Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zagrzeb

Historia współpracy:

Umowa o współpracy z Zagrzebiem została podpisana 3 kwietnia 1975 roku, w późniejszych latach podpisano kolejno: protokół o współpracy na lata 1986 - 1990 z 3 kwietnia 1986 r. oraz uroczyste oświadczenie o woli pogłębiania i umacniania przyjacielskich kontaktów między Zagrzebiem i Krakowem z 3 kwietnia 1986 roku. Główne obszary współpracy pomiędzy miastami, to: kultura, edukacja, sport i zarządzanie miejskie. Od lat 90-tych współpraca miała charakter projektowy. I choć umowa formalnie przestała obowiązywać, oba miasta traktują się jak partnerów, współpracując okazjonalnie.

Obecnie, wszelkie projekty dotyczące współpracy Krakowa z Zagrzebiem i Chorwacją są inicjowane i organizowane przez Konsula Honorowego Republiki Chorwacji Pawła Włodarczyka. 

Takim projektem, który na stałe wpisał Chorwację w krajobraz Krakowa, jest park Mała Chorwacja – zlokalizowany we wschodniej części Bagrów Wielkich. Jego projekt jest efektem opracowania wykonanego przez studentów krakowskich i chorwackich (zob. poniżej). W parku przedstawione są na okolicznościowych tabliczkach chorwackie miasta, a wybitni przedstawiciele narodu chorwackiego są upamiętnieni w Alei Gwiazd. W tamtejszej tężni solankowej można skorzystać z dobrodziejstw soli adriatyckiej z rejonu wyspy Pag.

 27 czerwca 2021 roku, w czasie Pikniku chorwackiego zorganizowanego przez Konsulat Republiki Chorwacji, Mała Chorwacja została oficjalnie otwarta. Program pikniku był bardzo bogaty – wśród wielu atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wystąpiły Prasłowianki, Teatr Lalki z Chorwacji, Leszek Kazimierski, orkiestra dęta z Okulic. Odsłonięto Aleję Gwiazd Chorwackich,  zorganizowano zawody żeglarskie, a nawet paradę dalmatyńczyków. Swoje stoiska miała Vistula – producent krawatów, firma Podravka Chorwacja, Katedra Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Ogród Pełen Lawendy oraz Klub Żeglarski Horn, Instytut Filologii Słowiańskiej UJ i wiele innych. Były karuzele dla dzieci, warsztaty lalkarskie, prezentacje technik ratowniczych i zawody żeglarskie o puchar Ambasadora Republiki Chorwacji.

29 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpił znakomity chorwacki Zespół Pieśni i Tańca LADO, znany z pięknych i oryginalnie aranżowanych przedstawień muzyki regionalnej i imponujących układów tanecznych. Koncert miał cel charytatywny – zbierane były fundusze na odbudowę zabytków Zagrzebia zniszczonych w trzęsieniu ziemi w 2020 roku.


Gospodarka Komunalna i usługi publiczne

• Wizyta studyjna delegacji z Miasta Zagrzebia z dyrektorami wydziału gospodarki, kontaktów zagranicznych, przedsiębiorstwa parkingów Zagrzebia i komunikacji tranzytowej w Krakowie - 10-12 września 2007 roku - spotkania i wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania infrastrukturą miejską, inwestycjami, transportem miejskim oraz prezentacja zintegrowanego systemu opłat za parkowanie za pomocą telefonu komórkowego.

• Miasto Zagrzeb brało udział w projekcie CHALLENGE, którego jednym z uczestników był Kraków. Ten unijny projekt ukierunkowany na przyśpieszenie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich był realizowany w latach 2013-2016. Więcej informacji.

• Od 27 do 31 marca 2017 roku w Krakowie odbywały się międzynarodowe studenckie warsztaty projektowe, których celem było opracowanie koncepcji zagospodarowania wschodniego fragmentu Parku Miejskiego Bagry Wielkie z obszarem tematycznym „Mała Chorwacja”. Organizatorami warsztatów byli: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie, Rada i Zarząd Dzielnicy XIII Podgórze oraz Kancelaria Prezydenta. Warunki i wymagania konkursowe obejmowały konieczność uwzględnienia wyników konsultacji społecznych. W trakcie warsztatów studenci kierunków architektura krajobrazu, architektura i kierunków pokrewnych ze Splitu, Zagrzebia i Krakowa pracowali w międzynarodowych i interdyscyplinarnych grupach nad pomysłem na wschodnią część Parku. Publiczna prezentacja prac studentów z udziałem mieszkańców Krakowa odbyła się 31 marca. Jury i przybyli mieszkańcy byli jednogłośni w swoim wyborze – zwyciężyła grupa w składzie: Marija Petričević, Mira Medović, Katarzyna Machaj i Małgorzata Czyszczoń. Ideą przewodnią ich pracy było utworzenie zielonej oazy, która w swej treści tematycznej bogato nawiązuje do Chorwacji przy jednoczesnym zachowaniu walorów ekologicznych terenu. Być może ta realizacja zapoczątkuje tradycję upamiętniania miast i państw partnerskich Krakowa w przestrzeni publicznej Krakowa.

Jubileusze i prezentacje

Dni Krakowa w Zagrzebiu - 17-19 kwietnia 2008 roku -  prezentacja gospodarcza, kulturalna i turystyczna:

- prezentacja gospodarcza i turystyczna Krakowa połączona z uroczystym podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy krakowską i zagrzebską izbą - w siedzibie Zagrzebskiej Izby Przemysłowo-Handlowej;

- koncert zespołu Sinfonietta Cracovia (utwory K. Pendereckiego, D. Szostakowicza i P. Czajkowskiego) w Lisinski Hall;

- wystawa: Malarstwo Współczesne Artystów z Krakowa – przygotowana przez Nowohuckie Centrum Kultury (prace 55 krakowskich artystów malarzy) w Galerii Wystawienniczej Akademii Umiejętności „Gliptoteka”;

- prezentacja turystyczna Krakowa na placu Bana Jelacića (stoisko promocyjne, smok wawelski, ruchoma redakcja „Gazety Krakowskiej”);

- występy „Old Metropolitan Jazz Band”.

Kultura

• 24 lipca 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy "Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović", w którym wzięli udział Minister Kultury Chorwacji Nina Obuljen Koržinek, przedstawiciele władz Polski, Wiceprezydent Zagrzebia Jelena Pavičić Vukičević, Ambasador Chorwacji w Polsce Andrea Bekić, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz przedstawiciele instytucji kultury obydwu krajów. Wystawa została przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu.
"Adriatycka epopeja" to pierwsza w Polsce prezentacja prac Ivana Meštrovicia i zarazem sztuki chorwackiej tej klasy. Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich.
Wystawa została zorganizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydent Republiki Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.

• 2 października 2018 roku - dokładnie w 20. rocznicę przybycia papieża Jana Pawła II do Zagrzebia - w stolicy Chorwacji, pod patronatem prezydenta Zagrzebia Milana Bandića, odbył się koncert krakowskiej orkiestry Sinfonietta Cracovia. W dniach 2-4 października 1998 roku papież odwiedził Zagrzeb, Mariję Bistricę, gdzie w sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej beatyfikował kardynała Alojzijego Stepinaća, chorwackiego męczennika czasów komunistycznych. Koncert symbolicznie zamknął zorganizowaną wcześniej  konferencję zatytułowaną "Wpływ polskiego papieża św. Jana Pawła II na społeczeństwo chorwackie – Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio - ku pamięci i zbliżeniu obu narodów - chorwackiego i polskiego, umiłowanych przez papieża Jana Pawła II".
W koncercie uczestniczyło ponad 1600 mieszkańców Zagrzebia oddając w ten sposób hołd papieżowi za jego rolę jako odegrał w zakończeniu wojny ojczyźnianej i budowaniu wizerunku wolnej i niepodległej Chorwacji na arenie międzynarodowej. Wśród gości byli również organizatorzy konferencji z Polski - rektor Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, prof. Józef Stala oraz pomysłodawca konferencji konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, liczni księża z Polski i Chorwacji, a także przedstawiciele różnych chorwackich instytucji.
Konferencja została zorganizowana z okazji rocznicy 20-lecia pobytu Jana Pawła II w Chorwacji, którą z tej okazji Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk zorganizował wspólnie z Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie, Chorwackim Uniwersytetem Katolickim i Uniwersytetem w Splicie. Patronat nad konferencją objęli prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i prezydent Republiki Polskiej Andrzej Duda. Zaproszenie do udziału w Komitecie Honorowym konferencji przyjęli Kardynał Stanisław Dziwisz, Kardynał Josip Bozanić, Arcybiskup Splitu-Makarskiej Marin Barišić, Arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski. Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza część odbyła się 9 października 2017 r. w Krakowie pod tytułem: "Papież Jan Paweł II w życiu społeczeństwa chorwackiego". Druga część konferencji odbyła się 4 maja w Splicie pod tytułem: "Udział papieża Jana Pawła II w odzyskaniu niepodległości państwa chorwackiego".
W przededniu I części konferencji w Krakowie, dokładnie 8 października 2017 roku, w święto narodowe Chorwacji "Dzień Niepodległości" odbył się koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Mladena Tarbuka, przy wsparciu prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, otwierający tę konferencję. Koncert w Zagrzebiu tej samej orkiestry w Chorwacji w dniu przybycia Papieża do Zagrzebia symbolicznie zamkną zorganizowaną konferencję i przypomniał wszystkim o tej ważnej wizycie Papieża Jana Pawła II w Chorwacji.
Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała zaprezentowała utwory głównie słynnych polskich kompozytorów, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Fryderyka Chopina. Gościem orkiestry był znany austriacki flecista Walter Auer, który między innymi wykonał utwory Sergeja Prokofjeva.

• W dniach 17-19 maja 2019 roku na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Zagrzebiu oraz Biblioteki Publicznej z Opatiji delegacja Biblioteki Kraków gościła w Chorwacji. Dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic oraz zastępca dyrektora do spraw merytorycznych Izabela Ronkiewicz-Brągiel przeprowadzili rozmowy z dyrekcją Biblioteki Miejskiej w Zagrzebiu, przedstawicielami chorwackiego Ministerstwa Kultury, chorwackiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy oraz Ambasady RP w Zagrzebiu. Spotkania w Zagrzebiu oraz Opatiji przyczyniły się do zacieśnienia kontaktów krakowskiej biblioteki z chorwackimi instytucjami poprzez podpisanie umów dwustronnych o współpracy na lata 2019-2021.

• 28 czerwca 2019 roku Centrum Kultury Podgórza podpisało list intencyjny o współpracy z Centrum Kultury Travno (Kulturni Centar Travno) z Zagrzebia.

Promocja

• 26 października 2005 roku - Rynek Główny w Krakowie - promocyjna prezentacja Chorwacji, zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przez studentów z Zagrzebia, członków Organizacji Roberta Schumana, podróżujących po Europie w ramach „Beetle Tour Europe”.

Wizyty oficjalne

• 3 kwietnia 2006 roku - spotkanie Prezydenta Miasta Krakowa z Ambasadorem Chorwacji w Polsce, Nebojša Koharovićem, związane z organizacją w Krakowie, w Auditorium Maximum UJ wystawy: „Wyzwanie Krawat - krawat jako chorwacki wkład w światowe dziedzictwo kulturowe”.

• Udział Milana Bandića, Burmistrza Zagrzebia w spotkaniu burmistrzów miast partnerskich w Krakowie -  4 - 6 czerwca 2007 roku -  w ramach obchodów 750. rocznicy lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.

Zarządzanie kryzysowe

• Listopad 2005 roku - międzynarodowe seminarium dotyczące działalności Czerwonego Krzyża w Rijece, udział przedstawiciela Krakowa: pracownika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Teresy Kielian.

• 11 grudnia 2012 roku w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa odbyło się spotkanie z Pavlem Kalinić, naczelnikiem wydziału zarządzania w sytuacjach kryzysowych Miasta Zagrzeb oraz ambasadorem Chorwacji Ivanem Del Vechio. Miasto Kraków reprezentował dyrektor wydziału Adam Młot oraz kierownicy referatów Katarzyna Kwiatkowska i Mariusz Karczmarek. Celem wizyty było złożenie propozycji Miastu Kraków podpisania deklaracji – protokołu współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego. Strona krakowska przyjęła propozycję do rozważenia, informując jednocześnie, że wydziały UMK nie mogą podpisywać umów międzynarodowych. W czasie spotkania wymieniono informacje na temat zakresu zadań i struktury wydziałów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe oraz podstawowe zasady postępowania w sytuacjach klęsk żywiołowych. Zagrzeb jest w trakcie tworzenia centrum zarządzania kryzysowego (jakim Kraków już dysponuje), chciałby także skorzystać z know-how Krakowa w zakresie opracowania procedur do planu zarządzania kryzysowego. Bezpośrednio po wizycie zostały przesłane do Zagrzebia materiały informacyjne.

Zdrowie

• 15-18 października 2008 roku - międzynarodowa konferencja Europejskiej Sieci Zdrowych Miast WHO "Zdrowie w polityce lokalnej" w Zagrzebiu, z udziałem przedstawiciela  Biura do spraw Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.