Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Tbilisi

Historia współpracy:

27 sierpnia 2008 roku Rada Miasta Krakowa uchwaliła rezolucję dotyczącą gotowości nawiązania partnerskich stosunków pomiędzy Krakowem i Tbilisi. 18 marca 2009 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła Uchwałę Nr LXVI/847/09 w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między Miastem Kraków a Miastem Tbilisi. Umowa o współpracy partnerskiej z dnia 13 maja 2009 roku. Umowa o współpracy partnerskiej z dnia 12 czerwca 2012 roku Umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem w Rzeczypospolitej Polskiej a Miastem Tbilisi w Republice Gruzji z 4 maja 2015 roku. Umowa o kontynuacji współpracy partnerskiej pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Miastem Tbilisi w Republice Gruzji z dnia 18 października 2018 roku. Umowa o kontynuacji współpracy partnerskiej pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Miastem Tbilisi w Republice Gruzji z dnia 18 października 2021 roku.

Gospodarka
 

  • Od 2007 roku stolica Gruzji organizowała serię konferencji pt. „Wsparcie dla Rozwoju Biznesu na szczeblu lokalnym” (później: Forum Rozwoju Gospodarczego). Przedstawiciele Krakowa uczestniczyli w tym wydarzeniu w 2007 i 2009 roku. Więcej informacji w dziale Turystyka. 
  • W ramach pierwszych Dni Tbilisi w Krakowie (26-28 czerwca 2010 roku) w Krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli urzędów miast Tbilisi i Krakowa, poświęcone rozmowom na temat warunków i możliwości gospodarczej współpracy miast.
  • W ramach Dni Krakowa w Tbilisi przedstawiciele władz Miasta Krakowa zostali poproszeni przez władze Tbilisi o współorganizację 5. Forum Rozwoju Gospodarczego, odbywającego się w stolicy Gruzji w dniach 3-5 maja 2011 roku. Biorąc pod uwagę zasięg Forum i jego znaczenie na arenie międzynarodowej zaproszenie zostało uznane za potwierdzenie zaufania, jakim cieszą się krakowscy eksperci w Gruzji. Urząd Miasta Krakowa uczestniczył aktywnie w merytorycznych aspektach imprezy poprzez  udział w panelach dyskusyjnych dotyczących nowoczesnych metod przyciągania i obsługi inwestorów, perspektyw rozwoju ekonomicznego miast, rewitalizacji historycznych budynków oraz spotkaniu przedstawicieli polskich i gruzińskich miast. Wystąpienia przedstawicieli Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta oraz Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkały się z dużym zainteresowaniem  uczestników Forum.
  • 12 czerwca 2015 roku odbyła się prezentacja gospodarczego potencjału Tbilisi w Krakowie. Wydarzenie to było jednym z punktów programu przedsięwzięcia „Weekend z Tbilisi”. Patrz działy: Jubileusze i prezentacje, Kultura, Turystyka.

Gospodarka komunalna i usługi publiczne
 

  • Projekt Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP: „Wsparcie rządu Gruzji we wdrażaniu Strategii Rozwoju Regionalnego w zakresie decentralizacji i rozwoju zasobów ludzkich” w ramach programu MSZ „Polska pomoc 2009”. Czterodniowa wizyta studyjna (21-24 września 2009 roku) delegacji wysokich rangą gruzińskich przedstawicieli instytucji publicznych pod przewodnictwem Vano Khukhunaishvilego.
  • W dniach 6-9 września 2010 roku, w ramach międzynarodowej konferencji nt. infrastruktury miejskiej „Autostrady i infrastruktura podziemna”,  europejscy specjaliści zebrali się w Tbilisi aby omówić zagadnienia z dziedziny inżynierii budowlanej a także technologii recyklingowych przy budowie dróg. Dyskusje panelowe obejmowały również tematykę bezpieczeństwa i zarządzania ruchem ulicznym oraz nowego podejścia do zagadnień ruchu ulicznego. Kraków reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Infrastruktury Miejskiej Wiesław Starowicz.
  • W dniach 11-15 listopada 2015 roku przebywała w Krakowie delegacja Departamentu Audytu Urzędu Miasta Tbilisi. Gruzińscy goście interesowali się doświadczeniem naszego miasta w zakresie wdrażania audytu wewnętrznego, współdziałania jednostek audytu wewnętrznego i innych departamentów, jak również zarządzania ryzykiem. Urząd Miasta Krakowa reprezentowali Generalny Audytor Krzysztof Pakoński oraz Audytor Wewnętrzny Izabela Stobnicka.

Jubileusze i prezentacje
 

  • 26-28 czerwca 2010 roku - pierwsze Dni Tbilisi w Krakowie.
  • I Dni Krakowa w Tbilisi (3-7 maja 2011 roku) były wydarzeniem doniosłym ze względu na ich wielostronny charakter. Poza oficjalną wizytą przedstawicieli władz miasta na czele z  Prezydentem Jackiem Majchrowskim, której towarzyszył szereg wydarzeń kulturalnych, nasze miasto mogło zaprezentować się także podczas Forum Rozwoju  Gospodarczego (więcej informacji w dziale Gospodarka). Wizyta w stolicy Gruzji stała się także okazją do spotkania z Ambasador RP w Gruzji Urszulą Doroszewską.
  • W dniach 12-14 czerwca 2015 roku odbyła się w Krakowie prezentacja „Weekend z Tbilisi”. Na program przedsięwzięcia złożyły się prezentacje turystyczna i biznesowa oraz wydarzenia kulturalne. Zobacz działy: Kultura, Turystyka, Gospodarka.

Kultura

  • Na program kulturalny pierwszych Dni Tbilisi w Krakowie w dniach 26-28 czerwca 2010 roku złożyły się: koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Valeriana Shiukashvili, jednego z najwybitniejszych gruzińskich pianistów młodego pokolenia; przestawienie „Ekstrawaganza” nowatorskiego Fingers Theatre wystawione dwukrotnie w Teatrze Maski, Lalki i Aktora „Groteska”; występ folklorystycznego zespołu „Lashari" podczas koncertu plenerowego na Małym Rynku; wystawa fotograficzna „Tbilisi Today" w krakowskim magistracie oraz pierwszy w Polsce koncert słynnej gruzińskiej wokalistki jazzowej Nino Katamadze w Krakowskiej Filharmonii.
  • Kulturalną część pierwszych Dni Krakowa w Tbilisi (6-7 maja 2011 roku), otworzył występ jednego z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej Jarka Śmietany, który wystąpił wraz ze swoim kwartetem w Teatrze Narodowym im. Szoty Rustavelego. W budynku Konserwatorium zaprezentował się młody, niezwykle utalentowany absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, pianista Marcin Koziak, laureat licznych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Ostatnim punktem prezentacji był seans Teatru KTO „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” inspirowany życiem Bohumila Hrabala.
  • 27 kwietnia 2014 roku w Kościele Św. Katarzyny w Krakowie odbył się koncert słynnego, 11-osobowego chóru Anchiskhati, który powstał w 1987 roku. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę polifoniczną, religijną i świecką. Artyści śpiewali dla publiczności w takich krajach jak Austria, Niemcy, Francja, Grecja, USA, Włochy, Kanada. Nagrali kilkanaście płyt. Na program koncertu złożyły się pieśni ludowe i świeckie z różnych regionów Gruzji oraz gruzińska muzyka kościelna. Wszyscy członkowie chóru są pasjonatami tej muzyki, a poza tym uczą, prowadzą warsztaty i od 1988 roku regularnie występują w słynnej świątyni Anchiskhati, która pochodzi z VI wieku i jest najstarszą cerkwią w Tbilisi. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Most do Gruzji”. Finansowego wsparcia udzielił między innymi Urząd Miasta Krakowa.
  • W dniach 12-14 czerwca 2015 roku odbył się w Krakowie „Weekend z Tbilisi”. Publiczność krakowska mogła w Nowohuckim Centrum Kultury obejrzeć zdjęcia wykonane przez gruzińskich fotografików starszego i młodszego pokolenia. Ich prace ukazują Gruzję, dokumentują dzieje jej zwykłych obywateli oraz wybitnych postaci, wśród nich np. życie Siergieja Paradżanowa, słynnego reżysera i dysydenta. Zachwyt krakowian wzbudziło przedstawienie „Harira” oparte na utworach wybitnego gruzińskiego kompozytora i dyrygenta, Dżansuga Kachidze. Spektakl łączył równocześnie cechy teatru dramatycznego i współczesnego baletu. Mieszkańcy Krakowa i przebywający w naszym mieście turyści mieli także możliwość wysłuchać na Rynku Głównym koncertu gruzińskich pieśni w wykonaniu zespołu „Georgian Voices”. W realizację programu „Weekendu z Tbilisi” włączyło się Stowarzyszenie „Most do Gruzji”. Chór złożony z członków tej organizacji uświetnił swoim występem uroczystą inaugurację całego przedsięwzięcia.
  • 26 października 2016 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym odbyło się przedsięwzięcie pod nazwą Noc w bibliotece: Kultura Gruzińska. W programie wydarzenia znalazł się między innymi występ chóru z Ilia State University z Tbilisi oraz kurs języka gruzińskiego. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski objął wydarzenie honorowym patronatem i ufundował nagrodę dla najlepszego uczestnika warsztatów językowych.
  • 28 stycznia 2019 roku w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbyła się kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków we współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury". Ninia Matcharashvili reprezentująca Wielofunkcyjne Biblioteki Gminy Tbilisi przedstawiła referat pt. „Mediateki i biblioteki Tbilisi”.

Polonia

  • 18 listopada 2018 roku w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji w Tbilisi odbył się koncert galowy „Gruzińska Polonia dla Niepodległej” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!” z Krakowa w ścisłej współpracy z organizacjami polonijnymi z Tbilisi - Związkiem „Polonia” i Szkołą Polską. Przedstawiciele gruzińskiej Polonii, Polacy oraz mieszkańcy Gruzji zainteresowani kulturą polską zebrali się, aby wspólnie uczcić Stulecie Odzyskania Niepodległości RP. Koncert otworzył Ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz. W czasie koncertu odbyło się też ogłoszenie wyników i ceremonia rozdania nagród laureatom konkursu „Śladami Konstantego Gorskiego”. Pierwsze miejsce zajęła Daria Szlezyngier - młoda polska badaczka mieszkająca w Tbilisi, a drugie miejsce - Razhden Chikhoria. Jako obywatel gruziński, którego praca konkursowa została najwyżej oceniona przez Komisję, otrzymał on nagrodę specjalną ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa: trzydniowy pobyt w Krakowie dla dwóch osób wraz z biletami wstępu do wybranych muzeów. Bilet lotniczy z Tbilisi do Krakowa ufundowały Polskie Linie Lotnicze LOT. Koncert uświetniły premierowe wykonania utworów Konstantego Gorskiego, polskiego skrzypka-wirtuoza i kompozytora, który był koncertmistrzem orkiestry tbiliskiego teatru wielkiego w latach 1883-1890. Pochodząca z Krakowa śpiewaczka Yoanna Ayers wykonała wraz z pianistą jazzowym Kamilem Urbańskim pieśni Konstantego Gorskiego napisane do słów poetów polskich. Lela Mtchedlidze, koncertmistrz orkiestry tbiliskiej opery wykonała premierowo utwory na skrzypce i fortepian skomponowane przez Konstantego Gorskiego. W koncercie wystąpili także uczniowie Szkoły Polskiej im. św. Królowej Jadwigi. Zaś specjalnie stworzony na ten wieczór chór polonijny zaprosił wszystkich gości do wspólnego tradycyjnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych. Informacja o koncercie znalazła się w najważniejszych mediach gruzińskich.

Promocja
 

  • Każdego roku Ambasada RP w Tbilisi organizuje stoisko podczas charytatywnego kiermaszu Winter Fair. W listopadzie 2015 roku wylicytowany został voucher na weekendowy pobyt w Krakowie dla dwóch osób. Nagrodę wygrała mieszkanka Tbilisi, która wraz z osobą towarzyszącą w dniach 7-9 października 2016 roku odwiedziła nasze miasto. Obie panie zwiedziły Wawelskie Wzgórze oraz muzeum Fabryka Schindlera. Kraków, jego atmosfera i zabytki wywarły na turystkach duże wrażenie i dlatego zapowiedziały już swój ponowny przyjazd do stolicy Małopolski.
  • 3 grudnia 2016 roku odbyła się kolejna edycja kiermaszu charytatywnego „Winter Fair” organizowanego przez stowarzyszenie International Women’s Association. W przedsięwzięciu biorą udział placówki dyplomatyczne akredytowane w Tbilisi, samorządy oraz artyści i rzemieślnicy. Organizowane przez Ambasadę RP stoisko i loterię Prezydent Miasta Krakowa tradycyjnie wspiera przekazując krakowskie fanty. W 2016 roku była to porcelanowa figurka gołąbka – taka sama, jaką Papież Franciszek wybrał na pamiątkę pobytu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.

Sport i rekreacja
 

  • Spotkanie Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pawła Pytko z piłkarzami gruzińskiego klubu sportowego Dinamo Tbilisi, którzy przyjechali na mecz z KS Wisła 16 września 2004 roku zaowocowało między innymi wystosowaniem listu do Mera Tbilisi, wyrażającego wolę współpracy ze stolicą Gruzji. Potwierdzenie gotowości nawiązania kontaktów nastąpiło podczas rewizyty Przewodniczącego Rady Miasta wraz z drużyną piłkarską Wisła w Tbilisi w dniach 29-30 września 2004 roku.

Turystyka
 

  • Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Przedsiębiorczości Jan Okoński wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat turystyki w ramach konferencji „Wsparcie dla Rozwoju Biznesu na szczeblu lokalnym”, która odbyła się w Tbilisi w dniach 14-18 maja 2007 roku.
  • W kwietniu 2009 roku stolica Gruzji była gospodarzem międzynarodowej konferencji nt. wsparcia dla lokalnego rozwoju gospodarczego. Kraków reprezentowała podczas tego wydarzenia ówczesna Dyrektor Biura Marketingu Turystycznego Miasta Katarzyna Gądek. Tematem przewodnim konferencji zorganizowanej pod hasłem „Still Attractive for Visitors” - „Nadal atrakcyjni dla turystów” była kwestia utrzymania atrakcyjności miast i regionów w trudnych czasach kryzysu gospodarczego.
  • W ramach pierwszych Dni Tbilisi w Krakowie (26-28 czerwca 2010 roku) w Krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej odbyła się prezentacja turystycznego potencjału Tbilisi skierowana do krakowskich tour-operatorów. Prezentacji towarzyszyła degustacja kuchni gruzińskiej i gruzińskich produktów regionalnych.
  • 12 czerwca 2015 roku odbyła się prezentacja turystycznego potencjału stolicy Gruzji. Wydarzenie to było jednym z punktów programu przedsięwzięcia „Weekend z Tbilisi”. Więcej informacji w działach: Jubileusze i prezentacje, Gospodarka, Kultura.
  • W dniach 13-15 września 2017 roku odbyło się w Tbilisi 10. Lokalne Forum Rozwoju Ekonomicznego (Local Economic Development Forum) zatytułowane „Progressive Cities”. Tematyka jubileuszowego Forum była poświęcona możliwościom zwiększenia rozwoju gospodarczego, promocji zrównoważonych i lepszych warunków środowiskowych, współpracy transgranicznej władz lokalnych.
  • Kraków został zaproszony do udziału w tej konferencji. Nasze miasto uczestniczyło w panelu poświęconym turystyce.
  • W roku 2017 Ambasada RP w Tbilisi zorganizowała po raz kolejny stoisko i loterię w ramach „Winter Fair”. Kraków  tradycyjnie przekazał materiały na stoisko oraz upominek na loterię charytatywną.

Wizyty oficjalne
 

  • Oficjalna delegacja Tbilisi na czele z Merem miasta Zurabem Tchiaverashvili gościła w Krakowie w lipcu 2005 roku. Jednym z jej członków był także ówczesny Ambasador Gruzji w Polsce Zaza Kandelaki.
  • W odpowiedzi na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, w dniach 9-10 października 2008 roku do Krakowa przybył Wicemer Tbilisi Mamuka Akhvlediani i przedstawiciele administracji Tbilisi. W czasie spotkań z władzami Krakowa goście mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami naszego miasta w zakresie strategii rozwoju, promocji oraz turystyki. Podczas konferencji prasowej Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Radwan-Ballada przekazała na ręce przewodniczącego gruzińskiej delegacji rezolucję Rady Miasta Krakowa w sprawie nawiązania partnerskich stosunków pomiędzy Krakowem i Tbilisi.
  • Delegacja Krakowa (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Przedsiębiorczości Jan Okoński oraz przedstawiciele Rady Miasta Krakowa) uczestniczyła w obchodach Święta Miasta „Tbilisoba", odbywających się jesienią 2008 roku. Uroczystości były okazją do kontynuacji rozmów na temat współpracy obu miast.
  • 13 maja 2009 roku Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wicemer Tbilisi Mamuka Akhvlediani podpisali w Krakowie Umowę o współpracy partnerskiej Krakowa i Tbilisi.
  • Jednodniowa wizyta przedstawicieli stolicy Gruzji w naszym mieście, poświęcona konkretyzacji planów współpracy, miała miejsce 8 września 2009 roku.  
  • Na zaproszenie Mera Tbilisi Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Przedsiębiorczości Jan Okoński reprezentował Kraków podczas uroczystości związanych z obchodami święta miasta Tbilisi w dniach 23-25 października 2009 roku. Wizyta w Gruzji była okazją do kontynuowania rozmów na temat zaplanowanej w roku 2010 prezentacji miasta Tbilisi w Krakowie.
  • Delegacja przedstawicieli Urzędu Miasta i Rady Miasta Krakowa udała się do Tbilisi celem wzięcia udziału w dorocznej uroczystości „Tbilisoba” w dniach 22-24 października 2010 roku, które to wydarzenie było okazją do kontynuacji rozmów na temat wspólnych projektów zaplanowanych na 2011 roku. Jednym z najważniejszych tematów było ustalenie szczegółów zaplanowanych na rok 2011 „Dni Krakowa w Tbilisi”. Krakowska delegacja wzięła również udział w tradycyjnych imprezach towarzyszących dorocznemu świętu „Tbilisoba”: ceremonii tłoczenia wina, festiwalu owoców i koncercie zespołów mniejszości etnicznych. Stojący na czele krakowskiej delegacji Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Wiesław Starowicz przekazał na ręce Mera Miasta Tbilisi Georga Ugulavy list z życzeniami okolicznościowymi od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
  • 12 czerwca 2012 roku w Krakowie gościł Mer Miasta Tbilisi George Ugulava. Tego dnia nastąpiło podpisanie kolejnej Umowy o współpracy partnerskiej między Krakowem i stolicą Gruzji. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Ambasador Gruzji w Polsce Nikoloz Nikolozishvili. Wizytę delegacji gruzińskiej poprzedziły „III Dni Kultury Gruzińskiej” współorganizowane przez Gminę Miejską Kraków. Głównym organizatorem i inicjatorem tego święta gruzińskich tradycji, a także konferencji naukowej poświęconej historii i współczesności Republiki Gruzińskiej było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Most do Gruzji".
  • W dniach 5-6 października 2013 roku przedstawicielki Rady Miasta Krakowa Agata Tatara i Anna Mroczek reprezentowały władze Krakowa podczas uroczystości związanych z „Tbilisobą” - dorocznym świętem Tbilisi. Delegacja Krakowa, poza udziałem w plenerowych koncertach i pokazach tradycyjnych tańców i sztuki gruzińskiej miała okazję spotkać się z Merem Miasta Tbilisi, George Ugulavą, któremu przekazany został list Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W liście tym wyrażona została gotowość Krakowa do organizacji kolejnych Dni Tbilisi w Krakowie, które dałyby możliwość prezentacji stolicy Gruzji w naszym mieście. Gośćmi spotkania byli również Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oraz Małgorzata Gosiewska, Honorowy Obywatel Miasta Tbilisi.
  • W dniach 25 i 26 października 2014 roku odbyły się doroczne obchody Święta Miasta Tbilisi „Tbilisoba”. Kraków reprezentowali Radni Magdalena Bassara i Stanisław Rachwał. Krakowska delegacja uczestniczyła w przedsięwzięciach kulturalnych oraz wzięła udział w spotkaniu z władzami miasta Tbilisi. Obie strony zadeklarowały wolę dalszej współpracy w różnych dziedzinach. W rozmowie poruszona została kwestia zorganizowania  kolejnej prezentacji stolicy Gruzji w Krakowie.
  • W dniach 3-4 maja 2015 roku przebywał w Krakowie Mer Tbilisi David Narmania. Celem jego wizyty był udział w Europejskim Kongresie Samorządów, w trakcie którego przemawiał podczas Sesji Plenarnej. Merowi towarzyszyła Dyrektor Departamentu PR i Mediów Magda Popiashvili. Program wizyty przewidywał także podpisanie wraz z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim umowy o kontynuacji współpracy Krakowa i stolicy Gruzji.
  • W dniach 12-14 czerwca 2015 roku przebywała w Krakowie delegacja miasta Tbilisi z Wicemerem Nino Khatiskatsi na czele. Delegacja przybyła do naszego miasta w związku z prezentacją „Weekend z Tbilisi”.  Więcej informacji w działach: Kultura, Turystyka, Gospodarka.
  • W dniu 7 września 2015 roku krakowski magistrat odwiedziła delegacja władz Tbilisi w składzie: Wicemer Tbilisi Irakli Lekvinadze, Przewodniczący Rady Miasta Tbilisi Giorgi Alibegashvili oraz radni David Utmelidze i Ioseb Manjavidze.  Gruzińscy goście spotkali się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Magdaleną Sroką. Rozmowa dotyczyła współpracy obu miast w dziedzinie turystyki, transportu miejskiego i sportu. Goście przybyli do Polski aby wziąć udział w odbywającym się po raz kolejny w Krynicy Międzynarodowym Forum Ekonomicznym.
  • W październiku 2016 roku podczas Święta Miasta Tbilisi „Tbilisoba” stolicę Gruzji odwiedziła delegacja Urzędu Miasta złożona z Dyrektor Kancelarii Prezydenta Anny Frankiewicz oraz Zastępcy Dyrektora Kancelarii ds. Współpracy Zagranicznej Beaty Sabatowicz. Członkinie delegacji uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Miasta Tbilisi oraz Ambasady RP. Tematem rozmów była kontynuacja współpracy Krakowa i Tbilisi.
  • 19 czerwca 2017 roku Urząd Miasta Krakowa odwiedził Giorgi Vashadze, przewodniczący gruzińskiej partii Civic Platform–New Georgia, jeden z autorów przekształcenia Gruzji z post-sowieckiego kraju w szybko rozwijające się państwo z elastycznym i transparentnym systemem zarządzania. Jako były wiceminister sprawiedliwości i członek gruzińskiego parlamentu Giorgi Vashadze stworzył  i wprowadził wiele nowatorskich koncepcji, które zostały najpierw zrealizowane w Gruzji, a dzisiaj są stosowane w wielu innych krajach. Wdrożone przez niego centrum Public Service Hall, agencja rządowa oferująca usługi administracyjne w jednym miejscu, otrzymało nagrodę UN Public Service Award 2012. Gruziński gość w rozmowie z Prezydentem  Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim opowiadał o swoich doświadczeniach przy wprowadzaniu reform administracyjnych w Gruzji oraz na Ukrainie, gdzie obecnie pełni funkcję doradcy Prezydenta Petra Poroszenki. Giorgi Vashadze pytał o doświadczenia naszego miasta przede wszystkim w zakresie wprowadzonych reform, promocji turystyki, transportu zbiorowego i ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza.
  • W dniach 1-2 października 2022 roku na zaproszenie mera Tbilisi Kakha Kaladze w dorocznym święcie miasta "Tbilisoba" wzięli udział trzej przedstawiciele Rady Miasta Krakowa: Jakub Kosek, Sławomir Pietrzyk i Jerzy Zięty.
  • W dniach 30 września - 1 października 2023 roku na zaproszenie mera Tbilisi Kakha Kaladze w dorocznym święcie miasta "Tbilisoba" wzięli udział przedstawiciele Rady Miasta Krakowa.

Zarządzanie kryzysowe
 

  • 13 i 14 czerwca 2015 roku stolicę Gruzji nawiedziły powodzie w wyniku których życie straciło kilkanaście osób, a wiele miejskich budynków zostało zniszczonych. Prezydent Jacek Majchrowski wystosował list do Mera Tbilisi Davida Narmanii. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” w Krakowie organizowane były zbiórki na rzecz ofiar powodzi w Tbilisi.