Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sankt Petersburg

Historia współpracy:

Współpraca ustała na mocy Uchwały Nr LXXIX/2213/22 Rady Miasta Krakowa z dnia 2 marca 2022 r. w sprawie zakończenia współpracy Gminy Miejskiej Kraków z miastem Moskwa oraz miastem Sankt Petersburg.

Współpraca między parlamentami obu miast zapoczątkowana została oficjalnie 21 kwietnia 1997 roku, kiedy podpisano Protokół o współpracy pomiędzy Radą Ustawodawczą Miasta Sankt Petersburga i Radą Miasta Krakowa. Kolejnym dokumentem formalizującym wzajemne kontakty miast była bezterminowa Umowa o współpracy Krakowa i Sankt Petersburga, podpisana 20 kwietnia 2006 roku.

 

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • Współpraca Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Uniwersytetu Ekonomiki i Finansów w Sankt Petersburgu.
     
  • Uniwersytet Jagielloński podpisał w 2004 roku list intencyjny o współpracy z Państwowym Uniwersytetem w Sankt Petersburgu.
     
  • Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana akcydentalnie współpracuje ze swoim odpowiednikiem w Sankt Petersburgu. Zespół dziecięcy „Jahont” z petersburskiego ośrodka kulturalnego prezentował się w Krakowie w 2007 roku podczas inauguracji Dni Sankt Petersburga.
     
  • Podczas wizyty Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Elżbiety Lęcznarowicz w Sankt Petersburgu (14-17 lipca 2010 roku) omówiono możliwości współpracy miast w dziedzinie edukacji i spraw społecznych. Przedstawicielka Krakowa spotkała się z przedstawicielami petersburskich uczelni wyższych oraz specjalistycznych instytucji i placówek edukacyjno-wychowawczych: Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Uniwersytetu Społeczno-Ekonomicznego, integracyjnej placówki edukacyjno-wychowawczej „Peterhoff”, Domu Twórczości Młodych.
     
  • W ramach drugiej prezentacji Sankt Petersburga w Krakowie, 15 września 2011 roku w Urzędzie Miasta Krakowa odbył się okrągły stół na temat edukacji i spraw społecznych, z udziałem przedstawicieli merytorycznych wydziałów UMK, Administracji Sankt Petersburga, MOPS i innych petersburskich i krakowskich instytucji. Uzupełnieniem seminarium były wizyty studyjne rosyjskich gości w krakowskim Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. W. Dolańskiego.
     
  • W czerwcu 2013 roku Zastępca Dyrektora Stowarzyszenia „Energy of Nation” i przedstawiciel Młodzieżowego Zgromadzenia Ustawodawczego Sankt Petersburga Aleksiej Sawin wziął udział w  konferencji „Graffiti w przestrzeni miejskiej”, zorganizowanej w Krakowie w ramach Dnia Otwartego Magistratu.
     
  • W 2018 roku Gubernator St. Petersburga Giorgij Połtawczenko zaprosił krakowską młodzież do udziału w międzynarodowym konkursie plastycznym "Maluję Petersburg". Informacja o konkursie została przekazana do szkół i domów kultury. Na etapie lokalnym, którego podsumowanie odbyło się w krakowskim magistracie 15 września 2018 roku, wybrano 12 najciekawszych dziecięcych obrazów. Zostały one przekazane do St. Petersburga, gdzie wzięły udział w wystawie towarzyszącej Kongresowi "St. Petersburg i Świat Słowiański" (28-30 listopada 2018 roku) oraz w międzynarodowym etapie konkursu. Młodzi krakowianie odnieśli w Petersburgu ogromny sukces: uczniowie z naszego miasta zajęli I i II miejsce w kategorii wiekowej 14-16 lat oraz III miejsce w kategorii 8-10 lat. Krakowianka zdobyła również Specjalną Nagrodę Publiczności. Młode artystki otrzymały od miasta Petersburg dyplomy i albumy o sztuce. Laureatki I miejska Liliana Trznadel i Nagrody Publiczności - Karolina Ciejek - zostały dodatkowo zaproszone do St. Petersburga w dniach 22-25 czerwca 2019 roku na obchody Święta Absolwenta "Szkarłatne Żagle" (Алые Паруса).

Gospodarka komunalna

  • 5-7 grudnia 2017 roku Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Andrzej Łazęcki wziął udział w V Międzynarodowym Kongresie "St. Petersburg i Świat Słowiański", który odbywał się pod hasłem "Zielone technologie". Przedstawiciel naszego miasta pokazał prezentację "Kraków na drodze do gospodarki cyrkularnej". Rok 2017 był w Rosji ogłoszony "Rokiem Ekologii".

Jubileusze i prezentacje

  • Od 15 do 16 czerwca 2007 roku w Krakowie odbywały się I Dni Sankt Petersburga. Na przedsięwzięcie złożyły się: zorganizowana we współpracy z krakowską i petersburską Izbą Przemysłowo-Handlową prezentacja gospodarcza oraz prezentacja kulturalna. Występy rosyjskich artystów cieszyły się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa.
     
  • Od 29 września do 1 października 2009 roku Kraków prezentował się w Sankt Petersburgu. Zaplanowana na trzy dni kompleksowa prezentacja Krakowa obrazowała kulturalny, gospodarczy i turystyczny potencjał naszego miasta. Przed rosyjską publicznością wystąpiła orkiestra „Sinfonietta Cracovia" pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i zespół „Kroke". Teatr STU przedstawił spektakl „Biesy" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego oraz monodram Leszka Kołakowskiego „Wielkie kazanie księdza Bernarda" w wykonaniu Jerzego Treli. W programie znalazły się prezentacje dwóch książek: „Kraków - Petersburg. Dziedzictwo stołeczności" Międzynarodowego Centrum Kultury oraz „Złote więzienie Stanisława Augusta" z serii wydawniczej Polonica Petropolitana. W ramach Wieczoru Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej wystąpiły zespoły młodzieżowe miast: „Małe Słowianki" z Krakowa i Zespół Pieśni i Tańca im. I. O. Dunajewskiego z Petersburga. Otwarte zostały wystawy: "Współczesne fotografie Krakowa" autorstwa M. Gryczyńskiego i „Polski plakat teatralny". W sankt-petersburskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej przy „okrągłych stołach" obradowali krakowscy i petersburscy specjaliści z takich dziedzin, jak: konserwacja zabytków, turystyka oraz brending terytorialny. Spotkania specjalistów poprzedziły prezentacje gospodarczego i turystycznego potencjału Krakowa.
     
  • Od 15 do 17 września 2011 roku odbywały się II Dni Sankt Petersburga w Krakowie. W krakowskim magistracie odbyło się eksperckie seminarium na temat ochrony dziedzictwa narodowego i konserwacji zabytków oraz okrągły stół z zakresu spraw społecznych i edukacji. Spotkaniom towarzyszyło zwiedzanie krakowskich zabytkowych obiektów i placówek edukacyjnych. Na program kulturalny złożyły się: spektakl dla dzieci „Brzydkie kaczątko” w Teatrze Groteska przygotowany przez Teatr lalek „Brodiaczaja sobaczka”, prezentacja „Rosyjskie Muzeum – wirtualny spacer” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, wystawa fotograficzna „Petersburg – miasto barwnych wydarzeń”, wystawa grafiki Nadieżdy Anfałowej „Kraków – Petersburg. Światłocienie dziedzictwa" w Międzynarodowym Centrum Kultury, spektakl „Time for Fun” Teatru Plastyki Rąk „Hand Made” oraz koncert zespołu „Chizhik-Jazz-Quartet” w Radiu Kraków.

Kultura

  • Konferencja poświęcona współpracy regionalnej pomiędzy podmiotami administracyjnymi Polski i północno-zachodniego regionu Federacji Rosyjskiej, zorganizowana przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Administracją Miasta Sankt Petersburga (7-10 grudnia 2006 roku). Uczestnicy - przedstawiciele miast polskich i rosyjskich - obradowali w trzech zespołach tematycznych (turystyka, kultura, współpraca samorządów). Kraków reprezentował Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który wziął udział w panelu poświęconym kulturze.
     
  • Wystawa 150 prac artystów-grafików w ramach projektu Międzynarodowego Stowarzyszenia Triennale Grafiki: „Eurografik - Kraków - Sankt Petersburg 2006 - Most Integracji Kultury Europejskiej" (wernisaż 29 czerwca 2006 roku). Wystawa była objęta patronatem przez Radę Miasta Krakowa.
     
  • W 2008 roku Krakowski teatr KTO wystąpił w Sankt Petersburgu podczas III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bałtycki Dom", prezentując spektakle „Quixotage" oraz „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać".
     
  • Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stanisław Dziedzic reprezentował Kraków podczas III Posiedzenia Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z Regionem Sankt Petersburga, które odbyło się w Sankt Petersburgu od 30 czerwca do 2 lipca 2009 roku.
     
  • W 2013 roku, podczas organizowanego przez Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu II Festiwalu „Polskie Spotkania nad Newą”, Balet Dworski „Cracovia Danza” przedstawił widowisko taneczne „Droga do wolności - historia Polski w obrazach”.
     
  • Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jacek Salwiński, Zastępca Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa reprezentowali Kraków podczas III Międzynarodowego Kongresu „Sankt Petersburg i Świat Słowiański”, który odbył się w dniach 13-17 grudnia 2015 roku. Dyrektor Dziedzic wygłosił referat podczas okrągłego stołu „Popularyzacja dziedzictwa kulturowego a udział lokalnych społeczności” w ramach sekcji „Ochrona dziedzictwa kulturowego” IV Sankt-Petersburskiego Międzynarodowego Forum Kultury.

Ochrona zabytków

  • Przedstawiciele Sankt Petersburga wzięli udział w 8. Regionalnej Konferencji Miast Środkowej i Wschodniej Europy zrzeszonych w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), która odbywała się w Krakowie od 13 do 16 września 2010 roku pod hasłem „Nowe funkcje w zabytkowych przestrzeniach”.
     
  • W ramach II Dni Sankt Petersburga 15 września 2011 roku w krakowskim magistracie odbyła się polsko-rosyjska konferencja na temat ochrony dziedzictwa narodowego i konserwacji zabytków.
     
  • Naczelnik Oddziału Dzielnicy Centralnej Departamentu ds. Ochrony i Wykorzystywania Obiektów Dziedzictwa Kulturowego Sankt Petersburga Tatiana Lebiedieva wzięła udział w Europejskim Kongresie Informacji Renowacyjnej (EKIR), którego kolejna edycja odbyła się w krakowskim magistracie w dniach 31 marca - 2 kwietnia 2014 roku.

Promocja

  • W  ramach projektu mającego na celu promocję Krakowa w Rosji, Administracja Sankt Petersburga zwróciła się z prośbą o przesłanie artykułów na temat naszego miasta. Zostały one opublikowane w 2011 roku na oficjalnej stronie Petersburga i w lokalnej rosyjskiej prasie.
     
  • 30 listopada 2016 roku przedstawiciele Krakowa wzięli udział w IV Międzynarodowym Kongresie „St. Petersburg i Świat Słowiański” – dorocznym przedsięwzięciu nakierowanym na zacieśnianie więzi partnerskich i rozwój współpracy miast i regionów z krajów Europy Wschodniej i Półwyspu Bałkańskiego. Tematem przewodnim Kongresu były technologie informacyjne postrzegane jako dziedzina nauki i gospodarki, a także potencjał rozwojowy i promocyjny miasta. Kraków przedstawił na konferencji dwie prezentacje: na temat Strategii Rozwoju Miasta ze szczególnym uwzględnieniem priorytetów Smart City oraz na temat miejskich portali internetowych, ze szczególnym akcentem na promocję współpracy międzynarodowej na stronie "Kraków Otwarty na Świat".
     
  • Od 28 do 30 listopada 2018 roku przedstawiciele Krakowa brali udział w VI Międzynarodowym Kongresie „St. Petersburg i Świat Słowiański”, którego tematem przewodnim była cyfryzacja postrzegana jako wyzwanie dla włodarzy miast, a zarazem szansa na lepszy, zrównoważony rozwój metropolii. Kraków jako miasto innowacji został w Petersburgu zaprezentowany przez Dyrektora Wydziału Informatyki UMK Grzegorza Życha oraz p.o. Dyrektora Wydziału Rozwoju Katarzynę Wysocką.
     
  • W 2020 i 2021 roku, w związku z pandemią COVID-19 i brakiem możliwości organizacji międzynarodowych imprez, zintensyfikowane zostały działania na rzecz promocji kulturalnej miast zagranicznych na stronach internetowych. Petersburg dołączył do miast promujących swoje dziedzictwo na wortalu "Kraków Otwarty na Świat", przesyłając materiały do różnych cyklów tematycznych.

Turystyka

  • Od 4 do 6 października 2012 roku Kraków prezentował swoją ofertę turystyczną na międzynarodowych targach INWETEX-CIS TRAVEL MARKET w Sankt Petersburgu.

Wizyty oficjalne

  • Wizyta delegacji Zgromadzenia Ustawodawczego Sankt Petersburga w Krakowie (28 kwietnia - 2 maja 2004 roku).
     
  • Wizyta delegacji Rady Miasta Krakowa w Sankt Petersburgu (17-21 maja 2005 roku): omówienie perspektyw współpracy gospodarczej Krakowa i Petersburga z p.o. Konsula Generalnego RP w Sankt Petersburgu Elżbietą Jeranowską Gronczewską oraz Konsulem ds. Handlowych Marią Napiórkowską, omówienie perspektyw wymiany kulturalnej z przedstawicielami Zgromadzenia Ustawodawczego Petersburga, spotkanie z przedstawicielami Urzędu Administracji Dzielnicy Sankt Petersburga „Pietrodworiec”, oddanie hołdu polskim żołnierzom poległym podczas obrony Leningradu przy Memoriale Piskariewskim.
     
  • Wizyta delegacji Urzędu i Rady Miasta Krakowa na czele z Prezydentem Jackiem Majchrowskim w Sankt Petersburgu (19-21 kwietnia 2006 roku): spotkania z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej Sankt Petersburga, podpisanie bezterminowej Umowy o współpracy Krakowa i Sankt Petersburga, spotkanie z władzami petersburskiego Uniwersytetu Ekonomiki i Finansów współpracującego z Akademią Ekonomiczną w Krakowie.
     
  • Wizyta delegacji Zgromadzenia Ustawodawczego Sankt Petersburga w Krakowie z okazji 10. rocznicy podpisania Protokołu o współpracy pomiędzy parlamentami obu miast (kwiecień 2007 roku).
     
  • Wizyta delegacji Rządu Sankt Petersburga na czele z L. Sztukową w związku z obchodami jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa na Prawie Magdeburskim (czerwiec 2007 roku).
     
  • Wizyta oficjalnej delegacji Sankt Petersburga, na czele z dyrektorem Komitetu ds. Kultury, słynnym rosyjskim aktorem M. Burowem,  z okazji I Dni Sankt Petersburga w Krakowie (14-17 czerwca 2007 roku).
     
  • Wizyta oficjalnej delegacji Rady Miasta Krakowa, na czele z Wiceprzewodniczącym Bogusławem Kośmiderem w Sankt Petersburgu (20-24 października 2008 roku): spotkanie z  Wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Ustawodawczego ds. Międzynarodowych Wataniarem Jagiją, przedstawicielami parlamentu Petersburga, administratorem Domu Polskiego w Sankt Petersburgu; omówienie projektu zawiązania Stowarzyszenia Miast-Byłych Stolic.
     
  • Wizyta delegacji Urzędu i Rady Miasta Krakowa, na czele z Prezydentem Jackiem Majchrowskim w Sankt Petersburgu z okazji obchodów pierwszych Dni Krakowa w Sankt Petersburgu (29 września - 1 październia 2009 roku). W imieniu Gubernator Sankt Petersburga Walentiny Matwijenko z delegacją spotkał się Wicegubernator A. I. Siergiejew.
     
  • Wizyta Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Elżbiety Lęcznarowicz w Sankt Petersburgu (14-17 lipca 2010 roku). Omówienie możliwości współpracy oraz inicjacja rozmów na temat zorganizowania we wrześniu 2011 roku prezentacji Sankt Petersburga w Krakowie.
     
  • Wizyta w Krakowie delegacji Zgromadzenia Ustawodawczego Sankt Petersburga na czele z Aleksandrem Kuszczakiem, przedstawicieli Administracji Moskiewskiej Dzielnicy Sankt Petersburga, przedstawicieli merytorycznych wydziałów Urzędu Miasta Petersburga oraz lokalnych instytucji zajmującymi się sprawami edukacji, polityki wobec dzieci i młodzieży, kultury oraz ochrony narodowego dziedzictwa, z okazji II Dni Sankt Petersburga (15-17 września 2011 roku).
     
  • Wizyta w Krakowie delegacji Zgromadzenia Ustawodawczego Sankt Petersburga na czele z Wiceprzewodniczącym P. Soltanem (19-22 września 2013 roku). 20 września odbyło się oficjalne spotkanie delegacji z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem.
     
  • Na zaproszenie p.o. Gubernatora St. Petersburga, delegacja Rady Miasta Krakowa wzięła w dniach 26-27 maja 2019 roku udział w uroczystościach z okazji Święta Miasta Petersburg.

Współpraca ze środowiskami polonijnymi

  • W maju 2007 roku Małżonki Prezydentów Polski i Rosji, Maria Kaczyńska i Ludmiła Putin wspólnie dokonały otwarcia Domu Polskiego w Sankt Petersburgu.
     
  • Podczas oficjalnej wizyty przedstawicieli Rady Miasta Krakowa do Sankt Petersburga w dniach 20-24 października 2008 roku, radni przekazali Konsulatowi Generalnemu RP 100 albumów o Krakowie (w języku rosyjskim) oraz multimedialną prezentację o naszym mieście.  

Zdrowie

  • Wizyta delegacji Rady Miasta Krakowa w Sankt Petersburgu (18-22 listopada 2004 roku): spotkania członków komisji ochrony zdrowia, odwiedziny w Domu Dziecka nr 1 (Peterhoff) dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach.
     
  • W związku z pandemią COVID-19, VIII Międzynarodowy Kongres "St. Petersburg i Świat Słowiański" (28 października 2020 roku) odbył się w formule on-line i był poświęcony wymianie doświadczeń miast i regionów w zakresie zwalczania koronawirusa i skutków epidemii. Kraków był reprezentowany na konferencji przez Zastępcę Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalenę Doksę-Tverberg (panel poświęcony kulturze) oraz Katarzynę Sochę z Wydziału Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia (panel poświęcony logistyce leczenia).

Inne

  • 3 kwietnia 2017 roku, w związku z zamachem w metrze w Sankt Petersburgu, w wyniku którego zginęło kilkanaście osób Prezydenta Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przekazał listy z kondolencjami do Ambasadora Rosji w RP, Gubernatora Sankt Petersburga i Konsula Generalnego Rosji w Krakowie. Na znak solidarności z rodzinami ofiar Tauron Kraków Arena wyświetliła w dniu zamach rosyjską flagę. Od 4 do 6 kwietnia (w dniach żałoby ogłoszonej przez władze Sankt Petersburga), na budynku krakowskiego magistratu zawieszona była flaga Rosji z żałobnym kirem.
     
  • Szlachetny dąb poświęcony miastu Sankt Petersburg został zasadzony w krakowskim Przylasku Rusieckim 27 października 2018 roku w ramach akcji "100 dębów na 100-lecie polskiej niepodległości".