Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Koszyce

Historia współpracy:

Kontakty Krakowa i Koszyc zostały oficjalnie zapoczątkowane w 2008 roku

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • Od 2 do 4 lipca 2008 roku członkowie Komisji Edukacji i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa udali się z wizytą studyjną do Koszyc. Rozmowy dotyczyły m.in. zagadnień bonu edukacyjnego oraz organizacji i finansowania szkolnictwa w Koszycach.
  • 12 września 2011 roku odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja edukacyjna z udziałem Dyrektora Wydziału Szkolnictwa Miasta Koszyce. Konferencja poświęcona była projektom edukacyjnym dla dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionych.
  • 30 maja  2018 roku dyrektorzy krakowskiego Centrum Kultury Podgórza i Centrum Czasu Wolnego w Koszycach, podpisali list intencyjny o współpracy. Obie placówki starają się urozmaicać swoją ofertę w zakresie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Dzięki partnerstwu w działaniu i wymianie doświadczeń, będą mogły ją rozwijać jeszcze intensywniej i bardziej kreatywnie.
  • 8 października 2018 roku dyrektor Centrum Kultury Podgórza Anna Grabowska wzięła udział w uroczystościach obchodów 65. rocznicy Centrum Czasu Wolnego w Koszycach i odbyła rozmowy na temat zacieśnienia i zintensyfikowania współpracy obu placówek, koszyckiej i krakowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności artystycznych młodzieży oraz seniorów.

Kultura

  • 6 września 2011 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa z udziałem władz Koszyc i Krakowa odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Koszyce-Kraków. Na wspólnej drodze". Na poprzedzającym to wydarzenie spotkaniu gabinetowym Burmistrz Raši wręczył  Prezydentowi Krakowa kopię pierwszej umowy handlowej zawartej między Koszycami a Krakowem. Dokument stał się najważniejszym eksponatem wystawy.
  • 15 grudnia 2012 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel dokonał otwarcia wystawy krakowskich szopek, zorganizowanej w Muzeum Wschodniosłowackim w Koszycach w ramach współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W wernisażu wystawy wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Koszyc Richard Raši, Pan Zdenko Trebuľa, Marszałek Województwa Koszyckiego Ambasador RP na Słowacji J.E. Andrzej Krawczyk oraz Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Marek Lisánsky.
  • Słowackie Koszyce oraz francuska Marsylia zostały ogłoszone Europejską Stolicą Kultury w 2013 roku Podczas uroczystości inauguracyjnych, które odbyły się w Koszycach w dniach 19-20 stycznia, zorganizowano ponad 180 wydarzeń i atrakcji kulturalnych! Kraków był oficjalnie reprezentowany przez Magdalenę Srokę, Zastępcę Prezydenta do spraw Kultury.
  • 19 czerwca 2015 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski,  otworzył w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawę fotografii autorstwa byłego Konsula Generalnego Słowacji w Krakowie Marka Lisańskiego „Moje Koszyce. Mój Kraków”. W wydarzeniu tym wziął udział Ambasador Słowacji Jego Eksclencja Pan Vasil Grivna, który objął wystawę  patronatem honorowym jak również Robert Pollák Dyrektor współorganizującego to przedsięwzięcie Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach, placówki od lat ściśle współpracującej z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Promocja

  • W maju 2010 roku Burmistrz Koszyc František Knapik przesłał list z propozycją udziału Krakowa w projekcie Via Regia Plus. Biuro Marketingu Turystycznego nawiązało kontakt ze swoim koszyckim odpowiednikiem przekazując materiały informacyjne i audiowizualne, które zostały wykorzystane, w ramach realizacji projektu, do przygotowania wydawnictw promujących makroregion.

Wizyty oficjalne

  • Luty 2008 roku - wizyta robocza przedstawicieli Urzędu Miasta Koszyce Przedstawiciele Koszyc deklarowali chęć zacieśnienia współpracy z Krakowem w dziedzinie: kultury i ochrony środowiska (ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami).
  • 6 września 2011 roku Prezydent Miasta Krakowa przyjął na spotkaniu gabinetowym Burmistrza Koszyc Richarda Raši oraz Renatę Lenártovą Zastępcę Burmistrza odpowiedzialną za realizację programu wydarzeń związanych z przyznanym Koszycom tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2013 i Dyrektora Muzeum Wschodniosłowackiego Roberta Pollaka. Wizyta związana była z otwarciem wystawy „Koszyce-Kraków. Na wspólnej drodze" w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. 
  • 10 września 2012 roku Burmistrz Koszyc Richard Raši oraz Zastępca  Burmistrza Pani Renata Lenártova, na zaproszenie Konsula Generalnego Słowacji wzięli udział w uroczystości odsłonięcia na kamienicy tablicy upamiętniającej Jana i Jerzego Turzonów. Obaj wywodzili się ze Spisza i w XV i XVI wieku byli miejskimi rajcami oraz pełnili wielokrotnie funkcję burmistrza Krakowa. Tablica pamiątkowa została umieszczona na kamienicy "Pod Gruszką" u zbiegu ul. Szczepańskiej i Rynku Głównego, gdzie mieszkali Turzonowie.
  • 15 grudnia 2012 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel złożył wizytę w Koszycach. W ratuszu miejskim rozmawiał na temat perspektyw współpracy Krakowa i Koszyc. Dokonał wraz z Burmistrzem Koszyc oraz Ambasadorem RP na Słowacji i Konsulem Generalnym Słowacji w Krakowie otwarcia wystawy krakowskich szopek, zorganizowanej w Muzeum Wschodniosłowackim w ramach współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Inne

  • W grudniu 2013 roku, przy współpracy z Urzędem Miasta Koszyc, zorganizowany został quiz internetowy „Co wiesz o Koszycach?". Nagrodą dla zwycięzcy, którym okazała się mieszkanka Krakowa pani Małgorzata Szczur, był weekendowy pobyt w 2014 roku w tym drugim co do wielkości mieście Słowacji. Równolegle w Koszycach odbył się internetowy konkurs wiedzy o Krakowie, którego zwycięzca, pan Milan Koško spędził weekend w naszym mieście. 
  • W październiku 2018 roku z ogrodu zoologicznego w Koszycach do krakowskiego zoo przybyła para kitt czerwonodziobych (występujący wyłącznie w Azji gatunek ptaka z rodziny krukowatych).
  • W ramach współpracy z koszyckim ogrodem zoologicznym w lipcu 2021 roku krakowskie zoo pozyskało młodego samca ursona amerykańskiego (nazywanego potocznie jeżozwierzem drzewnym z uwagi na fakt, że ciało zwierzęcia pokrywają liczne kolce). Gryzoń ten ten występuje w Ameryce Północnej.