Strasburg
Historia współpracy:
Strasburg jest ważnym ośrodkiem europejskim (siedziba Parlamentu Europejskiego, Rady Europy), dlatego współpraca z tym francuskim miastem jest dla Krakowa cenna i pożądana ze względów strategicznych.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- Umowa Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego z Uniwersytetem im. Roberta Schumana w Strasburgu - 1996 r. Niezależnie od tego porozumienia umowa o współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z Uniwersytetem Louis′a Pasteur'a w Strasburgu - 2001 roku.
Kultura
- 19 stycznia 2018 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyło się międzynarodowe seminarium pn. „Biblioteka w czasie przełomu”. Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Kraków wspólnie z Gminą Miejską Kraków. Wśród 250 uczestników z Polski i zagranicy znalazł się przedstawiciel Strasburga Arsène Ott (Dyrektor Médiathèque André Malraux).
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- Udział przedstawicieli Krakowa w seminarium szkoleniowym w Strasburgu „Zrównoważona gospodarka odpadami: wymiana doświadczeń na rzecz lepszej jakości środowiska miejskiego" (październik 2007 roku). Poruszono tematykę zarządzania odpadami komunalnymi, praktycznej umiejętności aplikowania o środki finansowe i zgłaszania projektów w ramach programu LIFE+. Strasburg zadeklarował pomoc przy składaniu tego typu wniosków przez Kraków.
Inne
Współpraca z Radą Europy
W latach 1998-2002 Prezydent Miasta Krakowa, Andrzej Gołaś pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji do spraw Edukacji i Kultury Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.