutego-4 marca 2004 roku na tygodniowym szkoleniu w Lipsku przebywała dwuosobowa delegacja Rady i Urzędu Miasta Krakowa (przewodniczący Komisji Wykorzystania Funduszy Unii Europejskiej radny Józef Lassota i przedstawiciel Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta). Celem pobytu stażowego było zapoznanie się z metodami pozyskiwania środków europejskich przez Urząd Miasta Lipska i organizacja współpracy w ramach Urzędu.
- W dniach 5-7 maja 2004 roku w zorganizowanej przez Urząd Miasta Krakowa konferencji „Rola miast w nowej Europie" uczestniczyła delegacja Miasta Lipska, która przedstawiła między innymi program rewitalizacji wschodniej dzielnicy miasta.
- W dniach 11-12 lipca 2005 roku odbyło się pierwsze spotkanie w zakresie realizacji programu unijnego Complete Urban Investment Tool (Kompleksowe Instrumenty Inwestycji Miejskich) dotyczące działań rewitalizacyjnych w miastach. Kraków i Lipsk uczestniczyły w pracach nad projektem modelu, który mógłby być zastosowany w przypadku zdegradowanych obszarów miejskich i pozwoliłby na efektywne zarządzanie planami rewitalizacji, w celu przyciągania inwestycji kapitałowych na terenach zdegradowanych. Partnerami projektu poza Krakowem był Budapeszt, Lipsk, Mediolan, Stuttgart oraz regiony Pordenone i Treviso. W związku ze zmianą koncepcji rewitalizacji Krakowa i przerwaniem działań związanych z planowaną rewitalizacją Branic, Kraków wycofał się z udziału w projekcie CoUrbit w dniu 30 marca 2006 roku.
- W dniach 13-16 września 2005 roku Główny Architekt Miasta Krakowa Andrzej Wyżykowski uczestniczył w konferencji „Lipsk - miasto w procesie przemian”. Konferencje poświęconą rewitalizacji terenów miejskich i planowaniu przestrzennemu zorganizowano w ramach „Tygodnia Aktywności Lipska”.
- W dniach 16-19 czerwca 2008 roku przedstawiciele Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta oraz Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa uczestniczyli w Lipsku w konferencji „Zintegrowany rozwój miast w Europie”. Krakowscy uczestnicy przedstawili prezentację „Lokalny Program Rewitalizacji Krakowa".
- W dniach 8-9 czerwca 2022 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Jerzy Muzyk wziął udział w Forum Simul + „Inteligentne miasta, inteligentne regiony" zorganizowanym przez Saksońskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Urzędem Miasta Lipska oraz Urzędem Miasta Krakowa. Tematyką konferencji był cyfrowy i przyjazny dla klimatu rozwój miast i regionów.
- 15 maja 2023 roku Pani Pia-Marieke Heyne, Dyrektorka Biura ds. Demokracji i Spójności Społecznej Urzędu Miasta Lipska wzięła udział w Międzynarodowym Forum Miast Empatycznych w Krakowie; uczestniczyła w dyskusji panelowej pn. „Wyzwania na polu praw człowieka i rola europejskich miast”. Forum, którego inicjatorem był Urząd Miasta Krakowa, stworzyło platformę dyskusji o potrzebie budowania równościowych, otwartych miejskich wspólnot, a także okazja do poznania dobrych praktyk i zbudowania nowych pól międzynarodowej współpracy.
Jubileusze i prezentacje
- W dniach 23-28 października 1995 roku odbyły się Dni Krakowa w Lipsku („Krakau in Leipzig”). Obejmowały one wystawy, występy muzyczne, imprezy literackie (m. in. spotkanie z poetą Adamem Zagajewskim), prezentacje teatralne (teatr „Groteska” ze spektaklem „Gilgamesz” i teatr KTO ze spektaklem „Wieża Babel”) oraz spotkania młodzieży, seniorów, stowarzyszeń, przedsiębiorców i Izb Przemysłowo-Handlowych. Podczas Dni Prezydent Józef Lassota i Nadburmistrz Hinrich Lehmann-Grube podpisali wspólną deklarację o odnowieniu stosunków partnerskich.
- W dniach 17–20 września 1998 roku odbyły się „Dni Lipska w Krakowie” („Kraków w Lipsku”). W ramach cyklu imprez i spotkań odbyły się koncerty muzyczne, w tym występ renomowanej Orkiestry Symfonicznej Radia Środkowoniemieckiego, spektakle Lipskiego Teatru Tańca „Flamma Flamma”, wystawy, imprezy literackie i filmowe, spotkania przedsiębiorców i seniorów oraz prezentacja lipskich stowarzyszeń prowadzących współpracę z Polską.
- W dniach 30 września-3 października 2005 roku Miasto Lipsk zorganizowało „Dni Lipska w Krakowie”. W programie znalazły się: prezentacja galerii „Przędzalnia Bawełny”, koncert kwartetu „Iturriaga Quartett", koncert Lipskiego Chóru Synagogalnego, plenerowe projekcje kina objazdowego „Laster der Nacht", performance grupy „Style Confusion”, forum dyskusyjne z udziałem społeczności żydowskich Lipska i Krakowa, pokaz filmu „Das leere Haus", wystawa fotografii Silvii Hartmann na temat życia Żydów w Lipsku oraz koncert zespołu wokalnego „Amarcord”. Z wizytą oficjalną przybył Nadburmistrz Wolfgang Tiefensee oraz radni Miasta Lipska. Odbyły się także warsztaty dyskusyjne radnych z Lipska i Krakowa na temat kultury oraz uroczysta Sesja Rady Miasta Krakowa z okazji nadania honorowego obywatelstwa Miasta Krakowa pastorowi Friedrichowi Magiriusowi, który ukończył w 2005 roku 75 lat. Dniom Lipska w Krakowie towarzyszyła również wizyta biznesmenów z Lipska, zorganizowana przez Marketing Leipzig, oraz wizyta mieszkańców Lipska.
- W dniach 8-11 kwietnia 2010 roku odbyły się „Dni Krakowa w Lipsku”. Zaplanowano występy artystyczne, imprezy Instytutu Polskiego w Lipsku, wspólne działania młodzieży i ukierunkowane tematycznie spotkania przedstawicieli obu miast. W śródmieściu Lipska urządzono dwa stoiska informacyjne miasta Krakowa. Nasze miasto promował „Lajkonik” oraz dwa smoki z teatru „Groteska”. Na czele oficjalnej delegacji krakowskiej stał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski. Z delegacją w dniu 8 kwietnia spotkał się Nadburmistrz Lipska Burkhard Jung. Wspólnie z partnerami lipskimi delegacja uczestniczyła w koncercie „Capelli Cracoviensis” w gmachu Gewandhausu. Dzień 9 kwietnia wypełniły spotkania dotyczące kwestii planowania i rozwoju miasta, współpracy zagranicznej, branży turystycznej i kongresowej, Regionalnych Izb Obrachunkowych i radnych obu miast), w Instytucie Polskim zorganizowany został pokaz filmów animowanych z Krakowa. Dni Krakowa przerwała w godzinach porannych w sobotę 10 kwietnia tragiczna wiadomość o śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Odwołane zostały wszystkie dalsze występy artystyczne zaplanowane w ramach Dni Krakowa, między innymi koncert zespołu „Motion Trio” oraz spektakl „Taneczne światy Chopina” w wykonaniu Baletu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Seminarium „Stowarzyszenia lipskie i krakowskie spotykają się ze sobą” w dniu 10 kwietnia 2010 roku rozpoczęło się od minuty ciszy. Na ogromnym billboardzie reklamującym Dni Krakowa w Lipsku została zawieszona szarfa z napisem „Leipzig trauert mit seinen polnischen Nachbarn” („Lipsk łączy się w żałobie z polskimi sąsiadami”). Polsko-niemiecka msza w Kościele św. Mikołaja w niedzielę 11 kwietnia nabrała charakteru mszy żałobnej. Uczestniczył w niej Nadburmistrz Lipska, Burkhard Jung, który złożył wyrazy współczucia i ubolewania dla krakowian i wszystkich Polaków. Zastępca Prezydenta Kazimierz Bujakowski i inni członkowie delegacji dokonali wpisu w księdze kondolencyjnej, która po mszy została wystawiona w kościele, a następnie w Instytucie Polskim w Lipsku. Msza koncelebrowana była przez dwóch księży - polskiego i niemieckiego – oraz pastora Friedricha Magiriusa.
- W roku 2013 obchodzony był jubileusz 40-lecia współpracy Lipska i Krakowa – następującymi wydarzeniami:
- 6 stycznia 2013 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przebywał z oficjalną wizytą w Lipsku, gdzie uczestniczył w prawykonaniu Mszy na Święto Trzech Króli Krzysztofa Pendereckiego w kościele św. Tomasza. Spotkanie z władzami miasta zainaugurowało obchody przypadającego w 2013 roku jubileuszu 40-lecia partnerstwa Krakowa i Lipska.
- W dniach 13 lutego - 26 maja 2013 roku w Muzeum Historii Miasta Lipska można było oglądać wystawę „Cracovia 3D” przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- 28 marca 2013 roku w Operze Krakowskiej odbył się koncert Lipskiej Orkiestry Symfonicznej MDR. Udział w wydarzeniu wzięli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Nadburmistrz Lipska Burkhard Jung.
- 16 maja 2013 roku w ramach 8. edycji Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej wystąpił Kwartet Fortepianowy z Lipska.
- W dniach 12 – 15 sierpnia 2013 roku na zaproszenie Urzędu Miasta Lipska i spółki miejskiej Leipzig Tourismus & Marketing GmbH w Lipsku gościł redaktor Jacek Balcewicz. Efektem tego pobytu był artykuł „Kraków – Lipsk" w październikowym numerze miesięcznika „Kraków" oraz publikacje w innych czasopismach.
- 26 listopada 2013 roku odbył się koncert krakowskiego Motion Trio oraz Pianohooligan (Piotr Orzechowski) w znanym lipskim klubie Moritzbastei. „Krakowska Noc Muzyczna" była końcowym akcentem obchodów 40-lecia partnerstwa Krakowa i Lipska.
- 4-5 czerwca 2023 r. z okazji jubileuszu 50-lecia współpracy gościła w Krakowie oficjalna delegacja miasta Lipska na czele z Burmistrzem Clemensem Schülke. Pierwszego dnia obchodów odbył się koncert muzyki barokowej w wykonaniu artystek - Nadii Zwiener (skrzypce barokowe) i Katarzyny Tomczak-Feltrin (klawesyn) – w Sali Fontany Muzeum Krakowa. W drugim dniu delegacja Lipska złożyła oficjalną wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa, a Burmistrz Schülke i przedstawiciele lipskiej misji gospodarczej odwiedzili krakowski start-up „Software mind”. Odbyły się także konsultacje dyrektorów miejskich muzeów – Michała Niezabitowskiego i Anselma Hartingera oraz rozmowy w stowarzyszeniu „Siemacha”, któremu Lipsk przekazuje fundusze na działania edukacyjne i integracyjne dla dzieci uchodźców z Ukrainy oraz sierot wojennych.
-
22 września 2023 roku odbył się w galerii Domu Norymberskiego wernisaż wystawy fotografii Haralda Kirschnera, zorganizowanej z okazji 50. rocznicy partnerstwa miast przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Lipska i Krakowa”. Zdjęcia przedstawiają historyczne wydarzenia z 1989 r. zarówno protesty i demonstracje w nadal walczącej o wolność NRD, jak i w Krakowie, który po częściowo wolnych wyborach czerwcowych wspierał Lipsk w dążeniach wolnościowych. Krakowska demonstracja 5 października 1989 roku była ważnym świadectwem solidarności i wspólnego dążenia do wolności, jakie ogarnęło wówczas kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
-
W dniu 28 listopada 2023 r. z okazji obchodów jubileuszu 50-lecia partnerstwa Krakowa i Lipska, odbyło się w Muzeum Historii Miasta Lipska uroczyste otwarcie wystawy „Barwna Radość Świąteczna. Szopki krakowskie z wizytą w Lipsku". Wystawę szopek otworzyli wspólnie Nadburmistrz Lipska Burkhard Jung oraz Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Wyjątkowym akcentem wystawy było zaprezentowanie szopki lipskiej, która powstała w ramach współpracy znanego krakowskiego szopkarza Andrzeja Malika, oraz lipskich artystów Marii Bauhofer i Jonasa Fleckensteina z Leipziger Studio Baustein. Po otwarciu wystawy odbyła się także ceremonia otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego na rynku w Lipsku – Nadburmistrz Jung oraz Zastępca Prezydenta Anna Korfel -Jasińska włączyli wspólnie guzik uruchamiający iluminację największej w mieście choinki.
Kultura
- W dniach 5-14 listopada 2003 roku odbyły się Polskie Dni Kultury w Lipsku, których głównym organizatorem był Instytut Polski w Lipsku. W programie Dni przewidziano krakowskie imprezy kulturalne: show muzyczne „Królowa Nocy" w wykonaniu zespołu Janusza Radka, wystawę stypendystek miasta Krakowa, wystawę fotogramów Stanisława Markowskiego „Magiczny Kraków" w Nowym Ratuszu w Lipsku, spektakl teatralny w wykonaniu teatru ruchu Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Tuwima „Fort 49 Krzesławice".
- 2 listopada 2005 roku w ramach Roku Polskiego w Niemczech, odbył się w Lipsku koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia oraz zespołu „Motion Trio".
- 5 października 2008 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się koncert Chóru Synagogalnego z Lipska. Na koncercie obecna była oficjalna delegacja miasta Lipska pod przewodnictwem Nadburmistrza Burkharda Junga.
- W dniach 19-23 listopada 2008 roku odbyła się wizyta stowarzyszeń lipskich w Krakowie zorganizowana pod hasłem „Polsko-niemiecki Dialog Kultury”, w tym spotkanie informacyjne w Urzędzie Miasta Krakowa. Od roku 2000 Saksońskie Stowarzyszenie Oświatowe Towarzystwa Niemieckiego w Lipsku zorganizowało kilkanaście wyjazdów studyjnych oraz seminariów dla specjalistów z różnych dziedzin (również dla pracowników Urzędu Miasta Krakowa). Partnerem dla stowarzyszeń lipskich podczas pobytu w Krakowie było Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe „Kraków”.
- W dniach 18 czerwca-18 lipca 2009 roku w ramach Tygodnia Żydowskiego w Lipsku w Lipskiej Bibliotece Publicznej została zorganizowana wystawa fotograficzna „Powiększenie - Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie” autorstwa Andrzeja Nowakowskiego.
- 9 października 2009 roku w ramach „Festiwalu Światła”, zorganizowanego w Lipsku dla uczczenia 20 rocznicy „pokojowej rewolucji” w tym mieście, krakowski teatr KTO przedstawił instalację teatralną pt.: „Uchodźcy”.
- 30 października 2009 roku w dawnej Fabryce Schindlera przy ul. Lipowej 4, przekształconej w nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, odbył się wernisaż wystawy „Aryzacja w Lipsku. Wyrugowani. Ograbieni. Zamordowani 1933-1945”. Wystawa przedstawiała tragedię żydowskich mieszkańców tego miasta, o ich prześladowaniach w czasach narodowego socjalizmu w latach 1933-1945. Nawiązywała także do historii Krakowa, ukazując m.in. losy rodziny Tänzer, wysiedlonej do Krakowa jesienią 1938 roku. W wernisażu udział wzięli m.in. Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Michael Faber, Burmistrz Miasta Lipska i Heinz Peters, Konsul Generalny Niemiec w Krakowie.
- W dniach 9-12 listopada 2009 roku krakowska delegacja przebywała w Lipsku z wizytą roboczą związaną z przygotowaniem prezentacji Krakowa w Lipsku w kwietniu 2010 roku. Niezależnie od rozmów merytorycznych krakowska delegacja wzięła udział w uroczystościach związanych z pierwszym pogromem Żydów w hitlerowskich Niemczech, do którego doszło w 1938 roku i który przeszedł do historii jako Kryształowa Noc.
- W dniu 6 stycznia 2010 roku „Theater der Jungen Welt” z Lipska wystąpił gościnnie w krakowskim teatrze „Groteska” z instalacją teatralną „Dzieci holocaustu”. Przedstawienie lipskiego teatru dla młodzieży oparte zostało na protokołach powojennych świadectw dzieci polskich i żydowskich. Występ nawiązywał do istniejącej już wymiany teatru „Theater der Jungen Welt” z Krakowem.
- W dniach 27-30 maja 2010 roku przedstawiciele Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na czele z Michałem Niezabitowskim, dyrektorem Muzeum, przebywali w Lipsku na zaproszenie zaprzyjaźnionego Muzeum Historii Miasta Lipska. W spotkaniach wzięli także udział przedstawiciele Muzeum Historii Kultury w Magdeburgu oraz prof. Eduard Mühle, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Tematem obrad było omówienie możliwości dalszej współpracy w różnych dziedzinach działalności muzealnej.
- 23 lipca 2010 roku „Teatr Figur Kraków" zaprezentował w Lipsku spektakl teatru cieni „Zapach słoni po deszczu" na motywach „Niewidzialnych miast" Italo Calvino. Spektakl odbył się w ramach Polskiego Festiwalu Teatralnego „Cześć”, który zorganizowany został w Teatrze Lindenfels Westflügel w Lipsku.
- W dniach 16-18 września 2010 roku odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja „Czas muzeów – spotkaj żywą historię”. Referat Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska reprezentowała Caren Marusch-Krohn, która wygłosiła prezentację „Lipsk: Mieszkańcy – Zbiory – Działania”. W konferencji wzięli też udział przedstawiciele Muzeum Historii Lipska, Muzeum Sztuki Stosowanej „Grassi-Museum” oraz Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Saksonii.
- W dniach 25-28 października 2010 roku przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie brali udział w odbywającym się w Lipsku sympozjum na temat strategii rewitalizacji poprzez kulturę połączonym ze spotkaniem roboczym partnerów projektu „Second Chance". Projekt dotyczył przekształcania terenów postindustrialnych w obiekty i instytucje kulturalne. Urząd Miasta Krakowa był jednym z dziesięciu partnerów projektu „Second Chance", w którym uczestniczyli przedstawiciele pięciu europejskich miast: Norymbergi, Lipska, Krakowa, Wenecji i Lublany.
- W dniach 4-24 stycznia 2011 roku odbyła się w Lipsku wystawa „Krakowskie impresje. Obrazy starego miasta, które pozostaje młode” prezentowana w „Ogrodzie Medialnym” lipskiego kompleksu telewizyjno-filmowego Media City Leipzig. Autorami zdjęć byli fotografowie Wiesław Majka, pracujący w Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa oraz Janusz Skórski, wiceprezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Wystawa powstała we współpracy Media City Leipzig i Instytutu Polskiego w Lipsku.
- 15 stycznia 2011 roku orkiestra i chór stacji radiowej oraz telewizyjnej MDR (Radio Środkowoniemieckie) wykonała w Wielkiej Sali lipskiego Gewandhausu „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego. Za pulpitem dyrygenckim stanął sam kompozytor. Partie solowe zaśpiewali wybitni polscy wykonawcy.
- 3 czerwca 2011 roku odbyły się projekcje świetlne i dźwiękowe na Wawelu w ramach cyklu „Sąsiedzi 2.0. Polsko-niemiecki festiwal nowoczesnego sąsiedztwa” z okazji przypadającej w 2011 roku dwudziestej rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy oraz w ramach dorocznego Święta Miasta Krakowa. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali artyści z Krakowa, Norymbergi, Frankfurtu nad Menem i Lipska. Lipsk reprezentowany był przez Marka Brandta. Udział w uroczystościach polsko-niemieckich wzięły oficjalne delegacje z Frankfurtu nad Menem, Norymbergi i Lipska. Delegacji z Lipska przewodniczył Michael Faber, Burmistrz do spraw Kultury.
- W dniach 19 września -14 października 2011 roku można było oglądać wystawę „Fotografie z podróży” Jacka Balcewicza, poświęconą Frankfurtowi nad Menem, Lipskowi i Norymberdze w nowo otwartym Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle. Jacek Balcewicz odwiedził Norymbergę w 2006 roku a następnie opublikował o niej reportaż w miesięczniku „Kraków”. Rok później był gościem Lipska i Frankfurtu nad Menem. Bogaty materiał zdjęciowy, który pozostał z tych podróży, zrodził myśl o skomponowaniu wystawy fotograficznej poświęconej niemieckim miastom partnerskim Krakowa.
- 2 października 2011 roku Helmut Klotz, dyrektor Chóru Synagogalnego z Lipska, został wyróżniony odznaką Honoris Gratia w uznaniu jego zasług dla Miasta Krakowa. Odznakę wręczył mu Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski w Centrum Kultury Żydowskiej. Helmut Klotz kierował przez 40 lat (do 2012 roku) Lipskim Chórem Synagogalnym. Chór od 1994 roku blisko współpracuje z Fundacją Judaica i Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Zespół wielokrotnie występował w Krakowie i innych miejscach w Polsce. Z wnioskiem o nadanie odznaki Honoris Gratia Helmutowi Klotzowi wystąpił Joachim Russek, dyrektor Fundacji Judaica i Centrum Kultury Żydowskiej.
- W dniach 2–3 czerwca 2013 roku na międzynarodowym spotkaniu twórców graffiti w Krakowie, zorganizowanym w ramach Święta Miasta Krakowa, Lipsk reprezentowali Sebastian Drechsel i Dirk Moll. Podobnie jak inni zagraniczni uczestnicy spotkania wykonali oni w Krakowie specjalną pracę graffiti na płótnie.
- 25 listopada 2013 roku z okazji 80-lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego odbył się w kinie „Kijów Centrum” uroczysty pokaz premierowy filmu dokumentalnego „Penderecki. Droga przez labirynt” w reżyserii działającej w Lipsku Anny Schmidt. Światowa premiera filmu miała miejsce w Lipsku 12 listopada 2013 roku w obecności kompozytora.
- 24 maja 2014 roku Stowarzyszenie Flügelschlag Werkbühne z Lipska zorganizowało w Teatrze „Łaźnia Nowa” w Krakowie – Nowej Hucie koncert performatywny „geo-sounds future” z udziałem młodych kompozytorów oraz muzyków z Polski i Niemiec oraz Orkiestry Kameralnej im. Mendelssohna z Lipska. Była to to druga prapremiera w ramach polsko-niemieckiego projektu kompozytorskiego „geo-sounds" dla uczniów o tematyce związanej z węglem brunatnym. Zarówno w warsztatach i koncertach w 2013 roku oraz w podróży koncertowej w 2014 roku wzięli także udział uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie.
- 19 czerwca 2014 roku na Międzynarodowym Festiwalu Bacha w Lipsku Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa wykonała kantaty Bachów: ojca Johanna Sebastiana oraz syna Carla Philippa Emanuela. Zaproszenie do udziału w festiwalu traktowane jest jako wielkie wyróżnienie artystyczne. Również pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa na Festiwalu wystąpiła w dniach 14 i 16 czerwca 2014 roku Akademia Bacha, składająca się z uczniów szkół muzycznych z Saksonii i Krakowa.
- 8 września 2014 roku krakowski zespół „Vladimirska” wystąpił w lipskim lokalu „Poniatowski Bar”. Koncert zorganizowano na zaproszenie powstałego w 2012 roku Stowarzyszenia „Partnerstwo Lipska i Krakowa” (Verein Städtepartnerschaft Leipzig – Krakau e.V.).
- 4 lipca 2015 roku odbył się koncert, na którym wystąpiła krakowska formacja CF98. Koncert odbył się podczas turnieju Jubilee Cup w Lipsku (dziecięcy turniej piłki nożnej).
- 19 września 2015 roku odbył się w kościele św. Michała w Lipsku wspólny koncert lipskiego młodzieżowego zespołu muzycznego „Michael Praetorius” i chóru I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Zespół z Lipska gościł w Krakowie w maju 2015 roku.
- W dniach 28 października-20 listopada 2015 roku w Wyższej Szkole Techniki, Gospodarki i Kultury w Lipsku można było oglądać wystawę retrospektywną pt. „Synopsis", prezentującą dorobek krakowskiego architekta Romualda Loeglera. Współorganizatorami wystawy były Saksońska Akademia Sztuk, lipska filia Instytutu Polskiego w Berlinie oraz Referat Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska.
- 22 listopada 2015 roku odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia „Partnerstwo Lipska i Krakowa” 3. Polsko-Niemiecki Salon Literacki w Lipsku. Jego gościem była krakowska autorka Zośka Papużanka, która zaprezentowała swoją debiutancką powieść „Szopka". Pierwsza impreza w ramach Polsko-Niemieckiego Salonu Literackiego odbyła się w marcu 2015 r., a następna w maju.
- W 2015 roku pani Sigrun Marks z Berlina za pośrednictwem Urzędu Miasta Lipska zwróciła się do Urzędu Miasta Krakowa z zapytaniem o możliwość ułożenia Kamieni Pamięci w Krakowie dla uczczenia pamięci obywateli żydowskiego pochodzenia zamordowanych przez hitlerowców. Urząd Miasta Krakowa udzielił jej szczegółowych informacji na temat możliwości realizacji tego przedsięwzięcia.
- W styczniu 2016 roku Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Lipska Volker Rodekamp został zaproszony przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego do współpracy w Radzie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa IV kadencji na lata 2016-2019.
- 12 marca 2016 roku odbył się w Gewandhausie w Lipsku recital krakowskiego organisty Krzysztofa Urbaniaka.
- 10 maja 2016 roku w kościele Dominikanów odbył się recital organowy prof. Ulricha Böhme z Lipska w ramach XI Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie.
- 3 października 2016 roku odbył się w Filharmonii Krakowskiej z okazji Dnia Jedności Niemiec koncert młodzieżowego zespołu muzycznego „Michael Praetorius” z Lipska, Chóru I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie oraz Chóru Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie „Kanon”.
- 22 października 2016 roku lipskie stowarzyszenie „Klub Polski” zorganizowało koncert „Noc słowiańska z reggae z Krakowa”. Wystąpił na nim krakowski zespół reggae „Rootzmans” oraz inne zespoły muzyczne z Lipska. Ten krakowski zespół wystąpił również podczas poprzedniej „Nocy słowiańskiej” w maju 2015 roku.
- 25 listopada 2016 roku Stowarzyszenie „Klub Polski” zorganizowało w Lipsku „Festiwal Muzyczny Kraków – Kijów – Lipsk” prezentujący muzykę z Polski i Ukrainy. Wystąpił na nim między innymi zespół „Kapela Polska”, składający się z muzyków z Lipska i Krakowa. Koncert otworzyło odegranie krakowskiego hejnału.
- W dniach 10 grudnia 2016-17 lutego 2017 roku z okazji 20. rocznicy przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej w lipskim lokalu „Poniatowski – Polski Bar & Restauracja”, w którym odbywają się „salony literackie” poświęcone polskiej literaturze, zorganizowano niewielką wystawę kolaży krakowskiej noblistki.
- 20 lipca 2017 roku Teatr KTO, jeden z najbardziej cenionych teatrów ulicznych w Europie, zaprezentował na Rynku w Lipsku spektakl „Peregrinus”. W realizacji projektu uczestniczyli: lipska spółka turystyczna i marketingowa Leipzig Tourismus und Marketing GmbH, Holding Środkowoniemieckich Portów Lotniczych, Instytut Polski w Berlinie – Filia w Lipsku i Referat Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska.
- 11 maja 2017 roku w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Kopernika 19 w Krakowie, odbył się koncert Chóru Dziewczęcego i Żeńskiego Miasta Lipska „Schola Cantorum”. W czasie koncertu można było usłyszeć dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Mortena Lauridsena, Erica Whitacre’a, Oli Gjelio i innych kompozytorów.
- W kwietniu 2018 roku dzięki wsparciu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Leipzig International Art Programme (LIAP) udało się zorganizować pierwszą edycję rezydencji dla artystów związanych ze środowiskiem sztuk wizualnych. Państwo Małgorzata i Marcin Gołębiewscy z Fundacji Wschód Sztuki, realizujący od 7 lat Cracow Gallery Weekend KRAKERS, zaprosili dwójkę artystów niemieckich do Krakowa. Artyści, Maria Schumacher oraz Sebastian Gögel mieli możliwość zetknąć się zarówno z młodymi twórcami, poznać współczesną sztukę polską, instytucje kultury jak i tradycję kulturalną i specyfiką miasta. Miesięczna (1-30 kwietnia 2018 roku) rezydencja artystów związanych z Leipzig International Art Programme była korzystna zarówno dla nich, jak i dla organizatorów, poprzez nawiązanie kontaktów w obu środowiskach, wspólny dialog i wymianę doświadczeń podczas przygotowywania wystaw.
- W dniach 6 listopada-1 grudnia 2018 roku w lipskiej galerii Spinnerei można było oglądać wystawę "Nowe Prespektywy: Lipsk spotyka Kraków" prezentującą prace Karoliny Jabłońskiej, Tomasza Kręcickiego, Cyryla Polaczka, Bartolomeo Koczenasza, Marii Schumacher, Sebastiana Gögela, Mandy Gehrt. Kuratorkami wystawy są Laura Bierau i Aleksandra Janz.
-
6 marca 2020 r. w Miejskiej Bibliotece w Lipsku odbył się wernisaż nagrodzonych prac VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka". W uroczystości oprócz przedstawicieli Urzędu Miasta Lipska, Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie, Konsula Honorowego RP w Saksonii, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu wziął również udział Honorowy Obywatel Miasta Krakowa Pastor Friedrich Magirius. Wystawa prezentująca plakaty opisujące najbardziej żywotne problemy współczesnego świata została zorganizowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
-
26 stycznia 2024 roku odbył się koncert Capelli Cracoviensis w Lipsku. Orkiestra wykonała kantaty Bacha w ramach cyklu BACH300, z okazji rocznicy objęcia przez Jana Sebastiana Bacha funkcji kantora w Kościele św. Tomasza w Lipsku.
-
Na przełomie października i listopada 2020 r. - krakowscy artyści Martyna Kielesińska oraz Cyryl Polaczek uczestniczyli w stypendium pobytowym w dawnej Lipskiej Przędzalni Bawełny (Baumwollspinnerei) w ramach LIA/Leipzig International Art Programme
- 29 sierpnia 2022 roku orkiestra Capella Cracoviensis wystąpiła w Kościele św. Mikołaja w Lipsku pod batutą Jana Tomasza Adamusa. W programie znalazły się dzieła Franza Schuberta, Jakuba Gołąbka oraz Ludwiga van Beethovena. Organizatorami koncertu było Miasto Lipsk, Europejska Fundacja Grupy Rahn Dittrich na rzecz Edukacji i Kultury, Kościół św. Mikołaja w Lipsku oraz Instytut Polski w Berlinie - Oddział w Lipsku.
- W dniach 21-26 października 2022 roku - odbyła się wizyta Lipskiego Młodzieżowego Chóru Pop/Jazz w Krakowie w ramach której chór wystąpił podczas koncertu „Sound of Music". Nawiązano wymianę z Młodzieżowym Chórem Gospel, zorganizowano wspólne warsztaty i koncerty, także udział w festiwalu "7x Gospel".
Ochrona zabytków
- W dniach 18-20 listopada 2010 roku przedstawicielki Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa wzięły udział w międzynarodowej konferencji „Zabytki drugiej połowy XX wieku – waloryzacja, ochrona, konserwacja”, zorganizowanej w Lipsku przez ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), oraz w lipskich Międzynarodowych Targach Konserwatorskich DENKMAL 2010. Kraków był ponadto reprezentowany w Lipsku przez dr Zbigniewa Beiersdorfa, członka Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Pomoc społeczna i polityka senioralna
- Współpraca seniorów zapoczątkowana została w 1995 roku, podczas „Dni Krakowa w Lipsku".
- W dniach 13-18 października 2002 roku wizytę roboczą w Lipsku złożyła dyrektor MOPS-u w Krakowie Józefa Grodecka oraz specjaliści i praktycy w zakresie niesienia pomocy społecznej. Głównym tematem wizyty była pomoc dla dzieci, młodzieży i rodzin.
- W dniach 1-5 października 2002 roku we współpracy z Saksońskim Stowarzyszeniem Oświatowym Towarzystwa Niemieckiego w Lipsku, odbyło się w Krakowie polsko-niemieckie seminarium z udziałem przedstawicieli Lipska, na temat pracy z osobami wymagającymi opieki, starszymi i niepełnosprawnymi. Analogicznej problematyce poświęcony był wyjazd delegacji miasta Krakowa do Lipska w dniach 7-11 października 2003 roku.
- W dniach 18-23 września 2004 roku Saksońskie Stowarzyszenie Oświatowe Towarzystwa Niemieckiego w Lipsku, które inicjuje wiele form współpracy między Lipskiem i Krakowem w zakresie pomocy społecznej, seniorów, środowisk kobiecych i sądownictwa, zorganizowało dla polskich partnerów podróż studyjną do Lipska i Brukseli w celu zapoznania się z polityką społeczną Unii Europejskiej. W wyjeździe tym wzięła udział m.in. przedstawicielka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.
- W dniach 2-4 listopada 2004 roku Saksońskie Stowarzyszenie Oświatowe Towarzystwa Niemieckiego w Lipsku zorganizowało kolejny wyjazd studyjny do Krakowa. Wyjazd poświęcony był zagadnieniom pomocy osobom uzależnionym i bezdomnym. W ramach programu - oprócz wizyt w wyspecjalizowanych placówkach - 2 listopada 2004 roku dokonano w Urzędzie Miasta Krakowa prezentacji wsparcia udzielanego osobom uzależnionym i bezdomnym w Krakowie i Lipsku.
- W dniach 21-24 listopada 2005 roku delegacja specjalistów z Krakowa, zajmujących się pomocą społeczną, przebywała na wizycie studyjnej w Lipsku na zaproszenie Saksońskiego Stowarzyszenia Oświatowego Towarzystwa Niemieckiego w Lipsku.
- W dniach 17-21 listopada 2012 roku dwie mieszkanki Krakowa – Mirosława Skotnicka i Justyna Szybist wzięły udział w konferencji „Edukacja i Kultura dla zaawansowanych”. Obie panie uczestniczyły w zajęciach krakowskiej Akademii Pełni Życia, której celem jest inicjowanie i organizowanie różnorodnych form aktywności dla seniorów. W Lipsku przebywały na zaproszenie stowarzyszenia Dom Europejski i działającego w jego ramach Centrum Informacji Europe Direct w Lipsku. II Konferencja dla Seniorów, która odbyła się 19 listopada 2012 roku w Nowym Ratuszu w Lipsku, zorganizowana została z okazji Europejskiego Roku Aktywnego Uczenia Się i Solidarności Między Pokoleniami. Konferencję otworzył prof. Thomas Fabian, Burmistrz Lipska do spraw Młodzieży, Pomocy Społecznej, Zdrowia i Szkolnictwa. Z seniorami rozmawiali m. in. dyrektorzy lipskich placówek kulturalnych i oświatowych.
- W dniach 8 i 9 listopada 2016 roku przedstawiciele Lipska wzięli udział w konferencji „W trosce o naszych seniorów”. Kraków odwiedziły Jenny Richter z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lipska oraz dr Angelika Neumann-Podszuhn i Marta Król reprezentujące Best Age Forum, które działa w ramach organizacji oświatowej Rahn Education.
- 5 grudnia 2020 roku do Krakowa trafił transport z medycznymi środkami ochrony osobistej. W ramach partnerskiej pomocy w walce z pandemią koronawirusa Lipsk zorganizował i przekazał krakowskim placówkom maseczki, fartuchy i płyny do dezynfekcji o wartości prawie 100 tys. euro. Wszystkie otrzymane środki zostały rozdystrybuowane w trzech miejskich placówkach: Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego, Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza i w Miejskim Centrum Opieki dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych w Krakowie.
- 21 stycznia 2021 r. do Krakowa trafił drugi transport pomocowy z Lipska zawierający 75 pulsoksymetrów oraz 2500 l środków dezynfekujących.
-
W dniach 13-15 listopada 2023 r., Pełnomocniczka Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej Anna Okońska-Walkowicz wzięła udział w Niemiecko-Ukraińskiej Konferencji Partnerstw Gmin „Razem dla Europy: Solidarność, Odbudowa, Perspektywy na przyszłość” z uwzględnieniem partnerstwa miast Lipsk-Kraków-Kijów. Lipsk razem z Krakowem wspierał wspólne miasto partnerskie Kijów, dostarczając pomoc humanitarną. Dodatkowo odbyły się także spotkania merytoryczne dot. polityki senioralnej i spraw społecznych z Burmistrzynią Lipska ds. Społecznych Dr. Martiną Münch oraz Pełnomocniczką ds. Senioralnych Kerstin Motzer.
Promocja
- W dniach 14-22 lutego 2004 roku Urząd Miasta Krakowa uczestniczył w prezentacji miast partnerskich Lipska podczas targów „Dom - Ogród - Czas wolny” w Lipsku, przekazując materiały promocyjne i informacyjne oraz wysyłając zespół muzyczny „Max Klezmer Band".
- W dniach 10-15 maja 2004 roku Urząd Miasta Krakowa uczestniczył w imprezie promocyjno-informacyjnej „Bilet do Europy", której celem było zaprezentowanie mieszkańcom Lipska 10 państw wstępujących do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przedsięwzięcie to zorganizowane zostało w ciągu handlowym Galerie PROMENADEN na Dworcu Głównym w Lipsku. W ramach prezentacji Polski w dniu 15 maja 2004 roku przygotowano stoisko promocyjno-informacyjne Miasta Krakowa oraz zorganizowano występ muzyczny wokalistki Ireny Słowińskiej z zespołem.
- W dniu 9 maja 2005 roku Miasto Kraków uczestniczyło w prezentacji „Święto Europy" w Lipsku (stoisko informacyjno-promocyjne Miasta Krakowa, prezentacja kulinarna, występ tria akordeonowego „Motion Trio", wizyta uczniów i nauczycielki z Gimnazjum nr 23 w Krakowie).
- W kwietniu 2007 roku redaktor Jacek Balcewicz z miesięcznika „Kraków" gościł w Lipsku, gdzie przeprowadził szereg rozmów, w efekcie których powstał monograficzny numer miesięcznika „Kraków" (maj 2007 roku). 20 stron tego pisma poświęconych zostało ważnym postaciom i instytucjom w Lipsku oraz kontaktom partnerskim Lipska i Krakowa.
- 18 czerwca 2007 roku w lipskiej zajezdni tramwajowej „Angerbrücke” odbyła się uroczystość nadania nazwy „Kraków” nowemu składowi tramwajowemu zakupionemu przez miasto Lipsk. Władze Miasta Krakowa na tej uroczystości reprezentował Wiesław Starowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, który odbył dodatkowo w Lipsku szereg spotkań roboczych. Obecni byli również Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, Julian Pilszczek oraz Wiceprezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zbigniew Palenica. Chrzest tramwaju został dokonany wodą z Wisły.
- 16 października 2010 roku odbył się Bal w Operze w Lipsku, który zorganizowany został pod hasłem „Viva Cracovia”. Bal w Operze jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez w Lipsku, skupiającą co roku elitę miasta i regionu. Wydarzenie, któremu tradycyjnie towarzyszy duże zainteresowanie mediów, jest wykorzystywane również do prezentacji zagranicznych miast partnerskich Lipska. Z tej atrakcyjnej oferty promocji skorzystały dotychczas Bolonia i Lyon. Bal, w którym wzięło udział 2000 osób, w tym Nadburmistrz Jung oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech Marek Prawda, był znakomitą okazją do zaprezentowania potencjału Krakowa. W pomieszczeniach Lipskiej Opery zostały wyeksponowane wielkoformatowe zdjęcia Krakowa autorstwa Wiesława Majki, zaś krakowski zespół „Motion Trio” wystąpił w charakterze gwiazdy wieczoru. Dla gości Balu Urząd Miasta Krakowa przygotował materiały promocyjne i czekolady z logo Krakowa. Jan Okoński, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Rozwoju Przedsiębiorczości, przekazał na ręce Nadburmistrza Lipska list okolicznościowy wystosowany przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Podczas swojego pobytu w Lipsku odbył on również szereg oficjalnych i roboczych spotkań: z Ulrichem Briese, Dyrektorem Międzynarodowych Targów Lipskich do spraw projektów w zakresie imprez własnych, Volkerem Bremerem, Dyrektorem firmy „Leipzig Tourismus und Marketing GmbH”, odpowiedzialnej za marketing i promocję Lipska, oraz z pastorem Friedrichem Magiriusem, Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.
- W dniach 30 sierpnia-3 września 2011 roku troje dziennikarzy krakowskiej stacji telewizyjnej TV Kraków gościło w Lipsku, by udokumentować wspólne projekty obu miast, a także przyjrzeć się z bliska innowacyjnym rozwiązaniom uniwersalnych problemów komunalnych. W rezultacie powstało 6 dziesięciominutowych filmów pod wspólnym tytułem „Witamy w Lipsku”, które można było oglądać na antenie TVP Kraków w soboty od 2 kwietnia do 14 maja 2012 roku. Program został przygotowany wspólnie z Konsulatem Generalnym Niemiec i Urzędem Miasta Lipska.
- W dniach 22-23 września 2014 roku w ramach akcji promocyjnej organizowanej w miastach Europy Środkowo-Wschodniej przez miejską firmę „Invest Region Leipzig”, na mobilnych stoiskach przed Galerią Krakowską i przed nowohuckim Centrum Handlowym „Czyżyny” prezentowany był gospodarczy potencjał Lipska i możliwości inwestowania w tym mieście. Szef „Invest Region Leipzig” Lutz Thielemann spotkał się przy tej okazji z przedstawicielką Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Krakowa.
- 6 lipca 2015 roku w Lipsku w ramach obchodów 1000-lecia miasta zostało przekazanych do użytku 14 „Ławek miast partnerskich", wśród nich ławka „Kraków”. W uroczystości wzięli udział m. in. Nadburmistrz Lipska Burkhard Jung i Honorowy Obywatel Miasta Krakowa pastor Friedrich Magirius. Urząd Miasta Krakowa wysłał do Lipska z tej okazji swoje materiały promocyjne.
- W dniach 28–29 sierpnia 2015 roku Kraków przekazał materiały promocyjne z Krakowa na międzynarodowy Festiwal „EAT EAT EAT – Kuchnia i kultura różnych narodów”, który jako jedna z imprez z okazji jubileuszu miasta odbył się w Lipsku.
- W dniach 18-21 maja 2017 roku miasto Lipsk, we współpracy z francuskim artystą światła Philippem Morvanem oraz lipskim muzykiem Mikem Dietrichem, prezentowało w Krakowie wyjątkowe dzieło sztuki, stanowiące połączenie światła oraz muzyki – instalację światła i dźwięku pod tytułem „25 Her(t)z”. Na placu Szczepańskim można było oglądać wysoką na 5 metrów „rzeźbę”, składającą się ze 128 kostek opatrzonych literami, które przypominały nazwiska znamienitych lipskich kompozytorów – Bacha, Mendelssohna, Schumanna, Wagnera i innych. Przez cztery dni Lipsk - miasto partnerskie Krakowa od 1973 roku - promował się w ten sposób w naszym mieście.
-
W sierpniu 2021 r. w ramach partnerstwa miast oraz projektu promującego koncepcję krakowskich parków kieszonkowych, Lipsk przekazał dla krakowian ławkę parkową. Ławka z dwujęzycznym napisem „Prezent Miasta Lipska dla Miasta Partnerskiego Krakowa” została umieszczona na terenie zieleńca na os. Dywizjonu 303.
Sport i rekreacja
- 7 lipca 2011 roku uczestnicy 28. Międzynarodowego Turystycznego Rajdu Pokoju z Lipska do Kijowa, zorganizowanego przez Klub Sportów Rowerowych AC Leipzig, złożyli krótką wizytę w krakowskim magistracie. Ambitnemu przedsięwzięciu niemieckich rowerzystów patronował Heiko Rosenthal, Burmistrz Lipska do spraw Środowiska Naturalnego, Porządku i Sportu. Organizatorem rajdu był lipski klub sportowy, ale uczestnicy wywodzili się ze wszystkich regionów Niemiec.
- W dniach 4 - 5 lipca 2015 roku w ramach obchodów 1000-lecia miasta odbył się w Lipsku Jubilee Cup – dziecięcy turniej piłki nożnej. W wydarzeniu tym wzięło udział 20 drużyn w kategorii U-13, w tym zespoły z miast partnerskich Lipska. Krakowską drużynę, skompletowaną pod patronatem Polskiej Akademii Piłki Nożnej - organizacji zaproszonej do udziału w Turnieju przez przedstawicieli Europa-Haus Leipzig – tworzyło 14 chłopców z roczników 2002, 2003 i 2004, grający na co dzień w różnych krakowskich klubach. Przystąpili do rywalizacji sportowej pod okiem trenera Michała Petermana.
Turystyka
- w dniach 17 - 21 listopada 2010 roku Urząd Miasta Krakowa po raz pierwszy uczestniczył w Międzynarodowych Targach Turystyki i Caravaningu w Lipsku.
Wizyty oficjalne
- W dniach 5-6 listopada 2003 roku podczas Polskich Dni Kultury w Lipsku w mieście tym przebywał Józef Winiarski, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.
- W dniach 5-7 maja 2004 roku w Krakowie przebywała delegacja Urzędu Miasta Lipska (pastor Friedrich Magirius oraz przedstawiciele Referatu Współpracy Europejskiej i Międzynarodowej), która przeprowadziła rozmowy na temat dalszej współpracy obu miast.
- W dniach 13-16 października 2004 roku przebywała w Krakowie delegacja z Lipska, na czele z pastorem Friedrichem Magiriusem, radnym Miasta Lipska. Członkami delegacji byli również przedstawiciele Referatu Współpracy Międzynarodowej oraz pracownicy Urzędu Miasta Lipska, zajmujący się problematyką uzależnień, bezdomności, pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży oraz partnerstwem szkół. Przedmiotem rozmów delegacji z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa była współpraca szkół, pomoc społeczna (problematyka uzależnień, pomocy społecznej dla młodzieży, bezdomności) oraz organizacja Dni Kultury Lipska w Krakowie. Delegacja spotkała się ze Stanisławą Urbaniak, Zastępcą Prezydenta i Pawłem Pytko, Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, oraz uczestniczyła w uroczystości przekazania do użytku sali gimnastycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczemu dla Osób Niesłyszących w Krakowie, wyremontowanej przez zaprzyjaźnione Centrum Kształcenia Zawodowego Osób Słabo Słyszących i Niesłyszących BBW w Lipsku.
- W dniach 8-10 października 2006 roku na zaproszenie Urzędu Miasta Lipska w Lipsku z wizytą roboczą przebywała delegacja Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Krakowa. Podczas rozmów roboczych poruszane były sprawy związane ze współpracą w dziedzinie kultury, pomocy społecznej, edukacji, promocji i turystyki oraz w zakresie dotyczącym Instytutu Polskiego w Lipsku oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wśród omawianych projektów z udziałem przedstawicieli Lipska, znalazły się m.in.: uroczystość jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w 2007 roku, II Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie, oraz ewentualne nadanie nazwy „Kraków” nowemu składowi tramwajowemu w Lipsku.
- W dniach 4-5 czerwca 2007 roku Nadburmistrz Burkhard Jung oraz Honorowy Obywatel Miasta Krakowa pastor Friedrich Magirius wzięli udział w uroczystościach z okazji 750-lecia lokacji Krakowa.
- W dniach 3-7 października 2008 roku odbyła się oficjalna wizyta Nadburmistrza Miasta Lipska Burkharda Junga i towarzyszącej mu delegacji w Krakowie. Podczas rozmów z Prezydentem Krakowa, Jackiem Majchrowskim i jego zastępcami (Tadeuszem Trzmielem i Kazimierzem Bujakowskim) poruszono między innymi takie tematy, jak udział Prezydenta Krakowa w jubileuszu „Pokojowej rewolucji" w październiku 2009 roku, udział Krakowa w projekcie „Święto Światła" (iluminacje), wystawa „Aryzacja w Lipsku", której prezentacja zaplanowana została w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie jesienią 2009 roku, prezentacja Krakowa w Lipsku w 2010 roku oraz poszukiwanie w Krakowie partnera dla projektu „Second Chance" (obiekt postindustrialny do wykorzystania na cele kulturalne), w którym uczestniczyła Lipska Przędzalnia Bawełny.
- W dniach 8-10 października 2009 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Wiesław Starowicz uczestniczył w obchodach „20-lecia pokojowej rewolucji" w Lipsku oraz w towarzyszącej tym obchodom konferencji Burmistrzów i Prezydentów Miast Partnerskich Lipska „Rozwój miasta i demokracja - wizje na nadchodzące dziesięciolecie", podczas której wygłosił referat w sesji tematycznej „Zarządzanie miastem i demokracja".
- W kwietniu 2010 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski wziął udział w Dniach Krakowa w Lipsku.
- W dniach 5 - 6 lipca 2012 roku z pierwszą wizytą w Krakowie przebywał Markus Kopp, Konsul Honorowy RP w Saksonii, szef lotnisk w Lipsku i Dreźnie. Z gościem, któremu towarzyszył pastor Friedrich Magirius, spotkał się Prezydent Jacek Majchrowski.
- 15 października 2013 roku przedstawiciele miasta Krakowa wzięli udział w obchodach jubileuszu 200-lecia Bitwy Narodów pod Lipskiem. Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, i delegacja Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wraz z Nadburmistrzem Jungiem uczestniczyli w uroczystości pobrania ziemi z cmentarza w Lipsku, na którym pierwotnie pochowany został książę Józef Poniatowski, poległy podczas tej bitwy. Na główne uroczystości jubileuszowe w dniach 18 – 19 października 2013 roku do Lipska przybyli Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i radny Adam Kalita. Program ich pobytu przewidywał m. in. udział w dyskusji burmistrzów i przedstawicieli parlamentów krajów europejskich, przebiegającej pod hasłem „Europa i odpowiedzialność instytucji lokalnych i ogólnokrajowych", złożenie wieńca dla uczczenia 200-lecia śmierci księcia Józefa Poniatowskiego oraz udział w uroczystości wręczenia nagrody „Pierścień Poniatowskiego".
- 19 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste wręczenie Nadburmistrzowi Miasta Lipska Burkhardowi Jungowi Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Z wnioskiem o to odznaczenie państwowe wystąpił Prezydent Miasta Krakowa. Podczas uroczystości w Lipsku odznaczenie wręczył Nadburmistrzowi Ambasador RP w Berlinie Jerzy Margański. Laudację okolicznościową na cześć Burkharda Junga wygłosił Prezydent Jacek Majchrowski. Goście uroczystości wysłuchali również koncertu Capelli Cracoviensis na Festiwalu Bacha.
- 12 maja 2016 roku delegacja Urzędu Miasta Krakowa wzięła udział w zorganizowanej w Lipsku uroczystości z okazji 25-lecia traktatu polsko niemieckiego z udziałem Nadburmistrza Burkharda Junga i przedstawiciela Ambasady RP w Berlinie. Odbyły się także rozmowy w Referacie Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska, na temat dalszej współpracy obu miast (transport rowerowy, trójstronne projekty z Ukrainą, współpraca szkół i in.) oraz spotkania w Instytucie Polskim w Lipsku i w fundacji Grupy Rahn-Dittrich.
- 17 czerwca 2016 roku przedstawiciele Lipska uczestniczyli w uroczystości z okazji 25-lecia traktatu polsko niemieckiego zorganizowanej w Sukiennicach. Gośćmi byli Honorowy Obywatel Krakowa pastor Friedrich Magirius, dr Gabriele Goldfuß, kierownik Referatu Współpracy Międzynarodowej Urząd Miasta Lipska, dr Caren Marusch-Krohn z tego Referatu oraz Bernd Karwen – Przewodniczący Stowarzyszenia „Partnerstwo Lipska i Krakowa”, pracownik Instytutu Polskiego w Lipsku.
- 16 listopada 2016 roku w polsko-niemieckiej konferencji na temat partnerstw samorządowych z okazji 25-lecia traktatu polsko niemieckiego, zorganizowanej w MSZ w Berlinie udział wzięli Zastępca Prezydenta Tadeusz Trzmiel i przedstawiciele Lipska - Gabriele Goldfuß, kierownik Referatu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lipska oraz Honorowy Obywatel Miasta Krakowa pastor Friedrich Magirius.
- W dniach 1-3 października 2017 roku gościła w Krakowie oficjalna delegacja z Nadburmistrzem Burghardem Jungiem na czele. Okazją do wizyty stał się Dzień Jedności Niemiec, na którego obchody Konsul Generalny Niemiec zaprosił wszystkich krakowian 3 października do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
- 11 maja 2018 roku kurtuazyjną wizytę w gabinecie Prezydenta Jacka Majchrowskiego złożył Pastor Friedrich Magirius, który wraz z małżonką przebywał w Krakowie z okazji koncertu Chóru Dziewczęcego i Żeńskiego Miasta Lipska (Mädchen- und Frauenchor der Stadt Leipzig).
- 9 października 2019 roku Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Kośmider oraz Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowskiego wzięli udział w „Święcie Światła” z okazji jubileuszu 30-lecia pokojowej rewolucji, która doprowadziła do obalenia reżimu i przygotowała fundamenty pod Zjednoczenie Niemiec. Lipsk w ten sposób upamiętnia tzw. poniedziałkowe demonstracje jesienią 1989 roku podczas których 70.000 mieszkańców Lipska pokojowo demonstrowało na rzecz wolności i demokracji.
-
W dniach 15 -18 listopada 2021 r. w Krakowie gościł pastor Friedrich Magirius wraz z delegacją z Lipska. Planowana już na 2020 r. wizyta związana była z 90. urodzinami Pastora oraz 15. rocznicą otrzymania przez niego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Podczas pobytu w naszym mieście pastor spotkał się szeregiem osób, z którymi ściśle współpracował przez lata swojej działalności: Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Dominikiem Jaśkowcem, Zastępcą Prezydenta Bogusławem Kośmiderem, byłym Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa dr inż. Pawłem Pytko, byłym Prezydentem Miasta Krakowa Józefem Lassotą, księdzem Andrzejem Augustyńskim ze Stowarzyszenia Siemacha, dyrektorem Centrum Kultury Żydowskiej Joachimem Russkiem oraz proboszczem kościoła Arka Pana w Nowej Hucie. 17 listopada pastor Magirius wygłosił przemówienie podczas sesji Rady Miasta Krakowa. Akcentował w nim znaczenie demokracji oraz wspólnych wartości jak zaufanie, nadzieja, cierpliwość i życzliwość – będących gwarantem przyjaznego współżycia w Europie.
-
11 maja 2022 roku Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Kośmider oraz Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowskiego wzięli udział w uroczystości nadania honorowego obywatelstwa miasta Lipska Pastorowi Friedrichowi Magiriusowi. Uroczystość odbyła się w Historycznym Ratuszu miasta Lipska w obecności Nadburmistrza Burkharda Junga, rodziny oraz jego licznych towarzyszy oraz przyjaciół ze świata polityki, administracji oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Inne
- W dniach 9-11 kwietnia 2002 roku z inicjatywy Saksońskiego Stowarzyszenia Oświatowego Towarzystwa Niemieckiego (Bildungswerk Sachsen der Deutschen Gesellschaft), przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa oraz krakowskiej fundacji eFKa, zorganizowana została w Krakowie konferencja „Pozycja i rola kobiet w społeczeństwie - polsko-niemiecka wymiana doświadczeń". Wzięły w niej udział przedstawicielki różnych środowisk kobiecych Lipska i Krakowa.
- W dniach 5-6 maja 2003 roku przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa uczestniczył w konferencji „Przyszłość wspólnej polityki europejskiej", zorganizowanej w Lipsku przez Komitet Regionów UE.
- 14 maja 2008 roku na prośbę Nadburmistrza Lipska Burkharda Junga Prezydent Jacek Majchrowski skierował list do Ministra Spraw Zagranicznych Polski, Radosława Sikorskiego z prośbą o ponowne rozważenie decyzji o zamknięciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej i Instytutu Polskiego w Lipsku. We wrześniu 2008 roku Prezydent Miasta Krakowa otrzymał wiadomość, że Instytut Polski nadal będzie prowadził swoją działalność w Lipsku, podczas gdy Konsulat Generalny zostanie z końcem roku zamknięty.
- W dniach 22-23 maja 2017 roku odbyło się w Krakowie międzynarodowe seminarium „SMART&GREEN” poświęcone zarządzaniu zielenią miejską. W seminarium wzięli udział liczni przedstawiciele miast partnerskich Krakowa między innymi Torsten Wilke, koordynator do spraw zieleni miasta Lipska.
-
Delegacja naukowców z naszego miasta partnerskiego Lipska pod przewodnictwem Prof. Dr. Jörg Kärgera z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Lipsku wzięła udział w odbywającej się w dniach 21 do 24 września 2022 w Krakowie IX Międzynarodowej Konferencji Diffusion Fundamentals IX organizowanej przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Zaproszenie do udziału w konferencji skierowane było do szerokiego grona naukowców zainteresowanych różnorodnymi koncepcjami dyfuzji - rozumianej nie tylko jako ruch ciał materialnych we wszystkich skalach, ale także jako wszelkie zjawiska rozprzestrzeniające się w różnych obszarach wiedzy. W konferencji udział wzięło prawie 100 uczestników z 16 krajów i czterech kontynentów.
Działalność Honorowego Obywatela Miasta Krakowa pastora Friedricha Magiriusa
- 8 czerwca 2005 roku Rada Miasta Krakowa przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa pastorowi Friedrichowi Magiriusowi, w uznaniu jego zasług na rzecz pojednania i zbliżenia polsko-niemieckiego oraz dla partnerskiej współpracy Lipska i Krakowa. Z tej okazji w dniu 3 października 2005 roku odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, która zbiegła się z Dniami Lipska w Krakowie.Pastor Friedrich Magirus był przed rokiem 1989 aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w byłej NRD. W tym czasie nawiązał liczne kontakty ze środowiskami opozycyjnymi w Polsce, w tym przede wszystkim z kręgami kościelnymi. Przez wiele lat był superindententem kościoła ewangelickiego w Lipsku, a kościół św. Mikołaja, w którym prowadził pracę duszpasterską, stał się znanym ośrodkiem pokojowego sprzeciwu wobec systemu komunistycznego (słynne nabożeństwa poniedziałkowe). W pierwszych latach po zmianie systemu politycznego w Niemczech wschodnich pastor Magirius był przewodniczącym Rady Miasta Lipska, a następnie przez kolejnych kilka lat radnym miasta Lipska. Pastor Magirius utrzymywał żywe kontakty z polskimi przyjaciółmi, zabiegał o wznowienie kontaktów partnerskich Krakowa i Lipska i wielokrotnie odwiedzał Kraków, gdzie spotykał z licznymi partnerami, z którymi omawiał projekty dotyczące współpracy obu miast.
Wizyty mieszkańców
W 1998 i 2005 roku delegacje stowarzyszeń z Lipska składały wizyty w Krakowie podczas Dni Lipska w Krakowie.
- 3 października 2005 roku podczas Dni Lipska w Krakowie odbyła się wizyta mieszkańców Lipska, z którymi spotkał się Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Henryk Bątkiewicz.
- 15 kwietnia 2008 roku z kilkudziesięcioosobową delegacją Forum Żydowskiego z Lipska spotkała się w Urzędzie Miasta Krakowa Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.
- 9 czerwca 2017 roku deputowana do Niemieckiego Bundestagu Katharina Landgraf i grupa jej 45 wyborców z powiatu lipskiego odwiedziła krakowski magistrat. Z gośćmi z Niemiec spotkały się Małgorzata Jantos, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa i radna Anna Szybist.
- 15 czerwca 2018 roku wyborcy deputowanej Kathariny Landgraf złożyli kolejną wizytę w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, gdzie spotkał się z nimi Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.
Współpraca Regionalnych Izb Obrachunkowych w Lipsku i Krakowie
- 4 października 2008 roku podczas wizyty delegacji miasta Lipska w Krakowie odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie i Saską Izbą Obrachunkową w Lipsku oraz otwarcie wystawy o niemieckich miastach partnerskich Krakowa w gmachu UMK.
- W dniach 5 - 8 marca 2009 roku z roboczą wizytą w Lipsku przebywali Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Janusz Kot i jego zastępca Mateusz Winiarz.
- 9 kwietnia 2010 roku podczas „Dni Krakowa w Lipsku” Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Janusz Kot, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski i radni krakowscy spotkali się z kierownictwem Saskiej Izby Obrachunkowej w Nowym Ratuszu w Lipsku.