Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

San Francisco

Historia współpracy:

Umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy Krakowem i San Francisco została podpisana w Krakowie 2 lipca 2009 r. na 5 lat. Nie został podpisany kolejny dokument. Współpraca ma charakter okazjonalny i dotyczy konkretnych projektów.

Umowa zakłada współpracę w takich obszarach zarządzania miastem jak budownictwo miejskie, transport i łączność, organizacja gospodarki miejskiej, a także ochrona zabytków historii i kultury oraz rewitalizacja obszarów zabytkowych. San Francisco i Kraków wspierają także wzajemne kontakty w dziedzinie nauki i edukacji oraz rozwój współpracy naukowo-technicznej, szczególnie z firmami Doliny Krzemowej. W ramach umowy partnerskiej miasta podejmą się również współorganizacji wystaw, festiwali oraz będą wspierać nawiązywanie współpracy przez uczelnie akademickie Krakowa i Regionu Zatoki San Francisco (Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, Uniwersytety w Berkeley i w Stanford).

Zgodnie z prawem amerykańskim współpracę zagraniczną miast realizują komitety miast siostrzanych (Sister Cities Committees), które są specjalnie powoływanymi fundacjami non profit, działającymi zgodnie z określonymi zasadami formalnymi. Jej członkami są osoby prywatne, które chcą zaangażować się w realizację projektów w ramach współpracy między miastami i ją finansować lub pozyskiwać fundusze na różne inicjatywy. W San Francisco, współpracę z Krakowem realizuje Fundacja Miast Siostrzanych Kraków-San Francisco, powołana staraniem Konsula Christophera Kerosky′ego i Tadeusza Taubego. W ramach Fundacji zostały powołane komitety tematyczne do spraw: edukacji, kultury, folkloru i sztuki, mediów, spraw prawnych, turystyki, religii, zaawansowanych technologii i przedsiębiorczości, w których działają osoby prywatne zainteresowane wspieraniem kontaktów między miastami.

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • W czerwcu 2012 roku Konsul Honorowy RP w San Francisco Christopher Kerosky złożył wizytę w Krakowie w związku z organizowaną wymianą studentów prawa między Uniwersytetem Jagiellońskim (Szkoła Prawa Amerykańskiego) i Uniwersytetem w Berkeley w sierpniu 2012 roku. Wymiana była możliwa dzięki amerykańskiemu grantowi rządowemu uzyskanemu staraniem Konsula Kerosky’ego umożliwiającemu miesięczną praktykę 12 krakowskim studentom. W planach jest kontynuacja współpracy i dalsze, także profesorskie, wymiany.

Gospodarka

  • 9 listopada 2013 roku Stowarzyszenie Polskie w Kalifornii we współpracy z Komitetem Miast Siostrzanych San Francisco-Kraków zorganizowało okolicznościową uroczystość z okazji 150-lecia polskiej społeczności w Kalifornii pod hasłem: „Od pionierów do Doliny Krzemowej”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wielu polskich organizacji i środowisk: Polsko-Amerykańskiego Kongresu; Klubu Polskiego w San Francisco, Amerykańsko-Polskiej Rady Handlowej, Polam Federal Credit Union. Stowarzyszenie Polskie w Kalifornii (The Polish Society of California), wiosną 1863 roku powołali polscy emigranci pod kierownictwem kapitana Rudolfa Korwina Piotrowskiego i Kazimierza Bielawskiego, "aby wspierać i organizować poparcie dla powstania styczniowego 1863".

Gospodarka komunalna i usługi publiczne

  • 20 czerwca 2014 roku, w Urzędzie Miasta Krakowa gościła grupa przedstawicieli Amerykańskiego Stowarzyszenia Planistów Kalifornii Północnej z siedzibą w San Francisco. Goście zapoznali się z zasadami planowania przestrzennego w Krakowie. Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa Bożena Kaczmarska-Michniak przedstawiła zarys historii i metodologię tworzenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa oraz tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Amerykańscy planiści byli pod wrażeniem zarówno długofalowej wizji rozwoju Krakowa, na której opiera się Studium, jak i zaawansowanych technik opracowywania miejscowych dokumentów planistycznych i wyrazili zainteresowanie współpracą i wymianą doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie.

Kultura

  • "San Francisco Bus" – wydarzenie artystyczne organizowane 6 maja 2011 roku przez Konsulat Generalny USA w Krakowie wraz z  kilkoma instytucjami kultury. Wydarzeniem tym łączącym happening, teatr, film i multimedia widzowie zostali zaproszeni w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, w czasie której ukazywano miejsca, postacie i wydarzenia łączące Kraków i San Francisco.
  • 19-21 lipca 2011 roku wizyta w Krakowie polskiego zespołu folklorystycznego Łowiczanie i występ w Nowohuckim Centrum Kultury. W koncercie – zaprezentowanym wraz  z zespołem „Lajkonik” z Tucson (z Arizony!) przedstawiono tańce z regionu Przeworska, Białego Podlasia, Żywca oraz Spiszu, a także program „Jazz Era”, w skład którego wchodzą tańce Foxtrot & Charleston, American Country, Swingtime, hawajski taniec Hula, a nawet rzadko u nas prezentowany irlandzki Hornpipe. W czasie wizyty w Krakowie goście zwiedzili Stare Miasto, a także nawiązali współpracę z zespołem Krakowiacy.
  • 14-17 maja 2015 roku – udział poety i krytyka literackiego Roberta Hassa z Berkeley w Festiwalu Miłosza w Krakowie.

Promocja

  • W maju 2011 roku – w nawiązaniu do wcześniejszych uzgodnień - Kraków przesłał do San Francisco propozycję realizacji projektu „Tramwaj z Krakowa dla San Francisco”.

Wizyty oficjalne

  • Wizyta delegacji z San Francisco (około 90 osób) w Krakowie - 1-5 lipca 2009 roku – udział w uroczystym podpisaniu umowy o współpracy między miastami i w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Żydowskiej. Delegacja oficjalna prowadziła rozmowy na temat współpracy z przedstawicielami uczelni i krakowskich instytucji kultury.
  • 21 października 2009 roku - przyjęcie z okazji nawiązania współpracy partnerskiej między Krakowem a San Francisco zorganizowane przez burmistrza Gavina Newsoma w ratuszu w San Francisco.
  • Wizyta Zastępcy Prezydenta Krakowa w San Francisco – 2–9 grudnia 2010 roku, w związku z udziałem w konferencji „Polska - Dolina Krzemowa - Sympozjum Technologiczne" w uniwersytecie w Stanford koło San Francisco, organizowanej przez Komitet Miast Siostrzanych Kraków - San Francisco, Polsko- Amerykańską Radę Handlu i Polsko-Amerykański Klub Inżynierów. Wspólną prezentację Krakowa i jego potencjału przedstawili przedstawiciele Miasta, Krakowskiego Parku Technologicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Swoimi doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem na polskim rynku dzielili się także menedżerowie znanych amerykańskich firm sektora wysokich technologii działających w Krakowie, Motoroli i Google.

Inne

  • 9 lipca 2010 roku – uroczyste spotkanie w Urzędzie Miasta Krakowa grupy mieszkańców  z San Francisco wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta San Francisco i konsulem Tadeuszem Taube oraz Prezesem Fundacji Kultury i Sztuki Polskiej w San Francisco, Carią Tomczykowska z Zastępcami Prezydenta Krakowa, przedstawicielami Parku Lifescience i Muzeów: Sztuki Współczesnej oraz Inżynierii Miejskiej.
  • Staraniem Carii Tomczykowskiej, prezesa Fundacji Kultury i Sztuki Polskiej w San Francisco, w październiku 2012 roku sprowadzono do Polski prochy Stefana Norblina oraz jego żony, aktorki Leny Żelichowskiej i w Warszawie na Powązkach odbył się ich pogrzeb, a następnie 12 października 2012 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie odbył się wernisaż wystawy prac tego artysty „Stefan Norblin – artysta wszechstronny”. W listopadzie 2012 roku w czasie wizyty Carii Tomczykowskiej w Krakowie w krakowskich muzeach prowadzone były rozmowy na temat możliwości prezentacji tej wystawy w naszym mieście.