Wilno
Historia współpracy:
Umowa o współpracy ze stolicą Litwy została podpisana 8 kwietnia 1991 roku Obszary współpracy to: kultura, gospodarka komunalna, edukacja, promocja, ochrona zabytków, turystyka.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- 14-17 września 2006 r. odbyły się Dni Wilna, w programie których, oprócz wydarzeń kulturalnych, przewidziano także udział młodzieży wileńskiej. Uczestniczyła ona we wspólnej debacie z młodzieżą krakowską na temat: „Wyzwania dla młodzieży z nowych krajów Unii Europejskiej. Więcej informacji w dziale Jubileusze i prezentacje.
- 8-31 października 2012 roku przebywali w Krakowie uczniowie Szkoły Polskiej imienia Adama Mickiewicza w Wilnie. Więcej informacji w dziale Współpraca ze środowiskami polonijnymi.
-
Podczas wizyty studyjnej w Wilnie w dniach 17-19 maja 2023 r. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska oraz Dyrektor Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie Marcin Dębski i przedstawicielka Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Renata Flis spotkali się z nowopowołaną Wicemer Wilna ds. Edukacji Donaldą Meiželytė oraz przedstawicielkami Wydziału Edukacji Miasta Wilna. Wizytowali także placówki edukacyjne. Podczas spotkań omawiano możliwości podjęcia współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie wspierania uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
Gospodarka
- W ramach prezentacji Krakowa w Wilnie „Kraków pozdrawia Wilno” w dniach 13-15 września 2002 roku odbyło się Forum Gospodarcze, podczas którego podpisano umowę o współpracy między Izbami Przemysłowo-Handlowymi Wilna i Krakowa.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- W dniach 15-17 września 2003 roku przebywała w Krakowie z wizytą studyjną 6-osobowa delegacja pracowników Urzędu Miasta Wilna (specjalistów inżynierii drogowej).
- W dniach 15-17 grudnia 2004 roku przebywała w Krakowie z wizytą studyjną 8-osobowa delegacja przedstawicieli Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Wilna. Celem wizyty było rozeznanie możliwości współpracy obu miast w zakresie pozyskiwania europejskich funduszy strukturalnych dla gospodarki komunalnej, wymiana doświadczeń z dziedziny nadzoru i utrzymywania dróg miejskich i ulic (zwłaszcza w porze zimowej) oraz organizacji transportu publicznego.
Jubileusze i prezentacje
- W dniach 21-27 kwietnia 2006 roku odbyła się wspólna prezentacja „Dni Miast Polskich w Wilnie”, w których udział wzięły miasta partnerskie Wilna: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Łódź.
- W ramach partnerskiej współpracy pomiędzy miastami oraz obchodów „Dni Litwy w Polsce”, zorganizowanych dla uczczenia 15. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Litwą a Polską, odbyła się w dniach 14-17 września 2006 roku kolejna prezentacja Wilna w Krakowie. Prezentacja objęta została honorowym patronatem Prezydenta Republiki Litewskiej, Valdasa Adamkusa oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Lecha Kaczyńskiego. Oficjalnego otwarcia Dni dokonali Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wicemer Wilna. W programie Dni Wilna, oprócz wydarzeń kulturalnych, przewidziany był także udział młodzieży wileńskiej, która między innymi uczestniczyła we wspólnej debacie z młodzieżą krakowską na temat: „Wyzwania dla młodzieży z nowych krajów Unii Europejskiej”.
- W dniach 17-18 września 2010 roku odbyła się dwudniowa prezentacja kulturalna pod nazwą „Kraków pozdrawia Wilno”.
- W 2011 roku minęło 20 lat od chwili podpisania umowy o współpracy Krakowa i Wilna. Z tej okazji zarówno w Krakowie (22-26 czerwca), jak i w Wilnie (7-9 czerwca) odbyły się prezentacje jubileuszowe pod nazwą „KRAKÓW-WILNO Spotkania 1991-2011”. Jubileusz 20-lecia współpracy Krakowa i Wilna wpisał się w obchody Roku Czesława Miłosza w Polsce i Roku Mikołaja Konstantego Čiurlionisa, wybitnego malarza i kompozytora litewskiego, na Litwie.
- Podsumowaniem jubileuszu 30-lecia kontaktów miast w 2021 roku stał się koncert „Brzmienia Krakowa”, zorganizowany w stolicy Litwy 5 września. 23 artystów zaprezentowało w Wilnie muzyczny Kraków. W związku z tym wydarzeniem kulturalnym, które odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa i Samorządu Wilna, Prezydent Jacek Majchrowski wystosował list i życzenia do Mera Remigijusa Šimašiusa, który został odczytany podczas koncertu. Do Wilna powędrował także okolicznościowy prezent – figurka Stańczyka.
Kultura
- W dniu 11 czerwca 2005 roku odbyło się w Krakowie polsko-litewskie spotkanie 22 poetów Wilna i Krakowa, autorów tomu wierszy „Kraków Wilno, Krokuva Vilnius”.
- W 2009 r Wilno cieszyło się tytułem Stolicy Europejskiej Kultury 2009. Mer Wilna zaprosił Kraków do udziału w organizowanym w dniach 19-21 czerwca 2009 r. Międzynarodowym Forum Merów "Kultura - siłą napędową miejskiego rozwoju" oraz w innych wydarzeniach kulturalnych zorganizowanych z tej okazji.
- W dniu 7 czerwca 2011 roku podpisano w Wilnie umowę o współpracy między wileńskim Muzeum Energetyki i Techniki a krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej.
- 1-7 października 2011 roku przebywała w Krakowie ekipa filmowców z Wilna. Celem przyjazdu było nakręcenie zdjęć do filmu dokumentalnego, którego tematem stało się życie i działalność wybitnego litewskiego malarza, nauczyciela i krytyka sztuki Justinasa Vienožinskisa. Twórca ten studiował w Krakowie na początku XX wieku. Partnerem realizatorów litewskich był Krakow Film Commission.
- 18 maja 2012 roku jeden z najlepszych w Europie zespołów chóralnych kameralny chór Jauna Muzika z Wilna pod dyrekcją Vaclovasa Augustinasa wystąpił w Krakowie podczas Nocy Muzeów. Koncerty chóru odbyły się w Kościele świętej Katarzyny oraz na dziedzińcu Pałacu Erazma Ciołka. Chór kameralny Jauna Muzika powstał w 1989 roku. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach, wielokrotnie zdobywając główne nagrody.
- 17 czerwca 2012 roku, w ramach kolejnej edycji projektu „Koncerty w kościołach świętej Katarzyny Krakowa i Wilna”, w stolicy Litwy wystąpił Mieszany Chór Mariański, działający przy Parafii Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Krakowie. Oficjalnego otwarcia koncertu dokonał Wicemer Wilna Jarosław Kamiński oraz Zastępczyni Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszany Chór Mariański jest jednym z najlepszych i najstarszych krakowskich chórów amatorskich. Kościół św. Katarzyny, w którego niezwykłym wnętrzu odbył się koncert krakowskiego chóru, należy do najpiękniejszych późnobarokowych świątyń w Wilnie. Oprócz muzyki sakralnej, krakowski zespół zaprezentował różnorodny repertuar muzyki klasycznej z różnych epok oraz utwory kompozytorów współczesnych.
- 17 maja 2013 roku w ramach Nocy Muzeów odbył się w Muzeum Archidiecezjalnym Koncert Kwartetu Wileńskiego.
- 3 czerwca 2013 roku w Konferencji na temat graffiti w przestrzeni miasta, zorganizowanej podczas Dnia Otwartego Magistratu wzięła udział delegacja z Wilna. W jej składzie znalazły się dwie reprezentantki Departamentu Bezpiecznego Miasta Samorządu Miasta Wilna: Vaida Misiūnaitė i Eglė Daugėlaitė.
- 12 września 2014 roku w ramach projektu „Koncerty w kościołach św. Katarzyny Krakowa i Wilna” wystąpiła w Wilnie Anna Treter z Zespołem.
- 19 czerwca 2016 roku, w ramach Nocy Kultury w Wilnie, krakowski Teatr KTO zaprezentował na centralnym placu miasta spektakl uliczny „Peregrinus”. Przedstawienie, zainspirowane twórczością poetycką T. S. Eliota. Spektakl zgromadził dużą widownię. Wyjazd Teatru KTO zrealizowany został na zaproszenie organizatora Nocy Kultury Instytucji Publicznej „Vilnius Festivals”. Teatr KTO uczestniczył w wileńskim przedsięwzięciu dzięki pomocy Instytutu Polskiego oraz wsparciu finansowemu Miasta Krakowa.
- 23 września 2016 roku, w krakowskim Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej wystąpiła Orkiestra Kameralna imienia świętego Krzysztofa z Wilna. To kulturalne wydarzenie odbyło się w ramach wieloletniego projektu „Koncerty w kościołach świętej Katarzyny Krakowa i Wilna”.
- 25 września 2016 roku w Domu Polskim w Wilnie odbył się spektakl teatralny pt. "Poznaj siebie Hiobie". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie "Prawy Brzeg" przy wsparciu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
- 25 października 2016 roku w wileńskiej galerii "Arka" została otwarta wystawa pt. "Wewnętrzne sprawy" przygotowana przez krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia, przy wsparciu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
- 30 lipca 2017 roku odbył się w Wilnie koncert Chóru Kameralnego Capella Cracoviensis. Artyści wystąpili w Kościele św. Katarzyny.
- 19 stycznia 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyło się międzynarodowe seminarium pn. „Biblioteka w czasie przełomu”. Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Kraków wspólnie z Gminą Miejską Kraków. Wśród 250 uczestników z Polski i zagranicy znalazła się przedstawicielka Wilna Simona Žilienè (Zastępca Dyrektora Biblioteki Miejskiej w Wilnie).
- 24 kwietnia 2018 roku podpisany został List intencyjny o współpracy Centrum Kultury Podgórza i Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Główny cel nawiązanej współpracy to wymiana doświadczeń, współorganizacja wydarzeń kulturalno-edukacyjnych i cross promocja.
- Przedstawicielka Biblioteki Miejskiej w Wilnie Simona Žilienè wzięła udział w odbywającej się 28 stycznia 2019 roku w naszym mieście II Międzynarodowej Konferencji z cyklu "Biblioteka w czasie przełomu" organizowanej przez Bibliotekę Kraków i Urząd Miasta Krakowa.
- 3 października 2019 r. na bulwarze Poleskim przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyło się uroczyste otwarcie schodów upamiętniających postać i twórczość Czesława Miłosza. Otwarcia schodów dokonali Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Minister Kultury Republiki Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas.
- W listopadzie 2019 roku w Wilnie, w obecności wiceprezydent Wilna Edity Tamošiūnaitė, dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic oraz dyrektor Biblioteki Centralnej Urzędu Miasta Wilno Rima Gražienė podpisali Umowę o współpracy na lata 2019-2022. Dokument usankcjonował formalnie ścisłą i owocną współpracy obu instytucji w ramach której już w 2018 roku realizowane były wymiany księgozbiorów i wspólne projekty.
- W styczniu 2020 roku w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Stanisław Moniuszko. Krakowskie i wileńskie reminiscencje” zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków przy współpracy z Biblioteką Centralną Urzędu Miasta Wilno oraz Biblioteką Jagiellońską (w ramach grantu: „Narodowy charakter twórczości Stanisława Moniuszki” finansowanego przez Fundację Lotto imienia Haliny Konopackiej). W inauguracji wystawy uczestniczyły dyrektor Biblioteki Centralnej Urzędu Miasta Wilno Rima Gražienė oraz zastępca dyrektora placówki Simona Žilienė.
- W ramach bieżącej współpracy kulturalnej Krakowa i Wilna w stolicy Małopolski gościli członkowie wileńskiego zespołu wokalnego „Duodeco”. Zespól koncertował 15 sierpnia 2021 r., w kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej podczas dorocznego Festiwalu Cracovia Sacra.
- 5 września 2021 roku, w ramach jubileuszu 30-lecia współpracy Krakowa i Wilna, w stolicy Litwy odbył się koncert "Brzmienia Krakowa".
- 17 czerwca 2022 roku w Kościele św. Katarzyny w Wilnie odbył się koncert krakowskiego zespołu Cracow Singers.
- W dniach 15-18 czerwca 2022 roku w Wilnie przebywała kilkuosobowa delegacja przedstawicieli krakowskich jednostek kultury w tym między innymi Biblioteki Kraków oraz Centrum Kultury Podgórza. Na spotkaniu z udziałem Zastępczyni Mera Wilna Edyty Tamošiūnaitė oraz Doradcą Administracji Wilna ds. Kultury Tadasem Rimdžiusem rozmawiano na temat rozwijania współpracy obu miast w dziedzinie kultury.
-
25 września 2022 r. Centralna Biblioteka Miasta Wilna i Biblioteka Kraków podpisały umowę o współpracy na lata 2022-2023. Odbyło się to w przeddzień 4. Międzynarodowej Konferencji Biblioteki Kraków pt Nowy wspaniały świat Bibliotek czy niepewne jutro.
-
W dniach 20-21 marca 2023 r. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski uczestniczył w Spotkaniu regionalnym CEER oraz spotkanie roboczym dotyczącym programu kryzysowego OWHC organizowanym z inicjatywy Mera Wilna. 21 marca spotkał się z Zastępczynią Mera Wilna ds. Edukacji i Kultury Editą Tamošiūnaitė z którą rozmawiał o rozwijaniu współpracy miast w dziedzinie kultury oraz przedstawił program Sezonu Litewskiego w Krakowie obejmujący szereg rozmaitych projektów realizowanych przez placówki kultury w naszym mieście z okazji 700-lecia Wilna.
-
17 maja 2023 r. w Filharmonii Wileńskiej odbyło się uroczyste wykonanie opery Halka Stanisława Moniuszki przez chór i orkiestrę Capelli Cracoviensis z okazji Jubileuszu 700-lecia Wilna oraz 175. rocznicy pierwszego wykonania Halki w Wilnie. Podczas wydarzenia Prezydenta Miasta Krakowa reprezentowała Zastępca Prezydenta Miasta Anna Korfel-Jasińska.
-
W ramach Nocy Cracovia Sacra 14 sierpnia 2023 w Krakowie odbył się koncert Orkiestry Kameralnej św. Krzysztofa z Wilna. Odbył się on tradycyjnie w kościele św. Katarzyny jako kontynuacja wieloletniego projektu „Koncerty w kościołach świętej Katarzyny Krakowa i Wilna”.
-
Od 6 czerwca do 13 października 2024 r. w Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie prezentowana jest wystawa „Polacy nadal malują. Obrazy z kolekcji MOCAK-u”. Wystawa powstała we współpracy z MOCAK-iem, Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie, Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Polskim w Wilnie. MOCAK prezentuje ponad 50 prac najważniejszych współczesnych malarzy polskich.
Ochrona zabytków
- W dniach 17-19 sierpnia 2007 roku przebywała w Krakowie 36-osobowa grupa litewskich architektów i specjalistów z zakresu urbanistyki. Podczas pobytu w Krakowie uczestnicy delegacji zwiedzili obiekty historyczne i zapoznali się z nowoczesną architekturą Krakowa.
- Dyrektor Oddziału Dziedzictwa Kulturalnego Miasta Wilna reprezentował stolicę Litwy podczas VIII Regionalnej Konferencji Miast Środkowej i Wschodniej Europy zrzeszonych w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Konferencja odbyła w dniach 13-16 września 2010 roku w Krakowie pod hasłem „Nowe funkcje w zabytkowych przestrzeniach”.
- W dniach 14 i 15 listopada 2012 roku przebywała w Krakowie delegacja Departamentu Rozwoju Miasta z Administracji Miasta Wilna. Litewscy goście przyjechali do stolicy Małopolski, by zapoznać się z doświadczeniami naszych specjalistów realizujących duże inwestycje. W ramach wizyty odbyło się spotkanie z Głównym Architektem Miasta i Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego. Litewscy goście spotkali się też z twórcami Muzeum Podziemi Rynku. Informacje uzyskane od krakowskich ekspertów zostaną wykorzystane w pracach związanych z rozbudową Wilna.
Pomoc społeczna i polityka senioralna
- W dniach 14-16 czerwca 2005 roku przebywała w Krakowie z wizytą studyjną delegacja Wydziału Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Wilna. Podczas wizyty litewscy goście spotkali się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa, Stanisławą Urbaniak jak również z przedstawicielami Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa i innych krakowskich instytucji, którzy podzielili się doświadczeniami w dziedzinie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień od alkoholu, narkotyków, hazardu, nikotyny. Delegacja z Wilna zapoznała się także z realizowanymi w Krakowie programami terapeutycznymi dla młodzieży z grupy ryzyka.
- W dniach 17-18 października 2011 roku do Krakowa przyjechała z wizytą studyjną delegacja Miasta Wilna z Departamentu Spraw Socjalnych i Zdrowia. Celem wizyty było zapoznanie się z krakowskimi doświadczeniami w dziedzinie opieki nad dziećmi i osobami starszymi.
Promocja
- Wilno prezentowało się podczas Targów Bożonarodzeniowych organizowanych w Krakowie w 2010 i 2011 roku
- 8 sierpnia 2011 roku dziewięciu litewskich jeźdźców na koniach rasy żemaitukas wyruszyło z Wilna po złożeniu kwiatów w miejscu pochówku Barbary Radziwiłłówny w Katedrze Wileńskiej. Gdy przekroczyli granicę litewsko-białoruską dołączył do nich dziesiąty jeździec z Polski. Po ceremonii powitalnej w Krakowie, dokąd uczestnicy marszu dotarli 26 sierpnia, złożyli oni kwiaty przy sarkofagu Zygmunta Augusta na Wawelu.
- W dniach 12-13 lutego 2014 roku odbyły się w Wilnie targi Convene, zorganizowane przez Vilnius Convention Bureau oraz Strategic Business Advisor Kennedy Integrated Solutions. Przedsięwzięcie było dedykowane krajom nadbałtyckim. Głównym punktem Convene 2014 były konsultacje z organizatorami konferencji i spotkań biznesowych z całej Europy: firmami eventowymi, hotelami, centrami kongresowymi, biurami DMC, PCO. Przedstawiciele Krakow Convention Bureau przeprowadzili ponad dziesiątki rozmów z potencjalnymi partnerami oraz wzięli udział w sesji edukacyjnej „Professional Development Academy”.
- Od 2016 roku Kraków regularnie uczestniczy w targach Convene w Wilnie organizowanych przez Vilnius Convention Bureau.
Sport i rekreacja
- 22 sierpnia 2013 roku Tyniecka Grupa Rowerowa, realizująca projekt „4 Ends of Europe” („4 Krańce Europy”), planowała przybyć do Wilna. Realizacja tego projektu przerwana z powodu awarii i konieczności pilnego powrotu cyklistów do Krakowa.
Wizyty oficjalne
- W dniach 17-20 września 2004 roku odbyły się w Wilnie uroczyste obchody Dni Stolicy Litwy. Do udziału w uroczystościach Miasto Wilno zaprosiło m.in. przedstawicieli miast partnerskich, które pomagały Litwie w staraniach o włączenie do struktur Unii Europejskiej. Kraków był reprezentowany przez Zastępcę Prezydenta Miasta.
- 14-17 września 2006 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wicemer Wilna dokonali otwarcia kolejnej prezentacji Wilna w Krakowie. Więcej informacji w dziale Jubileusze i prezentacje.
- W dniach 31 sierpnia - 2 września 2007 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski - na zaproszenie nowo wybranego Mera Wilna - złożył oficjalną wizytę w Wilnie. Prezydent uczestniczył w obchodach Święta Stolicy Litwy, a 1 września wziął udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w Wilnie.
- 4-5 czerwca 2007 roku, w obchodach Jubileuszu Lokacji Krakowa (750-lecie Lokacji) udział wziął Zastępca Mera Wilna.
- 27 września 2007 roku przebywała w Krakowie Dyrektor Wydziału Biznesu i Usług Urzędu Miasta Wilna. W ramach programu wizyty zorganizowane zostały dwa studyjne w Wydziale Spraw Administracyjnych oraz Zarządzie Dróg i Transportu.
- W dniach 9-10 listopada 2010 roku odbyła się wizyta przedstawicieli Urzędu Miasta Wilna. Rozmowy dotyczyły współpracy Krakowa i Wilna w kontekście jubileuszu 20-lecia partnerstwa, wymiany doświadczeń w dziedzinie pomocy społecznej, edukacji, ochrony dziedzictwa narodowego, architektury.
- W dniach 9-11 grudnia 2010 roku przebywała w naszym mieście z wizytą roboczą delegacja Urzędu Miasta Wilna pod przewodnictwem, Dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki. Celem wizyty było omówienie programu współpracy Krakowa i Wilna w latach 2011-2013, uzgodnionego podczas listopadowej wizyty delegacji Wilna.
- 12 września 2014 roku członkowie delegacji krakowskiej przebywającej w stolicy Litwy w związku z kolejną edycją projektu „Koncerty w Kościołach św. Katarzyny Krakowa i Wilna” spotkali się z Wicemerem Miasta Wilna. Rozmowa dotyczyła współpracy kulturalnej w roku następnym (koncerty krakowskich artystów w wileńskich kościołach oraz udział wileńskich artystów w Krakowskich Nocach, szczególnie w nocy jazzu i w nocy teatrów).
- 3 października 2019 roku wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jacek Majchrowskiemu złożył Minister Kultury Republiki Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas. Litewski minister, wybitny znawca twórczości Czesława Miłosza, przyjechał do naszego miasta aby wziąć udział w międzynarodowej konferencji „Czesław Miłosz i wiek XXI”. Wspólnie z Prezydentem Krakowa dokonał również uroczystego otwarcia schodów na Bulwarze Poleskim upamiętniających postać i twórczość polskiego noblisty.
- W dniach 17-20 sierpnia 2021 roku w Krakowie przebywała sześcioosobowa delegacja partnerskiego miasta Wilna której przewodniczyła Zastępczyni Mera stolicy Litwy Edyta Tamošiūnaitė. Pani Mer towarzyszyli w Krakowie: Pani Alina Kovalevskaja, Doradca ds. Edukacji Administracji Miasta Wilna, Pan Paulius Jurgutis, Dyrektor Wileńskiego Centrum Kultury, Pani Sofija Matarevič, Dyrektor Placówki Szkolno-Przedszkolnej „Vilija” w Wilnie oraz przedstawicielki wydziałów Kultury oraz Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Wilna. Wizyta miała charakter roboczy jej celem była wymiana doświadczeń w obszarze kultury oraz edukacji i inwestycji oświatowych, jak również omówienie perspektyw rozwoju współpracy dwustronnej. Członkowie delegacji spotkali się z Zastępcą Prezydenta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anną Korfel-Jasińską i przedstawicielami Wydziału Edukacji oraz Miejskiego Centrum Organizacji Oświaty oraz Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Kultury Robertem Piaskowskim i przedstawicielami krakowskich placówek kulturalnych. W ramach wizyt studyjnych delegacja Wilna odwiedziła nowo wybudowaną szkołę przy ul. Bartla 29 oraz nowoczesne przedszkole nr 95 przy ul. Kościuszkowców 6. Litewscy goście mieli także okazje zapoznać się z założeniami nowej polityki kulturalnej naszego miasta czyli programu Kraków Culture jak również zwiedzili Pałac Potockich.
Współpraca ze środowiskami polonijnymi
- W dniach 21-24 marca 2002 roku, na zaproszenie Miasta Krakowa, w „Targach Wielkanocnych” w Krakowie uczestniczyli przedstawiciele Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
- Kraków okazjonalnie udziela pomocy polskim instytucjom w Wilnie (na przykład na aukcję organizowaną przez Instytut Polski w Wilnie Urząd Miasta Krakowa przekazał szopkę krakowską; dochód z aukcji przeznaczony był na pomoc dla rodzin polskich zamieszkałych na Litwie).
- Miasto Kraków uczestniczyło w corocznej wakacyjnej akcji (prowadzonej przez „Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Małopolska”) pomocy dzieciom polskiego pochodzenia z Wileńszczyzny.
- W lutym 2012 roku Wicemer Miasta Wilna polskiego pochodzenia Jarosław Kamiński udzielił wywiadu wortalowi „Kraków otwarty na świat”, opowiadając o swej pracy oraz o stolicy Litwy. Wywiad został zamieszczony w dziale „Ciekawy Polonus”.
- W dniach 28-31 października 2012 roku w Krakowie przebywali uczniowie Szkoły Polskiej imienia A. Mickiewicza w Wilnie. Młodzież zwiedziła Kraków, Wieliczkę i Zakopane. Wizytę młodych Polaków w Krakowie zainicjowała ich nauczycielka i jednocześnie aktorka Teatru Polskiego w Wilnie Teresa Samsonow.
Inne
- W związku z projektem zorganizowanym z okazji Walentynek 2021, Wilno przysłał okolicznościowe zdjęcia, które zostały opublikowane na naszej stronie internetowej, w dedykowanym artykule, oraz w profilu serwisu społecznościowego Facebook.
- Dyrektor Wydziału Porządku Publicznego Urzędu Miasta Wilna Andžej Dinikis wziął udział w międzynarodowej konferencji pt. „Strażnik Miejski, czyli kto? Tożsamość zawodowa strażników miejskich dziś i jutro.” zorganizowanej 4 listopada 2021 r. w ramach obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia krakowskiej Straży Miejskiej.
- W związku z jubileuszem 700-lecia Wilna (który przypadał 25 stycznia 2023 r. ale obchodzony będzie przez cały rok) 17 maja 2023 r. w Filharmonii Wileńskiej Capella Cracoviensis wykona „Halkę” Stanisława Moniuszki. Będzie to jubileuszowy prezent Krakowa dla partnerskiego Wilna. Ponadto w Krakowie przez cały 2023 rok odbywać się będzie szereg wydarzeń poświęconych Litwie.