Orlean
Historia współpracy:
Początek współpracy między miastami sięga roku 1975, kiedy to zostały nawiązane pierwsze kontakty pomiędzy jedną z pięciu francuskich organizacji skautowskich „Eclaireurs Eclaireuses de France” z Orleanu i harcerskim szczepem „Huragan" z Krakowa. Ze strony francuskiej w kontaktach pośredniczył Fançois Daubin - późniejszy prezes całego skautingu francuskiego, ogromnie aktywny we współpracy młodzieży francusko - polskiej. Początkowe kontakty nawiązane między harcerzami obejmowały coraz szersze kręgi; został utworzony bardzo aktywny sztab akcji wymiany Polska - Francja. Krakowski Pałac Młodzieży - dzisiejsze Centrum Młodzieży im. H. Jordana bardzo intensywnie włączyło się do współpracy i nadal jest wiodącą instytucją w krakowsko-orleańskich kontaktach. Warto wspomnieć, że współpraca Krakowa z Orleanem przyczyniła się także do nawiązania podobnych kontaktów i zawarcia umów pomiędzy podkrakowskimi gminami: Skawiną i Niepołomicami a graniczącymi z Orleanem gminami St. Jean de Braye oraz St. Jean de la Ruelle.
Ożywiona i długoletnia współpraca między obydwoma miastami doprowadziła do podpisania Układu o Przyjaźni w dniu 14 marca 1992 roku.
Odnowienie Umowy o Przyjaźni podpisane zostało w 10. rocznicę bilateralnych kontaktów pomiędzy miastami, w dniu 7 maja 2002 roku.
Kolejnym dokumentem podpisanym przez oba miasta był Protokół o Współpracy na lata 2002-2003, podpisany w dniu 5 września 2002 roku. oraz Pakt Przyjaźni, podpisany 12 maja 2012 roku.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- Wymiana młodzieży w okresie letnim (warsztaty społeczno-artystyczne w Orleanie, organizowane przez Centrum Młodzieży imienia dr. Henryka Jordana w Krakowie, pod patronatem Ministerstwa Edukacji RP).
- Udział w różnorakich konferencjach między innymi na temat Centrum Edukacji i Wychowania CEMEA w Orleanie.
- W dniu 3 maja 1999 roku zawarta została Umowa między Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Orleańskim dotycząca współpracy w zakresie fizyki i biologii.
- Od lipca do końca września 2012 roku trzech studentów IV i V roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło staż w Regionalnym Centrum Medycznym w Orleanie.
- W roku akademickim 2011/2012 Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i UFR LLSH (Jednostka Dydaktyczno-Badawcza, Kolegium Literatury, Języków i Nauk Humanistycznych) Uniwersytetu w Orleanie zrealizowały projekt Ecriture – Traduction – Theatre (Pisanie – Tłumaczenie – Teatr). Jego celem było doskonalenie znajomości języka francuskiego poprzez twórczość dramatyczną. W pierwszym etapie realizacji napisano krótkie scenki kabaretowe o życiu studenckim. Były one poświęcone postaci Tadeusza Żeleńskiego-Boya jako tłumacza i twórcy kabaretu Zielony Balonik. Drugi etap pracy polegał na tłumaczeniu tekstów na język polski, natomiast w ostatniej fazie pracy epizody zostały dostosowane do wymogów sceny. W marcu 2013 roku na Uniwersytecie w Orleanie został wydany zbiorek tekstów zatytułowany Ballons verts (Zielone baloniki), w którym znalazły się wybrane scenki studentów francuskich oraz tekst autorstwa studentów filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego Vivre à Cracovie, comment c'est? (Być studentem w Krakowie, jak to jest?). W roku 2014 przewidywana jest realizacja wspólnego, polsko-francuskiego spektaklu teatralnego, opartego na scenariuszu „Ballons verts”.
- 4 kwietnia 2014 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Matusz spotkał się z młodzieżą z katolickiego liceum Saint – Paul Bourdon Blanc z Orleanu, przebywającą w naszym mieście w ramach wymiany międzynarodowej z XXVII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.
-
W maju 2022 roku w Orleanie sfinalizowany został projekt międzylicealny pt. „Sport, społeczeństwo, kobieta w sercu Europy”, którego organizatorem było Liceum im. Paula Gaugin. Wzięły w nim udział uczennice Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych z Krakowa, liceów z aglomeracji orleańskiej, oraz: Tarragony (Hiszpania), Treviso (Włochy), Munster (Niemcy), Lugoj (Rumunia), Dublina (Irlandia). Program przewidywał m.in. wymianę opinii dotyczących praw kobiet i ich miejsca w Europie, sporządzenie propozycji w tym temacie i wysłanie ich do Parlamentu Europejskiego oraz finałowy mecz damskiej, halowej piłki nożnej.
-
14 listopada 2023 r. w Urzędzie Miasta Krakowa gościła młodzież z Orleanu, w wieku 17-21 lat, zdająca w owym roku szkolnym maturę zawodową. W ramach nauki zgłębiają wiedzę dotyczącą handlu, oraz pracują, jako sprzedawcy. Z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji dotyczącej programu „Młody Kraków”, w który wpisują się działania miasta na rzecz młodzieży, oraz jej mobilizacji i integracji w życiu społecznym i zawodowym. Towarzyszył jej dialog merytoryczny z przytoczeniem przykładów wspierania przez Orlean podobnych inicjatyw.
Jubileusze i prezentacje
- 10-lecie podpisania Umowy o Przyjaźni Krakowa z Orleanem.
Opracowany wspólnie jubileuszowy program obchodów 10-lecia partnerstwa trwał od maja do grudnia 2002 roku. Obejmował on wystawy, koncerty, prezentacje gospodarcze, turystyczne i kulinarne, etc. Jego celem były wzajemne prezentacje Krakowa w Orleanie oraz Orleanu w Krakowie.Obchody rozpoczęły się odnowieniem Umowy o Przyjaźni, które stanowiło jeden z punktów programu obchodów dorocznego Święta Joanny d′Arc w Orleanie, w maju 2002 roku. W ramach programu jubileuszowego Kraków zaprezentował wystawę prac artystycznych młodzieży działającej przy Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie „Orlean i jego okolice". Przedstawione rysunki, fotografie, akwarele, oleje i szkice są zbiorem prac nagrodzonych w konkursie zorganizowanym z okazji 10-lecia partnerstwa obu miast. W programie znalazła się także wystawa wybranych prac 6 krakowskich artystów "Kraków - tradycja a współczesność" oraz koncerty zespołu „Bractwo Lutni z Dworu na Wysokiej". Na początku września 2002 roku w Krakowie gościła oficjalna delegacja z Orleanu. Celem wizyty było podpisanie Protokołu o Współpracy na lata 2002-2003 oraz wręczenie stypendium naukowego studentce IV roku filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Annie Wiczuk. Stypendium to wręczone przez Mera Orleanu, zostało ufundowane przez władze miasta Orleanu z okazji 10-lecia partnerstwa z Krakowem. Rada Miasta Krakowa, idąc za przykładem strony francuskiej podjęła uchwałę, o przyznaniu - na zasadzie wzajemności - stypendium naukowego studentowi z Orleanu w roku akademickim 2003-2004. Zostało ono wręczone w maju 2003 roku orleańskiemu studentowi, Sebastien Desaulle przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Pawła Pytko w czasie dorocznej wizyty w Orleanie, przedstawicieli Krakowa w związku z obchodami Święta Joanny d′Arc - patronki miasta. - W dniach 28-31 października 2002 roku odbyły się „Dni Orleanu w Krakowie". Program obejmował wystawy, koncerty oraz prezentację kulinarną Orleanu i departamentu Loiret, której towarzyszył recital piosenek francuskich w wykonaniu studentów IV roku krakowskiej PWST. Ostatnim punktem orleańskiej prezentacji był koncert jazzowy w wykonaniu duetu z Orleanu w ramach "Zaduszek Jazzowych".
- 15-lecie podpisania Umowy o Przyjaźni Krakowa z Orleanem
Prezentacja prac dwóch wybranych krakowskich artystów podczas setnej edycji Salonu Malarstwa w Orleanie, organizowanej przez Stowarzyszenie Artystów Orleańskich. Prace prof. Zbigniewa Cebuli oraz Marcina Kowalika zostały zaprezentowane w Kolegiacie St. Pierre le Peullier w Orleanie (9-18 listopada 2007 roku). Udostępniono okolicznościowy katalog ze słowem wstępnym prezydentów obu miast. - 20-lecie partnerstwa Orleanu i Krakowa
Obchody jubileuszu zainaugurowane zostały oficjalną wizytą Zastępcy Prezydenta Elżbiety Koterby w Orleanie (11-14 maja 2012 roku) podczas której kluczowym punktem programu podpisanie Paktu Przyjaźni między obydwoma miastami. Ponieważ jubileusz zbiegał się w czasie z dorocznym Świętem Joanny d'Arc, w zorganizowanym z tej okazji pochodzie uczestniczył krakowski Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki". Jego występy wzbudziły gorący aplauz orleańczyków.
Druga, krakowska odsłona obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa miast odbyła się w naszym mieście w dniach 1-3 czerwca. W Krakowie gościła delegacja oficjalna Orleanu, na czele z Marie-Thérèse Pilet-Duchâteau, Wicemer ds. międzynarodowych, europejskich miast partnerskich i turystyki. 3 czerwca zainaugurowano 12. edycję „Dnia Otwartego Magistratu", który odbył pod hasłem „Wielokulturowy Kraków". W ramach tego wydarzenia Wicemer Orleanu dokonała otwarcia prezentacji multimedialnej ekspozycji portretów patronki tego francuskiego miasta – Joanny d'Arc. -
30-lecie partnerstwa obu miast
Pierwsza część obchodów miała miejsce w maju 2022 roku Orleanie, przy okazji Święta Joanny d’Arc. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider wręczył odznaki Honoris Gratia Merom: obecnemu (Serge’owi Grouard) i sygnatariuszowi umowy o współpracy (Jean-Pierre’owi Sueur) oraz listy z podziękowaniami od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego dla osób szczególnie zasłużonych dla partnerstwa. W tradycyjnym, uroczystym pochodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele zespołu folklorystycznego „Krakowiacy”.
W Orleanie wyprodukowano herbatę dedykowaną Krakowowi – o smaku sernika, w specjalnym opakowaniu (produkcją zajmuje się rodzina francuska o polskich korzeniach, produkuje herbatę od pięciu pokoleń).
W ramach kontynuacji obchodów, w grudniu 2022 roku w Orleanie odbyły się warsztaty szopkarskie, poprowadzone przez Andrzeja Malika (reprezentującego czwarte pokolenie krakowskiej rodziny szopkarzy) oraz wystawa fotograficzna o Krakowie.
Kultura
Wymiana grup artystycznych np. zespołów jazzowych z Krakowa i z Orleanu, zespołów folklorystycznych („Małe Słowianki"), wymiana wystaw artystycznych, spektakli. Jednorazowe, okazjonalne przedsięwzięcia kulturalne.
- W maju 2002 roku zapoczątkowana została współpraca pomiędzy Akademickim Chórem Politechniki Krakowskiej „Cantata" a orleańskim chórem „Chorale Francis Poulenc" z Orleanu.
- W dniu 16 listopada 2002 roku w orleańskiej „Mediatece" została zainaugurowana wystawa fotografii Stanisława Markowskiego o Krakowie. Przy tej okazji został utworzony specjalny „dział polski" prezentujący najwybitniejsze osiągnięcia literatury polskiej, filmy video, płyty kompaktowe oraz filmy krótkometrażowe. Wystawa i prezentacja trwała do końca listopada 2002 r.
- W ramach 20-lecia działalności „Stowarzyszenia Loara - Wisła" w Orleanie, w dniach 22-29 listopada 2002 roku odbył się cykl odczytów i prezentacji poświęconych Krakowowi.
- W kwietniu 2005 roku na zaproszenie Chóru „Cantata" w Krakowie gościł „Chorale Francis Poulenc". Członkowie chóru z Orleanu spotkali się z Zastępcą Prezydenta Miasta, Stanisławą Urbaniak w dniu 15 kwietnia 2005 r., a wieczorem tego samego dnia zaśpiewali wspólny koncert z chórem „Cantata" w Kościele św. Katarzyny w Krakowie.
- W dniach 2-4 grudnia 2005 roku krakowski Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta" działający przy Nowohuckim Centrum Kultury, wziął udział w imprezach towarzyszących Targom Bożonarodzeniowym w Orleanie.
- W dniach 7-10 grudnia 2006 roku krakowski Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy wystąpił z koncertami podczas Targów Bożonarodzeniowych w Orleanie.
- W dniach 14-16 grudnia 2007 roku Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus gościł z koncertami podczas Targów Bożonarodzeniowych w Orleanie.
- Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata" wystąpił z koncertami podczas dorocznych obchodów Święta Joanny d′Arc w Orleanie, w maju 2009 r. Oprócz koncertów podczas oficjalnych uroczystości w Orleanie, „Cantata" wystąpiła także w oddalonej o 20 km miejscowości La Ferté St. Aubin.
- Udział artysty-grafficiarza, Romana Landon, w Dniu Otwartym Magistratu. Artysta, wraz z kolegami z kilku miast partnerskich Krakowa, wykonał pracę graffiti, która stała się częścią wystawy w Urzędzie Miasta Krakowa (czerwiec 2013 roku).
- Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” skorzystał z zaproszenia chóru Chorale Francis Poulenc d’Orléans, obchodzącego 60-lecie działalności i w dniach 11-15 maja 2017 roku przebywał w Orleanie. Kluczowym wydarzeniem był wspólny występ chórów w ramach Święta Joanny d’Arc w dniu 13 maja 2017 roku w kościele Saint Pierre du Martroi.
- Na zaproszenie Orleanu, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Anna Frankiewicz i Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta Beata Sabatowicz reprezentowały Kraków podczas Święta Joanny d’Arc w dniach 6-8 maja 2019 roku.
Ochrona zabytków
- Orlean zorganizował staże szkoleniowe "Archi-lab", przeznaczone dla pracowników wydziałów architektury miast partnerskich Orleanu, w tym także Krakowa. Obejmowały odkrycia archeologiczne w centrum miasta oraz sposoby ich zabezpieczania i wkomponowywania w strukturę miasta.
Pomoc społeczna i polityka senioralna
- Wizytę w Krakowie złożyli także przedstawiciele merostwa Orleanu odpowiedzialni za realizację zadań związanych z zapobieganiem przestępczości, narkomanii, problematyką pomocy społecznej (w programie między innymi zwiedzanie ośrodka detoksykacyjnego, wizyta w areszcie śledczym przy ul. Montelupich, obserwacja zajęć w grupach terapeutycznych). Orlean udzielił Krakowowi humanitarnej pomocy rzeczowej (autobusy orleańskie, pomoc dla powodzian w postaci odzieży i leków).
- W 2003 roku, który został ogłoszony „Rokiem Osób Niepełnosprawnych", Kraków uczestniczył w międzynarodowej konferencji w Orleanie pt. "Miasto a Niepełnosprawność". Konferencja ta była okazją do wymiany doświadczeń w zakresie rozporządzeń prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych, działania ośrodków terapeutycznych, szkół integracyjnych oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Przedstawiciele Krakowa nawiązali kontakty z uczestnikami konferencji, ich efektem jest współpraca pomiędzy ośrodkami w Krakowie i Orleanie.
Promocja
- Salon Studenta w Orleanie - cykliczna impreza organizowana pod koniec lutego. Przez kolejne lata w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Górniczo - Hutniczej. Przy tej okazji publikowane były przewodniki promujące miasta partnerskie Orleanu, artykuły okolicznościowe poświęcone miastom partnerskim, powstawały strony www w Internecie. UMK ze swej strony przekazywał merostwu Orleanu materiały promocyjne poświęcone Krakowowi, jego zabytkom, trasom turystycznym, kulinariom, aktywnemu wypoczynkowi w Krakowie i okolicach, etc. - publikacje te były rozdawane w czasie trwania Salonu Studenta. Podobnie jak w przypadku Europejskiego Dnia Młodzieży, nowo wybrane władze Orleanu zrezygnowały w 2001 r. z kontynuowania tradycji „Salonu Studenta" - z udziałem miast partnerskich.
- W ramach Festiwalu Loary, honorującego w ówczesnej edycji rzekę Wisłę, 26 kwietnia 2015 roku z Krakowa do Orleanu drogą wodną, liczącą ok. 3 000 km, wyruszył galar flisacki. Łódź zatrzymywała się w kilku miastach, m.in. Warszawie, Pradze, Paryżu, w celu realizacji spotkań z publicznością i artystami. Podczas festiwalu zaprezentowano m.in. rzeźbę popiersia Kazimierza Wielkiego, mierzącą 5 m wysokości. Przedstawicielom miasta Orlean wręczono rzeźbę, wypaloną w piecu węgierskim. Artystka Ewa Ciepielewska zaprezentowała cykl obrazów, przedstawiających portrety kobiet ważnych dla polskiej historii w XX wieku. Podróż uwieńczyła wystawa „Kraków-Orlean. Artystyczna podróż rzekami Europy”, zorganizowana w marcu 2016 roku w Urzędzie Miasta Krakowa przez Stowarzyszenie VOLANS, Fundację ART. in ACTION, oraz ZPAP Okręg Tarnowski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, oraz Konsul Generalny Francji w Krakowie Thierry Guichoux.
- W Festiwalu Loary w Orleanie we wrześniu 2017 roku wzięli udział przedstawiciele Krakowa: Katarzyna Gądek, Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji i Turystyki, oraz Bożena Zaremba-Marcych, Główny specjalista ds. Usług Turystycznych. Pobyt zaowocował m.in. pomyślnymi rozmowami dotyczącymi przyszłej współpracy Krakowa i Orleanu w dziedzinie turystyki.
- W dniach 20-24 września 2023 roku w Orleanie odbył się Festiwal Loary. Nasze miasto było promowane dzięki licznym broszurom, przysłanym przez Urząd Miasta Krakowa, które udostępniano na specjalnym stoisku, informującym o miastach partnerskich Orleanu.
Sport i rekreacja
- Udział w imprezach sportowych młodzieży rozgrywanych w czasie letnich wymian (m.in. konkursy judo) w Orleanie. W 1998 roku Kraków uczestniczył w XIV Międzynarodowych Igrzyskach Młodzieży Europejskiej w Orleanie, podczas których krakowska młodzież odniosła spektakularne zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej i zbiorowej.
- Reprezentacja młodych szczypiornistów w dniach 5-9 maja 2017 roku przebywała w Orleanie, w związku z udziałem w Międzynarodowym Młodzieżowym Turnieju Piłki Ręcznej, zorganizowanym przez klub US Orléans Handball. W turnieju wzięły też udział reprezentacje Francji i Belgii.
Środowisko
- Robocze wizyty delegacji krakowskich w Orleanie - wymiany doświadczeń w zakresie ochrony środowiska i utylizacji odpadów komunalnych.
- Staże szkoleniowe dotyczące zarządzania odpadami komunalnymi, zorganizowane dla pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMK.
- Pod koniec 2001 roku władze Orleanu wystąpiły z inicjatywą założenia w Orleanie tzw. "Ogrodu Partnerstwa", w którym zasadzone zostały drzewka z wszystkich 12 miast partnerskich Orleanu. Na prośbę strony francuskiej z Krakowa przesłany został klon polny. Uroczysta inauguracja ogrodu miała miejsce w maju 2002 roku podczas obchodów tradycyjnego "Święta Joanny d′Arc".
- W ramach przygotowań do seminarium nt. zrównoważonego rozwoju, pod koniec listopada 2008 r., na prośbę Mera Orleanu, Prezydent Miasta Krakowa przesłał skrótowy materiał prezentujący działania UMK na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
- W dniach 7-10 kwietnia 2009 roku, w Orleanie odbyło się w międzynarodowe seminarium na temat zrównoważonego rozwoju "Polityka europejska i samorządowa w dziedzinie walki ze zmianami klimatycznymi i przystosowania się do tych zmian". Tematy, które były dyskutowane podczas seminarium dotyczyły pozycji i roli samorządów europejskich wobec głównych zagrożeń klimatycznych, konkretnych przykładów zapobiegania ryzyku, Białej Księgi Komisji Europejskiej dotyczącej przystosowania się do zmian klimatycznych oraz funduszy strukturalnych. Uczestnicy seminarium zapoznali się też z inicjatywami, realizowanymi przez wybrane miasta partnerskie Orleanu (Munster, Tarragona, Dundee, Lugoj, Kraków). Prezentując działania na rzecz zrównoważonego rozwoju dotyczące klimatu, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Wiesław Starowicz omówił następujące kwestie: zarządzanie przestrzenią miejską, termomodernizacja, zarządzanie energią i system ciepłowniczy, racjonalne wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych, polityka transportowa, edukacja ekologiczna. Przedstawił też „Program ochrony powietrza dla miasta Krakowa".
Wizyty oficjalne
- Udział w stażach szkoleniowych dotyczących funkcjonowania Wydziału Spraw Społecznych w Orleanie oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, wymiana doświadczeń w zakresie inwestycji gospodarczych i zagospodarowania przestrzeni (dwustronne staże pracowników).
- Na początku listopada 2000 roku trzej radni dzielnic Krakowa wzięli udział w kilkudniowym, specjalnie przygotowanym programie informacyjnym na temat roli i funkcjonowania rad dzielnic w Orleanie.
- W rewanżu Rada Miasta Krakowa wystosowała zaproszenie dla przedstawicieli Rad Dzielnic z Orleanu, którzy gościli w Krakowie pod koniec czerwca 2002 roku, zapoznając się z metodami pracy i funkcjonowaniem dzielnic Krakowa. W efekcie tej wizyty, Orlean wzorując się na krakowskich rozwiązaniach wprowadził pewne modyfikacje w systemie funkcjonowania rad dzielnic.
- Wręczenie władzom Orleanu okolicznościowego medalu 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, w ramach Spotkania Burmistrzów Miast Partnerskich (czerwiec 2007 roku)
- Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa, Włodzimierz Pietrus, spotkał się w dniu 25 maja 2010 roku z przebywającym w naszym mieście z wizytą prywatną radnym miasta Orleanu, Avelino Valle.
- Delegacja oficjalna Orleanu spotkała się 29 marca 2017 roku z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzejem Kuligiem. Nasze miasto partnerskie reprezentowali Wicemer Orleanu ds. Promocji, Kontaktów Zagranicznych, Turystyki, Festiwalu Loary Martine Grivot, Wicemer do spraw Sportu Soufiane Sankhon, Dyrektor Kancelarii Mera i do spraw Wizerunku Publicznego Olivier Ravoire. W spotkaniu uczestniczyli też: Konsul Generalny Francji Frédéric de Touchet, Specjalista do spraw współpracy technicznej Ambasady Francji w Polsce Yoann Thériaud, Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta Beata Sabatowicz, Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Magdalena Doksa-Tverberg. Goście z Orleanu przebywali w Krakowie w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów. Spotkanie ociepliło relacje z francuskim partnerem, nakreślono też nowe kierunki wspólnych działań, wynikających z zainteresowań obu stron.
- Wicemer Orleanu ds. Promocji, Kontaktów Zagranicznych, Turystyki, Festiwalu Loary, Martine Grivot reprezentowała swoje miasto podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w dniach 8-9 kwietnia 2019 roku Pani Wicemer wzięła udział w sesji plenarnej "Rola miast w wielkiej polityce". Spotkała się również z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Jerzym Muzykiem. Towarzyszyła jej Céline Cornier, menedżer ds. współpracy międzynarodowej Urzędu Miasta Orleanu. Obie Panie spotkały się także z Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa Anną Frankiewicz oraz Zastępcą Dyrektora tego wydziału Beatą Sabatowicz, aby omówić realizowane wspólnie projekty. Podczas kongresu władze Orleanu reprezentował także Wicemer do spraw Młodzieży i Sportu Soufiane Sankhon, który wystąpił w roli prelegenta w panelu dyskusyjnym "Sport narzędziem promocji samorządu – czy to się opłaca?".
Inne
- 27 marca 2020 roku, w geście solidarności z krajami dotkniętymi kryzysem epidemicznym, kładka pieszo-rowerowa im. o. Bernatka została podświetlona w narodowych barwach Republiki Francuskiej. Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet oficjalnie podziękował Prezydentowi Miasta Krakowa za realizację tej akcji.
- Orlean wziął udział w wirtualnym projekcie (inicjatywie Krakowa), rozpoczętym jesienią 2020 r., polegającym na przysłaniu przez miasta partnerskie piosenek z nimi związanych. Otrzymane materiały zostały opublikowane w formie cyklu pt. „Co miastu w duszy gra?” naszej strony internetowej.
- W ramach projektu z okazji Święta Zakochanych, wśród miast partnerskich, które przysłały zdjęcia związane z tą tematyką, był także Orlean. Zdjęcia zostały opublikowane 14 lutego 2021 na naszej stronie internetowej, w okolicznościowym artykule, oraz w naszym profilu serwisu społecznościowego Facebook.
- 18 marca 2022 z Krakowa do Orleanu wyruszył autokar pełen uchodźców z Ukrainy. Nasz francuski partner, inicjator relokacji, zagwarantował schronienie i godną opiekę w sumie 140 osobom (drugi autokar wyjechał z Przemyśla). Mer Orleanu Serge Grouard i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkali się w Krakowie podczas akcji. Orlean zapewnił też naszym wschodnim sąsiadom pomoc materialną, w postaci 4 TIR-ów z żywnością długoterminową, odzieżą, artykułami medycznymi (dwa z nich dotarły do Krakowa, pozostałe pojechały bezpośrednio na Ukrainę).
Integracja europejska
- Przez kolejne lata, w Orleanie w dniu 9 maja organizowana była cykliczna impreza - Europejski Dzień Młodzieży - do udziału w której zapraszani byli przedstawiciele młodzieży miast partnerskich Orleanu. Impreza miała na celu wspólne stworzenie forum, na którym rozważane są problemy związane z Unią Europejską (wspólna moneta, problem nostryfikacji dyplomów zagranicznych uczelni, prawa i obowiązki młodzieży w Unii Europejskiej, tożsamość europejska, tworzenie stron internetowych poświęconych miastom partnerskim Orleanu). Po wyborach samorządowych we Francji, w marcu 2001 roku, nowo wybrane władze Orleanu zrezygnowały z organizowania tego przedsięwzięcia.