Trondheim
Historia współpracy:
List intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Miejską Kraków i Miastem Trondheim z 2 lutego 2012 roku.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- 2 lutego 2012 roku, przy okazji wizyty delegacji Trondheim w naszym mieście, przedstawiciele Norweskiego Uniwersytetu Technicznego (NTNU) z Trondheim (profesor Johan E. Hustad, prorektor do spraw innowacji i współpracy z zagranicą oraz Hilde Skeie, kierownik działu współpracy międzynarodowej) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (profesor Szczepan Biliński, prorektor do spraw badań i współpracy międzynarodowej) podpisali list intencyjny o współpracy między uczelniami.
- 15-18 maja 2013 roku w czasie oficjalnej wizyty delegacji Miasta Krakowa rozmawiano o wymianie edukacyjnej szkół średnich. Prezydent Krakowa przekazał listę 9 krakowskich szkół (głównie były to szkoły zawodowe techniczne oraz licea ogólnokształcące) zainteresowanych współpracą ze szkołami norweskimi.
- W dniach 15-17 grudnia 2016 roku gościli w Krakowie przedstawiciele Miejskiej Szkoły Muzyki i Sztuk Teatralnych w Trondheim: rektor tej szkoły i dwie studentki – skrzypaczki. W czasie otwarcia wystawy zorganizowanej we współpracy z trondheimskim Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum "Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design" w Międzynarodowym Centrum Kultury Anna i Ragna zagrały "Krakowiaka" Grażyny Bacewicz oraz Johana Halvorsena "Passacaglia". Goście odwiedzili krakowskie szkoły muzyczne, gdzie spotkali się z kadrą nauczycielską i uczniami. W czasie wizyt w 3 szkołach muzycznych zorganizowano krótkie wspólne audycje muzyczne i rozmawiano o możliwościach wspólnych działań w przyszłości. Dzięki tej wizycie udało się nawiązać współpracę między krakowskimi i norweskimi młodymi artystami. Na jej efekty, w postaci wspólnych koncertów, wymian czy innowacyjnych projektów multimedialnych poczekamy do przyszłego roku, ale już teraz – sądząc po entuzjazmie obydwu stron i wielu propozycjach i możliwościach nawiązania inicjatyw – można mieć nadzieję i przekonanie, że w muzycznej współpracy młodzieży z Krakowa i Trondheim tkwi wielki potencjał. 6 kwietnia 2017 roku odbył się wernisaż wystawy w Trondheim, w czasie którego – w ramach rewanżu krótki koncert zagrali uczniowie krakowskiej szkoły muzycznej.
Gospodarka
- 26-29 czerwca 2013 roku odbyła się w Krakowie wizyta przedstawicieli Izby Przemysłowo-Handlowej w Trondheim, którzy zapoznali się z potencjałem gospodarczym Krakowa i Małopolski w czasie spotkań w Izby Przemysłowo-Handlowej i krakowskimi przedsiębiorcami.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- • W czasie oficjalnej wizyty w Trondheim Prezydenta Krakowa z delegacją Miasta Krakowa z delegacją w maju 2013 roku odbyły się rozmowy robocze o projektach miejskich i możliwościach współpracy między Krakowem i Trondheim w sprawach dotyczących gospodarki komunalnej. Zaprezentowano między innymi projekt dotyczący transportu publicznego w Trondheim "Program zielonego partnerstwa dla zrównoważonego transportu" (projekt realizowany od 2008 a przewidziany do 2024, którego konkretne efekty były zauważalne po kilku latach - takie jak: mniejszy ruch samochodowy, zmniejszenie emisji CO2, większy udział ruchu rowerowego, a także podwyższenie świadomości społecznej i rosnąca akceptacja mieszkańców dla działań władz miasta). Pomimo różnic w regulacjach prawnych (które w Krakowie uniemożliwiają stosowanie kluczowego instrumentu norweskiego, jakim są opłaty za wjazd do miasta), obowiązujących w Trondheim i w Krakowie, a także różnic wielkości miast czy możliwości finansowania miejskich inwestycji z funduszy rządowych – niektóre praktyki norweskie były interesującym i inspirującym doświadczeniem, wykorzystanym w czasie opracowywania strategii środowiskowych dla Krakowa.
- 2-4 czerwca 2013 roku gościła w Krakowie Ulrika Anna Wallin z Urzędu Miasta Trondheim, która wzięła udział w seminarium "Graffiti w przestrzeni miejskiej miasta" i wygłosiła prezentację na temat strategii i rozwiązań realizowanych w tym zakresie w Trondheim. Przekazała także zaproszenie do udziału w projekcie warsztatów dla artystów, realizowanych w Trondheim każdego roku (Visiting artists).
Kultura
- W czerwcu 2011 roku (jeszcze przed nawiązaniem współpracy między Krakowem i Trondheim) gościł w naszym mieście chór z Trondheim, Ad Libitum, który dał koncert w Pałacu Wielopolskich. W Norwegii bardzo żywe są chóralne tradycje.
- W czasie pierwszej wizyty oficjalnej w Krakowie delegacji Miasta Trondheim w lutym 2012 roku nawiązano kontakty między Operą Krakowską i Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim oraz pomiędzy służbami konserwatorskimi obydwu miast. Spotkania zorganizowane w czasie lutowej wizyty delegacji z Trondheim zaowocowały nawiązaniem wielu kontaktów pomiędzy instytucjami obydwu miast (poza wyżej wspomnianymi także orkiestry Trondheim Barokk i Capelli Cracoviensis.
- 6 października 2012 roku w Kościele Św. Piotra i Pawła wystąpił Strindheim Blandakor – mieszany chór z norweskiego miasta Trondheim. W Norwegii prężnie rozwija się tradycja chóralna. Norweskie Stowarzyszenie Chóralne skupia ponad 1000 chórów z 30 tysiącami członków. Strindheim Blandakor jest trzecim co do wielkości chórem w Trondheim. Zespół powstał w 1935 roku i obecnie liczy 65 członków, z których aż 58 wzięło udział w podróży do Krakowa. Repertuar Strindheim Blandakor obejmuje zarówno klasyczną muzykę jak i współczesną – tradycyjną i "pop". W programie krakowskiego koncertu Strindheim Blandakor znalazły się tradycyjne utwory religijne i inne refleksyjne pieśni, ale także tak znane utwory Amazing Grace i An Irish Blessing. Wstęp na koncert w Kościele Św. Piotra i Pawła był wolny - norwescy chórzyści chcieli w ten sposób wzbogacić krakowsko-trondheimską współpracę i przybliżyć mieszkańcom Krakowa tradycyjne pieśni norweskie.
- W marcu 2013 roku zespół Opery Krakowskiej zaprezentował w Trondheim (4 przedstawienia) spektakl "Don Giovanni". Norweska premiera spektaklu odbyła się we współpracy z Trondheimską Orkiestrą Symfoniczną. W uwspółcześnionej inscenizacji opery Mozarta, odwołującej się do świata filmu Felliniego „8 i ½", zaśpiewali zarówno polscy, jak i norwescy soliści. Licznie zgromadzona, blisko 900 osobowa publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Na spektaklu obecny był między innymi Dyrektor Norwegian National Opera Per Boye Hansen, Dyrektor Orkiestry Roar Leinen oraz Generalny Konsul Honorowy Republiki Polskiej Harald J. Lydersen. Podczas uroczystego bankietu dyrektorzy Trondheim Symfoniorkester i Opery Krakowskiej podkreślili zadowolenie z dotychczasowej współpracy i gotowość do jej kontynuacji. Planowano kursy mistrzowskie w Krakowie: wokalne, reżyserskie i scenograficzne, po których w koprodukcji ze stroną norweską miał powstać spektakl "Cyganeria", a jego premierę zaplanowano w Krakowie. Trondheimska Orkiestra Symfoniczna, która istnieje jako zespół od 1909 roku, od lat co roku realizuje także jedną produkcję operową. Kierownikiem muzycznym zespołu od 2010 roku jest Krzysztof Urbański, młody polski dyrygent współpracujący z wieloma renomowanymi orkiestrami całego świata.
- W czasie uroczystości 15. lecia pracy Konsula Honorowego, Haralda Lydersena – osoby znanej i szanowanej w Norwegii, przyjaciela Krakowa, zorganizowane w maju 2013 roku odbył się koncert krakowskiego kwartetu Alla Breve. Młodzi artyści zebrali aplauz i wiele komplementów.
- Przedstawiciele Festiwalu Kultury Żydowskiej w Trondheim odwiedzili Kraków w czerwcu 2013 roku w związku z 23. Festiwalem Kultury Żydowskiej i nawiązali współpracę z krakowskim stowarzyszeniem Festiwal Kultury Żydowskiej.
- W dniach 2-9 lipca 2013 roku gościła w Krakowie Norweska Młodzieżowa Orkiestra Trøndelag Ungdomskorps. Orkiestra powstała w 2001 roku i należy do Norweskiej Federacji Orkiestr (NMF). Liczy obecnie 42 muzyków w wieku od 15 do 20 lat, których łączy muzyczna pasja. Orkiestra norweska przyjechała do Krakowa na zaproszenie Orkiestry Wieniawa i wystąpiła 3 lipca w Dworku Białoprądnickim. 4 lipca w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się spotkanie Zastępcy Prezydenta Krakowa Magdaleny Sroki i przedstawicieli krakowskich orkiestr z norweskimi Gośćmi.
- 29 października 2013 roku na zaproszenie Filharmonii Krakowskiej przyjechała do Krakowa Orkiestra Symfoniczna z Trondheim pod dyrekcją Krzysztofa Urbańskiego. Trondheim Symfoniorkester jest jedną z wizytówek norweskiej kultury muzycznej. Dzięki wszechstronności, dynamizmowi oraz jakości artystycznej najwyższych standardów jest postrzegana jako siła norweskiej sceny muzycznej a także źródło inspiracji dla całego kraju. Koncert krakowski, współfinansowany przez Prezydenta Miasta Krakowa, został wspaniale przyjęty przez publiczność. Wydarzenie skłoniło także wszystkie współpracujące strony do rozpoczęcia dyskusji nad planami przyszłych wydarzeń artystycznych. Wraz z muzykami przyjechał do Krakowa Konsul Harald Lydersen. W czasie tej wizyty – organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa - odbyły się spotkania i rozmowy na temat możliwości realizacji nowych przedsięwzięć w ramach współpracy Krakowa i Trondheim.
- Od 1 kwietnia 2014 do 31 sierpnia 2015 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe realizowało projekt „Kon-Tiki koncert na żywo". Projekt, finansowany w ramach II naboru wniosków do Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, powstał dzięki nawiązaniu współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Kosmorama" w Trondheim. Jego założeniem była międzynarodowa premiera symultanicznej wersji pierwszego w historii Norwegii filmu nominowanego do Oscara i Złotego Globu Wyprawa Kon-Tiki (2012, reż. Joachim Roenning, Espen Sandberg). Koncert prezentowany był 25 września 2014 roku w Krakowie w ramach 7. Festiwalu Muzyki Filmowej oraz w czerwcu 2015 r. w Trondheim jako wydarzenie Festiwalu Kosmorama. Podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie odbyło się również wiele niezwykle interesujących wydarzeń towarzyszących, między innymi spotkanie z kompozytorem Johanem Söderqvistem, panel z udziałem twórców na temat kulisów powstania filmu, panel antropologiczny dotyczący Wysp Wielkanocnych, warsztaty muzyczno-ekologiczne dla dzieci, wystawa archiwalnych zdjęć z wyprawy Kon-Tiki zorganizowana we współpracy z Muzeum Kon-Tiki w Oslo.
- 25 września 2014 roku – na początek sezonu artystycznego - w Operze Krakowskiej odbyła się premiera spektaklu "Mefistofeles" Arrigo Boito. Spektakl został przygotowywany we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim" i wzięli w nim udział polscy i zagraniczni śpiewacy. Prezentacja przedstawienia była zaplanowana również podczas festiwalu w Trondheim w czerwcu 2015 r. Inscenizacja opery Boito jest współfinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014" w ramach Programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego". Polsko-norweski projekt jest kontynuacją współpracy, którą zapoczątkowało wspólne przedstawienie "Don Giovanniego" W. A. Mozarta w międzynarodowej obsadzie z udziałem chóru i baletu Opery Krakowskiej wraz z orkiestrą z Trondheim w marcu 2013 roku.
- 23 stycznia 2015 r. w ICE w Krakowie odbył się koncert finałowy projektu "Wielokulturowość nie działa" realizowanego przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena we współpracy z norweskimi partnerami i Trondheim Symphony Orchestra. Projekt obejmował konferencję w Uniwersytecie Jagiellońskim w 2013 r. oraz konkursy: muzyczny i filmowy (ogłoszone w styczniu 2014 r.). Przed uczestnikami postawiono zadanie skomponowania krótkich utworów odwołujących się do tematu przewodniego projektu – hasła "Wielokulturowość nie działa?”. W jury zasiedli: prof. Krzysztof Penderecki i Joanna Wnuk-Nazarowa oraz norweski kompozytor Stale Kleibergi. W czasie koncertu odbyła się premierowa prezentacja zwycięskich utworów muzycznych oraz animacji "Tłumiony szept" Pauliny Koniuk, która zdobyła główną nagrodę w konkursie filmowym. W Krakowie koncertowała Trondheim Symphony Orchestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, a ten sam koncert, w wykonaniu krakowskiej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, odbył się 29 stycznia w Trondheim. W ramach projektu "Wielokulturowość nie działa?" realizowane były również projekty plastyczne, zaprezentowane w przestrzeni publicznej Krakowa: "Muchomory", "Obelisk" i "Piramidę", autorstwa Maurycego Gomulickiego.
- W maju 2015 roku krakowski chór z Bieżanowa – TRUBADURKI koncertował w norweskim Meråker, a następnie odwiedził zaprzyjaźnione Trondheim, gdzie został przyjęty na spotkaniu w Urzędzie Miasta i ugoszczony przez Konsula Haralda Lydersena.
- Od 2 lipca do 30 sierpnia 2015 roku w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie prezentowana była wystawa "Cykl Biblijny" norweskiego malarza Håkona Gullvåga. Projekt jest realizowany przez Muzeum Archidiecezjalne, Urząd Miasta Krakowa oraz Ambasadę Królestwa Norwegii w ramach współpracy partnerskiej Krakowa i Trondheim, skąd pochodzi artysta.
- Håkon Gullvåg to jeden z najwybitniejszych twórców skandynawskich. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat stworzył szereg dzieł dla wielu kościołów, nie tylko w Norwegii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Trondheim. Maluje też portrety - zwłaszcza oficjalne, choć niekonwencjonalne, wizerunki osób publicznych Norwegii (w tym pary królewskiej). Artysta namalował panel ołtarza i dekoracje w nowopowstałym Kościele Ewangelicko-Luterańskim Jordanii i Ziemi Świętej, położonym przy miejscu Chrztu Jezusa Chrystusa u brzegów Jordanu. Gullvåg jest także autorem portretów papieży. Historia powstania "Cyklu Biblijnego" sięga 2003 roku, kiedy do artysty zwrócił się biskup i dziekan protestanckiej katedry Nidaros w Trondheim. Prace Gullvåga przygotowane dla świątyni i zaprezentowane publiczności dwa lata później, wzbudziły ogromne zainteresowanie. Od tego czasu wystawa podróżuje po świecie. Była pokazywana na Orkadach, Wyspach Owczych, w Danii, Jerozolimie, Francji, goszcząc zarówno w muzeach religijnych i państwowych, jak też w katedrach, opactwach i świątyniach o szczególnej randze. Na tym szlaku pielgrzymkowym znalazła się również Polska. W marcu i kwietniu 2015 roku "Cykl Biblijny" gościł w warszawskiej Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.
- 16 grudnia 2016 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbył się wernisaż wystawy zorganizowanej we współpracy z trondheimskim Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum "Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design." Otwarcie uświetnił występ dwóch młodych skrzypaczek z Miejskiej Szkoły Muzyki i Sztuk Teatralnych w Trondheim.
Ochrona zabytków
- Instytut Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie podjął starania o uzyskanie grantu na projekt w zakresie rewitalizacji obiektów kultury w partnerstwie z Norweskim Dyrektoriatem ds. Dziedzictwa Kultury, partnerem wskazanym przez Miasto Trondheim. W kwietniu 2013 roku decyzja w sprawie przyznania grantu była odmowna, więc obydwie instytucje postanowiły kontynuować starania o fundusze na kolejne wspólne projekty.
Pomoc społeczna i polityka senioralna
- Ellen Edvardsen, doradca do spraw polityki senioralnej Miasta Trondheim wzięła udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Kraków "W trosce o seniorów naszych miast". Uczestniczyła w warsztatach poświęconych partycypacji społecznej w zakresie tworzenia planu działań dla osób starszych, a także wygłosiła prezentację na temat programu działań i założeń polityki senioralnej w Trondheim.
Środowisko
- W czasie wizyty delegacji oficjalnej Miasta Krakowa w Trondheim, w maju 2013 roku odbyło się spotkanie robocze z norweskimi ekspertami nt. możliwości współpracy w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w mieście (między innymi wymiany informacji o narzędziach pomiaru poziomu zanieczyszczeń i monitoringu oraz dobrych praktyk dotyczących przeciwdziałaniu temu zanieczyszczeniu). W kolejnych latach w toku roboczych kontaktów obydwie strony wymieniały informacje na ten temat.
Wizyty oficjalne
- 2 lutego 2012 roku, Prezydent Jacek Majchrowski i Burmistrz Trondheim Rita Ottervik podpisali w Krakowie list intencyjny o partnerstwie pomiędzy miastami, zobowiązujący władze Krakowa i Trondheim do wspierania wspólnych inicjatyw instytucji obu miast oraz inicjowania atrakcyjnych dla obu stron projektów opartych na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk. Przede wszystkim jednak, podpisanie listu intencyjnego o współpracy z Trondheim oznacza dla Krakowa pozyskanie norweskiego partnera dla przyszłych starań naszego miasta o norweskie fundusze. Podpisane porozumienie w sposób ogólny wskazuje obszary, w ramach których współpraca będzie się rozwijać. Jednak już podczas pierwszej wizyty oficjalnej delegacji Miasta Trondheim w Krakowie, która odbyła się w dniach 1-3 lutego 2012 roku, przeprowadzono robocze uzgodnienia na temat współpracy w zakresie transportu miejskiego, kultury, opieki społecznej i spraw osób niepełnosprawnych. Są to zagadnienia, które obie strony uznały za obszary priorytetowe na początkowym etapie kontaktów.
- W dniach 15-18 maja 2013 roku oficjalną wizytę w Trondheim złożyła delegacja Miasta Krakowa z Prezydentem Jackiem Majchrowskim oraz Zastępcą Prezydenta Tadeuszem Trzmielem. Celem wizyty był udział w Dniach Polskich w Trondheim, rozmowy robocze o projektach miejskich i możliwościach współpracy między Krakowem i Trondheim oraz udział w Święcie Narodowym Norwegii. Rozmawiano także o preferowanych obszarach współpracy między miastami: ochrona środowiska (czystość powietrza); sztuka i projekty artystyczne w przestrzeni publicznej (między innymi kwestia graffiti) Ulrika Walin. Miasto Trondheim realizuje program "Sztuka przestrzeni miejskiej", który polega na wypełnianiu przestrzeni miejskiej obiektami sztuki przez różne instytucje artystyczne, artystów – zarówno lokalnych, jak i zagranicznych (stypendia, udział w krakowskim festiwalu Art-Boom wraz zaproszeniem do udziału w nim artystów norweskich zostały przekazane do urzędu miasta Trondheim) i edukacja, czyli współpraca szkół. Delegacja krakowska wzięła udział w uroczystościach Święta Narodowego Norwegii, które przebiega pod znakiem parady szkół i mieszkańców ubranych w tradycyjne stroje. Ważnym elementem programu wizyty była uroczystość 15. lecia pracy Konsula Honorowego, Haralda Lydersena – osoby znanej i szanowanej w Norwegii, przyjaciela Krakowa. Jubileusz uświetnił koncert krakowskiego kwartetu Alla Breve.
- W dniach 9-12 września 2014 roku gościła w Krakowie oficjalna delegacja Miasta Trondheim z Burmistrzem Ritą Ottervik, jej Zastępcą Knutem Fagerbakke, 9 przedstawicielami Zarządu oraz dyrektorami kluczowych wydziałów tamtejszego urzędu. W czasie spotkań z przedstawicielami władz Krakowa, Międzynarodowego Centrum Kultury, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Klastra LifeScience goście z Trondheim zapoznawali się działalnością tych instytucji, a także prowadzili rozmowy mające na celu nawiązanie współpracy z odpowiednimi jednostkami w ich mieście i realizację międzynarodowych projektów.
- W dniach 3-6 maja 2015 roku Zastępca Burmistrza Trondheim Knut Fagerbakke brał udział w Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie.
- 2 lipca 2015 roku Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z kończącym swoją misję dyplomatyczną Haraldem Lydersenem - Honorowym Konsulem Generalnym RP w Trondheim, który przyjechał do Krakowa w związku z otwarciem wystawy malarza Håkona Gullvåga. Harald Lydersen pełnił obowiązki Konsula RP w Trondheim przez 17 lat – jest nie tylko inicjatorem współpracy Krakowa i Trondheim, ale i realizatorem wielu interesujących wspólnych projektów, a nade wszystko przyjacielem naszego miasta. W spotkaniu uczestniczył Per Forseth - następca Haralda Lydersena na stanowisku Konsula Honorowego RP w Trondheim. Oficjalną nominację z MSZ przekazano Konsulowi w grudniu 2016 roku.