Leuven
Historia współpracy:
Umowę o współpracy na zasadach miast bliźniaczych podpisano z Leuven 10 września 1991 roku. Dokument ten przewiduje współpracę w obszarze kultury, edukacji i promocji miast.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- Uniwersytet Jagielloński współpracuje z Katolickim Uniwersytetem w Leuven. Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczelnia w belgijskim Leuven prowadzi od lat wymianę studencką w ramach programu Erasmus.
- W dniach 17-26 lipca 2009 roku. odbyła się w Leuven 61. Międzynarodowa Sesja Europejskiego Parlamentu Młodzieży (European Youth Parliament). W konferencji uczestniczyło także czworo uczniów krakowskiego II Liceum Ogólnokształcącego. Urząd Miasta Leuven zorganizował dla nich zwiedzanie miasta oraz spotkanie z przedstawicielką Biura do spraw Młodzieży.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- W dniach 28-29 stycznia 2020 roku. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Andrzej Łazęcki wcięli udział w technicznej wizycie studyjnej związanej ze współpracą Krakowa z organizacją Climate-KIC. Koordynatorzy projektu w Leuven przygotowali dla strony krakowskiej specjalny program umożliwiający zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami wprowadzanymi przez nasze bliźniacze miasto w ramach działań związanych z ochroną środowiska i powstrzymywaniem zmian klimatu, które potencjalnie mogą być implementowane w stolicy Małopolski.
- 6 października 2020 roku. jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna za pośrednictwem miasta Leuven, z którym zawarła w tym przedmiocie porozumienie branżowe o współpracy, złożyła dokumenty aplikacyjne projektu People-Driven: Adapting Cities for Tomorrow (PACT) w konkursie organizowanym w ramach LIFE Climate Change Adaptation. W odniesieniu do Krakowa ramowe założenia przedsięwzięcia będącego przedmiotem wniosku zakładają podejmowanie działań upowszechniających rozwiązania przyjazne środowisku w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury oraz realizację zadań inwestycyjnych związanych z tą infrastrukturą.
- 21 kwietnia 2022 roku Kraków podpisał umowę z Leuven dotyczacą współpracy w ramach projektu LIFE. Jej wartość to 800 000 tys. euro. W ramach czteroletniego projektu Leuven będzie ściśle współpracowało z mieszkańcami, interesariuszami, instytucjami badawczymi i partnerami międzynarodowymi przy wdrażaniu zmian naśladujących przyrodę. Później najlepsze rozwiązania oraz sposób ich realizacji zostanie przeniesiony do Krakowa. Celem jest nie tylko pozyskanie środków adaptacyjnych na rzecz walki ze zmianami klimatu, ale przede wszystkim poprawa partycypacji z mieszkańcami. Propozycje zmian, rozwiązań oraz lokalizacje mają pochodzić od krakowian. Realizatorem projektu w Krakowie jest jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.
Kultura
- 3 listopada 2007 roku. w Auli Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego oraz Burmistrza Leuven, Louisa Tobbacka, a także patronatem rektorów belgijskiego i krakowskiego Uniwersytetów. W programie występu orkiestry, którą dyrygował Edmund Saveniers, znalazły się utwory Brahmsa, Coplanda, Willaerta i Rimskiego-Korsakowa. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Artystyczne Pro Musica Mundi.
- 25 kwietnia 2009 roku. uroczyście zainaugurowano w Urzędzie Miasta Leuven wystawę archiwalnych obiektów wypożyczonych z archiwów miast partnerskich. Projekt „Zbliźniaczeni w przyjaźni” był częścią programu pt. „Dzień dziedzictwa”, który był obchodzony we Flandrii i w Brukseli w kwietniu 2009 roku. W projekt włączyło się Archiwum Państwowe w Krakowie, które przedstawiło dwa swoje eksponaty.
- W pierwszych dniach kwietnia 2010 roku. Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” wziął udział w Paradzie Wielkanocnej organizowanej w Leuven.
- W dniach 1-26 sierpnia 2013 roku. w Ratuszu w Leuven prezentowana była wystawa fotografii Wiesława Majki „Tajemnice skrywane pod ziemią – Dotknąć historii”, ukazująca Muzeum Podziemi Rynku.
- Od 1 do 23 sierpnia 2014 roku. w Holu Kamiennym krakowskiego magistratu można było oglądać wystawę fotograficzną poświęconą Leuven. Fotografie ukazywały życie mieszkańców współczesnego miasta oraz zabytki świadczące o świetności tego sławnego belgijskiego grodu. Wystawa została zorganizowana przez Urząd Miasta Leuven.
Promocja
- 11 czerwca 2013 roku, w ramach realizacji projektu MOT promującego Kraków i Małopolskę w Europie, przyjechał do Leuven tzw. „Camper Małopolski”. Przedsięwzięcie polega na tym, że Małopolska Organizacja Turystyczna wysłała w podróż po Europie czteroosobową załogę, która w różnych miastach naszego kontynentu zatrzymuje swój samochód, tzw. „Camper Małopolski"” i rozkłada małe stoisko z materiałami promocyjnymi o Krakowie i o Małopolsce. Podczas czterogodzinnego pobytu w stolicy Brabancji Flamandzkiej młodzi uczestnicy projektu spotykali się z mieszkańcami oraz przebywającymi tu turystami i opowiadali o atrakcjach naszego miasta i regionu. Gości z Krakowa powitał Wicemer Dirk Vansina. Wicemer udzielił także wywiadu ekipie telewizyjnej, która przyjechała do Leuven z Krakowa.
Sport i rekreacja
- Zgodnie z tradycją, w ramach której belgijska drużyna futbolowa każdego roku odwiedza jedno z miast partnerskich Leuven, Miasto Kraków otrzymało propozycję rozegrania meczu towarzyskiego piłki nożnej. Członkowie drużyny belgijskiej Caf 99 Heverlee przebywali w naszym mieście w dniach 18-21 maja 2006 roku. Sam mecz zespołu belgijskiego oraz drużyny seniorów KS „Grzegórzecki” został rozegrany 20 maja 2006 roku i zakończony zwycięstwem Polaków 4:1. Pozostałe dni Belgowie poświęcili na zwiedzanie Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia i Zakopanego. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony Urzędu Miasta Krakowa był Referat do spraw Kultury Fizycznej w Wydziale Spraw Społecznych.
- W dniach 13-14 października 2010 roku. w Leuven odbyła się międzynarodowa konferencja „Uczestnictwo w sporcie na poziomie lokalnym: włączenie społeczne i walka z ubóstwem". Udział wzięli w niej Przedstawiciele Wydziału Sportu i Inicjatyw Społecznych UMK, na czele z Dyrektor Wydziału. W trakcie pobytu w Leuven, przedstawiciele UMK odwiedzili obiekty sportowe na terenie miasta. Głównym celem konferencji, zorganizowanej w ramach Belgijskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, była promocja aktywności sportowej w grupach społecznych zagrożonych wykluczeniem. W gronie uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych odpowiedzialnych za sprawy sportu oraz organizacji społeczno-kulturalnych z całej Europy. Umożliwiło to stworzenie platformy wymiany informacji i dobrych praktyk w zakresie wykorzystania sportu i aktywności fizycznej obywateli do walki z wykluczeniem społecznym i ubóstwem, jak również komunikacji z grupami ryzyka oraz źródeł i sposobów finansowania projektów w tym zakresie. Przedstawiciele Krakowa, rekomendowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki RP, zaprezentowali podczas konferencji działania podjęte przez nasze miasto.
- W dniach 2-5 października 2013 roku. Kraków odwiedziła czterdziestoosobowa delegacja flamandzkiego związku organizacji i instytucji działających na rzecz sportu ISB (Flamish Institute for Sport Administration and Recreation ManagementI ISB). W ramach programu „Sport dla wszystkich” ISB promuje sport i aktywność fizyczną na lokalnym poziomie. Podobne wizyty są organizowane przez ISB cyklicznie, ich celem jest zapoznanie się z działaniami europejskich miast na rzecz sportu. Kraków odwiedzili przedstawiciele dwudziestu flamandzkich miast. Leuven reprezentowała Cindy Winters, Dyrektor Wydziału Sportu. W naszym mieście goście odwiedzili m.in.: Akademię Wychowania Fizycznego im. B. Czecha, Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, Centrum Rozwoju Com Com Zone, budowę hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach, boisko ORLIK przy Szkole Mistrzostwa Sportowego, ul. Grochowska 20, OSiR KOLNA i tor kajakarski, ul. Kolna 2, UKŻ „HORN”, stadiony Wisły i Cracovii. Podczas spotkania z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Magdaleną Sroką Belgowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o działaniach naszego miasta na rzecz upowszechniania sportu. Ze strony Urzędu Miasta Krakowa organizatorem wizyty był Wydział Sportu.
Turystyka
- We wrześniu 2008 roku. odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja z okazji Światowego Dnia Turystyki. W przedsięwzięciu uczestniczyła Nancy Brouwers, przedstawicielka Wydziału Turystyki Urzędu Miasta Leuven, która wygłosiła odczyt na temat walorów turystycznych swojego miasta.
Spotkania oficjalne
- W odpowiedzi na propozycję Burmistrza Miasta Leuven, Louisa Tobbacka w styczniu 2004 roku Prezydent Jacek Majchrowski podpisał Deklarację Miasta Kraków o przystąpieniu do międzynarodowej inicjatywy promującej ostatni tydzień lutego jako Tydzień Przyjaźni Międzynarodowej.
- 26 kwietnia 2004 roku w Krakowie złożyła wizytę 45-osobowa delegacja członków Flamandzkiej Chrześcijańskiej Partii Demokratycznej z Leuven. Podczas spotkania gości z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, Pawłem Pytko poruszane były tematy dotyczące struktury samorządu oraz wejścia Polski do Unii Europejskiej.
- Od 17 do 20 października 2005 roku w Krakowie przebywała z wizytą studyjną 29 osobowa delegacja radnych i wysoko postawionych urzędników Miasta Leuven. Delegacji przewodniczyła Wicemer Miasta Leuven do spraw Współpracy Międzynarodowej, Christiane Vanneck. W dniu 18 października 2005 roku, gości podejmował Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Henryk Bątkiewicz. Podczas spotkania, z udziałem przedstawiciela Rady Miasta Krakowa, poruszono następujące tematy: edukacja, szkolnictwo wyższe, funkcjonowanie komunikacji miejskiej, polski system polityczny, struktura Rady Miasta Krakowa (skład, działalność sesyjna, prace komisji merytorycznych Rady Miasta KKrakowa), funkcjonowanie dawnych zawodów i rzemiosła w warunkach gospodarki rynkowej.
- W czerwcu 2007 roku, z okazji Jubileuszu Krakowa, nasze miasto odwiedził Dirk Vansina, Wiceburmistrz Leuven.
- 5 marca 2009 roku w Ambasadzie Belgii w Warszawie odbyła się konferencja polskich i belgijskich miast partnerskich. Na zaproszenie Jego Ekscelencji Jana Luykxa, Ambasadora Belgii w Polsce w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Rządu Flandrii, Związku Miast i Gmin Flandrii, Związku Miast Polskich i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a także przedstawiciele polskich miast wraz ze swymi belgijskimi partnerami. W konferencji uczestniczył przedstawiciel Krakowa.
- 4 maja 2011 roku wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożył Koen Haverbeke, przedstawiciel rządu Flandrii w Polsce. Pan Haverbeke przedstawił pokrótce zakres działalności przedstawicielstwa, które pomaga wszystkim tym, którzy chcieliby inwestować lub osiedlić się we Flandrii, a także promuje kulturę flamandzką organizując wiele ciekawych imprez, takich jak wystawy fotograficzne, przedstawienia teatralne i baletowe oraz koncerty. Podczas rozmów poruszono również kwestię współpracy pomiędzy Krakowem a Leuven, stolicą regionu Brabancji Flamandzkiej.
- 29 stycznia 2020 roku w ramach technicznej wizyty delegacji krakowskiej w Leuven związanej ze współpracą naszego miasta z organizacją Climate-KIC odbyło się spotkanie kurtuazyjne Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Andrzeja Kuliga z Zastępcą Burmistrza Leuven do spraw Klimatu, Mobilności i Rolnictwa Panem Davidem Dessersem.
Inne
- W październiku 2009 roku Kraków odwiedzili członkowie organizacji „Mannen van 60”. Jedynym kryterium przyjęcia do tego stowarzyszenia jest data urodzenia. Przedstawiciele „Mannen van 60” czyli mężczyźni urodzeni w roku 1960 przybyli do Krakowa, aby poznać nasze miasto. Działalność tej unikalnej w świecie organizacji społecznej została zapoczątkowana w 1890 roku, kiedy to mężczyźni kończący wówczas 50 lat utworzyli w Leuven wspólny klub. Organizacja jednoczy osoby urodzone w tym samym roku, bez względu na ich zawód, pochodzenie społeczne, przekonania polityczne, religijne lub filozoficzne. Znane osobistości, prominentni politycy i przedsiębiorcy łączą się w krąg przyjaciół wraz ze zwykłymi pracownikami. Członkami „Mannen van ...” mogą zostać tylko mężczyźni, jednakże w organizowanych przez nich przedsięwzięciach (zabawy na świeżym powietrzu, bankiety, wycieczki, parady, wykłady naukowe z różnych dziedzin) uczestniczą także ich małżonki oraz dzieci. Ta społeczna organizacja z bardzo długą tradycją została uznana przez UNESCO niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Celem stowarzyszenia jest budowanie przyjaźni nie tylko ze swoim rocznikiem, ale także promowanie Leuven i kontakty z miastami zaprzyjaźnionymi.
- W dniu 15 kwietnia 2013 roku, Kraków po raz kolejny odwiedzili goście z belgijskiego miasta partnerskiego Leuven. Z Kołem Przyjaciół: Mężczyźni z 1973 roku („Mannen van ‘73”) spotkali się przedstawiciele Rady Miasta Krakowa na czele z Przewodniczącym Bogusławem Kośmiderem.
- W dniu 22 kwietnia 2016 roku Urząd Miasta Krakowa odwiedzili członkowie organizacji „Mannen van ‘74” - grupa mężczyzn, przedstawicieli różnych zawodów, których łączy fakt, że wszyscy urodzili się w 1974 roku. Organizacja jednocząca osoby urodzone w tym samym roku dzieli się dziś na wiele grup. Jedną z nich jest Manen 1974, czyli ta, która przybyła do Krakowa w 2016 r. Belgijscy goście spotkali się z Doradcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu Januszem Koziołem. Rozmowa dotyczyła m.in. działalności samorządu oraz obyczajów i tradycji istniejących w Polsce i w Belgii. Po spotkaniu goście zwiedzili Pałac Wielopolskich.
- W dniu 30 maja 2016 roku przybyła do Krakowa grupa emerytowanych samorządowców z Leuven oraz z kilku innych miast belgijskiej Prowincji Brabancja Flamandzka, której stolicą jest Leuven. Gości powitał Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Domajewski. Rozmawiano o polityce edukacyjnej naszego miasta.
- Leuven wzięło udział w wirtualnym projekcie (inicjatywie Krakowa), rozpoczętym jesienią 2020 r., polegającym na przesyłaniu przez miasta partnerskie piosenek lub utworów muzycznych z nimi związanych. Otrzymane materiały zostały opublikowane w formie cyklu pt. „Co miastu w duszy gra?” na naszej stronie internetowej.