Rzym
Historia współpracy:
11 listopada 2008 roku, Kraków odwiedził Prezydent Miasta Rzymu, Pan Giovanni Alemanno, który przyjechał do Polski celem wzięcia udziału w obchodach Święta Niepodległości. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta Krakowa, Jackiem Majchrowskim wysunięta została propozycja nawiązania współpracy obydwu miast. Za wcieleniem tej idei w czyn przemawiały liczne podobieństwa Rzymu i Krakowa. Najważniejszym jest fakt, iż mury obu miast były świadkami licznych ważnych wydarzeń w życiu papieża Jana Pawła II, którego osoba niewątpliwie jednoczy polskich i włoskich obywateli. Miasta łączy również bogate zaplecze kulturowe, uniwersyteckie i wzajemny ruch turystyczny.
Prezydent Miasta Krakowa zaaprobował propozycję nawiązania wzajemnych kontaktów, a Rada Miasta Krakowa w dniu 17 grudnia 2008 roku uchwałą NR LX/771/08 podjęła decyzję w sprawie nawiązania współpracy między Krakowem i Rzymem.
Uroczystego podpisania Umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem i Miastem Rzymem dokonali w Krakowie Prezydenci obu miast, Jacek Majchrowski oraz Giovanni Alemanno, w dniu 27 października 2009 roku WIĘCEJ INFORMACJI
Kolejna umowa o współpracy partnerskiej miast została podpisana 23 października 2012 roku na okres 5 lat. WIĘCEJ INFORMACJI
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
Od 2009 roku Kraków i Rzym współpracują w dziedzinie edukacji. Wspólne pole działania umożliwia program Comenius, a od 2014 roku Erasmus+
Kultura
- 6 grudnia 2016 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zainaugurował wystawę prac z kolekcji MOCAK-u w Narodowym Muzeum Sztuki XXI-ego wieku w Rzymie MAXXI Museo. Prezentowana na przełomie 2016 i 2017 roku, jest to pierwsza tak duża (ponad 50 obrazów, fotografii, prac wideo i obiektów) i tak wszechstronna wystawa dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK we Włoszech. Prezydent spotkał się także z Ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie Tomaszem Orłowskim. Tematem wiodącym było podtrzymanie pozytywnych stosunków krakowsko-włoskich oraz zamierzenia dotyczące wspólnych inicjatyw na nadchodzący rok.
- Szopka - wykonana przez krakowskiego artystę Dariusza Czyża - została wystawiona do konkursu pt. „100 szopek” w kategorii „Szopka zagraniczna”, w ramach wystawy odbywającej się w Rzymie do 7 stycznia 2018 roku Corocznie od lat bierze w niej udział 150 stajenek z Włoch i kilkudziesięciu krajów. Polska szopka uczestniczy w wystawie z inicjatywy stowarzyszenia kulturalnego „Totus Tuus”- promocja Słowa Świętego Jana Pawła II.
Turystyka
- Zarówno w roku 2009 jak i 2010 Kraków uczestniczył w Międzynarodowych Targach Turystyki Religijnej Josp Fest, które odbywają się w Rzymie. Mottem ostatniej edycji, która odbyła się w dniach 14-17 stycznia 2010 roku był passus z Księgi Psalmów: „Swego oblicza nie zakrywaj przede mną..." (Ps. 26,9).
- W czerwcu 2013 roku w Rzymie odbyły się „Wianki nad Tybrem" – impreza zorganizowana przez rzymski ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej, Instytut Polski w Rzymie, Urząd Miasta Krakowa oraz Małopolską Organizację Turystyczną.
Wizyty oficjalne
- Współpraca w 2010 roku nie była ożywiona. Jej intensyfikacja nastąpiła w roku 2011, kiedy Prezydent Rzymu Giovanni Alemanno złożył wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa. Przewodnim tematem rozmów było przygotowanie wspólnej wystawy poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II.
- 29 kwietnia 2011 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przybył do Wiecznego Miasta z oficjalną wizytą, aby wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Papieża Jana Pawła II, które miały miejsce 1 maja. W obu miastach 29 kwietnia 2011 roku zainaugurowano wystawy zdjęć, poświęconych Ojcu Świętemu.
- 25 października 2011 roku Prezydent Rzymu Giovanni Alemanno odwiedził Kraków w ramach dorocznej „Podróży pamięci do Krakowa i Oświęcimia" włoskiej młodzieży. W trakcie pobytu w dawnym grodzie Kraka spotkał się z Prezydentem Jackiem Majchrowskim w celu omówienia perspektyw rozwoju współpracy Krakowa z „Wiecznym Miastem".
- 23 października 2012 roku Prezydent Rzymu Giovanni Alemanno i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podpisali kolejną umowę o współpracy partnerskiej. Umowa została podpisana na 5 lat. WIĘCEJ INFORMACJI
- 19 października 2013 roku nowy Prezydent Rzymu Ignazio R. Marino złożył wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu wzięła udział Konsul Honorowa Republiki Włoskiej Pani Anna Boczar-Trzeciak. Tematem rozmowy była dalsza współpraca miast, padła też propozycja realizacji wspólnego projektu w ramach uroczystości kanonizacyjnych bł. Jana Pawła II, np. koncertu, oraz promocji Rzymu poprzez zamieszczanie informacji o mieście (między innymi programu wydarzeń związanych z kanonizacją) w ramach wortalu internetowego „Kraków Otwarty na Świat".
- 28 kwietnia 2014 roku, podczas wizyty w Rzymie, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Prezydentem Wiecznego Miasta Ignazio M. Marino.
Inne
- Istniejąca od wieków więź Krakowa i Rzymu została symbolicznie uwidoczniona poprzez szlak, rozpoczynający się w Wiecznym Mieście a kończący w dawnym grodzie Kraka, pokonany przez „Płomień Lolka", który w dniu 30 marca 2009 roku dotarł do Krakowa.
- W geście solidarności z narodem włoskim, 26 marca 2020 roku w godzinach wieczornych, Tauron Arena Kraków, Kładka Ojca Bernatka oraz Centrum Kongresowe ICE zostały podświetlone w barwach flagi Republiki Włoskiej. Działania Krakowa spotkały się z ciepłym przyjęciem Prezydent Rzymu. Swoje wzruszenie wyraził w oficjalnym podziękowaniu, skierowanym do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.