Moskwa
Historia współpracy:
Współpraca ustała na mocy Uchwały Nr LXXIX/2213/22 Rady Miasta Krakowa z dnia 2 marca 2022 r. w sprawie zakończenia współpracy Gminy Miejskiej Kraków z miastem Moskwa oraz miastem Sankt Petersburg
Kontakty Krakowa i Moskwy dotyczyły w szczególności takich dziedzin jak: kultura, turystyka, sport, edukacja, ochrona obiektów światowego dziedzictwa, rozwój biznesu i handlu, a także zarządzanie transportem miejskim oraz rozwojem infrastruktury drogowo-transportowej.
Współpracę pomiędzy parlamentami miast zapoczątkowano w 1997 roku. Pierwszym, podpisanym 3 lipca 1997 roku, porozumieniem był Protokół o współpracy pomiędzy Moskiewską Dumą Miejską i Radą Miasta Krakowa. 1 lipca 2004 roku Prezydent Miasta Krakowa i Mer Miasta Moskwy podpisali Protokół dotyczący zacieśnienia współpracy w różnych dziedzinach. 2 lipca 2004 roku w Moskwie podpisany został Program współpracy kulturalnej pomiędzy Krakowem i Moskwą na lata 2004-2006. Kolejne porozumienie - Program współpracy między Rządem Moskwy a Gminą Miejską Kraków na lata 2006-2008 podpisano 19 kwietnia 2006 roku. Natomiast 25 października 2007 roku Dyrektorzy Wydziałów Kultury Krakowa i Moskwy podpisali Program współpracy kulturalnej na lata 2008-2010. Z 9 września 2008 roku pochodzi Program współpracy Miasta Krakowa i Miasta Moskwy na lata 2009-2011. W kwietniu 2013 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Mer Miasta Moskwy Siergiej S. Sobianin podpisali Program współpracy między Rządem Moskwy a Gminą Miejską Kraków na lata 2013-2015. Po tej dacie współpraca miast miała charakter okazjonalny i dotyczyła konkretnych projektów.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- 24 kwietnia 2003 roku umowę o współdziałaniu placówek oświatowych podpisali dyrektorzy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie oraz Szkoły nr 554 w Moskwie. Z tej okazji w Krakowie przebywała grupa uczniów i nauczycieli z Moskwy, a we wrześniu 2003 roku młodzież i pedagodzy z Krakowa udali się z rewizytą do Moskwy.
- Aktywną współpracę z moskiewskimi uczelniami prowadzi Uniwersytet Pedagogiczny, przy którym od 2006 do 2021 roku działało Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego.
- Wiosną 2007 roku Moskwa zaprosiła Kraków do udziału w realizacji projektu „Dziecięce obozy ekologiczne”. W projekcie brała udział Szkoła Podstawowa nr 113.
- W dniach 2-3 września 2007 roku w Moskwie odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Miasta są dla dzieci”, zorganizowana przez Rząd Miasta Moskwy i UNICEF w ramach obchodów Roku Dziecka w Moskwie. Uczestnicy wydarzenia zastanawiali się nad sposobami przekształcenia miast w środowisko sprzyjające rozwojowi dzieci, podkreślali konieczność zorganizowania opieki dla dzieci bezdomnych, dzielili się doświadczeniami w zakresie metod wspierania młodych matek, które pragną powrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. W konferencji wzięła udział delegacja Krakowa na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Edukacji Elżbietą Lęcznarowicz.
- Z okazji Dni Moskwy w Krakowie (maj 2008 roku) oraz Dni Krakowa w Moskwie (wrzesień 2008 roku) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie wraz ze swym moskiewskim partnerem zorganizował wymianę uczniów.
- Mer Miasta Moskwy Siergiej Sobianin zaprosił młodzież szkolną z Krakowa do udziału w realizowanym w stolicy Rosji projekcie edukacyjnym pod nazwą II Międzynarodowa Olimpiada Metropolii. W przedsięwzięciu, które odbyło się 4-9 września 2017 roku, wzięły udział zespoły z 36 stolic i metropolii świata. Kraków reprezentowali uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Dzięki swej znakomitej wiedzy z dziedziny matematyki, chemii, fizyki i informatyki krakowianie zajęli II miejsce w rozgrywkach, obok zespołów z St. Petersburga, Mińska, Sofii i Belgradu.
Wydarzeniem powiązanym z Olimpiadą Metropolii była konferencja „Globalne Forum Edukacyjne”. Kraków był na niej reprezentowany przez Przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa Łukasza Słoniowskiego. Uczestnicy konferencji odwiedzili moskiewską szkołę, powstające centrum nowych technologii i start-upów Skołkowo, a także ośrodek rozwoju nowych technologii edukacyjnych i doskonalenia nauczycieli w Tema Center.
- Drużyna z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie reprezentowała nasze miasto także podczas 4. edycji Olimpiady Metropolii w Moskwie. W zawodach, które odbywały się od 1 do 7 września 2019 roku, rywalizowało 45 drużyn z miast pięciu kontynentów świata: Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Każda drużyna, złożona z ośmiu zawodników, współzawodniczyła w czerech dziedzinach: chemii, matematyce, fizyce i informatyce. Rundę rozgrzewkową turnieju stanowił konkurs błyskawiczny, tzw. blitz tour (blitz contest), w którym w ciągu dwóch godzin drużyna musiała rozwiązać 80 problemów - po dwadzieścia z każdej dziedziny. Drużyna "piątkowiczów" zdobyła w nim II miejsce, plasując się na podium za drużyną z Moskwy. W klasyfikacji generalnej Olimpiady krakowianie zdobyli siódme miejsce, uzyskując nagrodę II stopnia i ustępując pierwszeństwa tylko drużynom z Moskwy, St. Petersburga, Szanghaju, Belgradu, Mińska i Sofii. Każdy z zawodników wrócił do Krakowa z medalem: Radosław Żak (matematyka, złoty medal, 6 miejsce), Mateusz Nowak (matematyka, srebrny medal, 17 miejsce), Tomasz Ślusarczyk (fizyka, srebrny medal, 15 miejsce), Piotr Kamiński (fizyka, brązowy medal, 30 miejsce), Katzper Michno (informatyka, srebrny medal, 15 miejsce), Hubert Zięba (informatyka, srebrny medal, 21 miejsce), Dominik Bałaban (chemia, złoty medal, 5 miejsce), Paweł Bonarek (chemia, srebrny medal, 19 miejsce).
- W roku 2020, w związku z pandemią COVID-19, moskiewska Międzynarodowa Olimpiada Metropolii po raz pierwszy odbyła się w formule online (16-22 grudnia). Zmagania drużyn z ponad 30 miast z całego świata były streamingowane na żywo, a nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało moskiewskie Jury. W zmaganiach z fizyki i chemii po raz pierwszy, poza rundą teoretyczną, odbyła się runda eksperymentalna. Kraków ponownie - z sukcesem - reprezentowali uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Krakowianie zajęli na Olimpiadzie pierwsze miejsce, ustępując w klasyfikacji punktowej tylko drużynom Moskwy (Rosja), Hanoi (Wietnam), Bukaresztu (Rumunia) i Hong Kongu (Chiny). Złoty medal w matematyce zdobył Radosław Żak. Srebrne medale wywalczyli: Michał Lipiec - chemia, Bartosz Hanc i Bartosz Żbik - fizyka, Antoni Długosz i Grzegorz Ryn - informatyka oraz Kacper Paciorek - matematyka. Julia Tokarska zdobyła brązowy medal w dziedzinie chemii.
- Od 6 do 13 grudnia 2021 roku krakowska drużyna złożona z uczniów V LO im. A. Witkowskiego wzięła udział w 6. edycji Moskiewskiej Olimpiady Metropolii. W związku z trwającą pandemią konkurs ponownie odbył się w formule online. Zawodnicy zdobyli 1. miejsce w drużynowym konkursie Blitz (interdyscyplinarny konkurs błyskawiczny), pierwsze miejsce w klasyfikacji uwzględniającej punktację wszystkich członków drużyny oraz pierwsze miejsce w kategorii chemia. Dodatkowo prawie każdy uczeń z Krakowa (Michał Lipiec, Julia Tokarska, Piotr Borodako, Tymoteusz Prostak, Antoni Długosz, Grzegorz Ryn, Kosma Kasprzak i Kacper Paciorek) zdobył na Olimpiadzie medal indywidualny. Kraków znalazł się w ścisłej czołówce miast - uczestników Olimpiady Metropolii.
Gospodarka
- 1 grudnia 2003 roku w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Biznesu Polska-Rosja (poprzednie miało miejsce w Moskwie w grudniu 2002 roku), na którym przedyskutowano strategię polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej po integracji Polski z Unią Europejską. Posiedzeniu towarzyszyła konferencja inwestycyjna „Możliwości inwestowania w Polsce - propozycje dla partnerów rosyjskich”, zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, we współpracy z Radą Biznesu Polska-Rosja.
- Wizyta delegacja Moskiewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie (29 marca-3 kwietnia 2005 roku) zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa, Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie oraz Zarząd Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. Goście zapoznali się z działaniem spółek miejskich (KHK, MPWiK, MPEC, MPK, MPO) oraz możliwościami inwestycyjnymi Krakowa. Spotkali się też z władzami firmy INTER-BUD. 31 marca 2005 roku w siedzibie krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej została podpisana umowa o współpracy obu Izb.
- W kwietniu 2006 roku krakowska delegacja odwiedziła lotnisko Wnukowo, obsługujące rejsy krajowe i zagraniczne, w którym swoje udziały ma Miasto Moskwa. Podczas spotkania z kierownictwem portu lotniczego omówiono możliwość utworzenia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Krakowem i Moskwą. Negocjacje były kontynuowane w Krakowie w dniach 1-2 września 2006 roku, podczas wizyty delegacji Moskwy, która spotkała się z Pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa do spraw Turystyki Grażyną Leją.
- 15 maja 2008 roku, podczas Dni Moskwy w Krakowie, odbyła się konferencja „Naukowy i przemysłowy potencjał Moskwy. Forum współpracy naukowej i technicznej. Spotkanie plenarne”. Omawiano w szczególności tematy organizacji bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Krakowem i Moskwą oraz współpracy małych i średnich firm Krakowa i Moskwy w dziedzinie innowacji i wysokich technologii (Izby Przemysłowo-Handlowe w Krakowie i w Moskwie).
- W programie Dni Krakowa w Moskwie (wrzesień 2008 roku) znalazły się spotkania przedstawicieli kół biznesowych obu miast. Kontynuowano temat organizacji bezpośredniego połączenia lotniczego między miastami.
- 26 kwietnia 2012 roku na krakowskich Balicach zainaugurowano połączenie lotnicze Moskwa-Kraków obsługiwane przez firmę Aeroflot.
- 23 maja 2017 roku Urząd Miasta Krakowa odwiedziła delegacja Moskiewskiej Agencji Innowacji. Organizatorem wizyty studyjnej Rosjan była Fundacja Współpracy Wschód-Zachód. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy Wydziałów Rozwoju Miasta, Gospodarki Komunalnej, Geodezji, a także Dyrektor Krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Prezes Zarządu Fundacji INRET. Kirył Ilnicki, kierujący Wydziałem Informacji i Koordynacji w Moskiewskiej Agencji Innowacji przedstawił działalność swojej instytucji, zainteresowanej nawiązaniem współpracy z instytucją o podobnym charakterze. W związku z tym delegacja odwiedziła także Krakowski Park Technologiczny.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- Krakowska Fundacja Badań Wschodnich zwróciła się z prośbą o zorganizowanie spotkania na temat działalności Urzędu Miasta Krakowa dla grupy przedstawicieli organizacji pozarządowej „Moskiewska Szkoła Badań Politycznych”. Rosyjscy goście przebywali w kilku miastach Polski w ramach projektu „Polska współczesna – od Solidarności do samorządności”, który był finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzyskanych w ramach konkursu „Współpraca w ramach dyplomacji publicznej 2012”. Celem projektu było zapoznanie uczestników z ideą i mechanizmami polskiej reformy samorządowej. Podczas spotkania w magistracie 26 listopada 2012 roku przedstawiciel Wydziału Organizacji i Nadzoru przedstawił strukturę i kompetencje Urzędu Miasta Krakowa, a przedstawiciele Wydziału Budżetu opowiedzieli o pozyskiwaniu środków finansowych oraz trybie konstruowania budżetu miasta.
- Dyrektorzy Wydziału Rozwoju Miasta Krakowa Rafał Kulczycki oraz Biura Planowania Przestrzennego Bożena Kaczmarska-Michniak wzięli udział w szóstej edycji Moskiewskiego Forum Urbanistycznego, które odbyło się od 30 czerwca do 3 lipca 2016 roku. Tematem przewodnim tego prestiżowego wydarzenia były technologie sprzyjające dynamicznemu rozwojowi rozrastających się metropolii.
- Moskiewskie Forum Urbanistyczne 2018 odbyło się w dniach 16-20 lipca pod hasłem „Metropolia przyszłości. Nowa przestrzeń dla życia”. W konferencji uczestniczyli Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba oraz Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Rafał Kulczycki. Forum było okazją do wymiany doświadczeń z międzynarodowymi ekspertami w zakresie zarządzania dużymi aglomeracjami miejskimi i stojącymi przed nimi wyzwaniami.
Jubileusze i prezentacje
- Dni Moskwy w Krakowie - 14-16 maja 2008 roku.
- Dni Krakowa w Moskwie - 8-11 września 2008 roku.
Kultura
- W styczniu 2003 roku Moskwę odwiedził Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, który przeprowadził rozmowę z Naczelnikiem Departamentu ds. Muzeów i Wystaw przy Komitecie Kultury Miasta Moskwy na temat organizacji wystawy „Most Integracji Kultury Europejskiej - Moskwa 2004”. Pomysłodawcą i współrealizatorem tego przedsięwzięcia było krakowskie Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki.
- 19 i 20 września 2003 roku, z okazji wręczenia nagród Międzynarodowego Stowarzyszenia Triennale Grafiki, w Krakowie przebywał Naczelnik Działu Wystawiennictwa Komitetu Kultury Miasta Moskwy Jurij Jegorow.
- W ramach projektu „Most Integracji Kultury Europejskiej” 18 marca 2004 roku w Moskwie odbył się wernisaż wystawy grafiki „Eurografika - Moskwa 2004”, w której udział wzięła krakowska delegacja na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Henrykiem Bątkiewiczem.
- Od 30 kwietnia do 3 maja 2004 roku w Krakowie przebywała delegacja Komitetu Kultury Miasta Moskwy oraz Orkiestra Kameralna Teatru Bolszoj. Goście wzięli udział w „Krakowskiej Nocy Muzeów”.
- W 2004 roku nawiązana została bezpośrednia współpraca Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Historycznego Moskwy.
- Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosił teatr z Moskwy do udziału w festiwalu teatralnym „Dedykacje”, poświęconym twórczości Antoniego Czechowa (30 listopada - 4 grudnia 2004 roku).
- W październiku i listopadzie 2005 roku, w ramach III Moskiewskiego Międzynarodowego Forum Muzeów „Świat bez wojny - 1945-2005”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowało w Moskwie wystawę „W pełnym kadrze. Nowa Huta w fotografii Henryka Hermanowicza”.
- 24-26 października 2007 roku, w celu podpisania Programu współpracy kulturalnej miast na lata 2008-2010, w Moskwie przebywała krakowska delegacja na czele z Dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stanisławem Dziedzicem.
- W ramach Dni Moskwy w Krakowie w maju 2008 roku obok Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym otwarta została wystawa fotografii „Spacer po Moskwie”. Krakowianie mieli okazję posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu Moskiewskiej Orkiestry Dziecięcej Szkoły Muzycznej im. W. M. Błażewicza oraz Zespołu „Rytm-Balet”. Przygotowano wystawy: „Architektoniczne zabytki Moskwy. Konserwacja i nowe odkrycia”, „Moskiewska Moda. Koniec XIX - początek XX wieku” (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), „Młodzi architekci Moskwy” (Politechnika Krakowska). Wielkim powodzeniem cieszył się koncert zespołu „Nowaja Rossija”, którą dyrygował światowej sławy skrzypek Jurij Bashmet. Prezentację zakończył 16 maja występ moskiewskich solistów w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- W ramach Dni Krakowa w Moskwie we wrześniu 2008 roku w prestiżowej galerii Nowy Maneż moskiewskiej publiczności zaprezentowane zostały: wystawa fotografii Krakowa autorstwa Wiesława Majki, wystawa „Architektura Krakowa 2012 - przyszłość miasta”, wystawa Międzynarodowego Stowarzyszenia Triennale Grafiki „A jednak grafika” oraz prezentacja multimedialna „Kraków - Europejska Stolica Kultury”. Ponadto zorganizowano prezentację na temat krakowskiej architektury, którą wygłosił Główny Architekt Miasta Andrzej Wyżykowski oraz pokaz wizualno-muzyczny „Pixelate KRK”. Odbyły się także koncerty Motion Trio, Zespołu Jazzowego Jarka Śmietany oraz orkiestry Sinfonietta Cracovia, występującej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.
- 29 sierpnia 2012 roku w Kościele św. Katarzyny w Krakowie wystąpiły zespoły złożone ze słuchaczy Moskiewskiej Szkoły Chóralnej „Debut”: Chór chłopięcy Debut (pod dyrekcją Eleny Kandzuby), Chór męski Kadans (pod dyrekcją Eldara Abasova), Chór chłopięco-męski Jedinstwo (dyrekcja Elena Kandzuba). Chóry zaprezentowały repertuar złożony z muzyki sakralnej, klasycznej i współczesnej oraz rosyjskiej muzyki ludowej.
- Moskiewski ekspert Yury Marychev wziął udział w międzynarodowej konferencji „Graffiti w przestrzeni miejskiej”, która odbyła się w krakowskim magistracie 3 czerwca 2013 roku.
- Od 2010 roku Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe, przy wsparciu finansowym Miasta Krakowa organizuje Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie. Koncerty festiwalowe tradycyjnie odbywają się na jesieni i są organizowane w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Moskwy. Koncerty prezentują twórczość polskich kompozytorów - dawnych i współczesnych, polskie orkiestry i zespoły kameralne, polskich dyrygentów i solistów. Stałym gościem Festiwalu był np. Maestro Krzysztof Penderecki. Występy mają bardzo pozytywny wydźwięk dla promocji polskiej kultury zagranicą i każdorazowo gromadzą rzesze rosyjskich melomanów. W 2020 - w związku z pandemią COVID-19 - Festiwal po raz pierwszy w historii odbył się w formule online. Streamingi wystąpień można obejrzeć w Internecie do końca 2021 roku.
Ochrona zabytków
- Podczas Dni Moskwy w maju 2008 roku eksperci dyskutowali nad problemami konserwacji zabytków architektury w Moskwie i Krakowie.
- Podczas Dni Krakowa we wrześniu 2008 roku odbyło się seminarium „Problemy restauracji zabytków architektury w Moskwie i w Krakowie”.
- W organizowanej w dniach 13–16 września 2010 roku w Krakowie 8. Regionalnej Konferencji Miast Środkowej i Wschodniej Europy zrzeszonych w organizacji OWHC wzięła udział delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Miasta Moskwy. Ekspert Jurij Biriukow wygłosił prezentację „Nowe funkcje historycznych miejsc i budynków w Moskwie”.
Promocja
- Kraków akcydentalnie uczestniczy w Moskiewskich Międzynarodowych Targach Turystyki i Wypoczynku.
Sport i rekreacja
- W ramach Dni Moskwy w Krakowie 10 maja 2008 roku odbyło się spotkanie towarzyskie młodych szermierzy z obu miast. Mecz rozegrano w ramach VI Międzynarodowego Turnieju w Szpadzie „O miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”. W hallu Towarzystwa Sportowego Wisła zaprezentowana została wystawa „Moskiewski sport na fotografiach”.
- 20 marca 2012 roku w Ambasadzie RP w Moskwie odbyła się prezentacja Polski jako gospodarza mistrzostw EURO 2012. Prezentację na temat Krakowa przedstawiła Zastępca Prezydenta Magdalena Sroka. Wśród zebranych gości odbyło się także losowanie specjalnej nagrody - weekendu w Krakowie, który wygrał reporter sportowy agencji „Interfaks”.
Turystyka
- 4 listopada 2004 roku w Krakowie przebywała 150-osobowa grupa przedstawicieli rosyjskich organizacji turystycznych, touroperatorów i dziennikarzy, którzy przybyli w celu wzięcia udziału w Polsko-Rosyjskim Forum Biur Podróży. Walory turystyczne i gospodarcze Krakowa przedstawił dziennikarzom Zastępca Prezydenta Tadeusz Trzmiel.
- W kwietniu 2006 roku w Krakowie przebywała delegacja Moskiewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej - pion turystyczny. 5 kwietnia w obecności Prezydenta Miasta Krakowa podpisano Porozumienie o współpracy między Krakowską Izbą Turystyki a Moskiewską Izbą Przemysłowo-Handlową. Goście przeprowadzili rozmowy z przedstawicielami krakowskiej branży turystycznej.
Wizyty oficjalne
- Wizyta krakowskiej delegacji na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta Henrykiem Bątkiewiczem w Moskwie, w związku z wernisażem wystawy grafiki „Eurografika - Moskwa 2004” (18 marca 2004 roku). Przeprowadzono rozmowy z I Zastępcą Mera Moskwy L. Szwecową oraz Przewodniczącym Komitetu Kultury Miasta Moskwy S. Chudiakowem. Zaproponowano przyjazd moskiewskich artystów na realizowane w Krakowie przedsięwzięcia kulturalne. Ustalono, że Komitet Kultury Moskwy przygotuje projekt umowy o współpracy kulturalnej miast.
- Na zaproszenie Mera Moskwy Jurija Łużkowa od 30 czerwca do 3 lipca 2004 roku w Moskwie przebywała oficjalna delegacja Krakowa na czele z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Podczas wizyty podpisano „Program współpracy kulturalnej na lata 2004-2006" oraz „Protokół z wizyty”, w którym oba miasta potwierdziły wolę zacieśnienia współpracy w różnych dziedzinach.
- 27 października 2004 roku Prezydent Miasta Krakowa przyjął delegację Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Rozmowa dotyczyła rozwijania współpracy Krakowa z Moskwą i Sankt Petersburgiem w różnych dziedzinach (kultura, nauka, współpraca ekonomiczna).
- W związku z organizowaną przez Rząd Moskwy konferencją historyków i samorządowców, we wrześniu 2005 roku w Moskwie przebywał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski. Spotkał się on z Wicemerem Moskwy I. Ordżonikidze, z którym rozmawiał na temat współpracy.
- 27-28 października 2005 roku w Krakowie przebywała delegacja Moskwy na czele z Ministrem Rządu Moskwy Michaiłem Wyszegorodcewem, kierującym Departamentem Wspierania i Rozwoju Małej Przedsiębiorczości. Z gośćmi spotkali się Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, jego Zastępca Henryk Bątkiewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Paweł Pytko, a także: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Turystyki Grażyna Leja, Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Katarzyna Gądek, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stanisław Dziedzic, Wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie Grzegorz Winogradski oraz Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej Krzysztof Grüner. Przeprowadzono rozmowy na temat współpracy Krakowa i Moskwy w różnych dziedzinach (turystyka, kultura, gospodarka).
- 18-19 kwietnia 2006 roku wizyta w Moskwie delegacji Krakowa z udziałem Prezydenta Jacka Majchrowskiego, jego Zastępcy Tadeusza Trzmiela oraz przedstawicieli Rady Miasta Krakowa (Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Stanisław Handzlik i Wiceprzewodniczący Rady Stanisław Rachwał). W trakcie wizyty Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Mer Moskwy Jurij Łużkow podpisali „Program współpracy na lata 2006-2008”.
- W czerwcu 2007 roku, z okazji jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa, do naszego miasta przybyła delegacja Moskwy na czele z Zastępcą Mera ds. Współpracy Międzyregionalnej, Masowej Komunikacji i Sportu, Walerijem Winogradowem.
- Od 1 do 3 września 2007 roku Moskwa obchodziła 860. rocznicę założenia miasta. Z tej okazji do stolicy Rosji udała się oficjalna delegacja Krakowa na czele z Zastępcą Prezydenta Elżbietą Lęcznarowicz. Program wizyty obejmował udział w Międzynarodowej Konferencji „Miasta są dla dzieci”.
- Z okazji Dni Moskwy, od 14 do 16 maja 2008 roku w Krakowie przebywała oficjalna delegacja stolicy Rosji, na czele z Przewodniczącym Moskiewskiej Dumy Miejskiej W. Płatonowem. W składzie delegacji znaleźli się między innymi Minister Rządu Moskwy i Kierownik Departamentu Wspierania Małej i Średniej Przedsiębiorczości M. Wyszegorodcew oraz Prezydent Moskiewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej L. Goworow.
- Z okazji Dni Krakowa, od 8 do 11 września 2008 roku w Moskwie przebywała delegacja na czele z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Przewodniczącą Rady Miasta Krakowa Małgorzatą Radwan-Balladą. Podczas wizyty Prezydent Miasta Krakowa oraz Mer Moskwy Jurij Łużkow podpisali „Program współpracy Krakowa i Moskwy na lata 2009-2011”.
- 31 sierpnia - 2 września 2009 roku wizyta w Krakowie delegacji Moskwy na czele z Aleksandrem Krutowem, członkiem Moskiewskiej Dumy Miejskiej i inicjatorem nawiązania partnerskich kontaktów Krakowa i Moskwy. Celem wizyty był udział w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
- Od 12 do 16 września 2010 roku, na zaproszenie Przewodniczącego Moskiewskiej Dumy Miejskiej, wizytę w stolicy Rosji złożyła delegacja Rady Miasta Krakowa na czele z Przewodniczącym Józefem Pilchem. Program wizyty przewidywał udział w sesji Moskiewskiej Dumy. Przewodniczący Pilch przekazał Merowi Moskwy podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w pomoc po katastrofie polskiego rządowego samolotu w Smoleńsku.
- W dniach 11-14 października 2012 roku, na zaproszenie Rady Miasta Krakowa, w naszym mieście przebywała delegacja Moskiewskiej Dumy Miejskiej z Aleksandrem Krutowem na czele. Tematem rozmów była kontynuacja współpracy samorządów miast.
- Od 9 do 12 kwietnia 2013 roku w Moskwie przebywała delegacja Urzędu Miasta Krakowa. Uczestniczący w wyjeździe Dyrektorzy Wydziałów Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rozwoju Miasta, Gospodarki Komunalnej oraz Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta ds. Współpracy Zagranicznej przeprowadzili ze swymi moskiewskimi odpowiednikami rozmowy na temat realizacji projektów zaplanowanych na lata 2013-2015.
- 3 marca 2017 roku Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z delegacją przedstawicieli Rosyjskiego Kongresu Żydowskiego oraz Prezydentem tej organizacji Jurijem Kannerem.